Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 147
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σκοπεύω να αλλάξω τηλεφωνικό πάροχο και από forrthnet να πάω στον οτε (vdsl οικιακή γραμμή με έναν αριθμό)
    Σε νέες συνδέσεις ο οτε δίνει VoIP ακόμα και αν καταφέρω να μου δώσουν γραμμή pstn (που δεν γίνετε) κάποια στιγμή θα γίνει μετάβαση σε VoIP μετά από 1 χρόνο η και περισσότερο από οτι πληροφορήθηκα
    πριν μερικούς μήνες πήρα router του εμποριου το ASUS DSL-AC68U και το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει VoIP

    Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω το άσους στην γραμμή σαν modem/router και ταυτόχρονα να έχω και τηλεφωνία VoIP από τον οτε με κάποια άλλη συσκευή όπως οι παρακάτω ?
    http://www.skroutz.gr/c/708/voips-gateways-servers.html?from=catspan&keyphrase=voip

    Δεν έχω γνώσεις από voip και δεν ξέρω αν η παρπάνω ερώτηση είναι άκυρη, στοιχεια της υπηρεσίας όπως κωδικούς για παράδειγμα η οτιδήποτε άλλο έχω την δυνατότητα να τα μάθω αν χρειαστεί


  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Εάν ο ΟΤΕ δεν σου φέρει δικό τις vdsl modem/router+ATA με προ-ρυθμισμένο τα VoIP settings, τότε με ένα ΑΤΑ ή sip phone θα μπορέσεις να έχεις VoIP μαζί με το asus.

    Τα ΑΤΑ, Analog Telephone Adaptors (αυτά που βρήκες), μπαίνουν ανάμεσα στον VoIP server και μια αναλογική συσκευή (ασύρματο, ενσύρματο κτλ).

    Τα sip phones συνδέονται απευθείας με το VoIP server και μπορεί να είναι ενσύρματα ή και ασύρματα.

    Υπάρχουν και τα λεγόμενα Hybrid τηλέφωνα που συνδυάζουν ΑΤΑ και sip phone μαζί. Για παράδειγμα οι ασύρματοι της gigaset.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Ο οτε δίνει modem/router με VoIP αλλα πριν μερικούς μήνες αγόρασα το άσους το οποιο είναι εξαιρετικό μηχάνημα
    Πλήρως παραμετροποιήσιμο σαν modem και εξαιρετικό σαν router με παρα πολλές δυνατότητες είναι ένα από τα καλύτερα της αγοράς και δεν είναι και φθηνό

    Είναι κρίμα τέτοιο μηχάνημα να πρέπει να το βάλω στο συρτάρι για να χρησιμοποιήσω το υποδιεστερο που δίνει ο πάροχος οποτε ψάχνω έναν τρόπο να έχω στη γραμμή το άσους και μαζί με κάποια άλλη συσκευή να χρησιμοποιώ τη VoIP τηλεφωνία που δίνει πλέον ο πάροχος

    Κατά την γνώμη σου ποια συσκευή είναι καλύτερα για οκοιακη χρήση? ΑΤΑ, SIP phone η Hybrid Phone θέλω να είναι κάτι σχετικά οικονομικό και να δουλεύει απροβλημάτιστα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 05-09-15 στις 15:47.


  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το ζητούμενο είναι αν το voip που θα δώσει ο OTE θα είναι κλειδωμένο στο router. Γιατί μέχρι τώρα όσοι έχουν δώσει έτσι το έχουν δώσει. Μόνη εξαίρεση η cyta που έχει τα δικά της κλειδώματα αλλά δίνει το δικαίωμα χρήσης από το κινητό, όχι όμως με ελεύθερες ρυθμίσεις, αλλά με δική της εφαρμογή. Θα με εξέπλησσε αν ο ΟΤΕ το έδινε ξεκλείδωτο.

    Οπότε ξεχνάς και τη χρήση του modem που ήδη έχεις εφόσον βάλεις OTE με VOIP, αλλά και το πέρασμα του VOIP του OTE σε άλλες συσκευές. Ίσως σε συμφέρει να το κρατήσεις σαν router και μόνο και εφόσον έχεις συσκευές που να υποστηρίζουν τα καλούδια του (1000άρι ethernet και το σούπερ γρήγορο wireless).

    Εκτός και ο ΟΤΕ κάνει την έκπληξη και δώσει το voip ξεκλείδωτo...
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τι ακριβώς εννοείς κλειδωμένο να δουλεύει μονο με συγκεκριμένο hardware?
    Κωδικούς και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για το σετάρισμα στα οποια δεν δίνει πρόσβαση το router να τα δούμε (δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται) έχω την δυνατότητα να τα μάθω

    Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος τι να ρωτήσω για να μάθω αν έχει πιθανότητες να παίξει θα βοηθούσε πολύ να γλιτώσω περιττά έξοδα όχι μονο από την αγορά εξοπλισμού αλλα και από σπάσιμο του συμβολαίου με τον πάροχο που έχω τώρα που είμαι μεν δυσαρεστημένος αλλα δεν έχω και τεραστια προβλήματα

    σε πάροχο που να είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον εξοπλισμό που δίνει δεν ξαναπάω την πάτησα μια φορα με τη cyta δεν την ξαναπατάω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 05-09-15 στις 21:41.


  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Και εγώ αναμένω να μου έρθει το voip. Το ζητημα ειναι πως να το κάνουμε bridge

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς εννοείς κλειδωμένο να δουλεύει μονο με συγκεκριμένο hardware?
    Κωδικούς και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για το σετάρισμα στα οποια δεν δίνει πρόσβαση το router να τα δούμε (δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται) έχω την δυνατότητα να τα μάθω
    Αυτό γράφω, πως μάλλον δεν θα έχεις τη δυνατότητα να μάθεις τους κωδικούς, θα παίζουν μόνο στο hardware που θα δίνει ο ΟΤΕ. Έτσι έπαιζε τουλάχιστον στην Netone που είχα παλιά και έτσι παίζει σήμερα σε HOL / Cyta, να περάσεις μόνος σου τους κωδικούς αλλού δεν μπορείς (πλην της εφαρμογής της cyta που όμως δεν τους ξέρεις). Πώς υποθέτεις εσύ ότι ο ΟΤΕ θα τους δώσει δεν μπορώ να καταλάβω.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το θεμα ειναι κρισιμο. Το cpe που δινει ο οτε δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αμα ειναι να παμε σε sip, τοτε το θελω να τερματιζει στη συσκευη της επιλογης μου και ως sip. Κυκλοφορουν εξαιρετικης ποιοτητας και σταθεροτητας για παραδειγμα ασυρματες dect συσκευες, με ethernet και sip client.
    To pstn interface μου κανει τη ζωη δυσκολη. Εχει echo, και ακουγεται και χαμηλα. Δεν φταιει ομως το voip για αυτο.

    Για να βαλουμε οτιδηποτε αλλο πρεπει και να γινεται.
    Ας πουμε οτι το ευκολο ειναι να βρουμε user name και password.
    Το βασικοτερο ειναι οτι ακομα και σημερα δεν εχει απαντηθει σιγουρα αν το voip του οτε ειναι στο ιδιο vc/ptm με το internet η σε διαφορετικό
    Εχει αναφερθει σε thread του πιλοτικου οτι ειναι στο ιδιο.
    Ομως αν η γραμμη ειναι full, μονο με priorities ειναι σχετικα δυσκολο να διατηρηθει η ποιοτητα οπως πρεπει.
    Best effort voip? Δυσκολευομαι να το πιστεψω.
    Αν παλι ειναι σε ξεχωριστο vc τοτε τα πραγματα δυσκολευουν, μιας και θα πρεπει αυτο το vc να φτασει μεχρι το voip device.
    Το να ειναι στον ιδιο ρουτερ βαζει παλι περιορισμους.
    Βεβαια, θα μπορουσε να γινει οπως το κανουν με το iptv.. Μια πορτα στο ρουτερ να βγαζει και το sip σε lan.
    Οποιος το χρειαζεται, συνδεεται εκει.

    Πρεπει να δωθει καποια κατευθυνση/πολιτική. Οι δυνατοτητες ειναι πολλες, αλλά δεν ειναι ολοι hackers να κανουν spoof mac addresses.
    Και ακομα και αν το κανουν, αν αυριο το πρωι αλλαξει κατι και δεν παιζει το hack, τι κανουμε? Χωρις τηλεφωνο?

    Παρολα αυτά, περιμενουμε τον μερακλή που θα παρει ΟΤΕ voip, θα κανει ενα reverse engineering της προκοπης, και θα βγει να μας πει τι βρηκε.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη, τηλεπικοινωνιακός πάροχος που να δίνει τα στοιχεία σύνδεσης για χρήση σε άλλον εξοπλισμό εκτός τον δικό του;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε δεν ειναι και τοσο διαδεδομενο το voip, αλλά γιατί οχι.
    Υπαρχουν τροποι να διασφαλιστει οτι η χρηση θα γινεται μονο απο συγκεκριμενη γραμμη.
    Επισης μπορει να μην χρειαζεται καν username και pass..

    Ο μονος λογος που το κραταει κανεις κλειστο μαυρο κουτι ειναι για να μην εχει θεματα υποστηριξης, που ειναι δυσκολο να αντιμετωπισει.
    Βεβαια εδω οι ISP εχουν παρει επ ωμου ολη την υποστηριξη του υπολογιστη επειδη δεν δουλευει το Internet, στο voip θα κολλησουνε?

    Πιστευω απλα οτι ειναι θεμα χρονου και ωριμοτητας της αγορας.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νέο thread, όπου συζητιώνται περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες. Από κει προκύπτει ότι η απάντηση στην αρχική ερώτηση αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλη συσκευή από το router του ΟΤΕ για την τηλεφωνία είναι "Σαφώς όχι".
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ωραία συνεχίζουμε εκεί...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    19-09-2015
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω πάντως του ειπα και μου γύρισαν το VOIP σε PSTN για να μην χρησιμοποιώ την μπακατελα τους. Εχω 50ρα γραμμη και ειμαι Μοσχατο.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στην περίπτωση του γνωστού μου δεν το άλλαζαν με τίποτε.
    Του πρότεινα να επιμένει.
    Μπόρεσε να μιλήσει στην τεχνική υποστήριξη με κάποιον υπεύθυνο και τελικά του ακύρωσαν την μετατροπή σε voip.
    Απλά σου βγάζουν το λάδι και αν ο άλλος έχει άγνοια από τέτοια θέματα το εκμεταλλεύονται.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    μετά από ερώτηση που έκανα χτες (22/11/15) στο σαιτ του οτε στο φβ... σχετικά με την ευρυζωνική τηλεφωνία όπως το λένε.... με πήρε σήμερα πριν καμιά ώρα ένα παλικάρι από το 13888:

    η ευρυζωνική τηλεφωνία, δεν προσφέρετε ακόμα παντού και λειτουργεί μόνο με τον εξοπλισμό τους, όταν του ανέφερα ότι έχω κέντρο * τότε μου είπε ότι όσοι έχουν κέντρα... τους δίνετε η παραδοσιακή γραμμή τηλεφωνίας, λόγο προβλημάτων κτλ που υπάρχουν ακόμα, και ότι στο μέλλον όταν τα λύσουν, θα το δίνουν σε όλους απ ότι κατάλαβα.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  2. Vigor 2860 και VoIp
    Από italianrulez στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 14:40
  3. Voip τηλεφωνια;
    Από klipitiklopos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 20:18
  4. 8άρα γραμμή και voip
    Από jim1900dz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 13:32
  5. HOL και VoIP
    Από jlian στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 22:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας