Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 147
  1. #121
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο msn αριθμος που εχω τωρα και κανω κλισεις θα συνεχισει να υπαρχει μαζι με τα δυο καναλια φωης απο την isdn ?

    Φιλικά Γιάννης

  2. #122
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, ότι είχε πριν θα έχεις και τώρα και στο ίδιο κόστος.

  3. #123
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπαν οτι το NT αν το λεω καλα (παλιο netmode) θα καταργηθει .
    Στη θέση του απλά θα έχεις το modem/router που θα σου δώσουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #124
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου ειπαν οτι δεν θα αλλαξω router Εχω απο τα ορθια τα ασπρα και εχει υποδοxη για phone .

    Φιλικά Γιάννης

  5. #125
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπαν οτι δεν θα αλλαξω router Εχω απο τα ορθια τα ασπρα και εχει υποδοxη για phone .
    οκ τότε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #126
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Φίλος καλός γύρισε από ISDN παραδοσιακό σε VOIP. Υποχρεωτική μετάβαση ΟΤΕ.

    Μιας και έγινε η μετάβαση για τα καλά στην σύγχρονη τηλεφωνία μέσα από το Internet... αλλάξαμε και το router με ένα CISCO1116-4P μαζί και ένα SPA112 για να μπορέσει να βγάζει τις κλήσεις.

    Το ίντερνετ πάει πολύ καλά για VDSL 50 (47 Mbps) και η τηλεφωνία είναι πάρα πολύ καλή μπορώ να πω εξαιρετική στην ποιότητα φωνής codec 711.

    ΌΜΩΣ

    O OTE έδωσε 1 sip account και password. Υπήρχε μόνο ένας τηλεφωνικός αριθμός πάνω στο ISDN και τώρα στο speedport 724 1 VOIP account.

    Με τον 1 αυτό λογαριασμό όπως είναι ρυθμισμένο από τον ΟΤΕ το speedport 724 χτυπούν και οι 2 γραμμές ταυτόχρονα. Αν απαντήσεις την 1 μπορείς να πάρεις από την άλλη γραμμή ή να καλέσουν πάντα στον ΙΔΙΟ αριθμό (δεν υπήρχε MSN στην ISDN) ούτε και τώρα υπάρχουν 2 αριθμοί στην μετάβαση στο VOIP. Ο αριθμός είναι 1.

    Τεχνικά αυτό ονομάζεται Parallel forking όπου 2 lines μπορούν να χρησιμοποιούν τον ίδιο αριθμό / voip account.

    Έχει κανείς εμπειρία τέτοιου setup με τρίτους κατασκευαστές (συγκεκριμένα σε Cisco SPA112) με τον ims.otenet.gr ? Οι άλλοι VOIP providers είναι ξεκάθαροι και έχουν αναλυτικά το πως και το γιατί... ο ΟΤΕ όπως πάντα είναι ένα μυστήριο!!!

  7. #127
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι forking.
    Απλο sip trunk ειναι. Σε isdn που μετατρεπονται σε vob επιτρεπονται δυο εξερχομενες η δυο εισερχομενες η συνδιασμος αυτων, με ενα registration.
    Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιαιτερο σε spa

  8. #128
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    To πρόβλημα είναι στο spa και πως διαχειρίζεται τις pots πόρτες του. Δυστυχώς για κάθε port πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό registration.
    To speedport κάνει ένα registration και εσωτερικά routαρει τις κλήσεις στα pots interface που επιλέγει κάποιος μέσα από το web interface.

  9. #129
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από overflow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος καλός γύρισε από ISDN παραδοσιακό σε VOIP. Υποχρεωτική μετάβαση ΟΤΕ.

    Μιας και έγινε η μετάβαση για τα καλά στην σύγχρονη τηλεφωνία μέσα από το Internet... αλλάξαμε και το router με ένα CISCO1116-4P μαζί και ένα SPA112 για να μπορέσει να βγάζει τις κλήσεις.

    Το ίντερνετ πάει πολύ καλά για VDSL 50 (47 Mbps) και η τηλεφωνία είναι πάρα πολύ καλή μπορώ να πω εξαιρετική στην ποιότητα φωνής codec 711.

    ΌΜΩΣ

    O OTE έδωσε 1 sip account και password. Υπήρχε μόνο ένας τηλεφωνικός αριθμός πάνω στο ISDN και τώρα στο speedport 724 1 VOIP account.

    Με τον 1 αυτό λογαριασμό όπως είναι ρυθμισμένο από τον ΟΤΕ το speedport 724 χτυπούν και οι 2 γραμμές ταυτόχρονα. Αν απαντήσεις την 1 μπορείς να πάρεις από την άλλη γραμμή ή να καλέσουν πάντα στον ΙΔΙΟ αριθμό (δεν υπήρχε MSN στην ISDN) ούτε και τώρα υπάρχουν 2 αριθμοί στην μετάβαση στο VOIP. Ο αριθμός είναι 1.

    Τεχνικά αυτό ονομάζεται Parallel forking όπου 2 lines μπορούν να χρησιμοποιούν τον ίδιο αριθμό / voip account.

    Έχει κανείς εμπειρία τέτοιου setup με τρίτους κατασκευαστές (συγκεκριμένα σε Cisco SPA112) με τον ims.otenet.gr ? Οι άλλοι VOIP providers είναι ξεκάθαροι και έχουν αναλυτικά το πως και το γιατί... ο ΟΤΕ όπως πάντα είναι ένα μυστήριο!!!
    Η voip καταργει την ISDN ? Εχω κι εγω isdn και μου ειπεν οτι δεν καταργηται.

    Φιλικά Γιάννης

  10. #130
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα είναι στο spa και πως διαχειρίζεται τις pots πόρτες του. Δυστυχώς για κάθε port πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό registration.
    To speedport κάνει ένα registration και εσωτερικά routαρει τις κλήσεις στα pots interface που επιλέγει κάποιος μέσα από το web interface.
    καλημέρα, καλη εβδομαδα!
    επιβεβαιωνω και εγω που εχω το linksys PAP2, και εχω δοκιμασει τα speedtouch 780, 785 και ZTE 931Viii οντως όπως το speedport που λες (δεν το εχω δοκιμασει) και σε αυτά που εχω δοκιμασει ετσι γινεται, μαλιστα τα εχω όλα ξεκλειδωμένα και μπορω να διαλέξω ποια εξοδος θα χτυπάει και με ποιο sip account, κατι που δεν εχω βρει να γινεται στα linksys που εχουν 2 αναλογικες τηλεφωνικες εξοδους, το SPA 3102 που εχω παντως εχει μονο μια τηλεφωνικη εξοδο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η voip καταργει την ISDN ? Εχω κι εγω isdn και μου ειπεν οτι δεν καταργηται.
    καλημέρα, καλη εβδομαδα, εγω εχω ακουσει ότι καταργείτε, ισως όχι σαν την ιδια την γραμμη αλλα τα νουμερα αφου θα είναι πλεον VOIP δεν θα παιζουν μεσω Netmod και δεν θα υπαρχουν MSN για οσους τα εχουν, ετσι νομιζω και είναι λογικο αλλωστε.
    δες σελιδα 12 εδώ καταργείτε λεει το netmod https://help.cosmote.gr/system/templ...ΣΗΣ_GR.pdf
    όπως φαινεται ισχυει τελικα αυτό που εγραψα από πανω.

  11. #131
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν το spa λειτουργει ετσι, τοτε απλα δεν κανει για OTE voip οταν εχουμε πανω απο ενα καναλι. Το να βαλει κανεις στη μεση asterisk κλπ προφανως δεν εχει νοημα.

    Οσο για το isdn, ναι μας αφησε χρονους, μαζι με το netmod.
    Για οσους το χρειαζονται, δινουν modemorouter που κανει emulate το isdn, αλλα απο πισω ειναι voip. MSN λειτουργουν κανονικα.
    Ολα αυτα στη θεωρια. Στη πραξη παρεχονται μονο οι βασικες υπηρεσιες του isdn (πχ data calls δεν υποστηριζονται) και υπαρχουν θεματακια σταθεροτητας τα οποια φτιαχνουν με restart.

  12. #132
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η voip καταργει την ISDN ? Εχω κι εγω isdn και μου ειπεν οτι δεν καταργηται.
    Η απάντηση είναι όχι. Το ANNEX B παραμένει και ο Router πρεπει να ειναι ANNEX B.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι forking.
    Απλο sip trunk ειναι. Σε isdn που μετατρεπονται σε vob επιτρεπονται δυο εξερχομενες η δυο εισερχομενες η συνδιασμος αυτων, με ενα registration.
    Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιαιτερο σε spa
    Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ 2 registration με το ίδιο username. Η το line 1 ή το line 2 θα κάνει register.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα είναι στο spa και πως διαχειρίζεται τις pots πόρτες του. Δυστυχώς για κάθε port πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό registration.
    To speedport κάνει ένα registration και εσωτερικά routαρει τις κλήσεις στα pots interface που επιλέγει κάποιος μέσα από το web interface.
    astbox αυτό κατάλαβα και εγώ. Δυστυχώς δεν επιτρέπεπει ο ΟΤΕ 2 registration με το ίδιο username όπως και λειτουργεί το SPA. Έχω ανοίξει TAC Case στην Cisco για επίσημη απάντηση από τον κατασκευαστή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα είναι στο spa και πως διαχειρίζεται τις pots πόρτες του. Δυστυχώς για κάθε port πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό registration.
    To speedport κάνει ένα registration και εσωτερικά routαρει τις κλήσεις στα pots interface που επιλέγει κάποιος μέσα από το web interface.

    astox, γνωρίζεις πιο κάνει παρόμοια διαχείριση του registration όπως το speedport? Με αρκετό ψάξιμο είδα ότι κόσμος αναφέρει τα Obihai ATA. Τα έχει δουλέψει κανείς να το επιβεβαιώσει ότι αυτά με 1 registration μοιράζουν στις 2 FXS την κλήση ταυτόχρονα?

  13. #133
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κοίτα αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα φτηνά ata δουλεύουν με την ίδια λογική.
    Αν θες μπορείς να πάρεις ένα voip dect τηλέφωνο από Gigaset,Grandstream ή Yealink με ένα extra handset. Μπορούν να κάνουν ένα registration και να το μοιράσουν σε πολλά handset.
    Τσέκαρε τις οδηγίες τους για να δεις ακριβώς πως το κάνουν.
    Αν θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το spa θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο μπροστά από αυτό π.χ. κανά μεταχειρισμένο fritz ή κανά raspberry pi w με asterisk μέσα που θα κάνει αυτό το ένα registration και θα στο μοιράζει στα εσωτερικά σου.

  14. #134
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    132663/51466
    ISP
    Nova
    Router
    C1117-4PLTEEAWE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα φτηνά ata δουλεύουν με την ίδια λογική.
    Αν θες μπορείς να πάρεις ένα voip dect τηλέφωνο από Gigaset,Grandstream ή Yealink με ένα extra handset. Μπορούν να κάνουν ένα registration και να το μοιράσουν σε πολλά handset.
    Τσέκαρε τις οδηγίες τους για να δεις ακριβώς πως το κάνουν.
    Αν θες οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το spa θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο μπροστά από αυτό π.χ. κανά μεταχειρισμένο fritz ή κανά raspberry pi w με asterisk μέσα που θα κάνει αυτό το ένα registration και θα στο μοιράζει στα εσωτερικά σου.

    Μόλις πήρα απάντηση από Cisco TAC. Το SPA112 επίσημα δεν υποστηρίζει την λειτουργία. Ενα SIP account για 1 νούμερο / FXS port και that's it για το SPA112! Όσοι είχαν ISDN με MSN ταιριάζει κουτί. Όσοι είχαν ISDN χωρίς MSN αριθμοδότηση το μόνο που υλοποιεί την παραπάνω τοπολογία είναι το CISCO SPA8000 (8 FXS). Πως πάει το story για το 8000:

    1) Δηλώνεις το VOIP account globally (1 username που έδωσε ο ΟΤΕ)
    2) Δημιουργείς ένα SIP TRUNK και το κάνει bind με το VOIP account που έχει κάνει register.
    3) Στο SIP TRUNK 1 κανεις assign ποιες πόρτες FXS θες να είναι στο RING GROUP / HUNTING GROUP
    4) Με ειδική σύνταξη στο SIP TRUNK ορίζεις αν τα τηλέφωνα θα χτυπάνε όλα μαζί η το ένα μετά το άλλο.
    5) Dial Plan

    Όλα τα παραπάνω παραμένουν ως υπόθεση καθώς δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξουν αν δεν κάνω το Lab πάνω στην γραμμή.

    Τώρα για τα VOIP Dect phones που πρότεινες θα το κοιτάξω. όπως και για το ΑΤΑ device της Grandstream HT802 το οποίο μου είπαν στα chat του website ότι υποστηρίζει hunting groups (κατά πόσο λένε αλήθεια δεν το γνωρίζω)

    Σίγουρα θέλει ψάξιμο μέχρι να έρθει το safe confirm ότι παίζει με κάτι άλλο εκτός από το SPEEDPORT

  15. #135
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από overflow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση είναι όχι. Το ANNEX B παραμένει και ο Router πρεπει να ειναι ANNEX B.

    - - - Updated - - -
    Με την καταργηση του isdn modulation πανω στη φυσικη γραμμη δεν υπαρχει καμμια αναγκη για annex B (isdn).
    Και με την μετατροπη σε voip η γραμμη πλεον δεν εχει και μονιμα ταση.
    Το annex B που αναφερεται σε vdsl modems ειναι τελειως αλλο πραγμα απο το ISDN Annex B.
    The VDSL1 standard has three bandplans: Annex A (Asymmetric BandPlan), Annex B (Symmetric BandPlan) and Annex C (Fx BandPlan). Annex A and Annex B were formerly called Plan 998 and Plan 997 respectively.
    https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL



    Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ 2 registration με το ίδιο username. Η το line 1 ή το line 2 θα κάνει register.

    - - - Updated - - -
    Προφανως. Αφου οτι κανει το κανει με trunking. Και να επετρεπε, επειδη δεν παιζει forking παλι προβλημα θα υπηρχε. Δεν θα κουδουνιζαν και τα δυο.

    Με asterisk trunking παιζει super, με οποιοδηποτε σεναριο, με η χωρις msn..

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  2. Vigor 2860 και VoIp
    Από italianrulez στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 14:40
  3. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18
  4. 8άρα γραμμή και voip
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 13:32
  5. HOL και VoIP
    Από jlian στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 22:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας