Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Κοίτα τι σκέφτηκαν για να μας αναγκάζουν ν αγοράζουμε νέα μπαταρία σε 6 μήνες από 1-1μιση χρόνο που θέλουμε τώρα

  2. #32
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με συγχωρείς που η γλώσσα που χρησιμοποιούμε στην δουλειά είναι στα αγγλικά. Όταν χρησιμοποιείς τις ορολογίες 100 φορές την μέρα στα αγγλικά σου έρχονται φυσικά και κάποιες τις έχω ξεχάσει στα ελληνικά. Μπορεί να σε ξενίζει αλλά δεν έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα. Ελπίζω να σε κάλυψα, δεν υπάρχει λόγος να μου επιτίθεσαι.Και άλλαξα και το κείμενο
    Συμπαθα με, εχεις ενα δικιο. Απλα χτυπαει καπως ασχημα, ειδικα για λεξεις που δεν ειναι τοσο διαδεδομενες με τη ξενη ορολογια στα ελληνικα. (Ειδες παντως καποιες λεξεις δεν στις "εδωσα" )


  3. #33
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Συμπαθα με, εχεις ενα δικιο. Απλα χτυπαει καπως ασχημα, ειδικα για λεξεις που δεν ειναι τοσο διαδεδομενες με τη ξενη ορολογια στα ελληνικα. (Ειδες παντως καποιες λεξεις δεν στις "εδωσα" )


    Όλα καλα

  4. #34
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    lifespan, internal resistance, anode,kathode κ.α. Σε δυσκολευει η ελληνικη γλωσσα; Ή το να γραφουμε τις μισες λεξεις στα αγγλικα δινει αλλο κυρος στο κειμενο μας;
    Eννοειται 1000 φορες καποιοι οροι στα Αγγλικα, στα Eλληνικα ακουγονται αστειoι.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων


    Eννοειται 1000 φορες καποιοι οροι στα Αγγλικα, στα Eλληνικα ακουγονται αστειoι.
    Και δεν μπορείς να κάνεις εύκολα περαιτέρω research αν είναι γραμμένοι στα Ελληνικά.
    Καλώς ή κακώς η γλώσσα της σύγχρονης τεχνολογίας, των Η/Υ και του Internet, είναι τα Αγγλικά, ακόμα και αν πολλές ρίζες των λέξεων συνήθως είναι Ελληνικές

  6. #36
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων

    Eννοειται 1000 φορες καποιοι οροι στα Αγγλικα, στα Eλληνικα ακουγονται αστειoι.
    Αποψη σου. Φανταζομαι εσυ πηγες σε αγγλικο σχολειο και εμαθες να χρησιμοποιεις τους ορους που παρεθεσες στα αγγλικα; Ναι, αν δεν με απατα η μνημη μου το εχεις συστημα εσυ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και δεν μπορείς να κάνεις εύκολα περαιτέρω research αν είναι γραμμένοι στα Ελληνικά.
    Καλώς ή κακώς η γλώσσα της σύγχρονης τεχνολογίας, των Η/Υ και του Internet, είναι τα Αγγλικά, ακόμα και αν πολλές ρίζες των λέξεων συνήθως είναι Ελληνικές
    Το σχολιο σου θα ειχε βαση αν ειχα σχολιασει ορους που οντως ειναι των Η/Υ-Internet και ειναι πιο διαδεδομενοι ή και ενδεχομενως αν εξυπηρετουσε καποια μελλοντικη αναζητηση. Στην προκειμενη ομως δεν στεκει.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος runner70 : 16-09-15 στις 20:47.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Ηρεμήστε λίγο. Δεν είναι Samsung-Apple το θέμα

  8. #38
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχολιο σου θα ειχε βαση αν ειχα σχολιασει ορους που οντως ειναι των Η/Υ-Internet και ειναι πιο διαδεδομενοι ή και ενδεχομενως αν εξυπηρετουσε καποια μελλοντικη αναζητηση. Στην προκειμενη ομως δεν στεκει.
    Το σχόλιο μου ήταν ότι αν εγώ θέλω να ψάξω περαιτέρω για το συγκεκριμένο θέμα, με τους Ελληνικούς όρους δεν πάω πουθενά. Δεν έχει να κάνει με τους Η/Υ ή το Internet. Η υψηλή τεχνολογία, τα επιστημονικά papers κλπ επί το πλείστον είναι στα Αγγλικά.

    Case in point (ναι επίτηδες το έγραψα στα Αγγλικά αυτό )
    Ελληνικά: https://www.google.com/search?q=μπατ...+λιθίου 16.300 αποτελέσματα
    Αγγλικά: https://www.google.com/search?q=lithium+polymer+battery 1.680.000 αποτελέσματα

  9. #39
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το σχόλιο μου ήταν ότι αν εγώ θέλω να ψάξω περαιτέρω για το συγκεκριμένο θέμα, με τους Ελληνικούς όρους δεν πάω πουθενά. Δεν έχει να κάνει με τους Η/Υ ή το Internet. Η υψηλή τεχνολογία, τα επιστημονικά papers κλπ επί το πλείστον είναι στα Αγγλικά.

    Case in point (ναι επίτηδες το έγραψα στα Αγγλικά αυτό )
    Ελληνικά: https://www.google.com/search?q=μπατ...+λιθίου 16.300 αποτελέσματα
    Αγγλικά: https://www.google.com/search?q=lithium+polymer+battery 1.680.000 αποτελέσματα
    Γιατι σου ειπε η google οτι εχει προβλημα στο ελληνικο search ή θα ερθει ξενος να διαβασει στα ελληνικα γιατι ειναι φτωχο σε περιερχομενο στα αγγλικα; Το οτι τα paper ειναι στα αγγλικα δεν αποτελει επιχειρημα για να γραφεις αχρειαστες λεξεις στα αγγλικα σε ελληνικο forum.

    Οσο για το παραδειγμα σου, κατι μαλλον δεν καταλαβαινεις οταν γραφω "αν ειχα σχολιασει ορους που οντως ειναι των Η/Υ-Internet και ειναι πιο διαδεδομενοι ή και ενδεχομενως αν εξυπηρετουσε καποια μελλοντικη αναζητηση; Ειδες πουθενα να σχολιασα τη λεξη LIPo και μου την φερνεις για παραδειγμα; Αλλο η λεξη li-on και αλλο η εσωτερικη αντισταση/ανοδος/καθοδος τις οποιες σχολιασα. Αν συνεχιζεις να μην αντιλαμβανεσαι τη διαφορα να στο πω στα αγγλικα.

    Τεσπα το κουρασαμε αρκετα το θεμα. Τελος απο εμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος runner70 : 18-09-15 στις 17:08.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Γιατι σου ειπε η google οτι εχει προβλημα στο ελληνικο search ή θα ερθει ξενος να διαβασει στα ελληνικα γιατι ειναι φτωχο σε περιερχομενο στα αγγλικα; Το οτι τα paper ειναι στα αγγλικα δεν αποτελει επιχειρημα για να γραφεις αχρειαστες λεξεις στα αγγλικα σε ελληνικο forum.

    Οσο για το παραδειγμα σου, κατι μαλλον δεν καταλαβαινεις οταν γραφω "αν ειχα σχολιασει ορους που οντως ειναι των Η/Υ-Internet και ειναι πιο διαδεδομενοι ή και ενδεχομενως αν εξυπηρετουσε καποια μελλοντικη αναζητηση; Ειδες πουθενα να σχολιασα τη λεξη LIPo και μου την φερνεις για παραδειγμα; Αλλο η λεξη li-on και αλλο η εσωτερικη αντισταση/ανοδος/καθοδος τις οποιες σχολιασα. Αν συνεχιζεις να μην αντιλαμβανεσαι τη διαφορα να στο πω στα αγγλικα.

    Τεσπα το κουρασαμε αρκετα το θεμα. Τελος απο εμενα.
    Το ότι δεν σου αρέσουν τα Αγγλικά δεν αποτελεί επιχείρημα να μας «την λες» επειδή εκφραζόμαστε ελεύθερα είτε με Ελληνικούς είτε με Αγγλικούς όρους (όπως βολεύει τον καθένα).
    Δεν είδα να γκρινιάζεις για τον τίτλο του thread που έχει Αγγλικές λέξεις όμως! (όπως και τα υπόλοιπα μισά threads του forum - όντας τεχνολογικό forum )
    Τι «Quick Charge» και αγγλο-μπούρδες; Εδώ είμαστε Ελλαδάρα! Να αλλαχτεί τώρα ο τίτλος σε «Γρήγορη Φόρτιση»!!!

    Μάλλον απλά δεν θες να παραδεχτείς ότι το να αναφερόμαστε σε τεχνολογικούς όρους με Ελληνικές λέξεις είναι άκυρο ασχέτως αν εδώ είναι Ελληνικό forum ή όχι (από πότε αλήθεια στα Ελληνικά forums -και ειδικά στα τεχνολογικά- δεν επιτρέπονται οι Αγγλικές λέξεις; ).

    Φυσικά αν δεν σου αρέσουν τα Αγγλικά μπορείς να βάλεις κανένα plugin στον browser σου να στα κόβει
    Είμαι σίγουρος πως η εμπειρία σου στο Web μετά θα είναι ανεπανάληπτη

    Over and out γιατί το σκίσαμε το θέμα

  11. #41
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα αυτό είναι safe για τη μπαταρία;

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με το κινητό.
    Από Nikos Theodosiou στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 14:05
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-15, 13:54
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 15:05
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-14, 22:38
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 12:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας