Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το παρακάτω δεν συμφωνεί με τους όρους του ADSLGR, διαγράψτε το και ζητώ συγγνώμη.

    Πρόσφατα κάηκε το Thomson TG782 που είχε ένας συγγενής μου στο εστιατόριο του, και με την αντικατάσταση του έδωσαν το H208N της ZTE.
    Και επειδή όπως πάντα δεν αφήνω τίποτα ήσυχο, αποφάσισα να του το ρυθμίσω εγώ, και ήταν και μια καλή ευκαιρία να ψάξω τι προφέρει το H208N που πρώτη φορά έβλεπα σε σχέση με το H201L που έχω σπίτι.

    Κάνοντας login με τον γνωστό λογαριασμό διαχειριστή, ανακάλυψα ότι το νέο router έχει την δυνατότητα να υποστηρίξει μέχρι 4 ταυτόχρονα SSID. Ωραία λέω, επιτέλους θα φτιάξουμε 1 ssid για το προσωπικό και 1 ssid για τους πελάτες, για να κόψουμε την ταχύτητα στους πελάτες και να μην κολλάει πια το youtube που παίζει την playlist στο μαγαζί όταν ένας πελάτης κατεβάζει torrent

    Εύκολα μέσα από το μενού Network -> WLAN ρυθμίζεις τα SSID, μετά πηγαίνεις και ενεργοποιείς το Application -> QoS με tick στα "Enable QoS" και "Enable Committed Access Rate", στο υπομενού Committed Access Rate, επιλέγεις το SSID που θέλεις να κάνεις περιορισμό ταχύτητας, πληκτρολογείς την ταχύτητα σε bps και τελείωσες.

    Πάνω στη βαρεμάρα μου λοιπόν, σκέφτηκα να δω τον κώδικα της σελίδας του νέου router, μήπως και θα μπορούσα να βρω κανένα τρόπο να δώσω διπλό SSID και στο δικό μου router σπίτι, για να σπάσω πλάκα με τους guests του σπιτιού.

    Ήταν απλό. Άφησα την σελίδα WLAN του H208N ανοιχτή στο laptop, έβαλα τις επιλογές που ήθελα, και λίγο πριν πατήσω Submit, συνδέθηκα στο H201L. Πατώντας Submit το router μου έστειλε μια κενή σελίδα, πλέον όμως έχω 2 SSID στο H201L, ακόμη κι αν δεν υπάρχει τίποτα στα μενού του. Προϋπόθεση να μην έχουν αλλαχτεί οι IP των 2 μηχανημάτων.

    Ένα ακόμη ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του H208N είναι ότι υποστηρίζει ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του WiFi με χρονοδιάγραμμα, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί και στο H201L με τον παραπάνω τρόπο.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Μια ερωτηση για οποιον ξέρει... εχω το h201l και στην επιλογη Committed Access Rate επιλεγω την ταχυτητα σε bps. Αυτη η ταχυτητα ειναι του upload? το δικο μου μονο το upload περιόριζε. Υπαρχει επιλογη για το download? Θελω καποιο qos αν το λεω σωστα για ενα voip ata που εχω

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργία Elastix server (οδηγός για αρχάριο)
    Από KeyMaKeR στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 168
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 13:51
  2. Προγραμμα για δημιουργια βιντεο
    Από tasos3 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-15, 20:12
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-15, 01:06
  4. Software για δημιουργία Online φορμών
    Από karakoutas στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 17:37
  5. Δωρεαν προγραμμα για δημιουργια DVD
    Από GiorgosAth στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-14, 16:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας