Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Αυτό το thread αφορά κυρίως κατόχους AMD Σειράς FX-8*** που σε load τα core δεν ειναι σταθερά στη συχνότητα που έπρεπε να δουλεύουν και ο multiplier πέφτει π.χ οπως φαίνεται σε εμένα στην photo απο 20x σε 17x εναλλάξ κάθε core με αποτέλεσμα το σύστημα μας να είναι unstable ακόμα κιαν οι θερμοκρασίες μας είναι φυσιολογικές. Εγώ έχω τον FX-8350@4GHz Stock

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  deigma.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  226,5 KB 
ID: 161402

    Μετά απο αναζήτηση σε διάφορα forum και site ανακάλυψα οτι αυτό οφείλεται κυρίως στο turbo core και στο APM ( AMD Power Management ). Στη δικιά μου περίπτωση κλείνοντας τα δουλεύει άψογα πλέον.
    Το πραγματικό πρόβλημα είναι ομως ενα bug που συναντάται στο bios της gigabyte και της asrock μέχρι στιγμής, που πιστευω είναι με το APM. Είναι λίγο μπέρδεμα διότι όπως αναφέρω πιο κατω αν κλείσουμε το turbo core control απτο amd overdrive (και απτο bios) δουλευει μια χαρα, αλλα μεχρι να κάνουμε restart. Μετά πρεπει να το ξανακλείσεις απτο amd overdrive ασχέτως αν είναι κλειστό απτα bios. Όμως αν κλείσουμε και το APM δουλεύει κανονικά μετα. Για να μη σας μπερδεύω περισσότερο θα το αναλύσω καλύτερα παρακάτω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  150926194534.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  106,5 KB 
ID: 161406

    Έχουμε 2 περιπτώσεις :
    1. Κλείνουμε το turbo core απτο bios μαζι με το APM ( AMD Power Management ), στη συνέχεια ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες για να κλείσουμε το turbo core control και απο το amd overdrive.
    2. Κλείνουμε το turbo core απτο bios αλλα δεν υπάρχει επιλογή να κλείσουμε το APM. Σε αυτή τη περίπτωση ακολουθούμε πάλι τις παρακάτω οδηγίες αλλα δυστηχώς θα πρέπει να το κάνετε κάθε φορά που ανοίγετε το PC. Δεν υπάρχει τρόπος να φορτώνει το amd overdrive τις ρυθμίσεις μονο του, ούτε αν το κάνετε startup program. Ουσιαστικά κλείνοντας το turbo core απτο AMD Overdrive απενεργοποιείται και το APM, όμως εφόσον ειναι ενεργοποιημένο στο bios και δεν υπάρχει σαν επιλογή να το κλεισουμε όταν κάνουμε restart ενεργοποιείται ξανά. Γιαυτό πρέπει να επαναλαμβάνετε τη διαδικασια συνέχεια μετά απο κάθε restart. Αν είστε στη περίπτωση (1) το κάνετε μία φορά μονο και μετα δουλέυει κομπλε.


    Βήμα 1ο
    Ανοίγουμε το AMD Overdrive, πάμε στη καρτέλα Performance Control ==> Clock/Voltage ==> Turbo Core Control
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  step1.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  207,9 KB 
ID: 161403
    Βήμα 2ο
    Αν είναι ήδη ενεργοποιημένο το turbo core το απενεργοποιούμε. Όμως αν φαίνεται απενεργοποιημένο, το ενεργοποιούμε όπως φαίνεται στι φώτο πατάμε ΟΚ και μετα apply στο amd overdrive και επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία για να το απενεργοποιήσουμε ξανά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  step3.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  214,2 KB 
ID: 161404
    Αν όμως εχετε thermal throttling λογω κακού cooling των vrm, η χαμηλό power phaze design δεν θα δείτε κάποια διαφορά ίσα ίσα μπορει να το κάνετε και χειρότερα. Με την παλια μου την asrock που ειχε 4+1 power phase design δεν αντεχε τον 8350. Τωρα η Gigabyte που εχω εχει 8+2 και πολυ καλύτερη ψυξη των vrm δουλευει μια χαρα.

    Ότι αλλαγή κάνετε με δική σας ευθύνη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoslykos : 26-09-15 στις 21:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στειλε ενα mail καλου κακου στην εταιρεία εξηγοντας, μπορει να το φτιαξουν.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Εχω στειλει ηδη. Ουτως η αλλως το APM γιαυτο το βαλανε στο νεο bios με το νεο update.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρει κανείς αν το πρόβλημα αφορά την Gigabyte 990FXA-UD3 Revision 4.0? Αυτήν έχω από ότι πρόχειρα παρατηρώ από task manager Win10 όταν ανεβαίνει το Load ανεβαίνει και η συχνότητα, όταν πέφτει το load, πέφτει και η συχνότητα.

    Το turbo core το έχω απενεργοποιήσει γιατί έκανε αυτόματα overclocking στα 4.0Ghz από τα 3.5 που είναι default max για τον 8320FX που έχω.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά δεν πρέπει να έχεις το πρόβλημα. Η μητρική σου δείχνει να έχει καλή ψύξη στα vrm και 8+2 phase vrm. Το ρολόι που δείχνει το task manager των Win10 είναι πλασματικό και όχι κανονικό. Κατέβασε το AMD Overdrive και δες από εκεί ρολόγια και θερμοκρασίες.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Ξέρει κανείς αν το πρόβλημα αφορά την Gigabyte 990FXA-UD3 Revision 4.0? Αυτήν έχω από ότι πρόχειρα παρατηρώ από task manager Win10 όταν ανεβαίνει το Load ανεβαίνει και η συχνότητα, όταν πέφτει το load, πέφτει και η συχνότητα.
    Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι προβλημα εχεις ακριβως ; Οπως το διατυπωνεις μου φαινεται οτι ειναι φυσιολογικο αυτο που λες. Οταν εγραψα το αρθρο εννοουσα οταν ειναι σε load το pc να κανει throttling και να πεφτουν τα core 1-1 με αποτελεσμα στο gaming τουλαχιστον να εχεις stuttering και μεγαλα fps drop.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι προβλημα εχεις ακριβως ; Οπως το διατυπωνεις μου φαινεται οτι ειναι φυσιολογικο αυτο που λες. Οταν εγραψα το αρθρο εννοουσα οταν ειναι σε load το pc να κανει throttling και να πεφτουν τα core 1-1 με αποτελεσμα στο gaming τουλαχιστον να εχεις stuttering και μεγαλα fps drop.
    Για την ώρα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στο gaming απλώς αναρωτιόμουν μήπως έχω το πρόβλημα σε λανθάνουσα μορφή και γίνει πιο έντονο στο μέλλον (και ενδεχομένως μετά από ένα χρόνο που θα έχει λήξει και η εγγύηση στο PC). Δεν έχω κατεβάσει ακόμα το AMD overdrive μόλις το βάλω τι ακριβώς κάνω για να δω αν έχω πρόβλημα.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Ωραια θες να μου αναλυσεις λιγο το προβλημα σου ; Και δευτερον γραψε τα spec του pc σου πληρως

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια θες να μου αναλυσεις λιγο το προβλημα σου ; Και δευτερον γραψε τα spec του pc σου πληρως
    Δεν έχω κάποιο πρόβλημα όπως είπα τουλάχιστον όσο το λειτουργώ το μόνο πρόβλημα που έχω ως τώρα δέκα μήνες που το λειτουργώ σχετίζεται με το sleep mode το εξηγώ σε αυτό το thread

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...ι-Sleep-mode

    Δεν νομίζω να σχετίζεται με τα προβλήματα σε αυτό το νήμα αλλά πότε δεν είσαι σίγουρος με τα PC...

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Κανε disable to hibernate. Αν δεν δουλευει ουτε αυτο κανε ενα reset cmos

Παρόμοια Θέματα

  1. Sattellite c850-199 προβλημα με γραφικα AMD Radeon HD 7610M
    Από thelos257 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 01:15
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-15, 11:25
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 19:38
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 19:56
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 14:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας