Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα,
    Εχω ενα προβλημα εδω και παρα πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω λυση. Το ιδιο κ ο ΟΤΕ, μου λενε πως δεν ξερουν πως γινεται αυτο που ζηταω... Αν καποιος απο εσας μπορεσει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων!!!

    Λοιπον μιλαμε για ενα τριοροφο σπιτι.
    Το ρουτερ ειναι στον τριτο και θελω να εχω ιντερνετ ασυρματα και στους αλλους δυο οροφους.
    Ειχα αγορασει λοιπον ενα ζευγαρι powerline για να εχω στον αποκατω οροφο. Αυτο λειτουργουσε αλλα μονο ενσυρματα ΚΑΙ αφορουσε μονο τον εναν απο τους αλλους δυο οροφους...
    Ετσι αγορασα και ενα access point το οποιο συνεδεσα στο δευτερο powerline, εστι ωστε να πιανει εστω λιγο και στον πρωτο... Το προβλημα αρχικα ηταν πολυ παραξενο: αν ημουν στον τριτο και ηταν το κινητο μου συνδεδεμενο στο ρουτερ του οτε και κατεβαινα στον δευτερο ή στον πρωτο καποιες φορες το κινητο εδειχνε οτι προσπαθει συνεχως να συνδεθει και αλλες τα καταφερνε χωρις ομως να εχω προσβαση τελικα στο ιντερνετ... Αν εκανα reboot στο ρουτερ του οτε, δε, όντας κάτω (στον πρωτο ή δευτερο οροφο) τοτε συνδεομουν κανονικα. Αυτο βεβαια επαψε να λειτουργει καποια στιγμη, δεν ξερω γιατι...

    Το θεμα μου ειναι λοιπον εαν ξερει καποιος να με καθοδηγησει στο σωστο σεταρισμα των δυο ρουτερ (γιατι πιστευω θεμα σεταρισματος ειναι) ετσι ωστε να καταφερω να λειτουργησουν και οι συσκευες ανεξαρτητα απο το σε ποιον οροφο βρισκονται να συνδεονται (να παραμενουν συνδεδεμενες).

    Αυτη τη στιγμη εχω σπιτι μου το ρουτερ του οτε, ενα ΖΤΕ, ενα παλαιοτερο του οτε baudtec, ενα sagem, ενα (αρχαιο) telindus και το tplink access point που αγορασα. Οποτε εχουμε υλικο να πειραματιστουμε!

    Μια αλλη λυση που σκεφτηκα σημερα αλλα και παλι δεν πετυχε (δεν τα ξερω τα settings στα ρουτερ καθολου και παω λιγο στην τυχη), ειναι να βαλω το tplink σε λειτουργια range extender, και να κανει απευθειας extend το σημα απο τον τριτο στον δευτερο (οπου και τοποθετησα το tplink). Ουτε αυτο εδειξε να δουλευει σωστα 100%...
    Με βαση αυτο σκεφτηκα οτι αφου εχω τοοοοσα παλια ρουτερ στο σπιτι μου μηπως υπαρχει τροπος για παραδειγμα το tplink να εκανε extend απο τον τριτο στον δευτερο, να εβαζα αλλο ενα σε λειτουργια extender (εαν γινεται) το οποιο θα εκανε extend απο τον δευτερο στον πρωτο...

    Ζηταω ισως πολλα, το ξερω, αλλα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ηταν τελεια!

    Keep in mind οτι γενικως απο δικτυα δεν ξερω πολλα πραγματα (γιαυτο κ δυσκολευομαι τοσο πολυ αλλωστε), αλλα ειμαι πολυ καλος στο να ακολουθω οδηγιες! :Ρ
    Οποτε οοοοποιος μπορει να με κατατοπισει λιγο μπας κ γινει αυτο που προσπαθω εδω και 2 χρονια!!!!

    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ συγγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Akis2468 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Εχω ενα προβλημα εδω και παρα πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω λυση. Το ιδιο κ ο ΟΤΕ, μου λενε πως δεν ξερουν πως γινεται αυτο που ζηταω... Αν καποιος απο εσας μπορεσει να με βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων!!!

    Λοιπον μιλαμε για ενα τριοροφο σπιτι.
    Το ρουτερ ειναι στον τριτο και θελω να εχω ιντερνετ ασυρματα και στους αλλους δυο οροφους.
    Ειχα αγορασει λοιπον ενα ζευγαρι powerline για να εχω στον αποκατω οροφο. Αυτο λειτουργουσε αλλα μονο ενσυρματα ΚΑΙ αφορουσε μονο τον εναν απο τους αλλους δυο οροφους...
    Ετσι αγορασα και ενα access point το οποιο συνεδεσα στο δευτερο powerline, εστι ωστε να πιανει εστω λιγο και στον πρωτο... Το προβλημα αρχικα ηταν πολυ παραξενο: αν ημουν στον τριτο και ηταν το κινητο μου συνδεδεμενο στο ρουτερ του οτε και κατεβαινα στον δευτερο ή στον πρωτο καποιες φορες το κινητο εδειχνε οτι προσπαθει συνεχως να συνδεθει και αλλες τα καταφερνε χωρις ομως να εχω προσβαση τελικα στο ιντερνετ... Αν εκανα reboot στο ρουτερ του οτε, δε, όντας κάτω (στον πρωτο ή δευτερο οροφο) τοτε συνδεομουν κανονικα. Αυτο βεβαια επαψε να λειτουργει καποια στιγμη, δεν ξερω γιατι...

    Το θεμα μου ειναι λοιπον εαν ξερει καποιος να με καθοδηγησει στο σωστο σεταρισμα των δυο ρουτερ (γιατι πιστευω θεμα σεταρισματος ειναι) ετσι ωστε να καταφερω να λειτουργησουν και οι συσκευες ανεξαρτητα απο το σε ποιον οροφο βρισκονται να συνδεονται (να παραμενουν συνδεδεμενες).

    Αυτη τη στιγμη εχω σπιτι μου το ρουτερ του οτε, ενα ΖΤΕ, ενα παλαιοτερο του οτε baudtec, ενα sagem, ενα (αρχαιο) telindus και το tplink access point που αγορασα. Οποτε εχουμε υλικο να πειραματιστουμε!

    Μια αλλη λυση που σκεφτηκα σημερα αλλα και παλι δεν πετυχε (δεν τα ξερω τα settings στα ρουτερ καθολου και παω λιγο στην τυχη), ειναι να βαλω το tplink σε λειτουργια range extender, και να κανει απευθειας extend το σημα απο τον τριτο στον δευτερο (οπου και τοποθετησα το tplink). Ουτε αυτο εδειξε να δουλευει σωστα 100%...
    Με βαση αυτο σκεφτηκα οτι αφου εχω τοοοοσα παλια ρουτερ στο σπιτι μου μηπως υπαρχει τροπος για παραδειγμα το tplink να εκανε extend απο τον τριτο στον δευτερο, να εβαζα αλλο ενα σε λειτουργια extender (εαν γινεται) το οποιο θα εκανε extend απο τον δευτερο στον πρωτο...

    Ζηταω ισως πολλα, το ξερω, αλλα αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ηταν τελεια!

    Keep in mind οτι γενικως απο δικτυα δεν ξερω πολλα πραγματα (γιαυτο κ δυσκολευομαι τοσο πολυ αλλωστε), αλλα ειμαι πολυ καλος στο να ακολουθω οδηγιες! :Ρ
    Οποτε οοοοποιος μπορει να με κατατοπισει λιγο μπας κ γινει αυτο που προσπαθω εδω και 2 χρονια!!!!

    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ συγγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος...
    Πρέπει και τα δύο router να έχουν το ίδιο όνομα δικτύου, το ίδιο κανάλι, τον ίδιο τύπο ασφάλειας, τον ίδιο κωδικό ασφαλείας. Το αν θα αποσυνδεθεί έστω και για λίγο κάποια συσκευή νομίζω ότι εξαρτάται αν στην διαδρομή που θα κάνεις από τον ένα χώρο στον άλλο υπάρχει μέχρι ένα σημείο κάλυψη και από τα δυο router. Αν σε ένα σημείο δεν υπάρχει κάλυψη από κανένα από τα δύο router είναι λογικό να αποσυνδεθεί η συσκευή. Επίσης εξαρτάται και από την κάθε συσκευή το πόσο γρήγορα θα μεταβεί από το ένα router στο άλλο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Οι οδηγίες για το σετάρισμα είναι εδώ. Αν στο ζευγάρι με τα powerline μπορείς να προσθέσεις ένα επιπλέον(δεν την έχουν όλες οι μάρκες/μοντέλα αυτή την δυνατότητα), βάλε άλλο ένα στον πρώτο όροφο, φτιάξε δύο Access point και βάλε από ένα στον κάθε όροφο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

    Εκει που εχω φτασει εχω το εξης στησιμο:

    Στον τρίτο οροφο είναι το κεντρικο ρουτερ του οτε-ΖΤΕ- απο το οποιο φευγει και ενα ethernet καλωδιο (δοκιμασα με ολες τις θυρες) και παει στο powerline που εχω στην πριζα.
    Στον δευτερο οροφο εχω βαλει ενα TP-LINK σε λειτουργια Range Extender και λειτουργει μια χαρα προς το παρον..
    Στον πρωτο οροφο εχω βαλει το δευτερο powerline, απο το οποιο φευγει ethernet και παει στο ρουτερ (επισης δοκιμασα ολες τις θυρες), ειναι ενα baudtec, κι αυτο του οτε.
    Στο baudtec εχω βαλει να ειναι στο ιδιο καναλι με το ΖΤΕ, να εχει αλλη ΙΡ και εχω απενεργοποιησει το DHCP. Εχω δοκιμασει να του βαλω το ιδιο αλλα και διαφορετικο ονομα απο το κεντρικο ρουτερ. Χωρις επιτυχια. Το λαμπακι του ιντερνετ στο Baudtec δεν αναβει.
    Καποιες συσκευες συνδεονται και αλλες οχι. Το κινητο μου πχ απλα προσπαθει να συνδεθει, μου ζηταει τον κωδικο, και οταν τον βαλω περιμενω και τελικα βλεπω πως εχει δωσει ΙΡ στο κινητο (αλλα ειναι μια ακυρη του τυπου 169.152.56.8, ενω στην πραγματικοτητα το κεντρικο ρουτερ δινει απο 192.168.1.5 μεχρι 192.168.1.255)
    Δεν καταλαβαινω τι γινεται και δεν πολυ καταλαβαινω και τι κανω να σας πω την αληθεια. Ψαχνοντας παω.

    Δοκιμασα επισης στον πρωτο (με την ιδια λογικη σεταρισματος) να βαλω και ενα Sagem παλι του οτε παλιοτερο. Ουτε εκεινο δουλευει σωστα.

    Μπορει καποιος να με καθοδηγησει μηπως κανω κατι λαθος στο σεταρισμα?
    Εχει κανεις γνωσεις να μου πει βημα-βημα οδηγιες για το setαρισμα των ρουτερ?
    Αν εχει καποιος το ΖΤΕ και το baudtec ή το sagem, αν μπορει ας κανει ενα κοπο να μπει στο interface να μου πει τι πρεπει να κανω και πως πρεπει να ειναι τα στοιχεια...

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις που ειδη μου δωσατε...

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω οδηγό που έχει και παραδείγματα για το σετάρισμα του ZTE, αν κολλήσεις κάπου ρωτάς.

    Ενσύρματη σύνδεση router με Access Point

    Spoiler:
    Ενσύρματη σύνδεση router με Access Point

    Ο οδηγός αυτός μας δείχνει τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να συνδέσουμε ενσύρματα πάνω στο modem-router που έχουμε ένα άλλο modem-router παρόχου και το οποίο θα παίζει τον ρόλο του Access Point.
    Θα ξεκινήσουμε πρώτα να τσεκάρουμε αν τα routers έχουν διαφορετική IP και να είναι στο ίδιο υποδίκτυο. Aν έχουν την ίδια θα πρέπει να την αλλάξουμε από το ένα(συνήθως του Αccess point).

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
    Μερικά routers(π.χ.Τhomson TG585) όταν τους αλλάζουμε την ΙP κρατάνε και την παλιά, οπότε θα πρέπει όταν βάλουμε την καινούργια να φροντίσουμε να σβήσουμε την παλιά.

    Παράδειγμα:
    Έχουμε στο modem-router IP >> 192.168.1.1 και θέλουμε να βάλουμε στο Αccess point >> 192.168.1.254.
    Θα πρέπει επίσης να προσέξουμε η IP του router που θα ρυθμίσουμε και θα είναι Access Point, να είναι έξω από το εύρος του DHCP Server του modem-router ώστε να αποφύγουμε να συμβεί κάποιο IP Conflict.
    Παράδειγμα:

    Το εύρος του DHCP Server του modem-router είναι 192.168.1.2 ~ 192.168.1.254. Φροντίζουμε να αλλάξουμε το εύρος και να το κάνουμε π.χ.192.168.1.20 ~ 192.168.1.250. Μειώνουμε το εύρος και από την αρχή(192.168.1.20 ~ ..........), γιατί μπορεί να χρειαστεί να δώσουμε static ΙP και σε άλλες συσκευές.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Aν το modem-router έχει ρύθμιση (Address Reservation) ώστε να δίνει την ίδια IP πάντα στις ίδιες συσκευές, δεν χρειάζεται να κάνουμε την διαδικασία ρύθμισης του εύρους του DHCP Server. Απλά κάνουμε εκεί την ρύθμιση και το Access point θα παίρνει πάντα την ίδια IP χωρίς το φόβο να δοθεί σε άλλη συσκευή.

    Συνδέουμε το ρούτερ που θέλουμε να κάνουμε Access Point με τον υπολογιστή ενσύρματα. Θα πρέπει να δώσουμε στον υπολογιστή static IP και να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του Access Point.
    Παράδειγμα:
    Aν ο υπολογιστής έχει IP >> 192.168.1.2 και το Access Point >> 192.168.2.254 θα πρέπει να βάλουμε στον υπολογιστή IP >> 192.168.2.2 για να μπορέσουμε να συνδεθούμε με το Access Point.
    Βάζουμε την ΙP του Access Point σε έναν Βrowser και μπαίνουμε στο μενού. Κλείνουμε πρώτα τον DHCP Server, αλλάζουμε την Local ΙP, πατάμε Save και κάνουμε επανεκκίνηση στο Access Point.
    Αν τώρα η IP του υπολογιστή είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο από αυτή που βάλαμε στο Αccess Point θα χάσουμε την σύνδεση και θα πρέπει να βάλουμε static IP στον υπολογιστή που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο, ώστε να μπορέσουμε να συνδεθούμε ξανά.
    Αφού μπούμε πάλι στο μενού του Αccess Point Θα πάμε να το βάλουμε σε λειτουργία "Bridge Mode"και να ρυθμίσουμε το Wireless.
    Αν θέλουμε να έχουμε ενεργοποιημένο το Wireless και στα δύο και θέλουμε να έχουμε την δυνατότητα να συνδεόμαστε σε διαφορετικό κάθε φορά, φροντίζουμε να βάλουμε διαφορετικό SSID ώστε να μπορούμε να συνδεθούμε αν θέλουμε κάθε φορά σε συγκεκριμένο, αλλιώς βάζουμε το ίδιο SSID και τον ίδιο κωδικό με κρυπτογράφηση WPA2-PSK.
    Για να ρυθμίσουμε σωστά τα κανάλια εκπομπής του WI-FI κατεβάζουμε το πρόγραμμα inSSIDer και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες μέσα απο το:"USER GUIDE". Θα πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα τις παρεμβολές από τα γειτονικά κανάλια.
    Όταν τελειώσουμε τις ρυθμίσεις κάνουμε επανεκκίνηση και στα δύο, μπαίνουμε πάλι στα μενού για να τσεκάρουμε ότι έχουν διατηρηθεί σωστά όλα και τα συνδέουμε με καλώδιο Lan μεταξύ τους(οι θύρες δεν παίζουν ρόλο, απλά προσέχουμε να μην συνδέσουμε θύρα STB).

    Παραδείγματα ρυθμίσεων

    Τhomson TG585 V7/V8

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  402 
Μέγεθος:  125,1 KB 
ID: 160494Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  308 
Μέγεθος:  142,1 KB 
ID: 160495Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  293 
Μέγεθος:  70,6 KB 
ID: 160496Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  288 
Μέγεθος:  125,5 KB 
ID: 160497

    ZTE ZXHN H108NS

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  696 
Μέγεθος:  116,8 KB 
ID: 160498Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  627 
Μέγεθος:  137,3 KB 
ID: 160499Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  595 
Μέγεθος:  128,7 KB 
ID: 160500Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  565 
Μέγεθος:  139,6 KB 
ID: 160501

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ipconfig.jpg 
Εμφανίσεις:  412 
Μέγεθος:  159,0 KB 
ID: 160502
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω οδηγό που έχει και παραδείγματα για το σετάρισμα του ZTE, αν κολλήσεις κάπου ρωτάς.

    Ενσύρματη σύνδεση router με Access Point

    Spoiler:
    Ενσύρματη σύνδεση router με Access Point

    Ο οδηγός αυτός μας δείχνει τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να συνδέσουμε ενσύρματα πάνω στο modem-router που έχουμε ένα άλλο modem-router παρόχου και το οποίο θα παίζει τον ρόλο του Access Point.
    Θα ξεκινήσουμε πρώτα να τσεκάρουμε αν τα routers έχουν διαφορετική IP και να είναι στο ίδιο υποδίκτυο. Aν έχουν την ίδια θα πρέπει να την αλλάξουμε από το ένα(συνήθως του Αccess point).

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
    Μερικά routers(π.χ.Τhomson TG585) όταν τους αλλάζουμε την ΙP κρατάνε και την παλιά, οπότε θα πρέπει όταν βάλουμε την καινούργια να φροντίσουμε να σβήσουμε την παλιά.

    Παράδειγμα:
    Έχουμε στο modem-router IP >> 192.168.1.1 και θέλουμε να βάλουμε στο Αccess point >> 192.168.1.254.
    Θα πρέπει επίσης να προσέξουμε η IP του router που θα ρυθμίσουμε και θα είναι Access Point, να είναι έξω από το εύρος του DHCP Server του modem-router ώστε να αποφύγουμε να συμβεί κάποιο IP Conflict.
    Παράδειγμα:

    Το εύρος του DHCP Server του modem-router είναι 192.168.1.2 ~ 192.168.1.254. Φροντίζουμε να αλλάξουμε το εύρος και να το κάνουμε π.χ.192.168.1.20 ~ 192.168.1.250. Μειώνουμε το εύρος και από την αρχή(192.168.1.20 ~ ..........), γιατί μπορεί να χρειαστεί να δώσουμε static ΙP και σε άλλες συσκευές.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    Aν το modem-router έχει ρύθμιση (Address Reservation) ώστε να δίνει την ίδια IP πάντα στις ίδιες συσκευές, δεν χρειάζεται να κάνουμε την διαδικασία ρύθμισης του εύρους του DHCP Server. Απλά κάνουμε εκεί την ρύθμιση και το Access point θα παίρνει πάντα την ίδια IP χωρίς το φόβο να δοθεί σε άλλη συσκευή.

    Συνδέουμε το ρούτερ που θέλουμε να κάνουμε Access Point με τον υπολογιστή ενσύρματα. Θα πρέπει να δώσουμε στον υπολογιστή static IP και να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του Access Point.
    Παράδειγμα:
    Aν ο υπολογιστής έχει IP >> 192.168.1.2 και το Access Point >> 192.168.2.254 θα πρέπει να βάλουμε στον υπολογιστή IP >> 192.168.2.2 για να μπορέσουμε να συνδεθούμε με το Access Point.
    Βάζουμε την ΙP του Access Point σε έναν Βrowser και μπαίνουμε στο μενού. Κλείνουμε πρώτα τον DHCP Server, αλλάζουμε την Local ΙP, πατάμε Save και κάνουμε επανεκκίνηση στο Access Point.
    Αν τώρα η IP του υπολογιστή είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο από αυτή που βάλαμε στο Αccess Point θα χάσουμε την σύνδεση και θα πρέπει να βάλουμε static IP στον υπολογιστή που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο, ώστε να μπορέσουμε να συνδεθούμε ξανά.
    Αφού μπούμε πάλι στο μενού του Αccess Point Θα πάμε να το βάλουμε σε λειτουργία "Bridge Mode"και να ρυθμίσουμε το Wireless.
    Αν θέλουμε να έχουμε ενεργοποιημένο το Wireless και στα δύο και θέλουμε να έχουμε την δυνατότητα να συνδεόμαστε σε διαφορετικό κάθε φορά, φροντίζουμε να βάλουμε διαφορετικό SSID ώστε να μπορούμε να συνδεθούμε αν θέλουμε κάθε φορά σε συγκεκριμένο, αλλιώς βάζουμε το ίδιο SSID και τον ίδιο κωδικό με κρυπτογράφηση WPA2-PSK.
    Για να ρυθμίσουμε σωστά τα κανάλια εκπομπής του WI-FI κατεβάζουμε το πρόγραμμα inSSIDer και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες μέσα απο το:"USER GUIDE". Θα πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα τις παρεμβολές από τα γειτονικά κανάλια.
    Όταν τελειώσουμε τις ρυθμίσεις κάνουμε επανεκκίνηση και στα δύο, μπαίνουμε πάλι στα μενού για να τσεκάρουμε ότι έχουν διατηρηθεί σωστά όλα και τα συνδέουμε με καλώδιο Lan μεταξύ τους(οι θύρες δεν παίζουν ρόλο, απλά προσέχουμε να μην συνδέσουμε θύρα STB).

    Παραδείγματα ρυθμίσεων

    Τhomson TG585 V7/V8

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  402 
Μέγεθος:  125,1 KB 
ID: 160494Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  308 
Μέγεθος:  142,1 KB 
ID: 160495Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  293 
Μέγεθος:  70,6 KB 
ID: 160496Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  288 
Μέγεθος:  125,5 KB 
ID: 160497

    ZTE ZXHN H108NS

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  696 
Μέγεθος:  116,8 KB 
ID: 160498Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  627 
Μέγεθος:  137,3 KB 
ID: 160499Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  595 
Μέγεθος:  128,7 KB 
ID: 160500Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  565 
Μέγεθος:  139,6 KB 
ID: 160501

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ipconfig.jpg 
Εμφανίσεις:  412 
Μέγεθος:  159,0 KB 
ID: 160502
    Θεωρώ ότι το να μπει σε bridge mode το δεύτερο modem/router μόνο και μόνο για να κάνει το access point δεν χρειάζεται. Κλείνεις μόνο τον DHCP του και αν θες κλείνεις τυχόν firewall που έχει. Και φυσικά όπως γράφεις στον οδηγό του βάζεις μια IP η οποία είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP του κύριου modem/router.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι το να μπει σε bridge mode το δεύτερο modem/router μόνο και μόνο για να κάνει το access point δεν χρειάζεται. Κλείνεις μόνο τον DHCP του και αν θες κλείνεις τυχόν firewall που έχει. Και φυσικά όπως γράφεις στον οδηγό του βάζεις μια IP η οποία είναι εκτός του range που μοιράζει ο DHCP του κύριου modem/router.
    Η σωστή διαδικασία είναι αυτή, τώρα αν κάποιος δεν θέλει να το κάνει δεν τον υποχρεώνει ο συγκεκριμένος οδηγός.
    Άλλος έχει πεί ότι δεν χρειάζεται να το βγάλεις και έξω από το εύρος του DHCP Server αν έχει IP 192.168.1.254 γιατί δεν θα μπορεί να δουλέψουν 254 συσκευές και να γίνει IP Conflict. Εγώ ανέβασα τον οδηγό και ότι θέλει ο καθένας ας κάνει, δεν μπορώ να μπώ στο κεφάλι του καθενός τι θα πεί και πως ενεργεί. Αν θέλει κάποιος να το κάνει όπως του αρέσει δεν θα του κρατήσω και κακία.

    http://kb.netgear.com/app/answers/de...to-bridge-mode

    http://www.linksys.com/us/support-ar...icleNum=143751

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  172 
Μέγεθος:  152,6 KB 
ID: 160508
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 03-09-15 στις 00:32. Αιτία: ανέβασμα Links+screenshot
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γειά χαρά σε όλους,

    Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο adslgr

    Κάνω αυτή τη διαδικασία στο δίκτυο μου είναι (192.168.1.x) όπου χρησιμοποιώ πολλά routers που μου έχουν ξεμείνει από παλιές αλλαγές στον ISP.

    Έχω ένα vodafone oxygen (miniOffice) με ip 254 που παίρνει internet από vodafone και δίνει DHCP addresses από 51 έως 100. Μέσα από το ethernet του τοίχου, το 254 δίνει σε ένα HOL NetfasterIAD2 με ip 60 και DHCP disabled το οποίο δουλεύει αν και δεν θυμάμαι να το έχω κάνει bridged. Επίσης, το 254 δίνει σε ένα zyxel (P-660H-D1) με ip 61 που επίσης δεν είναι bridged το οποίο με καλώδιο δίνει internet στο laptop που σας γράφω τώρα.

    Το θέμα μου είναι οτι δεν μου φτάνουν οι πόρτες του zyxel και έχω βάλει στο zyxel ένα router connx (HG530) με ip 63 και DHCP disabled το οποίο όμως δεν δίνει internet είτε το κάνω bridged είτε όχι. Το να συνδέσω εκεί που είμαι το connx με το vodafone ή να αντικαταστήσω τώρα συσκευές όπως τηλεόραση με wifi λύσεις για να χω λιγότερα καλώδια δεν παίζει.

    Πείτε μου τι πληροφορίες θέλετε για το setup και για το issue γιατι με δίκτυα δεν ασχολούμαι.

    Ευχαριστώ!

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα, γράψε ποιο είναι το modem(vodafone oxygen;;; ) και ποιο θέλεις να κάνεις Access Point ή τι άλλο ακριβώς θέλεις να κάνεις χωρίς να γράφεις τις IP και τα άλλα που λες.

    Αυτό τι είναι;;;
    Μέσα από το ethernet του τοίχου
    πρίζα δικτύου;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θέλω να κάνω access point το connx (HG530).

    Στον τοίχο έχω μία πρίζα δικτύου.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To οποίο θα συνδεθεί ενσύρματα με το modem-router φαντάζομαι;;;;

    Αφού ξεκίνησες λοιπόν να κάνεις τις ρυθμίσεις με τον παραπάνω οδηγό, σε ποιο σημείο ακριβώς κόλλησες;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αφότου κάνω τις ρυθμίσεις, δεν παίρνω ip στο laptop μου.

    Δηλαδή ενώ παίρνω ip όταν συνδέω το laptop με zyxel και αυτό με vodafone, όταν το συνδέω με το connx και αυτό με zyxel (κι αυτό με vodafone) δεν παίρνω ip.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή πάνω στο Access Point που είναι το zyxel συνδέεις και δεύτερο Access Point το HG530;;; γιατί χρειάζεται να το κάνεις αυτό;;; δίνεις σε άλλον όροφο;;; αν βάλεις το HG530 πάνω στο modem δουλεύει;;;; γράψε αναλυτικά τι IP έχει το καθένα και πως ακριβώς τα συνδέεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όροφος 1 : ISP -> vodafone (254)
    Όροφος 3: vodafone (254) -> zyxel (61) -> connx (63) -> laptop

    Ναι, αν συνδέσω μόνο vodafone με connx, δουλεύει.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tην IP για να μας βοηθάει θα την γράφεις ολόκληρη(π.χ. 192.168.1.254). Η ρύθμιση Bridge χρειάζεται για να κλείσει το NAT και να μην γίνεται μπέρδεμα.
    Δεν έχει σημασία αν συνδέθηκες προσωρινά, δημιουργείται πρόβλημα. Κάνε τις ρυθμίσεις σωστά και δοκίμασε πρώτα ενσύρματα αν παίρνεις IP από το HG530.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με setup pages WAG200G
    Από kitinplus4 στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 17:16
  2. Βοήθεια με frontpage παρακαλώ όποιος μπορεί....?
    Από domna στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-15, 19:14
  3. Βοήθεια με Thomson TG585 v8 (Online Gaming)
    Από tselos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 12:23
  4. Βοήθεια με Routing και NAT
    Από userbeta7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 12:19
  5. Βοήθεια με συνδεσμολογία
    Από argate7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 23:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας