Σελ. 2 από 32 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 474
  1. #16
    Εγγραφή
    20-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλό φαίνεται, αναμένω το δεματάκι από Σεπτέμβριο
    Θα υπάρχει άραγε τρόπος έστω και με workaround να λάβεις SMS όταν βαρέσει συναγερμός? Πχ να τρέχει η εφαρμογή σε παλιό τηλ στο σπίτι και με κάποιο τρόπο να σου στέλνει αυτό το τηλ ένα sms
    MeetUpDroid: Δωρεάν εφαρμογή για ανταλλαγή τοποθεσίας και μηνυμάτων σε Αndroid

  2. #17
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα χρήση για το κουμπί/doorbell.
    Το κολλας σε μια επιφάνεια που το καλύπτει, πχ πίσω από γωνία ή κάτω από ένα γραφείο και το δουλεύεις ή σαν SOS button που ενεργοποιεί τον συναγερμό ή σαν on/off των άλλων αισθητήρων, πχ της κίνησης.

    Αν μελλοντικά μπούνε και άλλες συσκευές Στο παιχνίδι, πχ το smart plug, λογικά θα μπορείς να ενεργοποιεί εκείνο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #18
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Διαθέτω το συγκεκριμένο εδώ και ένα μήνα περίπου και το δουλεύω με την εφαρμογή iOS.
    Για κάποιο λόγο το motion sensor ενώ εντοπίζει την κίνηση (όπως φαίνεται από το log του) δε φαίνεται να δουλεύει καλά σε σχέση με το φωτάκι νυκτός.

    Στην περίπτωσή μου το ανάβει (κάποιες φορές) αλλά μετά δε σβήνει.

    Δοκίμασα σήμερα να στήσω ένα KitKat vm στο macbook και έπαιξα λίγο και με την εφαρμογή για Android. Μία από τα ίδια.
    Εσείς που το δουλεύετε με Android, μπορείτε να φτιάξετε κάποιο καινούριο recipe στο home defender;

    Έχω τρεις κάμερες Xiaomi Ants night vision και περίμενα ότι θα υπήρχε δυνατότητα με trigger από τις κάμερες να ανάβει το φωτάκι ή να χτυπά ο συναγερμός, αλλά αυτό φαίνεται να θέλει το xiami smart plug για να παίξει.

    Τελευταίο και πιο σοβαρό, πού σκ@τ@ μπορεί να βρει κανείς extra motion/door sensors;

    Ευχαριστώ

    UPDATE: Κατέβασα την τελυταία έκδοση 2.6.21 του app και φένεται πως λύνει όλα τα θέματα που υπάρχουν. Το κακό είναι πως είναι στα κινέζικα (με γλώσσα κινητού στα αγγλικά) ως επί το πλείστον. θα πρέπει να περιμένουμε κάποιον να μεταφράσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gidi : 23-08-15 στις 23:37.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Διαθέτω το συγκεκριμένο εδώ και ένα μήνα περίπου και το δουλεύω με την εφαρμογή iOS.
    Για κάποιο λόγο το motion sensor ενώ εντοπίζει την κίνηση (όπως φαίνεται από το log του) δε φαίνεται να δουλεύει καλά σε σχέση με το φωτάκι νυκτός.

    Στην περίπτωσή μου το ανάβει (κάποιες φορές) αλλά μετά δε σβήνει.

    Δοκίμασα σήμερα να στήσω ένα KitKat vm στο macbook και έπαιξα λίγο και με την εφαρμογή για Android. Μία από τα ίδια.
    Εσείς που το δουλεύετε με Android, μπορείτε να φτιάξετε κάποιο καινούριο recipe στο home defender;

    Έχω τρεις κάμερες Xiaomi Ants night vision και περίμενα ότι θα υπήρχε δυνατότητα με trigger από τις κάμερες να ανάβει το φωτάκι ή να χτυπά ο συναγερμός, αλλά αυτό φαίνεται να θέλει το xiami smart plug για να παίξει.

    Τελευταίο και πιο σοβαρό, πού σκ@τ@ μπορεί να βρει κανείς extra motion/door sensors;

    Ευχαριστώ

    UPDATE: Κατέβασα την τελυταία έκδοση 2.6.21 του app και φένεται πως λύνει όλα τα θέματα που υπάρχουν. Το κακό είναι πως είναι στα κινέζικα (με γλώσσα κινητού στα αγγλικά) ως επί το πλείστον. θα πρέπει να περιμένουμε κάποιον να μεταφράσει...
    Δεν υπάρχουν προς το παρόν σκετοι σενσορες.

    Επίσης για την γλώσσα αυτό συζητάμε εδώ και αρκετά ποστ αν διαβάσεις λίγο παραπάνω.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #20
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διάβασα, αλλα δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος φορουμίτης που ξέρει κινεζικά και θα μπορούσε να κάνει τη μετάφραση;

    Ειναι πολύ κρίμα που δεν πουλάνε σκέλους σένσορες. Η τιμή τους αν κ όταν κυκλοφορήσουν θα ειναι εξαιρετική, όπως μας έχει συνηθίσει η Xiaomi.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα, αλλα δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος φορουμίτης που ξέρει κινεζικά και θα μπορούσε να κάνει τη μετάφραση;

    Ειναι πολύ κρίμα που δεν πουλάνε σκέλους σένσορες. Η τιμή τους αν κ όταν κυκλοφορήσουν θα ειναι εξαιρετική, όπως μας έχει συνηθίσει η Xiaomi.
    Εγώ κάνω τις μεταφράσεις. Έχω μεταφράσει έτσι 2 κινέζικες εφαρμογές, για το miband και τον router, το mi wi fi. Κινέζικα δεν ξέρω. Θα μπορούσαμε να κάνουμε ομαδική δουλειά αν θέλετε. Ο κώδικας που πρέπει να μεταφραστεί είναι 2500 γραμμές. Αυτό είναι πολύ δουλειά και μέχρι τα μέσα οκτώβρη, δεν έχω χρόνο λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων (είμαι γιατρός). Αν σας δώσω τον κώδικα και σας πω πως να το κάνετε (ο rastaviper ξέρει γιατί έχουμε δουλέψει ξανά, αλλά σε αγγλικό κείμενο, θέλετε να βοηθήσετε να κάνουμε ελληνική την εφαρμογή!? Υπόψιν όμως, όπως την είδα, κάποια πράγματα, ελπίζω λίγα, τα κατεβάζει από τον σέρβερ της xiaomi, οπότε θα είναι στα κινέζικα. Ότι μπορεί να μεταφραστεί, θα το μεταφράσουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα, αλλα δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιος φορουμίτης που ξέρει κινεζικά και θα μπορούσε να κάνει τη μετάφραση;

    Ειναι πολύ κρίμα που δεν πουλάνε σκέλους σένσορες. Η τιμή τους αν κ όταν κυκλοφορήσουν θα ειναι εξαιρετική, όπως μας έχει συνηθίσει η Xiaomi.
    Για τους έξτρα σένσορες, έστειλε κανείς email στην εταρεία ή στο μαγαζί που το σγόρασε το kit, αν μπορούν να του βρούνε!? Σίγουρα θα μπορούν. Δηλαδή σε περίπτωση βλάβης ή οτιδήποτε, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά!?

  7. #22
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα μπορούσα να βοηθήσω. Δεν έχω πολύ ελευθερο χρόνο δυστυχώς, αλλα σίγουρα μπορώ να συμβάλλω. Η απορία ειναι: Πώς γίνεται η μετάφραση; Google translate;

  8. #23
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα να βοηθήσω. Δεν έχω πολύ ελευθερο χρόνο δυστυχώς, αλλα σίγουρα μπορώ να συμβάλλω. Η απορία ειναι: Πώς γίνεται η μετάφραση; Google translate;
    Όχι ακριβώς..... Ουσιαστικά χρειάζεσαι το notepad++. Μετά περνάς το plugin translate και ξεκινάς την μετάφραση. Μαρκάρεις το κείμενο που θέλεις να μεταφράσεις, πατάς 3 κουμπιά μαζί και σου μεταφράζει το κείμενο. Συνήθως βγάζει νόημα, όχι πάντα. Κάνει copy την μετάφραση και εσύ μετά paste με ctrl+v. Σημασία έχει να μην σβύσεις κώδικα κατά λάθος. Η μετάφραση και να μην είναι σωστή, την ελέγχω μετά στην εφαρμογή, όταν την ξαναφτιάχνω και μετά ξεκινάω τις επιμέρους διορθώσεις, ώστε να μην λέει περίεργα τα μενού της εφαρμογής. Θα ανεβάσω τότε αύριο τον κώδικα εδώ και όποιος θέλει βοηθά.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Count me in. Υποθέτω κανείς extract τον κώδικα απο το apk, σωστά; Επίσης, το notepad++ translate, ξέρεις με ποια μηχανή μεταφράζει;

  10. #25
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Count me in. Υποθέτω κανείς extract τον κώδικα απο το apk, σωστά; Επίσης, το notepad++ translate, ξέρεις με ποια μηχανή μεταφράζει;
    Σωστά. Κάνω decompile όπως λέται τον κώδικα και τον πέρνω σαν κείμενο. Η τωρινή έκδοση το translate χρησιμοποεί νομίζω της ms, που ήθελε εγγραφή, οπότε έχω κρατήσει μια παλιά έκδοση που χρησιμοποιεί της google. Θα ανεβάσω και ένα zip του φακέλου που το αποσυμπιέζεις κάπου και τρέχει. Απλώς ΜΗΝ αναβαθμίσεις την μετάφραση.

  11. #26
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ όσο μπορώ θα μεταφράσω.

    Κάτι άλλο που δουλεύει περίεργα είναι το timer.
    Έχω μπει στο scene που έχω φτιάξει για την παγίδα πόρτας και μπαίνω να επιλέξω ωράρια ενεργοποίησης.
    Βάζω 00:00-06:00. Βγαίνοντας όμως πάει στο +7, δηλαδή 07:00-13:00.
    Τι κουλό είναι αυτό;
    Για τους έξτρα σενσορες με ενημέρωσαν από το everbuying που τους είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι δεν παίζουν σκέτοι σενσορες τώρα. Ούτε στο μαγαζί της Xiaomi τους είδα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #27
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Το ίδιο ισχύει και στον ρούτερ....ώρα κίνας. Στον ρούτερ είναι +5 ώρες.

  13. #28
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maddoctor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ισχύει και στον ρούτερ....ώρα κίνας. Στον ρούτερ είναι +5 ώρες.
    Να υποθέσω ότι ισχύει το ωράριο που βλέπεις δίπλα στο scene, δηλαδή με το +7.
    Επίσης ξέρουμε τι διαφορά έχει το γενικό κουμπί Arm (αρχική οθόνη, μεσαίο κουμπί κάτω) με το on off διακόπτη δίπλα στο scene της παγίδας;
    Θα περίμενα ότι αν θέσω στο OFF την παγίδα, να μην δουλεύει καθόλου.
    Όμως αν ενεργοποιήσω το γενικό Arm, μπαίνει σε λειτουργία κανονικά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #29
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    1.385
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Thomasbor
    ISP
    Thomasbor
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Xiaomi AC 2100 router
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι ισχύει το ωράριο που βλέπεις δίπλα στο scene, δηλαδή με το +7.
    Επίσης ξέρουμε τι διαφορά έχει το γενικό κουμπί Arm (αρχική οθόνη, μεσαίο κουμπί κάτω) με το on off διακόπτη δίπλα στο scene της παγίδας;
    Θα περίμενα ότι αν θέσω στο OFF την παγίδα, να μην δουλεύει καθόλου.
    Όμως αν ενεργοποιήσω το γενικό Arm, μπαίνει σε λειτουργία κανονικά.
    Υποθέτω, δεν το έχω το σετ ακόμα, οπότε δεν ξέρω....
    Όποιος θέλει να βοηθήσει στην μετάφραση, κατεβάστε αυτό το αρχείο από εδώ: http://www.mediafire.com/download/os...lj/Mi_Home.zip
    Έχω βάλει μέσα ένα αρχείο txt με οδηγίες.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ!

    Σχετικά με διαφορά ώρας, το ίδιο πρόβλημα έχω με τις κάμερες. Υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την ώρα κάνοντας telnet στην κάμερα (linux server είναι στην πράξη), αλλά δεν έχω προλάβει να το ολοκληρώσω.

    - - - Updated - - -

    Παρεπιπτόντως, θα πρότεινα η μετάφραση να είναι στα αγγλικά.

    Πιστεύω πως η αυτόματη μετάφραση από Κινέζικα σε Αγγλικά θα είναι καλύτερη από ότι Κινέζικα σε Ελληνικά.
    Επίσης, θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε πολύ κόσμο με αυτό τον τρόπο.

    Τι λέτε;

Σελ. 2 από 32 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας