Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    εννοείται οτι δεν θα πάει ο dev να διορθώσει 40 διαφορετικά project κάποια απο τα οποία είναι τέρατα, σε 20 διαφορετικές γλώσσες. το API θα αλλάξει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #17
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο αυτόματος έλεγχος (πρέπει να) γίνεται σε όλα τα μεγάλα πρότζεκτ. Εμείς για παράδειγμα το κάνουμε στη δουλειά, και ας έχουμε 2 εκ γραμμές κώδικα (μόνο).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Continuous integration, δηλαδή. Δεν είναι κατι καινούργιο. Κανονικά όλοι έτσι θα έπρεπε να δουλευουμε.
    Έχουν 2 δισεκατομμύρια γραμμές και ο έλεγχος πρέπει να γίνεται σε ανεκτό χρονικό διάστημα. Μιλάμε για εκατοντάδες gigabyte πηγαίου κώδικα!
    Επίσης έχουν 25000 devs οι οποίοι δουλεύουν ταυτόχρονα. Το CI σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι trivial πρόβλημα, δεν πετάς ένα jenkins και τελείωσες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείται οτι δεν θα πάει ο dev να διορθώσει 40 διαφορετικά project κάποια απο τα οποία είναι τέρατα, σε 20 διαφορετικές γλώσσες. το API θα αλλάξει.
    Η αλλαγή του API όμως μπορεί να απαιτεί και αλλαγές στον κώδικα. Δεν μιλάμε για μετονομασία ενός endpoint ή μιας μεθόδου/μεταβλητής. Αυτό ανήκει στο refactor και γίνεται αυτόματα. Ένα μέρος της είδησης που όμως δεν μπορεί εύκολα να αποδοθεί, είναι πως κατά κάποιο τρόπο οι μηχανικοί της Google προγραμματίζουν συλλογικά και αυτό το σενάριο —ένας dev να βάζει χέρι σε projects που δεν του ανήκουν— θεωρείται φυσιολογικό και είναι ένα από τα σημεία του piper αλλά και των εσωτερικών διαδικασιών της εταιρείας (automated tests, commit/code reviews κλπ).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #18
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν 2 δισεκατομμύρια γραμμές και ο έλεγχος πρέπει να γίνεται σε ανεκτό χρονικό διάστημα. Μιλάμε για εκατοντάδες gigabyte πηγαίου κώδικα!
    Επίσης έχουν 25000 devs οι οποίοι δουλεύουν ταυτόχρονα. Το CI σε αυτά τα μεγέθη δεν είναι trivial πρόβλημα, δεν πετάς ένα jenkins και τελείωσες.
    Προφανώς θα χρησιμοποιούν κάποια δική τους υλοποίηση CI (εδώ έχουν δικό τους version control), αλλά το όλο concept του testing φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ότι θα διαθέτουν εκατοντάδες ή χιλιάδες agents για να τρέχουν τα integration tests. Δεν μπορώ να ισχυριστω ότι έχω εμπειρία στο θέμα scalable CI (μετά βίας έχω επαφή με θέματα απλού CI), απλά αυτό που περιέγραψες είναι ο τρόπος που (θα έπρεπε να) δουλεύουν όλα τα μεγάλα project. Το με τι εργαλεία το πετυχαίνει η κάθε εταιρεία είναι μια άλλη συζήτηση.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μυαλό μου δεν μπορεί να φανταστεί δύο δισεκατομμύρια γραμμές

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μυαλό μου δεν μπορεί να φανταστεί δύο δισεκατομμύρια γραμμές
    ~80 εκατομμύρια φύλλα τετραδίων, σε κάθετη σειρά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #21
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δεν είναι και τόσο μεγάλο το νούμερο. Μην κάνετε έτσι.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι και τόσο μεγάλο το νούμερο. Μην κάνετε έτσι.
    Οκ, θα χαλαρώσουμε. Είναι μόλις 80 εκατομμύρια φύλλα τετραδίων σε κάθεση σειρά, όπως έγραψε ο Zus παραπάνω

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, θα χαλαρώσουμε. Είναι μόλις 80 εκατομμύρια φύλλα τετραδίων σε κάθεση σειρά, όπως έγραψε ο Zus παραπάνω
    Πολύ κακή σύγκριση. Τότε να πω και εγώ ότι τα φύλλα που θες για να εκτυπώσεις τις εναλλαγές τις οθόνης σε ένα average windows session είναι 170.000.
    Ο κώδικας δεν είναι φτιαγμένος για να τυπώνεται και ένας μέσος μηχανικός που δουλεύει στη google άνετα φτάνει τις 500.000 γραμμές σε ένα διάστημα.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακή σύγκριση. Τότε να πω και εγώ ότι τα φύλλα που θες για να εκτυπώσεις τις εναλλαγές τις οθόνης σε ένα average windows session είναι 170.000.
    Ο κώδικας δεν είναι φτιαγμένος για να τυπώνεται και ένας μέσος μηχανικός που δουλεύει στη google άνετα φτάνει τις 500.000 γραμμές σε ένα διάστημα.
    Αυτά που γράφεις είναι πολύ λογικά. Εμείς παραπάνω, απλά γράψαμε ότι δεν μπορούμε να φανταστούμε δύο δισεκατομμύρια γραμμές σε 80 εκατομμύρια φύλλα τετραδίων. Δυστυχώς δεν είμαι ένας μέσος μηχανικός για να μπορώ να τα κατανοώ όλα αυτά με ευκολία

  10. #25
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που γράφεις είναι πολύ λογικά. Εμείς παραπάνω, απλά γράψαμε ότι δεν μπορούμε να φανταστούμε δύο δισεκατομμύρια γραμμές σε 80 εκατομμύρια φύλλα τετραδίων. Δυστυχώς δεν είμαι ένας μέσος μηχανικός για να μπορώ να τα κατανοώ όλα αυτά με ευκολία
    Δεν είναι θέμα ευκολίας. Είναι να ρωτήσεις τον κατάλληλο άνθρωπο να σου πει τι ακριβώς σημαίνει 2 δις γραμμών.

    Διαφορετικά είναι σαν να συζητάμε ότι η Γαλλία έχει 65 εκατομμύρια κατοίκους και να φαίνεται μεγάλο σε εμάς που έχουμε 10, ή γιατί η μπανανιά μου έβγαλε μία μπανάνα ενώ η σταφυλιά μου 150.000 ρώγες.

    Γιατί απλά πρόκειται για λανθασμένη σύγκριση.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-15, 20:06
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 09:32
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 20:08
  4. Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-14, 18:26
  5. 2 voip γραμμές σε μία
    Από kissfreak στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 23:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας