Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    καλημέρα .χτες αντιμετώπισα την χειρότερη συμπεριφορά απο την hol.ειμαι πελατησ hol εδω κ 4 χρονια .σωστος κ τυπικός με τις πληρωμές μου.πριν μια εβδομάδα αποφάσισα να μετακομίσω.και εδώ είναι που ξεκινάνε τα προβλήματα μου. αφου πηρα τηλέφωνο και μίλησα με εκπρόσωπο της εταιρίας πληροφορήθηκα πως δεν υπάρχει καλυψη hol στην περιοχη που πάω και πωσ πρεπει να πληρώσω πέναλτυ 120 ευρώ γιατι θα πρεπει να παω σε αλλη εταίρια (οτε μονο αυτος καλυπτει) και ουσιαστικά να προσβάλω το συμβόλαιό μου.έστειλα email στην hol λεγοντας τους πωσ θελω εγγραφως την επισημη απαντηση τησ εταιριας στο θεμα μου για να την επισυννάψω στην αναφορά που θα στειλω στην εεττ καθωσ και στον συνηγορο του κατναλωτη.δηλαδη επειδη η εταιρια ειναι ανικανη να καλυψει την περιοχη πρεπει να πληρωσω εγω!!!! σας εχει τυχει ποτε κατι τετοιο?ξερετε τι αλλο μπορω να κανω¨ολες οι γνωμες δεκτες .ευχαριστω .

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Έχεις υπογράψει στην 1η σελίδα του συμβολαίου --> Υπεύθυνη Δήλωση --> Παράγραφος 2

    "Τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει είναι αληθή και ακριβή, καθώς επίσης έλαβα γνώση και αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τον τιμοκατάλογο της hellas online για την εν λόγω υπηρεσία, τα χαρακτηριστικά της και την γεωγραφική της κάλυψη".

    Νομικά, η HOL έχει το δίκιο με το μέρος της... και φταις εσύ που μετακόμισες σε περιοχή εκτός κάλυψης. Θεωρώ χλωμό να αποφασίσει η ΕΕΤΤ το αντίθετο.

    Με τον Συνήγορο του Καταναλωτή ίσως καταφέρεις διαγραφή ή ελάφρυνση του προστίμου, αν επικαλεστείς οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους... και αποδείξεις ότι η μετακόμιση σου στη συγκεκριμένη περιοχή ήταν άκρως απαραίτητη.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις υπογράψει στην 1η σελίδα του συμβολαίου --> Υπεύθυνη Δήλωση --> Παράγραφος 2

    "Τα στοιχεία που έχω συμπληρώσει είναι αληθή και ακριβή, καθώς επίσης έλαβα γνώση και αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τον τιμοκατάλογο της hellas online για την εν λόγω υπηρεσία, τα χαρακτηριστικά της και την γεωγραφική της κάλυψη".

    Νομικά, η HOL έχει το δίκιο με το μέρος της... και φταις εσύ που μετακόμισες σε περιοχή εκτός κάλυψης. Θεωρώ χλωμό να αποφασίσει η ΕΕΤΤ το αντίθετο.

    Με τον Συνήγορο του Καταναλωτή ίσως καταφέρεις διαγραφή ή ελάφρυνση του προστίμου, αν επικαλεστείς οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους... και αποδείξεις ότι η μετακόμιση σου στη συγκεκριμένη περιοχή ήταν άκρως απαραίτητη.
    Αν λέει δηλαδή το συμβόλαιο ότι δεν θα πηγαίνεις τουαλέτα το Σαββάτο θα έχει ισχύ;
    Δεν λέμε να του δώσουν κάλυψη εκεί που δεν έχουν (αν και μπορούν να παρέχουν υπηρεσία αν θέλουν) αλλά να του δώσουν την δυνατότητα να φύγει.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λέει δηλαδή το συμβόλαιο ότι δεν θα πηγαίνεις τουαλέτα το Σαββάτο θα έχει ισχύ;
    Αν το έχεις υπογράψεις, ναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέμε να του δώσουν κάλυψη εκεί που δεν έχουν (αν και μπορούν να παρέχουν υπηρεσία αν θέλουν) αλλά να του δώσουν την δυνατότητα να φύγει.
    Να φύγει χωρίς πρόστιμο; Αν οι εταιρίες έκαναν τόσο εύκολα υποχωρήσεις σε όρους συμβολαίων, θα είχαν φαλιρίσει.

    Αν ο φίλος θέλει απλά να φύγει, πάει και κάνει φορητότητα και αλλαγή διεύθυνσης στον ΟΤΕ, ρίχνει μπόμπα στη HOL κι ουδέν πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δε θέλει να αφήσει 120 ευρώ χρωστούμενα... διότι μελλοντικά αν πάει να υπογράψει σύμβαση με HOL ή με Vodafone, οι αιτήσεις δε θα γίνουν δεκτές αν δεν εξοφληθεί πρώτα το χρέος.

  5. #5
    και εγώ αυτό σκεφτόμουν οτι θα μου προτειναν αλλά.....εντομεταξύ όταν μιλησα με εκπρόσωπο είχα ψάξει το συμβόλαιο και τουλέω πως αναφέρει στον 'ορο 11 ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ:Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΚΟΠΗ,ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ Η ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΛΟΓΩΝ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΞΟΥΝ.ΩΣ ΛΟΓΟΙ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΛΕΜΟΙ,ΑΠΕΡΓΕΙΕΣ,ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ,ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ,ΠΛΗΜΜΥΡΕΣ,ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ,ΣΕΙΣΜΟΙ Η ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ,ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΕΣ,ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ Η ΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΟΙ ΑΛΛΩΝ ΑΡΧΩΝ ,ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ,ΔΙΑΚΟΠΗ Η ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΔΙΚΤΥΟ Η ΣΕ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΡΙΤΩΝ,ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ,ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΕΣ,ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΥΨΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ,ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΙΚΤΥΟΥ ΧΑΛΚΟΥ ΚΛΠ και πήρα απαντηση με πολύ θρασσος απο τον εκπροσωπο πως αυτό αφορά μόνο αν η εταίρια μεταφέρει τον κόμβο μακρυά από εμένα .και του λεω ε τοτε τι λεειτοτε το ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ?? και η απντηση ηταν θα σας παρει τηλ καποιος μεχρι το τελος της εβδομαδας....εστειλα email τα παντα και στην εεττ καθως και στο συνηγορο του καταναλώτη .και είμαι στο σταδιο της αναμονης απάντησης από την εταίρια.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λέει δηλαδή το συμβόλαιο ότι δεν θα πηγαίνεις τουαλέτα το Σαββάτο θα έχει ισχύ;
    Δεν λέμε να του δώσουν κάλυψη εκεί που δεν έχουν (αν και μπορούν να παρέχουν υπηρεσία αν θέλουν) αλλά να του δώσουν την δυνατότητα να φύγει.
    εγω που ειμαι κακος και πονηρος... αμα θελω να φυγω απο την Χ εταιρια, το μονο που χρειαζεται να κανω ειναι να τους πω οτι μετακομιζω στα κουφονησια για να μπορω να φυγω τζαμπα? ε? λογικο δεν ειναι? Συμφωνα με την λογικη σου, κανεις δεν χρειαζεται να ξαναπληρωσει τελη αποσυνδεσης. Απλα κανει αιτηση εμεταφορας γραμμης για μερος που δεν καλυπτει ο παροχος, παιρνει το ΟΚ για δωρεαν αποδεσμευση και στην συνεχεια παει εκει που θελει στον νεο παροχο, και ο παλιος δεν καταλαβαινει τιποτα!

    Ειπαμε, ο ΟΤΕ χρεωνει τον παροχο /ετος για την γραμμη. Οχι ανα μηνα. Οποτε αν καποιος ζητησει γραμμη, ειναι γνωστο και συμφωνο απο την αρχη οτι σε περιπτωση διακοπης, πληρωνουμε. Βεβαια, υπαρχει και η περιπτωση καποιος να εχει χρονια μια γραμμη, να ξερει οτι σε λιγο θα μετακομισει, αλλα θα υπογραψει ανανεωση (με δεσμευση) για να τσιμπισει την εκπτωσουλα που παει πακετο. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ξεκαθαρες....

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που ειμαι κακος και πονηρος... αμα θελω να φυγω απο την Χ εταιρια, το μονο που χρειαζεται να κανω ειναι να τους πω οτι μετακομιζω στα κουφονησια για να μπορω να φυγω τζαμπα? ε? λογικο δεν ειναι? Συμφωνα με την λογικη σου, κανεις δεν χρειαζεται να ξαναπληρωσει τελη αποσυνδεσης. Απλα κανει αιτηση εμεταφορας γραμμης για μερος που δεν καλυπτει ο παροχος, παιρνει το ΟΚ για δωρεαν αποδεσμευση και στην συνεχεια παει εκει που θελει στον νεο παροχο, και ο παλιος δεν καταλαβαινει τιποτα!

    Ειπαμε, ο ΟΤΕ χρεωνει τον παροχο /ετος για την γραμμη. Οχι ανα μηνα. Οποτε αν καποιος ζητησει γραμμη, ειναι γνωστο και συμφωνο απο την αρχη οτι σε περιπτωση διακοπης, πληρωνουμε. Βεβαια, υπαρχει και η περιπτωση καποιος να εχει χρονια μια γραμμη, να ξερει οτι σε λιγο θα μετακομισει, αλλα θα υπογραψει ανανεωση (με δεσμευση) για να τσιμπισει την εκπτωσουλα που παει πακετο. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ξεκαθαρες....
    Το να αποδείξει κάποιος οτι μετακομίζει είναι το μόνο εύκολο, τα υπόλοιπα που λες είναι εκ του πονηρού όπως είπες

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @taslyt, ο όρος 11 ίσως καλύπτει την περίπτωση σου, αρκεί όπως είπα και παραπάνω... να μετακόμισες για κάποιον σοβαρό λόγο. Δε μπορείς να επικαλεστείς ανωτέρα βία αν μετακόμισες για να έχεις μεγαλύτερο μπαλκόνι.

    Συνεπώς αν μετακόμισες πχ επειδή βρήκες αλλού δουλειά, ή επειδή είχες περικοπή στον μισθό και έψαχνες φτηνότερο ενοίκιο, ή επειδή αρρώστησε η θεια σου η Γκόλφω και ήθελες να μένεις κοντά της για να τη φροντίσεις κλπ και μπορείς με κάποιον τρόπο να το αποδείξεις... τότε κυνήγησε το.

    Η σωστή διαδικασία θα ήταν αρχικά να καταγράψεις ημερομηνία/ώρα και το όνομα του υπαλλήλου απ'το τμήμα εξυπηρέτησης της HOL, έπειτα να στείλεις fax με το αίτημα σου (και το δικαιολογητικό που αποδεικνύει ανωτέρα βία) στη HOL. Αν δεν επικοινωνούσε το νομικό τμήμα μαζί σου εντός 20 ημερών (από τη παραλαβή του εγγράφου), ή αν η απάντηση τους ήταν αρνητική, τότε θα ζητούσες τον αριθμό πρωτοκόλλου του εγγράφου που τους έστειλες... κι έπειτα θα έκανες αίτημα στην ΕΕΤΤ. Εν συνεχεία αν δεν έβρισκες λύση, θα απευθυνόσουν στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

    Τώρα που τους έστειλες e-mail, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη... διότι τα e-mail προωθούνται από τμήμα σε τμήμα... και μέχρι να φτάσει στο αρμόδιο άτομο, θα έχει γίνει πρωθυπουργός ο Λεβέντης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 04-09-15 στις 00:39.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να αποδείξει κάποιος οτι μετακομίζει είναι το μόνο εύκολο, τα υπόλοιπα που λες είναι εκ του πονηρού όπως είπες
    δεν ειναι ομως δουλεια αυτη. Ο καθενας δεν χρειαζεται να αποδειξει σε κανεναν οτι μετακομιζει. Ενα αιτημα κανει και αυτο ηταν. Ουτε ο παροχος ζητα αποδειξεις, ουτε ειναι λογικο να μπαινουν σε διαδικασια αποδειξεων / ντετεκτιβ ο κοσμος και οι παροχοι.

    Δεν ειναι δουλεια του παροχου και ουτε ειναι δυνατον να εξεταζει ποσο ειλικρινης ειναι η προθεση του καθενος για καθε αιτημα μετακομισης ...

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το έχεις υπογράψεις, ναι.


    Να φύγει χωρίς πρόστιμο; Αν οι εταιρίες έκαναν τόσο εύκολα υποχωρήσεις σε όρους συμβολαίων, θα είχαν φαλιρίσει.

    Αν ο φίλος θέλει απλά να φύγει, πάει και κάνει φορητότητα και αλλαγή διεύθυνσης στον ΟΤΕ, ρίχνει μπόμπα στη HOL κι ουδέν πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δε θέλει να αφήσει 120 ευρώ χρωστούμενα... διότι μελλοντικά αν πάει να υπογράψει σύμβαση με HOL ή με Vodafone, οι αιτήσεις δε θα γίνουν δεκτές αν δεν εξοφληθεί πρώτα το χρέος.
    Κάτι για καταχρηστικούς όρους, τόχεις ακούσει ποτέ ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι ομως δουλεια αυτη. Ο καθενας δεν χρειαζεται να αποδειξει σε κανεναν οτι μετακομιζει. Ενα αιτημα κανει και αυτο ηταν. Ουτε ο παροχος ζητα αποδειξεις, ουτε ειναι λογικο να μπαινουν σε διαδικασια αποδειξεων / ντετεκτιβ ο κοσμος και οι παροχοι.

    Δεν ειναι δουλεια του παροχου και ουτε ειναι δυνατον να εξεταζει ποσο ειλικρινης ειναι η προθεση του καθενος για καθε αιτημα μετακομισης ...
    Αν θέλει να προστατέψει την εταιρεία του και τους εργαζόμενους της, να ζητάει αποδεικτικό (ΟΤΕ, ΔΕΗ ή ότι άλλο)
    Αλλιώς να δόσει υπηρεσία (μέσω ΟΤΕ αν γίνεται, γιατί ούτε ο ΟΤΕ παρέχει παντού υπηρεσία), ή έστω αναπηρικές συντάξεις μαιμού. Οφείλει να ελέγξει

  11. #11
    Πταν μίλησα με τον εκπρόσωπο του είπα πως στην αναφορά που κανω Θα εχει κ το συμβόλαιο απο το καινούριο μ σπίτι καθώς και λογαριασμο απο ΔΕΗ που θα ειναι στο ο όνομα μ αφού στο σπίτι που παω εκανα αίτηση να αλλάξει το όνομα στην ΔΕΗ κ να μπει στο όνομα μ

    - - - Updated - - -

    Το απαντητικό μνμ που έλαβα απο εεττ .αναφερει οτι προώθησαν την αναφορά μου προς την hol με αριθμό προτοκολου κλπ με ημερομηνία 2/9 και πως η hol οφείλει ν μ απαντήσει ως δις 22. Οποτε ελπιζω να μην προλάβω τον λεβεντη πρωθυπουργό

    - - - Updated - - -

    Επίσης η hol απάντησε στο email που εκανα ζητώντας μεταφορά της γραμμής μ λέγοντα οτι θα εξετάσει το θέμα κ θα μ απαντήσει εντός των ημερών. Οποτε υπαρχει κ το ιστορικό ως προς την εταιρία....άρα οφείλει να απαντήσει το πολυ σε 20 ημέρες

  12. #12
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εχεις κάποιο νεότερο;

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Μην μασάς,εγώ μετακόμισα σε περιοχή που δεν είχαν κάλυψη και δεν μπόρεσαν να μου κάνουν τίποτα.Στο συμβόλαιο οι όροι που υπογράφεις δεν έχουν νομική ισχύ αν είναι καταχρηστικοί.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 761
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-15, 11:49
  2. Αθετηση Συμβολαίου Απο την HOL!!!
    Από kochtgr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:40
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 12:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας