Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 147
  1. #91
    Εγγραφή
    09-09-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το speedport κανει εξερχομενες?

    Δε υπαρχει λογος να ξαναστηνει κανεις asterisk για τετοια θεματα.
    Οσο για το asterisk 11 δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν δοκιμες με μια version που εχει επισημως πεθανει απο το 17.
    Με το speedport αρχισε να καλεί μετα απο κληση στον ΟΤΕ και εχοντας βαλει το νεο κωδικο(εγινε reset). Παρολα αυτα στη phone 2 δεν επαιξε, επαιξε στην ενα μονο. Αυτη τη στιγμη ετσι παιζω, με elastix αλλα με dahdi trunk και οχι sip που θέλω.
    Νόημα έχει όταν θες να δεις αν κάποιο update δημιούργησε πρόβλημα και βάζεις κάτι που δούλευε καλά.

  2. #92
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, να ρωτησω και εγω κατι, περιμενω στο εξοχικο σταθερο και θα ειναι με VOIP μου ειπανε.
    Τωρα παιζω με κινητη εκει περα και AWMN (ασυρματα εξωτερικα δικτυα) και δινω το σταθερο μου εκει περα ετσι.
    Δλδ εχω στην Αθηνα εναν linux nas server με asterisk κονσολατο και linksys SPA 3102 και στο εξοχικο εχω linkys PAP2 και παιζω παντα μεσω openvpn.
    Πως γινεται να τα συνδυασω και τα 2 μαζι εκει ωστε να εχω μονο μια ασυρματη τηλεφωνικη συσκευη αναλογικη ?

    Γιατι λεω να παρω αλλη μια συσκευη σε χρωμα να την ξεχωριζουνε, αλλα θα προτιμουσα αν ειναι ευκολο να εχω μια.

    Ξεχασα να πω οτι με τον ΟΤΕ εκει δεν θα εχω προπληρωμενο χρονο ενω τωρα με NOVA εχω απεριοριστα σταθερα-υπεραστικα και 12ωρες σε κινητα, γιαυτο θελω να παραμεινει και το παλιο τηλεφωνο.
    + οτι οποιος παιρνει Αθηνα οι κλησεις πανε εκει περα.

  3. #93
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, να ρωτησω και εγω κατι, περιμενω στο εξοχικο σταθερο και θα ειναι με VOIP μου ειπανε.
    Τωρα παιζω με κινητη εκει περα και AWMN (ασυρματα εξωτερικα δικτυα) και δινω το σταθερο μου εκει περα ετσι.
    Δλδ εχω στην Αθηνα εναν linux nas server με asterisk κονσολατο και linksys SPA 3102 και στο εξοχικο εχω linkys PAP2 και παιζω παντα μεσω openvpn.
    Πως γινεται να τα συνδυασω και τα 2 μαζι εκει ωστε να εχω μονο μια ασυρματη τηλεφωνικη συσκευη αναλογικη ?

    Γιατι λεω να παρω αλλη μια συσκευη σε χρωμα να την ξεχωριζουνε, αλλα θα προτιμουσα αν ειναι ευκολο να εχω μια.

    Ξεχασα να πω οτι με τον ΟΤΕ εκει δεν θα εχω προπληρωμενο χρονο ενω τωρα με NOVA εχω απεριοριστα σταθερα-υπεραστικα και 12ωρες σε κινητα, γιαυτο θελω να παραμεινει και το παλιο τηλεφωνο.
    + οτι οποιος παιρνει Αθηνα οι κλησεις πανε εκει περα.
    Μπορείς να περάσεις τα στοιχεία του λογαριασμου στο pap2 αν θυμάμαι υποστηρίζει πολλαπλά accounts, σαν gateway θα πρέπει να έχει το Modem του ΟΤΕ το spa υποθέτω είναι στο ίδιο subnet οπότε δεν θα έχεις θέμα.

  4. #94
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να περάσεις τα στοιχεία του λογαριασμου στο pap2 αν θυμάμαι υποστηρίζει πολλαπλά accounts, σαν gateway θα πρέπει να έχει το Modem του ΟΤΕ το spa υποθέτω είναι στο ίδιο subnet οπότε δεν θα έχεις θέμα.
    Σωστο αυτο που λες, ομως πως θα ξερει οταν πιασω την συσκευη του τηλεφωνου να βγαλω κληση αν θα παει για το νουμερο Αθηνας ή το τοπικο?
    αυτο δεν καταλαβαινω ο διαχωρισμος πως θα γινει? χωρις φυσικα την χρηση τοπικου αστερισκ.

    Eπισης ακομα περισσοτερο θα με ενδιεφερε αν το μηχανημα που δινουν ειναι ξεκλειδωτο στις VOIP ρυθμισεις αν εχει 2 να κανεις λογαριασμους ωστε να κανω και στο asterisk Αθηνας για να μην εχω στην μεση και το linksys PAP2 και αυτο γινεται.
    Με επιτυχια το εχω καταφερει στα speedtouch 785 και 780 αυτο.
    το ΖΤΕ 931 αν δεν εχει πανω του ιντερνετ δεν συνδεεται.
    Το 785 το εκανε και σε bridge mode.
    Αργοτερα μεσα ΔΕΚ που θα κοπει η κινητη εκει θελω να το κανω bridge και να εχω ρουτερ ενα mikrotik 951 που θα μεινει.

  5. #95
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστο αυτο που λες, ομως πως θα ξερει οταν πιασω την συσκευη του τηλεφωνου να βγαλω κληση αν θα παει για το νουμερο Αθηνας ή το τοπικο?
    αυτο δεν καταλαβαινω ο διαχωρισμος πως θα γινει? χωρις φυσικα την χρηση τοπικου αστερισκ.

    Eπισης ακομα περισσοτερο θα με ενδιεφερε αν το μηχανημα που δινουν ειναι ξεκλειδωτο στις VOIP ρυθμισεις αν εχει 2 να κανεις λογαριασμους ωστε να κανω και στο asterisk Αθηνας για να μην εχω στην μεση και το linksys PAP2 και αυτο γινεται.
    Με επιτυχια το εχω καταφερει στα speedtouch 785 και 780 αυτο.
    το ΖΤΕ 931 αν δεν εχει πανω του ιντερνετ δεν συνδεεται.
    Το 785 το εκανε και σε bridge mode.
    Αργοτερα μεσα ΔΕΚ που θα κοπει η κινητη εκει θελω να το κανω bridge και να εχω ρουτερ ενα mikrotik 951 που θα μεινει.

    στον αστερισκ πχ οταν θέλουμε κάτι τέτοιο το κάνουμε με πρόθεμα... στο outbound rule... στην περίπτωσή σου... χμμμ δεν το ξέρω το μηχάνημα σου... αν έστελνες την γραμμή σου αθήνα στον αστερικ που έχεις?

  6. #96
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον αστερισκ πχ οταν θέλουμε κάτι τέτοιο το κάνουμε με πρόθεμα... στο outbound rule... στην περίπτωσή σου... χμμμ δεν το ξέρω το μηχάνημα σου... αν έστελνες την γραμμή σου αθήνα στον αστερικ που έχεις?
    καλημέρα, γνωρίζω πως γινεται στον αστερισκ αλλα δεν εχω εκει καποιο μηχανημα με Linux.
    Μονο mikrotik, αλλα σε metarouter που εχω δοκιμασει Openwrt με κονσολατο asterisk, δεν εχει καμια απολυτως αξιοπιστια το metarouter.
    Αθηνα να στειλω την γραμμη του ΟΤΕ? θελει VOIP router άλλο για να το κανεις αυτό πχ ένα linksys SPA 3102 ή κατι αντιστοιχο.
    Δεν ξερω αν μπορει αυτό που δινει ο ΟΤΕ να ξεκλειδωθεί για να γινει αυτό από το ιδιο να μην θελει δλδ ένα άλλο voip router.
    Παλια στης Netone/Vivodi το 780WL απλα ειχα παρει μια τηλεφωνικη εξοδο προς το linksys SPA 3102 μπορει και εδώ να γινει αυτό και ειχα και δευτερο SPA και το πουλησα!
    Στο speedtouch 780WL που εδινε η netone και vivodi ειχε pstn line για τετοια χρηση με εντολες μονο telnet και ποτε δεν το καταφερα γιαυτο αγορασα Linksys SPA 3102.

    Tωρα θεωρω ότι είναι βλακεια να στειλω την γραμμη Αθηνα και να ξαναγυριζει και αυτά μεσω Openvpn, προτιμοτερο είναι να εχω 2 συσκευες.

    Το linksys PAP2 μπορει να κανει 2 συνδεσεις σε 2 sip accounts αλλα λεει phone 1 και phone 2 και εχει 2 εξοδους, δεν ξερω αν μπορει να παιξει με μια συσκευή.
    Αλλα και παλι πες ότι γινεται, οκ δεχεσαι τηλεφωνα και από τα 2 νουμερα και σου βαραει μια συσκευη, όταν θες να βγαλεις κληση από που θα παει? δεν είναι voip router, κανει VOIP σε αναλογικα τηλεφωνα αυτή είναι η δουλεια του.

    Ξερουμε αυτά που δινει ο ΟΤΕ τωρα αν ξεκλειδώνονται? υπαρχει κατι και δεν το εχω δει ?
    Στο ΖΤΕ 931Vii (το εδινε ο ΟΤΕ παλιοτερα) που το εχω κανει, συνδέεται και σε αστερισκ, αλλα αν δεν εχει πανω του το ιντερνετ δλδ το βαλεις σε bridge mode τοτε δεν παιζει ουτε σε αστερισκ! εχει καποιο δικο σου εσωτερικο ΝΑΤ που δεν εχω βρει πως αφαιρείται, ενώ στο speedtouch Thomson 785 το λευκο που εδινε η Forthnet τοτε σε επαγγελματικες συνδεσεις το εχω ξεκλειδωσει και παιζει μια χαρα και μαλιστα και σε bridge mode και με VOIP!

    Mαλιστα εχει επιλογή να χτυπάνε οι 2 sip accounts σε μια εξοδο!!! (όπως και στο 780WL) που σημαινει ότι αν βαλω αυτό εκει περα μπορω να κανω την δουλεια μου.
    Απλα στην Αθηνα που το ειχα, μου εκανε κατι κολληματα εχανε τα νουμερα και γιαυτο το εβγαλα. Δλδ τα εδειχνε συνδεδεμένα και στο μενου του αλλα και στην κονσολα του asterisk αλλά δεν χτυπούσανε! έπρεπε να κλεισω το VOIP και να το ανοιξω για να στρωσει.
    Μπορω να βαλω αυτό και να παρω τα στοιχεια VOIP από τον ΟΤΕ? θα το δοκιμασω και αν εχει θεματα εκει το βγαζω τοτε.

    Τα παραπανω τα λεω γιατι εκτος από 2 τηλεφωνικες συσκευες θα ηθελα αν γινοταν να εχω ένα μηχανημα για τηλεφωνια εστω.
    Αφου το adsl router δλδ εχει και VOIP οποιο και αν είναι αυτό, να μην εχω και το linksys pap2 στην μεση.

    Με τις εξερχόμενες κλησεις είναι θεμα, δεν γινεται με μια τηλεφωνικη συσκευή χωρις αστερισκ όπως όλα δειχνουν!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-10-18 στις 06:48.

  7. #97
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη ολο και κατι ακομα θα θελεις να κανεις, βαλε ενα raspberry pi με asterisk και πορωσου.

  8. #98
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ολο και κατι ακομα θα θελεις να κανεις, βαλε ενα raspberry pi με asterisk και πορωσου.
    το ειχα σκεφτει αυτό, αλλα δεν ακουω καλα λογια αξιοπιστίας για τετοια χρηση.
    Εχω όμως το παλιο το 1 με τα 256mb ram και ισως να ηταν καλη φαση να παρω το νεοτερο.
    Αλλα ξερω μονο αστερισκ από κονσολα και παλια που δουλευα tribox για καποιο καιρο. Επειδή ειχα και σε debian είναι ποιο ευκολο για μενα πανω στο raspbian παρα διανομες ετοιμες με γραφικο που θα ψάχνομαι παρα πολύ.

    Και με συσκευή τι παιζει, μπορει το μηχανημα που να δωσει ο ΟΤΕ να ξεκλειδωθεί να κανει Login σε asterisk ας πουμε? ή πρεπει να παραμείνω στο Linksys PAP2? δεν ξερω αν γινεται με μια συσκευή να εχεις εξοδο από 2 sip servers γιατι τα εχει χωρια στις ρυθμισεις phone 1 και phone 2.
    Ενώ στα ΖΤΕ 931Vii (δεν παιζει voip σε bridge mode όμως) και στο Thomson 785 γινεται, δλδ μπορεις να του πεις και τα 2 sip accounts να βαρανε στο ιδιο πορτ τηλεφωνου.
    τονιζω ότι θελω να είναι σε bridge mode αργοτερα για να εχω Mikrotik internet router (όταν θα διακοπεί η κινητη).

    - - - Updated - - -

    βρηκα σχετικο θεμα για το linksys pap2 μαλλον δεν γινεται ένα τηλεφωνο με 2 sip accounts oπως καταλαβαίνω https://community.linksys.com/t5/VoI...ts/td-p/137146
    μαλλον θα είναι μονόδρομος η χρηση αλλου εξοπλισμου (για τις εισερχομενες λεω) γιατι για τις εξερχόμενες θελει αστερισκ ετσι κι αλλιως για να κανεις επιλογή από που θα δρομολογούνται οι κλησεις.

  9. #99
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, γνωρίζω πως γινεται στον αστερισκ αλλα δεν εχω εκει καποιο μηχανημα με Linux.
    Μονο mikrotik, αλλα σε metarouter που εχω δοκιμασει Openwrt με κονσολατο asterisk, δεν εχει καμια απολυτως αξιοπιστια το metarouter.
    Αθηνα να στειλω την γραμμη του ΟΤΕ? θελει VOIP router άλλο για να το κανεις αυτό πχ ένα linksys SPA 3102 ή κατι αντιστοιχο.
    Δεν ξερω αν μπορει αυτό που δινει ο ΟΤΕ να ξεκλειδωθεί για να γινει αυτό από το ιδιο να μην θελει δλδ ένα άλλο voip router.
    Παλια στης Netone/Vivodi το 780WL απλα ειχα παρει μια τηλεφωνικη εξοδο προς το linksys SPA 3102 μπορει και εδώ να γινει αυτό και ειχα και δευτερο SPA και το πουλησα!
    Στο speedtouch 780WL που εδινε η netone και vivodi ειχε pstn line για τετοια χρηση με εντολες μονο telnet και ποτε δεν το καταφερα γιαυτο αγορασα Linksys SPA 3102.

    Tωρα θεωρω ότι είναι βλακεια να στειλω την γραμμη Αθηνα και να ξαναγυριζει και αυτά μεσω Openvpn, προτιμοτερο είναι να εχω 2 συσκευες.

    Το linksys PAP2 μπορει να κανει 2 συνδεσεις σε 2 sip accounts αλλα λεει phone 1 και phone 2 και εχει 2 εξοδους, δεν ξερω αν μπορει να παιξει με μια συσκευή.
    Αλλα και παλι πες ότι γινεται, οκ δεχεσαι τηλεφωνα και από τα 2 νουμερα και σου βαραει μια συσκευη, όταν θες να βγαλεις κληση από που θα παει? δεν είναι voip router, κανει VOIP σε αναλογικα τηλεφωνα αυτή είναι η δουλεια του.

    Ξερουμε αυτά που δινει ο ΟΤΕ τωρα αν ξεκλειδώνονται? υπαρχει κατι και δεν το εχω δει ?
    Στο ΖΤΕ 931Vii (το εδινε ο ΟΤΕ παλιοτερα) που το εχω κανει, συνδέεται και σε αστερισκ, αλλα αν δεν εχει πανω του το ιντερνετ δλδ το βαλεις σε bridge mode τοτε δεν παιζει ουτε σε αστερισκ! εχει καποιο δικο σου εσωτερικο ΝΑΤ που δεν εχω βρει πως αφαιρείται, ενώ στο speedtouch Thomson 785 το λευκο που εδινε η Forthnet τοτε σε επαγγελματικες συνδεσεις το εχω ξεκλειδωσει και παιζει μια χαρα και μαλιστα και σε bridge mode και με VOIP!

    Mαλιστα εχει επιλογή να χτυπάνε οι 2 sip accounts σε μια εξοδο!!! (όπως και στο 780WL) που σημαινει ότι αν βαλω αυτό εκει περα μπορω να κανω την δουλεια μου.
    Απλα στην Αθηνα που το ειχα, μου εκανε κατι κολληματα εχανε τα νουμερα και γιαυτο το εβγαλα. Δλδ τα εδειχνε συνδεδεμένα και στο μενου του αλλα και στην κονσολα του asterisk αλλά δεν χτυπούσανε! έπρεπε να κλεισω το VOIP και να το ανοιξω για να στρωσει.
    Μπορω να βαλω αυτό και να παρω τα στοιχεια VOIP από τον ΟΤΕ? θα το δοκιμασω και αν εχει θεματα εκει το βγαζω τοτε.

    Τα παραπανω τα λεω γιατι εκτος από 2 τηλεφωνικες συσκευες θα ηθελα αν γινοταν να εχω ένα μηχανημα για τηλεφωνια εστω.
    Αφου το adsl router δλδ εχει και VOIP οποιο και αν είναι αυτό, να μην εχω και το linksys pap2 στην μεση.

    Με τις εξερχόμενες κλησεις είναι θεμα, δεν γινεται με μια τηλεφωνικη συσκευή χωρις αστερισκ όπως όλα δειχνουν!


    αφού voip θα ειναι... δεν θες άλλη συσκευή... θα κάνεις reg τον αριθμό στον αστερισκ στην Αθήνα... μέσω της σύνδεσης του εξοχικού.... κάνε μια δοκιμή... δεν χάνεις κάτι!

  10. #100
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού voip θα ειναι... δεν θες άλλη συσκευή... θα κάνεις reg τον αριθμό στον αστερισκ στην Αθήνα... μέσω της σύνδεσης του εξοχικού.... κάνε μια δοκιμή... δεν χάνεις κάτι!
    δεν θελει μηχανημα για να κανεις voip routing σωστα, αλλα για να εχω bridge mode και τα τηλεφωνα μαζι αν δεν γινεται στο ιδιο τοτε θελω.
    Και επειδή εχω αστερισκ κονσολα είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δυσκολο θελει πολύ χρονο δεν είναι τοσο απλο να κανω δοκιμη και δεν ξερω και από sip provider, δλδ αυτά που εχω κανει καποιοι μου τα μαθανε, ξερω δλδ συγκεκριμένα πραγματα δεν ξερω τα παντα πως γινονται.
    Eτσι ηταν τα παλια μου setup προ NAS εποχης http://www.openwrt.gr/viewtopic.php?f=13&t=302
    τωρα που εχω blacklist εχουν αλλαξει παρα πολύ με βοηθησε ατομο από εδώ μεσα αλλιως ποτέ δεν θα το καταφερνα μονος μου.

    Αν είναι πολύ μεγαλος κοπος απλα βαζω και μια δευτερη τηλεφωνικη συσκευή και λυθηκε το θεμα.

    - - - Updated - - -

    Τελικά αυτά τα μηχανήματα που δίνει τώρα ο ΟΤΕ μπορουν να ξεκλειδωσουν να βαλεις ότι sip account θες?
    να μπουν σε bridge mode και να παιζει το VOIP γινεται ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-10-18 στις 12:46.

  11. #101
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελικά αυτά τα μηχανήματα που δίνει τώρα ο ΟΤΕ μπορουν να ξεκλειδωσουν να βαλεις ότι sip account θες?
    να μπουν σε bridge mode και να παιζει το VOIP γινεται ?
    Οχι και οχι*

    *μπορείς να δουλέψεις διπλό Login και το pppoe passthrough

  12. #102
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι και οχι*

    *μπορείς να δουλέψεις διπλό Login και το pppoe passthrough
    οκ ευχαριστω, αρα θα πρεπει αν θελω να κανω αυτά τα 2 να δουλεψω το Thomson speedtouch 785 στην γραμμη που τα κανει και τα δυο.

  13. #103
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ ευχαριστω, αρα θα πρεπει αν θελω να κανω αυτά τα 2 να δουλεψω το Thomson speedtouch 785 στην γραμμη που τα κανει και τα δυο.
    Αν θέλεις να το δουλέψεις σε Bridged δεν μπορείς να έχεις και το voip πάνω στο modem/router, είναι στο ίδιο VC/Vlan και όχι σε διαφορετικό

  14. #104
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να το δουλέψεις σε Bridged δεν μπορείς να έχεις και το voip πάνω στο modem/router, είναι στο ίδιο VC/Vlan και όχι σε διαφορετικό
    αυτό σκεφτομουν τωρα, αυτά που ειπα πριν το ΖΤΕ 931 και το 785 thomson τα δοκιμαζα με αστερισκ που είναι τοπικα.
    Με οτε όμως πρεπει να βγει και στο ιντερνετ οποτε μαλλον ουτε και αυτά θα συνδεονται.

    Καλα ας μπει η γραμμη να δουμε τι θα εχουμε ακριβως από εξοπλισμο και θα δω τι θα κανω μετα.
    Και το bridge θα χρειαστεί από μεσα Δεκ που θα ληξει το συμβολαιο κινητης αλλωστε ποιο πριν δεν θα εχω ελευθερο mikrotik routerboard.

    Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις!

  15. #105
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS RT-AC68U
    Έχω Cosmote και θέλω να βάλω δικό μου ρουτερ, αλλά τα μοντέρνα ρουτερ δεν έχουνε πίσω "phone" υποδοχές, διάβασα λίγο αφτο το thread αλλά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, μπορώ να βάλω δικό μου ρουτερ και να εχω αφτο το σκατοVOIP τηλέφωνο της Cosmote?

Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  2. Vigor 2860 και VoIp
    Από italianrulez στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 14:40
  3. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18
  4. 8άρα γραμμή και voip
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 13:32
  5. HOL και VoIP
    Από jlian στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 22:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας