Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 147
  1. #31
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    linksys
    Μετά από αρκετό ψάξιμο ο ΟΤΕ δίνει voip κανάλια μόνο σε εταιρικούς πελάτες στο cosmote business flexible voice.

    Βέβαια ζητάει ένα σωρό πράγματα για επιβεβαίωση για τον εξοπλισμό που θα στήσεις.

    Το θέμα είναι μπορεί το Elastix να υποστηρίξει όλα τα παρακάτω??


    Παρακάτω παραθέτω το κείμενο:


    1.4.4 Απαιτήσεις Διασύνδεσης SIP Trunk (IP PBX)
    Στην περίπτωση όπου η εταιρία διαθέτει νέου τύπου (IP-enabled ή soft) IP PBX, είναι δυνατή η διασύνδεση στο IMS δίκτυο του ΟΤΕ μέσω τεχνολογίας SIP trunking με την προϋπόθεση ότι ο διαθέσιμος εξοπλισμός (VoIP server) στα γραφεία της εταιρίας καλύπτει τις ακόλουθες τεχνικές προδιαγραφές:

    • Αριθμοδότηση : Το αριθμoδοτικό φάσμα που θα διαχειρίζεται το κάθε VoIP CPE (IP PBX, SIP Gateway, SIP Border Element) θα καθορίζεται από τον ΟΤΕ.
    • IP Addressing : Η διευθυνσιοδότηση των VoIP CPEs θα καθορίζεται από τον ΟΤΕ.
    • Πρωτόκολλο σηματοδοσίας : SIP 2.0 (RFC3261)
    • Registration : Tα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα sip registration στο δίκτυο του ΟΤΕ.
    • SIP messages : Tα στοιχεία (VoIP CPEs) που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα sip registration στο δίκτυο του ΟΤΕ. To format του REGISTER μηνύματος θα πρέπει να είναι: sip:<Int_Number_Format>@domainname.
    • Transport mode : UDP
    • UDP source port : Τα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία θα πρέπει να στέλνουν sip requests με source udp port το ίδιο με αυτό με το οποίο δέχονται.
    • Υποστηριζόμενα codec : G.711 A-Law, G.729 AnnexA
    • DTMF tones : RFC 2833 (recommended)
    • Fax support : G.711 passthrough
    • CLIR/CLIP service : Support of Privacy: Header (RFC3323)
    • Network hiding : Τα δικτυακά στοιχεία που εκτελούν την σηματοδοσία και το RTP θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα να “κρύψουν” την τοπολογία του υπόλοιπου δικτύου των VoIP ATAs και των IP phones.
    • DNS-SRV Support : Για την εναλλακτική όδευση στα SBC, ο μηχανισμός DNS του VoIP CPE θα πρέπει να υποστηρίζει DNS-SRV Records.
    • QOS : Τα δικτυακά στοιχεία της σηματοδοσίας θα πρέπει να είναι ικανά να μαρκάρουν τα πακέτα σηματοδοσίας με DSCP af31, ενώ αυτά του RTP με DSCP ef.
    • Media Negotiation : Τα δικτυακά στοιχεία από τα οποία διέρχεται το RTP traffic θα πρέπει να χρησιμοποιούν το Session Description Protocol (SDP), όπως αυτό περιγράφεται από το RFC 4566 και το offer/answer μοντέλο που περιγράφεται από το RFC 3264.
    • Media Packetization Time : 20msec
    • ‘From:’ Field (calling number) : Τα VoIP CPEs στις κλήσεις προς το VoIP δίκτυο του ΟΤΕ θα πρέπει να στέλνουν στο πεδίο ‘From:’ τον Ε.164 αριθμό που τους έχει αποδοθεί, σε international format. Αν έρχεται λανθασμένο calling number από τα VoIP CPEs, τα συστήματα του ΟΤΕ θα το μεταφράζουν στο κεφαλικό νούμερο που έχει αποδοθεί στον συγκεκριμένο πελάτη.
    • Early media : Για την υποστήριξη in-band announcements, όταν οι voip servers λαμβάνουν SDP πληροφορία στα sip μηνύματα ’183 Session Progress‘, ’200 OK‘, ’202 Accepted‘ θα πρέπει να σταματούν τους call progress τόνους και να προωθούν τα announcements στον τελικό χρήστη.
    • Telephony Supplementary Services : Τα Supplementary Services υλοποιούνται αποκλειστικά στο local PBX του πελάτη. Σηματοδοσία που αφορά Supplementary Service δεν πρέπει να προωθείται προς το upstream VoIP δίκτυο (ΟΤΕ).
    • Supported RFCs Summary : 3261, 4566, 3264, 3323, 2833



    Κατά τη φάση της παραγγελίας της υπηρεσίας, για την επιβεβαίωση της συμβατότητας του εξοπλισμού του πελάτη με το δίκτυο IMS του ΟΤΕ μέσω τεχνολογίας SIP trunking, απαιτείται να καθοριστούν / διευκρινιστούν από την πλευρά του πελάτη οι ακόλουθες προδιαγραφές / απαιτήσεις:


    • Μοντέλο PBX με software version
    • Πλήθος και τύπος interfaces που θα συνδεθούν στο VGW / IAD
    • Μοντέλο και τύπος NTU & interface στον χώρο του πελάτη
    • Clocking domains και ύπαρξη άλλου παρόχου στο ίδιο PBX
    • Πλήθος ψηφίων που δέχεται από το αστικό κέντρο ΟΤΕ
    • Ταυτότητα καλούντος που στέλνει στο TDM δίκτυο
    • Ειδική μετάφραση ταυτοτήτων που έχει υλοποιηθεί στα αστικά κέντρα ( π.χ. μόνο το κεφαλικό )
    • Πλήθος φασμάτων ( υπάρχει σχετικός περιορισμός στα Cisco για max registrations = 10 )
    • Συνοπτική σύνδεση φασμάτων
    • Auto Attendant ή IVR. DTMF επιλογές από τον καλούντα.
    • Music on hold ή μήνυμα με μουσική.
    • Fax ( πλήθος και τύποι Fax machines )
    • Modems ή POS και τύποι αυτών
    • Εκτροπές εσωτερικών σε εξωτερικές γραμμές και τρόπος υλοποίησης από PBX
    • Preferred codec list ( G711 ή G729 )
    • Διασύνδεση με άλλα PBXs στο εσωτερικό δίκτυο
    • Εσωτερική αριθμοδότηση
    • Αν στέλνει προς τον OTE ταυτότητες άλλων σημείων του δικτύου του
    • Αν επιθυμεί απόκρυψη ( ή σε συγκεκριμένες ταυτότητες )


    Σε περίπτωση Cisco CUCM με CUBE (extra απαιτήσεις)

    • Version CUCM ( αναλυτικά από το About )
    • Version IOS, μνήμη, dsp resources
    • Unity, IPCC, Presence, Third Party IVR/AA
    • Gateway protocol ( MGCP/H323 )
    • FAX/Analog Gateways ( ATA, SPA, VG ), πρωτόκολλα σηματοδοσίας ( H323, SIP, SCCP )
    • Εκτροπές σε εξωτερικές γραμμές
    • Επιθυμητό codec / πλήθος καναλιών

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roseman1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έως τώρα είχα το κλασικό netmode από τον οτε. Δεν το σύνδεα στο asterisk.
    Τώρα οι συσκευές συνδέονται στο Speedport. Απλά θα με βόλευε να συνδέονται στο τηλεφωνικό μου κέντρο.
    Έλεγα να βάλω τηλεφωνική κάρτα pci fxo με 2 εισερχόμενες στον υπολογιστή-τηλεφωνικό κέντρο που τρέχω το asterisk για να συνδέσω τα "pstn phone line" από την έξοδο του modem. Αλλά δεν ξέρω εάν θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση ή κάτι τέτοιο. Δεν το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν .
    Από την viva έχω 2 νούμερα και έχω κάνει τις ρυθμίσεις στο inbound route ώστε να πηγαίνουν οι κλήσεις σε όλα τα cisco 303 που έχω λογικά πρέπει να είναι παρόμοια διαδικασία.
    ναι την ιδια δουλεια κανει και η καρτα που λες, το cisco 303 δεν ξερω ποιο ειναι, κοιτα παντα μια καθυστερηση την εχεις, δλδ πχ εγω θελω να παρω τηλ και μεχρι να βγει η κληση περιμενω λιγα secs, στις εισερχομενες δεν το καταλαβαινω ομως.
    Αφου εχεις την καρτα δοκιμασε ετσι να δεις αμα σε βολευει να μην αγοραζεις αλλα μηχανηματα, εγω προτιμησα τα linksys SPA 3102 επειδη δουλευα και με αλλα μηχανηματα που δεν ειναι PC για να παιρνουν καρτες pci οπως πχ Routerstation pro της Ubiquinti με Openwrt, linux nas server και θα μπορουσε και ενα raspberry να το κανει.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το ΣΚ που δεν θα έχουμε δουλειά θα γίνει η δοκιμή
    το cisco 303 είναι το τηλέφωνο αυτό

  4. #34
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roseman1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΚ που δεν θα έχουμε δουλειά θα γίνει η δοκιμή
    το cisco 303 είναι το τηλέφωνο αυτό
    Αν καταφέρεις κάτι πες μας γιατί με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη περίπτωση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #35
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roseman1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΚ που δεν θα έχουμε δουλειά θα γίνει η δοκιμή
    το cisco 303 είναι το τηλέφωνο αυτό
    καλημερα! ωραιο ειναι το τηλεφωνακι αυτο αλλα προτιμω ασυρματα τηλεφωνα, γιαυτο εχω και το spa 3102 εχει μια εξοδο τηλεφωνου αναλογικη οποτε το κανει VOIP, στο εξοχικο που ερχετε απο ασυρματα δικτυα το VOIP εχω το linksys PAP2 που παιρνει 2 αναλογικα τηλεφωνα και τα κανει VOIP.
    Δεν καταλαβα κατι ομως, τωρα που εχεις τα τηλεφωνα? εχεις VOIP router απο ΟΤΕ ή είσαι με ISDN και netmod?

  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Εγώ όταν μου έρθει το voip του ΟΤΕ, έχω σκοπό να αντικαταστήσω όλες τις συσκευές μου με καθαρές voip συσκευές.
    Και μάλλον, αν όχι σίγουρα, θα στραφώ προς cisco που έχω και στο γραφείο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλα ειναι αλλα θες αρκετα χρηματα! επισης δεν εχω δει τηλεφωνα VOIP να ειναι ασυρματα υπαρχουν και δεν τα εχω δει εγω?
    βεβαια θα μπορουσα εγω απλα να χρησιμοποιω το κινητο και να μην θελω τηλεφωνο στο εξοχικο πχ αλλα επειδη εκει πανε και αλλοι πχ οι γονεις μου βολευει κατι σαν σταθερο (ασυρματο ομως τηλεφωνο).
    Στο σπιτι ετσι κι αλλιως το SPA 3102 ειναι VOIP ROUTER οποτε εχει και μια αναλογικη εξοδο τηλεφωνου, γιατι να πληρωνω και VOIP τηλεφωνο? δεν υπαρχει λογος για μενα.
    Και εγω με τα 2 μηχανηματα Voip δλδ το Spa 3102 και το pap2 στο εξοχικο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, τα εχω ποσα χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα, εξαλου linksys ειναι εγγυηση ειναι και της Cisco αλλωστε.
    Αν και τωρα εχουν βγει αντιστοιχα μοντελα αντικαταστατες και ειναι μαυρα στο χρωμα και ειναι καθαρα Cisco.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχουν ασύρματα ΙΡ αλλά είναι ακριβά. Φθηνότερα είναι μερικά Gigaset που παίζουν ταυτόχρονα σε PSTN και SIP τηλεφωνία.
    Αλλά δεν καταλαβαίνω σε ένα σπίτι, πως θα δουλέψει η τηλεφωνία σε ΙΡ συσκευή, όταν το voip μέχρι σήμερα υποχρεωτικά δουλεύει στην συσκευή του παρόχου. Εκτός αν μιλάμε για χρήση ΡΒΧ.

  9. #39
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ειναι αλλα θες αρκετα χρηματα! επισης δεν εχω δει τηλεφωνα VOIP να ειναι ασυρματα υπαρχουν και δεν τα εχω δει εγω?
    βεβαια θα μπορουσα εγω απλα να χρησιμοποιω το κινητο και να μην θελω τηλεφωνο στο εξοχικο πχ αλλα επειδη εκει πανε και αλλοι πχ οι γονεις μου βολευει κατι σαν σταθερο (ασυρματο ομως τηλεφωνο).
    Στο σπιτι ετσι κι αλλιως το SPA 3102 ειναι VOIP ROUTER οποτε εχει και μια αναλογικη εξοδο τηλεφωνου, γιατι να πληρωνω και VOIP τηλεφωνο? δεν υπαρχει λογος για μενα.
    Και εγω με τα 2 μηχανηματα Voip δλδ το Spa 3102 και το pap2 στο εξοχικο ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, τα εχω ποσα χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα, εξαλου linksys ειναι εγγυηση ειναι και της Cisco αλλωστε.
    Αν και τωρα εχουν βγει αντιστοιχα μοντελα αντικαταστατες και ειναι μαυρα στο χρωμα και ειναι καθαρα Cisco.
    Εδώ βλέπω αρκετές ασύρματες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #40
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν ασύρματα ΙΡ αλλά είναι ακριβά. Φθηνότερα είναι μερικά Gigaset που παίζουν ταυτόχρονα σε PSTN και SIP τηλεφωνία.
    Αλλά δεν καταλαβαίνω σε ένα σπίτι, πως θα δουλέψει η τηλεφωνία σε ΙΡ συσκευή, όταν το voip μέχρι σήμερα υποχρεωτικά δουλεύει στην συσκευή του παρόχου. Εκτός αν μιλάμε για χρήση ΡΒΧ.
    καλημερα! ναι αυτο λεμε παραπανω για συνδεση σε asterisk!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ βλέπω αρκετές ασύρματες.
    καλημερα! δεν βλεπω τιποτα επωνυμο και καλο μια που ανοιξα φτηνη πρεπει να αγορασεις και κατι αλλο δες http://www.specialprice.gr/el/rtx-ak...-siskeies-4088
    οπως ειπα για μενα αφου εχω το linksys SPA 3102 που παιρνει πανω του αναλογικο τηλεφωνο ποιος ο λογος να παρω VOIP κανενας....
    και στο εξοχικο εχω το linksys PAP2 που παιρνει 2 συσκευες αναλογικες οποτε επισης δεν χρειαζεται.
    Αυτα ειναι χρησιμα μονο αμα δεν εχεις τα αλλα μηχανηματα που παιρνουν τις αναλογικες συσκευες και τις κανουν VOIP!
    ασε που στην Αθηνα μονο εγω δουλευω μεσω VOΙP γιατι εχω και ενα τηλ απευθειας στην γραμμη κανονικο, οποτε μπορουσα απλα να κανω την δουλεια μου με το κινητο και το Zoiper και να μην εχω καν τηλεφωνικη συσκευη, οπως κανω δλδ και οταν ειμαι εκτος σπιτιου.
    Οπως εχω ξαναπει καπου εχω W.U και βγαινω μεσω VPN στον asterisk (linux nas server) και εχω το σταθερο μου παντου μεσω Zoiper, ετσι απεριοριστα αστικα, υπεραστικα και 5 ωρες σε ολα τα κινητα, δεν εχω βαλει ποτε μοναδες ομιλιας, και για sms το web2sms και 50 τον μηνα, μερικες φορες βαζω πακετα μικρα μυνηματων και ιντερνετ μονο 5 ευρω τον μηνα για 500MB και εχω φτασει να εχω παρα πολλα GB πλεον.
    Αρκει να εχω καλο σημα cosmote που μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε προβλημα πουθενα οπου εχω παει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-02-16 στις 10:03.

  11. #41
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ειναι αλλα θες αρκετα χρηματα! επισης δεν εχω δει τηλεφωνα VOIP να ειναι ασυρματα υπαρχουν και δεν τα εχω δει εγω?
    Somewhere out there

  12. #42
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ακουστικο με καλωδιο βλεπω.....οταν λεω ασυρματο εννοω να εχει βαση με καλωδιο και το ακουστικο να ειναι ασυρματο! και εννοουσα και απο Ελλαδα.
    εκτος αυτου οπως εξηγησα παραπανω δεν μου χρειαζεται VOIP τηλεφωνο, για μενα ειναι παντελως αχρηστο και ασκοπα χρηματα.
    Οποιος δεν εχει εξοπλισμο που να παιρνει απλα αναλογικα τηλεφωνα ασυρματα ή ενσυρματα και να τα κανει σε VOIP τοτε μονο ειναι χρησιμο, εφοσον εχω τετοιες συσκευες και εδω Αθηνα και εξοχικο αρα δεν μου χρειαζονται.
    Να γιατι το λεω αμα ειναι να παρω κατι τετοιο χρησιμοποιω και το κινητο μου την ιδια δουλεια κανει με εναν sip client πχ Zoiper : http://www.voipsolutions.gr/shop/ind...oduct_id=30142
    παντως στο στυλ ασυρματων αναλογικων τηλεφωνων δλδ να ειναι η βαση με το καλωδιο Ethernet (VOIP δλδ) και το ακουστικο ΜΟΝΟ να ειναι ασυρματο δεν βλεπω να υπαρχει....
    συνηθως οι συσκευες ειναι για επαγγελματικη χρηση γιαυτο ειναι ολοκληρες γκουμουτσες και ενσυρματες.
    Καταλαβαινεις φανταζομαι την διαφορα σε αυτο που ελεγα αν υπαρχει?
    αλλο πραγμα να συνδεεται η βαση με καλωδιο για να ειναι VOIP το τηλεφωνο και το ακουστικο να εχει ασυρματο με την βαση αρα οχι WIFI κανονικο (που δεν πρεπει να υπαρχει αυτο ειπα οτι δεν εχω δει ΠΟΤΕ) και ΑΛΛΟ να ειναι η συσκευη WIFI σαν κινητο!!! μπορει να μην διευκρινυσα ακριβως τι εννοουσα με το ασυρματο αλλα ειπα σαν τα αναλογικα τηλεφωνα που ειναι ασυρματα.
    Ασε που ανεβαζει το κοστος κατακορυφα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-02-16 στις 17:37.

  13. #43
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! ναι αυτο λεμε παραπανω για συνδεση σε asterisk!



    καλημερα! δεν βλεπω τιποτα επωνυμο και καλο μια που ανοιξα φτηνη πρεπει να αγορασεις και κατι αλλο δες http://www.specialprice.gr/el/rtx-ak...-siskeies-4088
    οπως ειπα για μενα αφου εχω το linksys SPA 3102 που παιρνει πανω του αναλογικο τηλεφωνο ποιος ο λογος να παρω VOIP κανενας....
    και στο εξοχικο εχω το linksys PAP2 που παιρνει 2 συσκευες αναλογικες οποτε επισης δεν χρειαζεται.
    Αυτα ειναι χρησιμα μονο αμα δεν εχεις τα αλλα μηχανηματα που παιρνουν τις αναλογικες συσκευες και τις κανουν VOIP!
    ασε που στην Αθηνα μονο εγω δουλευω μεσω VOΙP γιατι εχω και ενα τηλ απευθειας στην γραμμη κανονικο, οποτε μπορουσα απλα να κανω την δουλεια μου με το κινητο και το Zoiper και να μην εχω καν τηλεφωνικη συσκευη, οπως κανω δλδ και οταν ειμαι εκτος σπιτιου.
    Οπως εχω ξαναπει καπου εχω W.U και βγαινω μεσω VPN στον asterisk (linux nas server) και εχω το σταθερο μου παντου μεσω Zoiper, ετσι απεριοριστα αστικα, υπεραστικα και 5 ωρες σε ολα τα κινητα, δεν εχω βαλει ποτε μοναδες ομιλιας, και για sms το web2sms και 50 τον μηνα, μερικες φορες βαζω πακετα μικρα μυνηματων και ιντερνετ μονο 5 ευρω τον μηνα για 500MB και εχω φτασει να εχω παρα πολλα GB πλεον.
    Αρκει να εχω καλο σημα cosmote που μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε προβλημα πουθενα οπου εχω παει.
    Ακόμα δεν έχει ανοίξει η αγορά.
    Το να ζητάς επώνυμο, ασύρματο και φθηνό...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #44
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ασε το επωνυμο και φτηνο αυτο που ρωτησα υπαρχει? γιατι κατι τετοιο δεν εχω δει! αυτο ειπα απο την αρχη!
    να ειναι η βαση δλδ σε συνδεση ethernet για VOIP και το ακουστικο να παιζει ασυρματα με την βαση οπως τα ασυρματα αναλογικα τηλεφωνα! ΔΕΝ λεω το τηλεφωνο να ειναι ΜΟΝΟ ακουστικο και WIFI φυσικα!
    οποτε ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο, υπαρχει κατι τετοιο? δεν εχω δει και δεν εχω βρει πουθενα....
    αμα βρει κανεις ας το δειξει, thanks

  15. #45
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασε το επωνυμο και φτηνο αυτο που ρωτησα υπαρχει? γιατι κατι τετοιο δεν εχω δει! αυτο ειπα απο την αρχη!
    να ειναι η βαση δλδ σε συνδεση ethernet για VOIP και το ακουστικο να παιζει ασυρματα με την βαση οπως τα ασυρματα αναλογικα τηλεφωνα! ΔΕΝ λεω το τηλεφωνο να ειναι ΜΟΝΟ ακουστικο και WIFI φυσικα!
    οποτε ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο, υπαρχει κατι τετοιο? δεν εχω δει και δεν εχω βρει πουθενα....
    αμα βρει κανεις ας το δειξει, thanks
    Αυτό τι είναι;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  2. Vigor 2860 και VoIp
    Από italianrulez στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 14:40
  3. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18
  4. 8άρα γραμμή και voip
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 13:32
  5. HOL και VoIP
    Από jlian στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 22:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας