Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια είναι η πρόθεση για την ψήφο σας;

Ψήφισαν
103. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    1 0,97%
  • Ένωση Κεντρώων

    8 7,77%
  • ΚΚΕ

    8 7,77%
  • Λαϊκή Ενότητα

    17 16,50%
  • Νέα Δημοκρατία

    7 6,80%
  • ΠΑΣΟΚ

    2 1,94%
  • Ποτάμι

    3 2,91%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    15 14,56%
  • Χρυσή Αυγή

    4 3,88%
  • Άλλο Κόμμα

    23 22,33%
  • Αποχή

    15 14,56%
Σελ. 1100 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 10801090109510981099110011011102110511101120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.486-16.500 από 20561
  1. #16486
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω χαζός και απολογούμαι.

    Δεν ξέρω πού κόλλησε το μάτι και το μυαλό μου, όρκο έπαιρνα ότι ζητούσαν μόνο ΑΔΤ στο μήνυμα που έβλεπα.

    Ανεξάρτητα από αυτό, τα (3) και (4) που ρωτάω παραπίσω, παραμένουν.

    Τονίζω ειδικά το (4). Δεν τα ζητά το Ελλ. Κράτος, τα ζητά η Τ.τ.Ε., ακόμα κι αν υπάρχει η σχετική νομοθεσία σαν κάλυψη.
    Να υποθέσω πως μιλάς για την πειραιως, έτσι;
    Ο τρόπος που το γράφουν δεν είναι ο καλύτερος, θα έπρεπε να τα έχει όλες τις υποκατηγορίες expanded.

    Μήπως κάνεις over react για το 3 και το 4;

    Το κράτος τα ζητάει, οι τράπεζες μάλιστα είναι και υπόλογες στο κράτος για αυτά τα προσωπικά δεδομένα, στην πράξη μάλιστα τα προσέχουν αρκετά καλύτερα απο κάποιες άλλες δημόσιες υπηρεσίες.

    Είμαι σίγουρος πως οι τράπεζες αν μπορούσαν δεν θα ζητούσανε τέτοια στοιχεία, δεν είναι βλάκες να χάνουν πελάτες στην Ελβετία.

    Για το 4. Μάντεψε ποιος είναι αυτός που ζητάει τα στοιχεία για λογαριασμούς Ελλήνων στο εξωτερικό,

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε ο φιλος παραπάνω λέει μούφες...
    Το διάβασε απλά λάθος, μάλλον βιάστηκε, ή biased
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 24-04-18 στις 22:38.

  2. #16487
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω πως μιλάς για την πειραιως, έτσι;
    Ο τρόπος που το γράφουν δεν είναι ο καλύτερος, θα έπρεπε να τα έχει όλες τις υποκατηγορίες expanded.

    Μήπως κάνεις over react για το 3 και το 4;

    Το κράτος τα ζητάει, οι τράπεζες μάλιστα είναι και υπόλογες στο κράτος για αυτά τα προσωπικά δεδομένα, στην πράξη μάλιστα τα προσέχουν αρκετά καλύτερα απο κάποιες άλλες δημόσιες υπηρεσίες.

    Είμαι σίγουρος πως οι τράπεζες αν μπορούσαν δεν θα ζητούσανε τέτοια στοιχεία, δεν είναι βλάκες να χάνουν πελάτες στην Ελβετία.

    Για το 4. Μάντεψε ποιος είναι αυτός που ζητάει τα στοιχεία για λογαριασμούς Ελλήνων στο εξωτερικό,

    - - - Updated - - -



    Το διάβασε απλά λάθος, μάλλον βιάστηκε, ή biased
    Το έψαξα και το ξαναέψαξα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί είδα και μπερδεύτηκα τόσο.

    Σίγουρα δεν ήταν τα "βελάκια" για να δω το κρυμμένο κείμενο.

    Προσπαθώ να θυμηθώ αν είχε (i/*) δίπλα στο αρχικό μήνυμα προς επικαιροποίηση που μου ζητούσε, το οποίο να είχε pop-up που έγραφε για ταυτότητα.

    Σε κάθε περίπτωση λίγη σημασία έχει, λάθος έκανα.

    Στην "Π" αναφερόμουν, όντως.

    Ως προς τα 3+4:

    Κοίτα, πριν λίγο καιρό θυμάμαι θέμα είτε εδώ είτε στο insomnia με πολλή μανούρα επειδή κάποιο eshop έστειλε τον κωδικό χρήστη μετά από αίτημα για ανάκτηση ως απλό κείμενο κι όχι με reset pass που είναι το σύνηθες κλπ.

    Να μου ζητάνε να στείλω όλα αυτά τα στοιχεία με ένα "απλό" email, μου φαίνεται κάπως. Ας είχανε έστω μια online φόρμα με την κατάλληλη κρυπτογράφηση και να τα καταθέτω/συμπληρώνω εκεί, κι ας πήγαινα μετά στο κατάστημα για την ταυτοπροσωπία.

    Με όλα αυτά που ζητάνε, ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχουν όλοι οι "προσωπικοί" μου αριθμοί μαζί.

    Για το (4), το ξαναλέω: Τ.τ.Ε. τα ζητάει. Μου παρέθεσαν και μια υπέροχη ιστορία για παππούδια με ταυτότητες από τότε που ήταν αμούστακα παιδιά, εφάπαξ που χάθηκαν λόγω πολλών Γιώργων Παπαδόπουλων του Γιάννη, το ΧΑΑ του Σημίτη κλπ.

    Υπάρχει κάπου σχετική νομοθεσία? Μόλις το είδα: Απόφαση της Τ.τ.Ε., που έγινε Νόμος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε ο φιλος παραπάνω λέει μούφες...
    Πίστεψέ με, δεν είχα τέτοιο σκοπό.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #16488
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα προφανώς ο ΟΑΕΔ δεν χαράσει πολιτική στην καταπολέμηση της ανεργίας, απλά τη διαχειρίζεται με όσα μέσα διαθέτει. Και στο εξωτερικό που αντίστοιχοι ΟΑΕΔ κάνουν ακόμα και ελέγχους στα αεροδρόμια για να διαπιστώσουν αν κάποιος που είναι στο επίδομα και γυρνάει απο το εξωτερικό το έχει δηλώσει (π.χ. Δανία) δεν χαράσουν πολιτική.
    είχα γνωρισει πριν πολλα πολλά χρόνια, έναν Δανό, δεκαετία του 90, που δούλευε 2-3 μήνες, και μετά ήταν σε ταμείο ανεργίας συνέχεια, κάνοντας διακοπές σε όλον τον κόσμο. Εγώ τον γνώρισα στην περίοδο Ελλάδας. χαχαχα. Μου είχε πεί, τρελλός είμαι να δουλεύω, το επίδομα ανεργίας είναι (ήταν) πάνω απο τα μισά λεφτά ενός καλού μισθού. Στην Δανία.
    Μάλλον τελικά άρχισαν πολλοί να κάνουν το ίδιο, εξου και ο έλεγχος στα αεροδρόμια.

  4. #16489
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ ΜΝP ως συνήθως οταν δεν σου κάθεται ενα επιχείρημα έχεις εγκλωβιστεί σε ενα loop. Προσπαθείς να τον κόψεις, να τον μοιράσεις στο υπουργείο Παιδείς μετά στο Οικονομικών, λες και ο εφορος με το ενα χέρι θα προσπαθεί να βγάλει το μπάχαλο, με το άλλο να κόψει το επίδομα ή να συντονίσει την πρόσληψη μέσω ενός προγραμματος το οποίο διαχειρίζεται στο διάλλειμα για τσιγάρο. Το πρόβλημα σου είναι να διαλυθεί οργανωτικά ή να μοιραστουν τα καθήκοντα των υπαλλήλων σε όσους εχουν ήδη άλλα;

    Τώρα προφανώς ο ΟΑΕΔ δεν χαράσει πολιτική στην καταπολέμηση της ανεργίας, απλά τη διαχειρίζεται με όσα μέσα διαθέτει. Και στο εξωτερικό που αντίστοιχοι ΟΑΕΔ κάνουν ακόμα και ελέγχους στα αεροδρόμια για να διαπιστώσουν αν κάποιος που είναι στο επίδομα και γυρνάει απο το εξωτερικό το έχει δηλώσει (π.χ. Δανία) δεν χαράσουν πολιτική.
    Κανε "unroll" το "loop" και θα δεις οτι το θεμα της εφοριας για διασταυρωση ανεργιας το εθεσα πριν τις σχολες.

    Τωρα για το "απλά τη διαχειρίζεται με όσα μέσα διαθέτει", ουτε αυτο δε κανει...

    -γιατι δεν εχει οικονομικα resources
    -γιατι ως δημοσιος οργανισμος ειναι αρκετα ανευελικτος και απαρχαιωμενος οσον αφορα τις μεθοδους του
    -γιατι οσο αυξανεται η ανεργια και μεγαλωνει το ratio υπερπροσφορας εργασιας / ελαχιστης προσφορας νεων θεσεων, τοσο πιο ευκολα καλυπτονται οι τελευταιες.

    Υπαρχει ποτε περιπτωση, σε ενα σεναριο πχ 100.000 θεσεων και 1 εκ ανεργων, οι 100.000 θεσεις να μενουν ακαλυπτες και να χρειαζεται ενας ΟΑΕΔ για να καλυφθουν? Ουτε καν. Θα καλυφθουν in a blink.

    Οσο για το "Και στο εξωτερικό που αντίστοιχοι ΟΑΕΔ κάνουν ακόμα και ελέγχους στα αεροδρόμια", σου λεω οτι αλλες χωρες δεν εχουν καν ΟΑΕΔ-style-services και ειναι σε καλυτερη θεση απ'την Ελλαδα. Και η Ελλαδα, πριν την ιδρυση του ΟΑΕΔ, δεν ειχε ΟΑΕΔ... Ουτε ειχε τα επιπεδα ανεργιας που εχει σημερα (που εχει ΟΑΕΔ).

    Δεν εχω καμμια εμμονη με τον ΟΑΕΔ. Δε μ'ενδιαφερει το θεμα καθολου. Δεν ειναι ουτε καν ενδιαφερον θεμα για debate. Αλλα πραγματικα με τα δεδομενα που εχω (τα προφανη τουλαχιστον) δε μου φαινεται μια χρησιμη υπηρεσια. Ξαναλεω οτι αγνοω τι παιζει με τις απορροφησεις των χρηματων της ΕΕ και αν αυτο δινει net gain. Παντως μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει και καποιο σοβαρο επιχειρημα για την χρησιμοτητα του. Οταν διαβασω θα το εξετασω και θα κριθει αναλογα με τη βαρυτητα του.

  5. #16490
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλό αυτό, για να συνθλιβεί το αφήγημα της κυβέρνησης:

    http://www.kathimerini.gr/960294/art...h-parateinetai
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #16491
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό αυτό, για να συνθλιβεί το αφήγημα της κυβέρνησης:

    http://www.kathimerini.gr/960294/art...h-parateinetai
    Mπα, μπα, μπα, μάθαμε να λέμε την αλήθεια τώρα - οι ίδιοι που από το 2010 μιλούσαν για σωτήρια προγράμματα και πώς θα μας βρει η ανάπτυξη;;;;;;

    Τουλάχιστον αν έχει κάνει καλό ο ΣΥΡΙΖΑ σε ένα πράγμα είναι ότι κάτι τέτοια μηντιακά συγκροτήματα έμαθαν να λένε και μερικές αλήθειες (αληθώς τα γράφει ο Προκοπάκης).

    Και κάτι ακόμα: Η γαλλική πρόταση για πληρωμές χρέους με ρήτρα ανάπτυξης είναι 100% πανομοιότυπη με την πρόταση Βαρουφάκη και προκαλώ ως ψεύτη όποιον το αρνηθεί....

    Είναι και οι Γάλλοι (ο Μακρόν) γραφικοί / ανεδαφικοί και σκοπεύουν κι εκείνοι να μας φορτώσουν με 300 δισεκατομμύρια; Να πετάξουμε την πρόταση αυτή στον κάλαθο; Ξαναλέω ότι δεν αθωώνω τον Βαρουφάκη και σαφώς έχω κάνει και κάνω την κριτική μου, αλλά για να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό το συγκεκριμένο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #16492
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    αυτοί δεν φοράνε χαβανεζικα πουκάμισα. Αμα φοράς χαβανέζικο πουκάμισο, τσουπ +300 δις!!!

  8. #16493
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπα, μπα, μπα, μάθαμε να λέμε την αλήθεια τώρα - οι ίδιοι που από το 2010 μιλούσαν για σωτήρια προγράμματα και πώς θα μας βρει η ανάπτυξη;;;;;;

    Τουλάχιστον αν έχει κάνει καλό ο ΣΥΡΙΖΑ σε ένα πράγμα είναι ότι κάτι τέτοια μηντιακά συγκροτήματα έμαθαν να λένε και μερικές αλήθειες (αληθώς τα γράφει ο Προκοπάκης).

    Και κάτι ακόμα: Η γαλλική πρόταση για πληρωμές χρέους με ρήτρα ανάπτυξης είναι 100% πανομοιότυπη με την πρόταση Βαρουφάκη και προκαλώ ως ψεύτη όποιον το αρνηθεί....

    Είναι και οι Γάλλοι (ο Μακρόν) γραφικοί / ανεδαφικοί και σκοπεύουν κι εκείνοι να μας φορτώσουν με 300 δισεκατομμύρια; Να πετάξουμε την πρόταση αυτή στον κάλαθο; Ξαναλέω ότι δεν αθωώνω τον Βαρουφάκη και σαφώς έχω κάνει και κάνω την κριτική μου, αλλά για να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό το συγκεκριμένο
    το συζήταγα προχτές με ένα φίλο και νομίζω ότι είπε το πιο σωστό, το 2015 η ΕΖ είχε ανάγκη ακόμα την Ελλάδα να παίζει το ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου, ώστε οι αγορές να μην αρχίσουν να κοιτάζουν Ιταλία κλπ για σορτάρισμα. είχαμε το ρόλο του αλεξικέραυνου, ρόλο που είχαμε από το 2009.

    Ο Βαρουφάκης είχε δίκιο, όμως όπως και ολόκληρη η τότε κυβέρνηση (όπως και όλοι εμείς, όπως και η προηγούμενη κυβέρνηση) δεν είχαμε συνειδητοποιησει το ρόλο μας. Για αυτό και έπεφτε το ένα άκυρο πίσω από το άλλο, γιατί τότε ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΛΥΣΗ.
    Τώρα που έχει αλλάξει το κλίμα, θα κάνουν αυτά που πρέπει να γίνουν, και είναι αυτά που ζήταγε ο Γιάνης.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #16494
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ο Βαρουφάκης και ο Σύριζα έφεραν τα CC, και ζημιά στην ελληνική οικονομία μεταξύ 80-200 δις €.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #16495
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σχεδόν 3 χρόνια μετά κι ακόμη δεν έχει καθίσει η μπίλια στο ακριβές ποσό του Βαρουφάκειου λογαριασμού;
    Να χέσω μέσα τα πτυχία που κατέχουν εκεί στας Βρυξέλλας!

  11. #16496
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Βαρουφάκης και ο Σύριζα έφεραν τα CC, και ζημιά στην ελληνική οικονομία μεταξύ 80-200 δις €.
    κάτσε, θα μας τρελλάνεις; δεν είναι 300 δις; τώρα πήγαμε σε κάπου απο 80 έως 200; εχει γούστο στο τελος τέλος να μας πείς ότι δεν είχαμε και ζημιά έτσι που το πάς

  12. #16497
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το συζήταγα προχτές με ένα φίλο και νομίζω ότι είπε το πιο σωστό, το 2015 η ΕΖ είχε ανάγκη ακόμα την Ελλάδα να παίζει το ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου, ώστε οι αγορές να μην αρχίσουν να κοιτάζουν Ιταλία κλπ για σορτάρισμα. είχαμε το ρόλο του αλεξικέραυνου, ρόλο που είχαμε από το 2009.

    Ο Βαρουφάκης είχε δίκιο, όμως όπως και ολόκληρη η τότε κυβέρνηση (όπως και όλοι εμείς, όπως και η προηγούμενη κυβέρνηση) δεν είχαμε συνειδητοποιησει το ρόλο μας. Για αυτό και έπεφτε το ένα άκυρο πίσω από το άλλο, γιατί τότε ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΛΥΣΗ.
    Τώρα που έχει αλλάξει το κλίμα, θα κάνουν αυτά που πρέπει να γίνουν, και είναι αυτά που ζήταγε ο Γιάνης.
    Ουδεμία αντίρρηση, αλλά βλέπεις πώς πέφτει κατευθείαν άκυρο στην πραγματικότητα όταν ο "αντίλογος" είναι "άντε τώρα με δαύτον που μας χρέωσε €200 δισ (Σημ: απληροφόρητος όποιος το λέει, €300 δισ ήταν ενώ πηγές μου εδώ Βρυξέλλες λένε ότι τώρα με αναθεωρήσεις στοιχείων η Βαρουφάκεια καταστροφή μπορεί και να φτάσει τα 500!!!!)".

    Και δεν είναι μόνο αυτό που δείχνει πως τα fake news κλπ που ανακαλύψαμε τώρα με τον Τραμπ είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα εδώ και χρόνια. Να κάνω ένα pop quiz:

    Στη βάση των γεγονότων θυμάται κανείς πώς καταλήξαμε σε όλα τα προγράμματα ιδιωτικοποίησης όπως π.χ. τα 14 αεροδρόμια ή λιγνήτες ή Ελληνικό; Hint, δεν ήταν απαίτηση εταίρων Σκεφτείτε και προσπαθήστε να το απαντήσετε χωρίς να το γουγλίσετε....

    Πώς μπήκαν π.χ. τα 14 αεροδρόμια σε συμβάσεις με Τρόϊκα και εντάχθηκαν σε μνημονιακά προγράμματα; Υπήρξε κριτική και από ποιους και σε ποια βάση;

    Έτσι, μικρό τεστ για να καταλάβετε τη μνήμη χρυσόψαρου και πώς πάνε να μας πείσουν (και έχουν ήδη πείσει τουλάχιστον τον Wantilles) ότι το σύμπαν / η ζωή / ο χρόνος ξεκίνησαν τον Ιανουάριο 2015
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #16498
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Βαρουφάκης και ο Σύριζα έφεραν τα CC, και ζημιά στην ελληνική οικονομία μεταξύ 80-200 δις €.
    Στο τέλος να δεις που και εσύ θα συμφωνήσεις ότι ο Γιάνης παρέδωσε χρέος 12δις μικρότερο σε απολυτά νούμερα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  14. #16499
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε "unroll" το "loop" και θα δεις οτι το θεμα της εφοριας για διασταυρωση ανεργιας το εθεσα πριν τις σχολες.

    Τωρα για το "απλά τη διαχειρίζεται με όσα μέσα διαθέτει", ουτε αυτο δε κανει...

    -γιατι δεν εχει οικονομικα resources
    -γιατι ως δημοσιος οργανισμος ειναι αρκετα ανευελικτος και απαρχαιωμενος οσον αφορα τις μεθοδους του
    -γιατι οσο αυξανεται η ανεργια και μεγαλωνει το ratio υπερπροσφορας εργασιας / ελαχιστης προσφορας νεων θεσεων, τοσο πιο ευκολα καλυπτονται οι τελευταιες.

    Υπαρχει ποτε περιπτωση, σε ενα σεναριο πχ 100.000 θεσεων και 1 εκ ανεργων, οι 100.000 θεσεις να μενουν ακαλυπτες και να χρειαζεται ενας ΟΑΕΔ για να καλυφθουν? Ουτε καν. Θα καλυφθουν in a blink.

    Οσο για το "Και στο εξωτερικό που αντίστοιχοι ΟΑΕΔ κάνουν ακόμα και ελέγχους στα αεροδρόμια", σου λεω οτι αλλες χωρες δεν εχουν καν ΟΑΕΔ-style-services και ειναι σε καλυτερη θεση απ'την Ελλαδα. Και η Ελλαδα, πριν την ιδρυση του ΟΑΕΔ, δεν ειχε ΟΑΕΔ... Ουτε ειχε τα επιπεδα ανεργιας που εχει σημερα (που εχει ΟΑΕΔ).

    Δεν εχω καμμια εμμονη με τον ΟΑΕΔ. Δε μ'ενδιαφερει το θεμα καθολου. Δεν ειναι ουτε καν ενδιαφερον θεμα για debate. Αλλα πραγματικα με τα δεδομενα που εχω (τα προφανη τουλαχιστον) δε μου φαινεται μια χρησιμη υπηρεσια. Ξαναλεω οτι αγνοω τι παιζει με τις απορροφησεις των χρηματων της ΕΕ και αν αυτο δινει net gain. Παντως μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει και καποιο σοβαρο επιχειρημα για την χρησιμοτητα του. Οταν διαβασω θα το εξετασω και θα κριθει αναλογα με τη βαρυτητα του.
    Σου αναφέρω συγκεκριμένες χώρες που έχουν αυτές τις υπηρεσίες και χαμηλή ανεργία και απαντας με τη γνωστή λογική σου. Επειδη αλλες χώρες (και η Ελλάδα πριν απο 50 χρόνια) δεν έχουν ΟΑΕΔ και έχουν λιγότερη ανεργία, πρέπει και η Ελλάδα να τον καταργήσει για να έχει λίγοτερη ανεργια; MNPlogic.

    Δεν γίνεται να κοβεις την πραγματικότητα στο ιδεολογημα σου. Χωρες όπως η Δανία (και ίσως η Γερμανία και η Σουηδία απο ότι έχω ακούσει και χωρίς να το έχω διαπιστώσει ο ίδιος) έχουν κρατικές τέτοιες υπηρεσίες που σκοπό έχουν να εντάξουν τον ανεργο στην αγορά εργασίας, παρέχουν σεμινάρια είτε τα οργανώνουν οι ίδιες οι υπηρεσίες για τον ανεργο ή κάποιο που θέλει να αλλάξει εργασία είτε τα επιδοτούν και ελέγχουν οτι ο ανεργος προσπαθεί να βρεί δουλεια όσο είναι στο επίδομα ανεργίας, ενώ προσπαθούν να παρέχουν κάποια υποστηριξη στην ευρεση εργασίας και συντηρούν και υποστηρίζουν την βάση δεδομένων με χιλιάδες θέσεις εργασίας. Στη Δανία δε αυτή η υπηρεσία χρηματοδοτείται απευθείας απο τον εργαζόμενο μέσω φόρου 8% σε όλους οσους έχουμε full-time εργασία. Αλλιως, ας πάνε στην Manpower ή σε άλλες recruiting agencies να δώσουν και 2 μισθους αμεσα ή έμμεσα για να τους βρει δουλειά στο σουπερ μαρκετ.

    Όλη αυτή η συζήτηση έχει νόημα επειδή υπάγεται στη τελευταία φάση που περνάς για ελαχιστοποίηση του κράτους. Ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες που υπάρχουν περισσότερες θέσεις εργασίας απο ανέργους αυτές οι υπηρεσίες έχουν σημαντικό ρόλο να παίξουν, όπως φαίνεται στη πράξη σε αναπτυγμένες χώρες της Β. Ευρώπης.

  15. #16500
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ο εκάστοτε ΟΑΕΔ έχει και προγράμματα κατάρτησης, τα οποία δεν μπορούν να ενταχθούν με την λογική της Παιδείας . Και αυτό γιατί
    1) ειναι αυστηρά για τις ανάγκες της αγοράς
    2) είναι στην πλειονότητα βραχυπρόθεμα προγράμματα, και όχι μακροχρόνια όπως αυτά του Υπουργείου Παιδείας
    3) αλλάζουν ανάλογα με τις ανάγκες (δες 1) και στελεχώνονται όχι απο μόνιμο προσωπικό. Οι διδάσκοντες μπορεί ναναι επαγγελματίες του χώρου ή απο τον χώρο της εκπαίδευσης, αλλά είναι μόνο για την διάρκεια του προγράμματος κατάρτισης.

    Ολα αυτά είναι τελείως διαφορετικά απο τον τρόπο της εκπαίδευσης που λειτουργεί στο υπουργείο παιδείας, εκτός και εαν αναλάβει και αυτό τον ρόλο το ΥΠΕΠΘ. Ομως επειδή οι λογικές διαφερον κατα πολύ, πολύ σωστά ανέλαβε τις επαγγελματικές καταρτήσεις ο ΟΑΕΔ, μιας και είναι στενά συνδεδεμένος με την αγορά εργασίας, ενώ το ΥΠΕΠΘ όχι και δεν είναι και ο ρόλος του.

    Αρα στο θέμα των καταρτήσεων για την αποκατάσταση ανέργων ή καλύτερη κατάρτηση ήδη εργαζομένων σε συγκεκριμένα αντικείμενα, πολύ ορθά αντιμετωπίζεται κατα την γνώμη απο έναν διαφορετικό φορέα απο ότι το ΥΠΕΠΘ, και στην συγκεκριμένη περίπτωση, πολύ ορθά το κάνει ο ΟΑΕΔ.

    Σχολές κατάρτισης επαγγελματικών ειδικοτήτων που παλαιότερα ανήκαν στον ΟΑΕΔ αλλά συνέχιζαν σε μόνιμη βάση (δεν ήταν κάτι προσωρινό) και με μεγάλο κύκλο, μεταφέρθηκαν στα ΕΠΑΛ. Και αυτό πολύ ορθά έγινε έτσι. Ελπίζω να καταλαβαίνετε την διάκριση του τι καταρτήσεις μπορεί και πρέπει να κάνει ο ΟΑΕΔ και τι το υπουργείο Παιδείας.

Σελ. 1100 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 10801090109510981099110011011102110511101120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας