Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια είναι η πρόθεση για την ψήφο σας;

Ψήφισαν
103. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    1 0,97%
  • Ένωση Κεντρώων

    8 7,77%
  • ΚΚΕ

    8 7,77%
  • Λαϊκή Ενότητα

    17 16,50%
  • Νέα Δημοκρατία

    7 6,80%
  • ΠΑΣΟΚ

    2 1,94%
  • Ποτάμι

    3 2,91%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    15 14,56%
  • Χρυσή Αυγή

    4 3,88%
  • Άλλο Κόμμα

    23 22,33%
  • Αποχή

    15 14,56%
Σελ. 1091 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 10711081108610891090109110921093109611011111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.351-16.365 από 20561
  1. #16351
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μου έχει τύχει να με εξυπηρετήσει υπηρεσία και με ελλειπή δικαιολογητικά είτε γιατί ήμουν ευγενικός είτε γιατί έχουν συνηθίσει σε πολίτες που γκρινιάζουν με το παραμικρό ακόμα και αν έχουν εμφανέστατα άδικο.
    Μακάρι να δούλευέ το ευγενικός, μια φόρα έχω υψώσει φωνή στο ταχυδρομείο, αυτό γιατί μου γύρισε και φώναζε κιόλας "τι θέλει πάλι αυτός" (πήρα κουτί για δέμα, χωρίς να τον καθυστερήσω, μου βγήκε μεγάλο πήγα να πάρω πιο μικρό χωρίς να ζητήσω επιστροφή του παλιού κλπ). Δεν έχω φωνάξει πότε μου άλλη φόρα, πάντα ευγενικός. αλλά μου ζητήσανε να πάω να βγάλω ο ίδιος το πιστοποιητικό.
    Αντίθετα γνωστός που αρπάζεται με το παραμικρό τους έβαλε τις φωνές και βρήκανε και πιστοποιητικά και απο όλα.

    Μάλλον ήσουν τυχερός, έπεσες στην περίπτωση

  2. #16352
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν δυστυχώς διάφορες μυθοπλασίες.

    1. Στο εξωτερικό ο δημόσιος τομέας ειναι μικρός. Μέγα λάθος. Για την ακρίβεια, είναι περισσότερο. Ειδικά εαν προσμετρήσουμε το γεγονός ότι έχουμε στρατό περισσότερο (αναλογικά με τον πληθυσμό) απο όλες τις χώρες της ΕΕ, και δυστυχώς οι μόνιμοι, πληρώνονται απο το δημόσιο. Επίσης έχουμε πολύ μεγαλύτερο πολιτιστικό πλούτο σε μνημεία, και ότι σημαίνει αυτό σε κόστος (φύλακες, μουσεία, κλπ). Το αν δεν γίνεται καλύτερη αξιοποίηση προκειμένου να είναι αυτοχρηματοδοτούμενο το τελευταίο, είναι άλλο πράγμα. Αλλά ειναι γεγονός.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, με ελλείψεις σε κάποιους τομείς, ενώ κάποιοι άλλοι τομείς έχουν ανθρώπους να κάθονται.

    2. Απόδοση. Εδώ μπαίνουν πολλά πράγματα, έχουν να κάνουν δυστυχώς με ένα τεράστιο κουβάρι που μπλέκονται πολλοί. Κυβερνώντες (τόσα χρόνια) αλλά και οι πολίτες ειδικά όσοι ειναι διαπλεκόμενοι. Το είπα και παλιά, η γραφειοκρατία υπάρχει ΚΑΙ για να βοηθάει τους ημέτερους δημιουργώντας τεράστια τείχη δυσκολίας σε όσους δεν έχουν τις προσβάσεις (ανταγωνιστές δηλαδή). Με λίγα λόγια η γραφειοκρατία όχι μόνον υπάρχει για να βολεύεται κόσμος (βλέπε πελατειακό καθεστώς / ρουσφέτι, όλα για μια θέση στο δημόσιο) αλλά και για να μπορούν οι ημέτεροι του ιδιωτικού τομέα, να λειτουργούν χωρίς ανταγωνιστές Ομως και στο εξωτερικό υπάρχει γραφειοκρατία, σε κάποια σημεία μάλιστα πιο μεγάλη, αγκυλώσεις. Υπάρχουν και στο εξωτερικό "ξύστες", απλά ίσως δεν είναι τόσο μπροστά στον κόσμο, να τους βλέπει.

    3. Εχω παρατηρήσει ότι εδώ στα ξένα, όλοι εμείς οι "ξένοι", όταν θα χρειαστούμε κάτι, κάνουμε άπειρη προετοιμασία. Ψάχνουμε τα πάντα, τι χαρτιά θέλουν και τα έχουμε ετοιμασει όλα. Ετσι όταν πάμε εκεί που θέλουμε, τα έχουμε όλα, και η δουλειά μας γίνεται. Εν αντιθέσει με την Ελλάδα, που πάμε απροετοιμαστοι, μαλώνουμε με τον υπάλληλο που θέλει το Α ή το Β χαρτί ή έντυπο και κατακεραυνώνουμε την γραφειοκρατία ενώ στην ουσία φταίει το κούφιο το κεφάλι μας. Ευτυχώς με τα ΚΕΠ βελτιώθηκε κατα πολύ η κατάσταση. Υπάρχουν ακόμα ουρές πολλές, πχ στο ΕΦΚΑ βλέπεις άπειρο κόσμο να περιμένει στην ουρά και να χάνεται πολύτιμος χρόνος. Στον ΟΑΕΔ που πήγα, εξυπηρετήθηκα αμέσως. Οι περισσότερες υπηρεσίες πάνε όλο και καλύτερα. Υπάρχει μια σαφής μεγάλη βελτίωση.

    4. Ενα άλλο θέμα που παρατήρησα είναι ότι στην Ελλάδα ειναι συχνό το φαινόμενο της παρεμβολής. Περιμένεις, και τσούπου σου χώνεται ο γνωστός του γνωστού. Και άντε ναναι ένας, παει στο διάολο. Συνήθως είναι αρκετοί, ώστε να καθυστερείς σημαντικά. Παλαιότερα που ήταν συνηθες όλα να γίνονται σε άπειρες αεναες ουρές, αυτές οι παρεμβολές ήταν πολύ συχνές και φυσικά εξοργιστικές. Κάτι που δεν συμβαίνει στο εξωτερικό.

    Για όσους συνεχίζουν να μην πιστεύουν δείτε την ταινία https://www.youtube.com/watch?v=6MepOnasPKc
    είναι χαρακτηριστική... απίστευτα θα έλεγα....


    Απλά στην Ισπανία δεν είναι αρκετά μπροστά για να πίνουν φραπέ παλαιότερα, φρέντο τώρα
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #16353
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Εχω παρατηρήσει ότι εδώ στα ξένα, όλοι εμείς οι "ξένοι", όταν θα χρειαστούμε κάτι, κάνουμε άπειρη προετοιμασία. Ψάχνουμε τα πάντα, τι χαρτιά θέλουν και τα έχουμε ετοιμασει όλα. Ετσι όταν πάμε εκεί που θέλουμε, τα έχουμε όλα, και η δουλειά μας γίνεται. Εν αντιθέσει με την Ελλάδα, που πάμε απροετοιμαστοι, μαλώνουμε με τον υπάλληλο που θέλει το Α ή το Β χαρτί ή έντυπο και κατακεραυνώνουμε την γραφειοκρατία ενώ στην ουσία φταίει το κούφιο το κεφάλι μας.
    Μάλιστα.

    Όταν ο κάθε διαφορετικός υπάλληλος, σε διαφορετικό υποκατάστημα του ίδιου φορέα, π.χ. στο ΙΚΑ, ή στη ΔΕΗ, ή στο δήμο, θα ζητήσει διαφορετικά δικαιολογητικά από τον ίδιο πολίτη για την ίδια περίπτωση, απλά επειδή έτσι μπορεί, για να τον βασανίσει, επειδή "δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν", φταίμε "εμείς";
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #16354
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλους μας έχει συμβεί το να έχουμε διαβάσει τα χαρτιά που χρειάζεται, να πηγαίνουμε και να μας λένε θέλουμε και εκείνο το (βάλεοτιθελεις) χαρτί που δεν το ανέφερε στην σελίδα τους. ή να πηγαίνουμε και να μας λένε θέλουμε και πιστοποιητικό γέννησης, να τους λές οτι λέει οτι θα το αναζητήσετε εσείς.........και να σου λέει εγώ δεν ξέρω τίποτα
    Σωστά το λες έξω μαζέυουν τα χαρτιά που πρέπει να έχουν, πάνε στο γκισέ και τα δίνουν και δεν τους ζητάει αυτός πισω απο το γκισέ και άλλα που δεν αναφέρονται γιατί έτσι αποφάσισε η συγκεκριμένη υπηρεσία ή γιατί δεν θέλει να κάνει την ενδοϋπηρεσιακή αναζήτηση.

    Μάλιστα αυτό θα το δείς και σε πρώην δημόσιες υπηρεσίες πχ Εθνική τράπεζα, για να κάνεις κατάθεσή σε κάποιον λογαριασμό, πρέπει να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα, πας στο άλλο υποκατάστημα καμία απαίτηση
    αυτό όταν συμβαίνει είναι γιατί δεν υπάρχει καλή ενημέρωση/πληροφόρηση. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, πήγα στο ΙΚΑ, για το επίδομα μητρότητας της γυναίκας μου. Ειχα κοιτάξει την εγκύκλιο, και ειχα όλα τα απαραίτητα. Η υπάλληλος μου ζητούσε και κάτι ακόμη. Λέω δεν το έχω, και βάσει εγκυκλιου δεν γίνεται να μου το ζητάτε. Φέρανε την διευθύντρια, της έδωσα την σχετική εγκύκλιο, και μου λέει συγνώμη δεν ενημερωθήκαμε (αλήθεια, ψέμματα, θα έπρεπε να το ξέρουν, άλλη κουβέντα). Τα πήρανε οπως τα είχα, και ζήτησαν και συγνώμη.

    Οταν λέω προετοιμασία, δεν λέω απλά να μαζέψεις χαρτιά, αλλά να μαζέψεις αυτά που πρέπει βάσει συγκεκριμένης οδηγίας. Εδώ ειναι το κακό, που θέλει λίγο ψάξιμο, για να βρείς την πιο πρόσφατη και επίκαιρη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μου έχει τύχει να με εξυπηρετήσει υπηρεσία και με ελλειπή δικαιολογητικά είτε γιατί ήμουν ευγενικός είτε γιατί έχουν συνηθίσει σε πολίτες που γκρινιάζουν με το παραμικρό ακόμα και αν έχουν εμφανέστατα άδικο.
    Και στο εξωτερικό όσο είδα (Λουξεμβούργο) σε αρκετές περιπτώσεις γίνεται αυτό, αλλά ως εξής. Παίρνουν τα χαρτιά σου, και ο φάκελος παραμένει ανοιχτός, δεν προχωρά. Σου λένε ξαναέλα να μας φέρεις και τα υπόλοιπα. Αυτό διασφαλίζει ότι ο υπάλληλος δεν θα χρησιμοποιήσει μια δικαιολογία για να σε φέρει άλλη μέρα, γιατί την δουλειά θα την κάνει, εαν θέλει οπωσδήποτε άλλο χαρτί, θα ξανάρθεις αναγκαστικά, γιατί αλλιώς η δουλειά σου δεν προχωρά. Εαν ο υπάλληλος πεί καμμιά π@π@ριά για χαρτί που δεν χρειάζεται, ουσιαστικά φορτώνει έξτρα δουλειά τον εαυτό του, μιας και θα ξανάρθεις κλπ κλπ κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.

    Όταν ο κάθε διαφορετικός υπάλληλος, σε διαφορετικό υποκατάστημα του ίδιου φορέα, π.χ. στο ΙΚΑ, ή στη ΔΕΗ, ή στο δήμο, θα ζητήσει διαφορετικά δικαιολογητικά από τον ίδιο πολίτη για την ίδια περίπτωση, απλά επειδή έτσι μπορεί, για να τον βασανίσει, επειδή "δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν", φταίμε "εμείς";
    επειδή μου συνέβει.
    Εαν έχεις την σχετική εγκύκλιο, τον κώλο του κάτω να χτυπάει, δεν μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει. Καιρός να μάθουμε να διεκδικούμε εκεί που πρέπει. Εαν σου ζητά κάποιο χαρτί, πολύ απλά, και ευγενικά, ζήτα του (και έχεις το δικαίωμα) να σου γράψει, ιδιοχείρως, για ποιά δουλειά ποιό χαρτί / δικαιολογητικό θέλει και το όνομά του και την υπογραφή του. Εαν πρώτα του έχεις μοστράρει την ανάλογη εγκύκλιο, ούτε που θα τολμήσει να πεί κουβέντα.
    Πολλά απο τα χαζά αυτά οφείλονται στην ανικανότητα των υπαλλήλων και την ελλιπή επιμόρφωση τους (που είναι απο βαρεμάρα του υπαλληλου μέχρι αδιαφορίας της εκάστοτε διεύθυνσης) οπότε εαν δεν ξέρει ζητάει ότι ναναι, ότι νομίζει, προκειμένου ναναι καλυμενος.

  5. #16355
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό όταν συμβαίνει είναι γιατί δεν υπάρχει καλή ενημέρωση/πληροφόρηση. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, πήγα στο ΙΚΑ, για το επίδομα μητρότητας της γυναίκας μου. Ειχα κοιτάξει την εγκύκλιο, και ειχα όλα τα απαραίτητα. Η υπάλληλος μου ζητούσε και κάτι ακόμη. Λέω δεν το έχω, και βάσει εγκυκλιου δεν γίνεται να μου το ζητάτε. Φέρανε την διευθύντρια, της έδωσα την σχετική εγκύκλιο, και μου λέει συγνώμη δεν ενημερωθήκαμε (αλήθεια, ψέμματα, θα έπρεπε να το ξέρουν, άλλη κουβέντα). Τα πήρανε οπως τα είχα, και ζήτησαν και συγνώμη.

    Οταν λέω προετοιμασία, δεν λέω απλά να μαζέψεις χαρτιά, αλλά να μαζέψεις αυτά που πρέπει βάσει συγκεκριμένης οδηγίας. Εδώ ειναι το κακό, που θέλει λίγο ψάξιμο, για να βρείς την πιο πρόσφατη και επίκαιρη.



    επειδή μου συνέβει.
    Εαν έχεις την σχετική εγκύκλιο, τον κώλο του κάτω να χτυπάει, δεν μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει. Καιρός να μάθουμε να διεκδικούμε εκεί που πρέπει. Εαν σου ζητά κάποιο χαρτί, πολύ απλά, και ευγενικά, ζήτα του (και έχεις το δικαίωμα) να σου γράψει, ιδιοχείρως, για ποιά δουλειά ποιό χαρτί / δικαιολογητικό θέλει και το όνομά του και την υπογραφή του. Εαν πρώτα του έχεις μοστράρει την ανάλογη εγκύκλιο, ούτε που θα τολμήσει να πεί κουβέντα.
    Πολλά απο τα χαζά αυτά οφείλονται στην ανικανότητα των υπαλλήλων και την ελλιπή επιμόρφωση τους (που είναι απο βαρεμάρα του υπαλληλου μέχρι αδιαφορίας της εκάστοτε διεύθυνσης) οπότε εαν δεν ξέρει ζητάει ότι ναναι, ότι νομίζει, προκειμένου ναναι καλυμενος.
    Σορρυ Σαββα αλλά δεν είναι δουλειά του πολίτη αυτό, ο πολίτης μπήκε στην σελίδα είδε πως θέλει τα τάδε χαρτιά, αν πρέπει να ψάχνει αυτός εγκύκλιους, αποφάσεις και εγώ δεν ξέρω τι, γιατί στην άλλη ακρή ο άλλος δεν θέλει να κάνει την δουλειά του ή δεν την ξέρει το πηδήξαμε και ψόφησε.
    Να δικαιολογήσουμε άλλα όχι και έτσι

  6. #16356
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή μου συνέβει.
    Εαν έχεις την σχετική εγκύκλιο, τον κώλο του κάτω να χτυπάει, δεν μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει. Καιρός να μάθουμε να διεκδικούμε εκεί που πρέπει. Εαν σου ζητά κάποιο χαρτί, πολύ απλά, και ευγενικά, ζήτα του (και έχεις το δικαίωμα) να σου γράψει, ιδιοχείρως, για ποιά δουλειά ποιό χαρτί / δικαιολογητικό θέλει και το όνομά του και την υπογραφή του. Εαν πρώτα του έχεις μοστράρει την ανάλογη εγκύκλιο, ούτε που θα τολμήσει να πεί κουβέντα.
    Πολλά απο τα χαζά αυτά οφείλονται στην ανικανότητα των υπαλλήλων και την ελλιπή επιμόρφωση τους (που είναι απο βαρεμάρα του υπαλληλου μέχρι αδιαφορίας της εκάστοτε διεύθυνσης) οπότε εαν δεν ξέρει ζητάει ότι ναναι, ότι νομίζει, προκειμένου ναναι καλυμενος.
    ΔΕΝ είναι δική μου δουλειά-υποχρέωση αυτό.

    Είναι δουλειά-υποχρέωση δική του και των προϊσταμένων του.

    Δική μου δουλειά-υποχρέωση είναι να ψηφίζω κόμματα και πολιτικούς που να απαιτούν και να πράττουν συνεχή και στυγνή με συνέπειες αξιολόγηση αυτού του υπαλλήλου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #16357
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ Σαββα αλλά δεν είναι δουλειά του πολίτη αυτό, ο πολίτης μπήκε στην σελίδα είδε πως θέλει τα τάδε χαρτιά, αν πρέπει να ψάχνει αυτός εγκύκλιους, αποφάσεις και εγώ δεν ξέρω τι, γιατί στην άλλη ακρή ο άλλος δεν θέλει να κάνει την δουλειά του ή δεν την ξέρει το πηδήξαμε και ψόφησε.
    Να δικαιολογήσουμε άλλα όχι και έτσι
    Εχεις απόλυτο δίκιο, κανονικά δεν είναι δουλειά μας, είναι δουλειά του εκάστοτε ΔΥ ναναι ενημερωμενος σωστά. Αλλά αφού θα το κοιτάξεις και εσυ, για να έχεις τα χαρτιά (και εδώ ένα καλό σύστημα στυλ HOW-TO που για κάθε περίπτωση να λέει τι χαρτιά θέλεις), τότε ουσιαστικά έχεις την σχετική εγκύκλιο
    Αρα γιατί παραπονιέσαι;
    Εκτός (και δες παρακάτω Wantilles) πας απροετοίμαστος, οπότε εαν σου ζητάει χαρτιά ο υπάλληλος, που δεν μπορεί, μιας και είσαι ανενημέρωτος, με μεγάλη πιθανότητα θα είσαι απροετοίμαστος, και χωρίς ότι χρειάζεται....


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ είναι δική μου δουλειά-υποχρέωση αυτό.

    Είναι δουλειά-υποχρέωση δική του και των προϊσταμένων του.

    Δική μου δουλειά-υποχρέωση είναι να ψηφίζω κόμματα και πολιτικούς που να απαιτούν και να πράττουν συνεχή και στυγνή με συνέπειες αξιολόγηση αυτού του υπαλλήλου.
    Δουλειά σου είναι να φέρεις τα απαραίτητα έγγραφα... Κάπου δεν πρέπει να το κοιτάξεις αυτό;
    Η' είσαι σαν αυτούς που πάνε χωρίς τιποτε ή με ότι χαρτια'κατεβάζει το τσερβέλο τους, και μετά μαλώνουν; Εαν θες ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ τι χρειάζεται, τότε μάλλον έχεις χρόνο για σκότωμα.....
    Γιατί θα πρέπει να πας, να σου πεί ο ΔΥ τι έγγραφα απαιτούνται ή φόρμες να συμπληρώσεις κλπ, και μετα να ξαναπάς....
    Κάποιος μίλησε για αποτελεσματικότητα;;;

    Προσεξέ το, οι εμμονές σου σε οδηγούν σε τελείως κακές πρακτικές.

  8. #16358
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις απόλυτο δίκιο, κανονικά δεν είναι δουλειά μας, είναι δουλειά του εκάστοτε ΔΥ ναναι ενημερωμενος σωστά. Αλλά αφού θα το κοιτάξεις και εσυ, για να έχεις τα χαρτιά (και εδώ ένα καλό σύστημα στυλ HOW-TO που για κάθε περίπτωση να λέει τι χαρτιά θέλεις), τότε ουσιαστικά έχεις την σχετική εγκύκλιο
    Αρα γιατί παραπονιέσαι;
    Εκτός (και δες παρακάτω Wantilles) πας απροετοίμαστος, οπότε εαν σου ζητάει χαρτιά ο υπάλληλος, που δεν μπορεί, μιας και είσαι ανενημέρωτος, με μεγάλη πιθανότητα θα είσαι απροετοίμαστος, και χωρίς ότι χρειάζεται....

    Σου βάζω για παράδειγμα την ταυτότητα, μπαίνεις (ή καλύτερα έμπαινες παλιότερα) στην σελίδα της αστυνομίας και βλέπεις εκεί τα δικαιολογητικά.
    Οταν πήγα να βγάλω, υπήρχε ξεκάθαρη αναφορά οτι η υπηρεσία θα κάνει αυτεπάγγελτη αναζήτηση των στοιχείων του αιτούντος, από το Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Εθνικού Δημοτολογίου (ΟΠΣΕΔ) για το πιστοποιήτικο γέννησης.
    Αποτέλεσμα, δεν ξέρω τίποτα πρέπει να μου φέρεται εσεις το πιστοποιητικό γέννησης.
    Για να δεις πόσο καλοί είναι πλέον έχουν βάλει και υποσημειωση ότι μπορεί κάποια υπηρεσία να μην έχει διασύνδεση!!

    http://www.hellenicpolice.gr/index.p...temid=132&lang
    Αμα δεν αλλάζει το σύστημα, αλλάζουμε την εγκύκλιο ή το ΦΕΚ

  9. #16359
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό όταν συμβαίνει είναι γιατί δεν υπάρχει καλή ενημέρωση/πληροφόρηση. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, πήγα στο ΙΚΑ, για το επίδομα μητρότητας της γυναίκας μου. Ειχα κοιτάξει την εγκύκλιο, και ειχα όλα τα απαραίτητα. Η υπάλληλος μου ζητούσε και κάτι ακόμη. Λέω δεν το έχω, και βάσει εγκυκλιου δεν γίνεται να μου το ζητάτε. Φέρανε την διευθύντρια, της έδωσα την σχετική εγκύκλιο, και μου λέει συγνώμη δεν ενημερωθήκαμε (αλήθεια, ψέμματα, θα έπρεπε να το ξέρουν, άλλη κουβέντα). Τα πήρανε οπως τα είχα, και ζήτησαν και συγνώμη.

    Οταν λέω προετοιμασία, δεν λέω απλά να μαζέψεις χαρτιά, αλλά να μαζέψεις αυτά που πρέπει βάσει συγκεκριμένης οδηγίας. Εδώ ειναι το κακό, που θέλει λίγο ψάξιμο, για να βρείς την πιο πρόσφατη και επίκαιρη.
    Εδώ είναι δύο προβλήματα του δημοσίου που οι περισσότεροι αδυνατούν να δουν και προτιμούν να προσβάλλουν τους υπάλληλους.

    α) Τεράστια γραφειοκρατία. Το να ζητά μια υπηρεσία 10 διαφορετικά έγγραφα για να σε εξυπηρετήσει είναι απαράδεκτο. Πρόσφατα χρειάστηκε να τρέξω για ένα παρόμοιο ζήτημα (παροχές σε άνθρωπο με αναπηρίες). Σε ένα πρωϊνό πήγα σε 7 (ναι, εφτά!) διαφορετικές υπηρεσίες και τελικά έφτιαξα μόνο την μία από τρεις παροχές που δικαιούτε. Με έκαναν μπαλάκι. Ευτυχώς που είχα αυτοκίνητο και μπορούσα να πάω από την μια υπηρεσία στην άλλη (δεν ήταν στο ίδιο χώρο). Εδώ φταίνε οι υπουργοί για εμένα και όχι οι υπάλληλοι.

    β) Έλλειψη μηχανοργάνωσης.

    Το (β) μπορούμε να το αναλύσουμε πολύ καλά. Πηγαίνεις σε μια υπηρεσία, τι πρέπει να γίνει; Ανοίγει ο υπάλληλος την εφαρμογή στον Η/Υ του, επιλέγει την δουλειά για την οποία πήγες και του βγάζει checklist με όλα τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζονται. Δεν πρέπει να θυμάται τίποτα από έξω, τσεκάρει τα τετραγωνάκια στην εφαρμογή (ιδανικά σκανάρει και τα χαρτιά σου και τα κάνει upload). Η ίδια εφαρμογή του επιτρέπει να εκτυπώσει πρότυπα για όποιον δεν έχει και συνδέεται με την ιστοσελίδα της υπηρεσίας, οπότε όταν κάποιος επισκέπτεται το site, ξέρει ότι θα πάρει την πραγματική λίστα με τα χαρτιά που θα του ζητηθούν. Επίσης αν ποτέ ζητηθεί αντίγραφο, είναι λίγα κλικ.

    Το (β) δεν γίνεται γιατί έχουμε μίζες και κακούς πολίτες που αντιδρούν στην λογική και έτσι το δημόσιο χρεώνεται υπέρογκα ποσά.
    Απλά πράγματα, είτε παίρνεις μια ομάδα 10 κορυφαίων προγραμματιστών (ετήσιοι μισθοί με 5 μηδενικά, sorry, that's life) και στο βγάζουν τέλειο σε χρόνο dt, ή πληρώνεις την IBM (ή οποιαδήποτε συμβουλευτική) η οποία παίρνει 100 maganers, 20 μέτριους προγραμματιστές, κάνει 10 meeting την εβδομάδα και 30 κιλά specs, τραβάει το έργο 10 χρόνια και παραδίδει κάτι που δεν λειτουργεί. Το 2ο έχει κόστος τουλάχιστον 10x (αν όχι 100x) αλλά ο πολιτικός έχει καλλυμένο τον ποπό του από αυτούς που θα βγουν και θα φωνάζουν γιατί πλήρωσαν τόσα σε ένα καλό προγραμματιστή.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #16360
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου βάζω για παράδειγμα την ταυτότητα, μπαίνεις (ή καλύτερα έμπαινες παλιότερα) στην σελίδα της αστυνομίας και βλέπεις εκεί τα δικαιολογητικά.
    Οταν πήγα να βγάλω, υπήρχε ξεκάθαρη αναφορά οτι η υπηρεσία θα κάνει αυτεπάγγελτη αναζήτηση των στοιχείων του αιτούντος, από το Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Εθνικού Δημοτολογίου (ΟΠΣΕΔ) για το πιστοποιήτικο γέννησης.
    Αποτέλεσμα, δεν ξέρω τίποτα πρέπει να μου φέρεται εσεις το πιστοποιητικό γέννησης.
    Για να δεις πόσο καλοί είναι πλέον έχουν βάλει και υποσημειωση ότι μπορεί κάποια υπηρεσία να μην έχει διασύνδεση!!

    http://www.hellenicpolice.gr/index.p...temid=132&lang
    Αμα δεν αλλάζει το σύστημα, αλλάζουμε την εγκύκλιο ή το ΦΕΚ
    Για να γίνω όμως συνήγορος των ΔΥ εδώ, αυτό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με ΔΥ ή δημόσιο υπαλληλικά.

    - - - Updated - - -

    Με πρόλαβε με πολύ καλύτερο και αναλυτικότερο post ο mrsaccess
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #16361
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Και μια προσθήκη, αν υπήρχε σωστή μηχανοργάνωση (όπως την περιέγραψα), δεν θα ήταν πολύ πιο αποδεκτή η αξιόλογηση των ΔΥ; Τώρα με τι θα αξιολογηθεί; Αν θυμάται την εγκύκλιο της τρέχουσας εβδομάδας;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #16362
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Θα ξανακάνω όμως το δικηγόρο του διαβόλου

    Τους πολύπλοκους, συχνά παράλογους, ελλιπείς νόμους (100 εγκύκλιοι, ερμηνευτικές και το κακό συναπάντημα) δεν τους συντάσσει ο "υπουργός" αλλά το προσωπικό του εκάστοτε υπουργείου.

    Προφανώς η τελική ευθύνη ανήκει στο πολιτικό σύστημα αφού αυτό έχει κάθε συμφέρον να συντηρεί αυτή την κατάσταση ώστε να υπάρχει η συνεχόμενη δυνατότητα συναλλαγής με τους "πελάτες" ιδιωτικού και δημοσίου.

    Αλλά μην δίνουμε συγχωροχάρτι στους κρατικούς λειτουργούς (ιδιαίτερα σε ανώτερες θέσεις) με δικαιολογία ότι απλά κι αυτοί είναι θύματα. Είτε από ανεπάρκεια είτε από ίδιον όφελος εμπλέκονται και αυτοί.


  13. #16363
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλά μην δίνουμε συγχωροχάρτι στους κρατικούς λειτουργούς (ιδιαίτερα σε ανώτερες θέσεις) με δικαιολογία ότι απλά κι αυτοί είναι θύματα. Είτε από ανεπάρκεια είτε από ίδιον όφελος εμπλέκονται και αυτοί.
    Nαι αλλά αυτοί δεν είναι στο στόχαστρο όλων των ΔΥ-φάγων που ταΐζουν το πόπολο με ιδέες για "απολύστε και σωθείτε".

    Ειδάλλως δεν διαφωνώ αν και θα πρέπει επίσης όμως να αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα (και όχι μόνο για να είμαστε δίκαιοι) πρωταρχικό κριτήριο για να καταλάβει κανείς τέτοιες θέσεις είναι να "είναι δικός μας". Θέλω να πω, ότι μάλλον πάλι στο πολιτικό σύστημα θα το πήγαινα.

    Στα υπόλοιπα, ο mrsaccess με καλύπτει απόλυτα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #16364
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το (β) δεν γίνεται γιατί έχουμε μίζες και κακούς πολίτες που αντιδρούν στην λογική και έτσι το δημόσιο χρεώνεται υπέρογκα ποσά.
    Απλά πράγματα, είτε παίρνεις μια ομάδα 10 κορυφαίων προγραμματιστών (ετήσιοι μισθοί με 5 μηδενικά, sorry, that's life) και στο βγάζουν τέλειο σε χρόνο dt, ή πληρώνεις την IBM (ή οποιαδήποτε συμβουλευτική) η οποία παίρνει 100 maganers, 20 μέτριους προγραμματιστές, κάνει 10 meeting την εβδομάδα και 30 κιλά specs, τραβάει το έργο 10 χρόνια και παραδίδει κάτι που δεν λειτουργεί. Το 2ο έχει κόστος τουλάχιστον 10x (αν όχι 100x) αλλά ο πολιτικός έχει καλλυμένο τον ποπό του από αυτούς που θα βγουν και θα φωνάζουν γιατί πλήρωσαν τόσα σε ένα καλό προγραμματιστή.
    Πιστεύω πως αν το πρόβημα λυνόταν με απλή ανάθεση σε μια IBM/EY/Deloitte και 1 δις ευρώ budget,θα είχε λυθεί ήδη.

    Το θέμα ξεκινάει πολύ πιο βαθιά και συγκεκριμένα από τη νομοθεσία.
    Δεν γίνεται να ξεκινήσεις ένα έργο ψηφιοποίησης χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει πως είσαι 100% νομικά καλυμμένος. Ακόμα και ένα έργο τέτοιας κλίμακας είναι δυνατόν να σκαλώσει στη μία υπογραφή ενός υπαλλήλου μιας υπουπηρεσίας ο οποίος καλύπτεται (βάσει μιας ΧΥΖ διάταξης) να μην υπογράψει το ΑΒΓ έγγραφο που θα απελευθερώσει το υποέργο του υποέργου το οποίο θα ξεκλειδώσει το από πάνω υποέργο κ.ο.κ.
    Η πλάκα ξέρετε ποια είναι; Θα έχει και δίκιο να μην υπογράψει, γιατί άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του. Έτσι του είπαν, έτσι κάνει. Αν υπογράψει κάπου που δεν πρέπει, σας παραπέμπω στη δικομανία του μέσου Έλληνα.

    Τυπολατρία που συνεπάγεται αναποτελεσματικότητα; Ναι, μπορούμε να το πούμε αυτό, αλλά αν ο υπάλληλος της π.χ. Wind μας πει "δεν μπορεί να γίνει αυτό που ζητάτε γιατί είναι πολιτική της εταιρείας", θα κατηγορήσουμε τον υπάλληλο ή την εταιρεία;

    Τυπολατρία κατά βούλησιν και όποτε μας βολεύει; Ναι, σε πολλές περιπτώσεις θα συναντήσουμε ΔΥ που κάνουν ότι τους βολεύει. Τι φταίει; Φταίει ότι θα έπρεπε να παίρνουμε πλήρη αναφορά για κάθε συνδιαλλαγή με το Δημόσιο, σφραγισμένη και επικυρωμένη, από την πιο απλή ερώτηση μέχρι την πιο σημαντική συνδιαλλαγή. Ας γίνει έτσι και θα δείτε ποιος ΔΥ θα λέει ότι του κατέβει.

    Και η γραφειοκρατία πάντως είναι νομικό ζήτημα και όχι διαδικαστικό.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #16365
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι αλλά αυτοί δεν είναι στο στόχαστρο όλων των ΔΥ-φάγων που ταΐζουν το πόπολο με ιδέες για "απολύστε και σωθείτε".

    Ειδάλλως δεν διαφωνώ αν και θα πρέπει επίσης όμως να αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα (και όχι μόνο για να είμαστε δίκαιοι) πρωταρχικό κριτήριο για να καταλάβει κανείς τέτοιες θέσεις είναι να "είναι δικός μας". Θέλω να πω, ότι μάλλον πάλι στο πολιτικό σύστημα θα το πήγαινα.

    Στα υπόλοιπα, ο mrsaccess με καλύπτει απόλυτα
    Είναι προφανώς μυωπικό να κατηγορείς το γκισέ για όλο αυτό γιατί σίγουρα δεν είναι η ρίζα τους προβλήματος.

    Από την άλλη όταν πολλοί από εμάς ξέρουμε για το τάδε που πήρε σύνταξη στα 45 και τη δείνα που έφευγε επειδή έχει λαϊκή στο ωράριο ή πήγες να εξυπηρετηθείς και δεν συνέβη από υπαιτιότητα του υπαλλήλου δεν είναι να απορείς που βγαίνει μία ζηλοφθονία. Είναι άμεση η επαφή οπότε κάπου θα βγει όλο αυτό.


Σελ. 1091 από 1371 ΠρώτηΠρώτη ... 10711081108610891090109110921093109611011111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας