Σελ. 213 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 193203208211212213214215218223233 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.181-3.195 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #3181
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theo66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ οπότε καλώς σας βρήκα.
    Είμαι χρόνια πελάτης ΟΤΕ και πριν λίγο καιρό έγινε η αλλαγή της γραμμής σε VOIP, ενώ παράλληλα μας δώσαν και αυτόν το διάολο το Speedport entry 2i. Αμέσως μετά την αντικατάσταση και ενώ πάντα είχα σταθερότατη και ποιοτικότατη σύνδεση με το προηγούμενο Zte-ote, παίζοντας άρχισα να βλέπω συχνότατο jitter στο ping από 10άδες μέχρι 100άδες ms.
    Παραξενεύτηκα και το ξεψάχνισα, και διαπίστωσα ότι όλως παραδόξως, η τρελή διακύμανση στο ping παίζει από device στο router....
    Όπως καταλαβαίνετε, μα τι δοκίμασα από κινητά , τι από τάμπλετ τι laptops τι android και Windows τα ίδια με το ping. Αποσύνδεσα και το καλώδιο DSL από το router ώστε να αφήσω το τοπικό δίκτυο εντελώς γυμνό και πάλι το ίδιο ping.
    Πήρα τηλέφωνο ΟΤΕ και μετά από τον περίτεχνο χορό από restart και δοκιμές καμία αλλαγή, οπότε αποφάνθηκαν να γίνει αντικατάσταση router. H αντικατάσταση έγινε και μία από τα ίδια. Επίσης να αναφέρω ότι και σε άλλο σπίτι στη Μυτιλήνη, μετά από αλλαγή στο ίδιο router αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συνεπώς 3/3.

    Οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωτίσει την κατάσταση ή έστω να μου πει εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!





    Συνημμένο Αρχείο 187113
    Εισαι σιγουρος οτι δεν τρεχει καποιο προγραμμα; καποιο service; virus;

  2. #3182
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theo66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ οπότε καλώς σας βρήκα.
    Είμαι χρόνια πελάτης ΟΤΕ και πριν λίγο καιρό έγινε η αλλαγή της γραμμής σε VOIP, ενώ παράλληλα μας δώσαν και αυτόν το διάολο το Speedport entry 2i. Αμέσως μετά την αντικατάσταση και ενώ πάντα είχα σταθερότατη και ποιοτικότατη σύνδεση με το προηγούμενο Zte-ote, παίζοντας άρχισα να βλέπω συχνότατο jitter στο ping από 10άδες μέχρι 100άδες ms.
    Παραξενεύτηκα και το ξεψάχνισα, και διαπίστωσα ότι όλως παραδόξως, η τρελή διακύμανση στο ping παίζει από device στο router....
    Όπως καταλαβαίνετε, μα τι δοκίμασα από κινητά , τι από τάμπλετ τι laptops τι android και Windows τα ίδια με το ping. Αποσύνδεσα και το καλώδιο DSL από το router ώστε να αφήσω το τοπικό δίκτυο εντελώς γυμνό και πάλι το ίδιο ping.
    Πήρα τηλέφωνο ΟΤΕ και μετά από τον περίτεχνο χορό από restart και δοκιμές καμία αλλαγή, οπότε αποφάνθηκαν να γίνει αντικατάσταση router. H αντικατάσταση έγινε και μία από τα ίδια. Επίσης να αναφέρω ότι και σε άλλο σπίτι στη Μυτιλήνη, μετά από αλλαγή στο ίδιο router αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συνεπώς 3/3.

    Οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωτίσει την κατάσταση ή έστω να μου πει εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!
    Αν κρίνω από το packet loss και από τα νούμερα, μάλλον μιλάς για ασύρματο δίκτυο.
    Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αναπάντεχα τα νούμερα που βλέπεις, μια και το Speedport δεν φημίζεται για το WiFi του.
    Προφανώς μπορείς να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις (πχ κανάλι, ισχύ εκπομπής, θέση), αλλά μην περιμένεις μεγάλη διαφορά...

  3. #3183
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theo66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!
    Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ οπότε καλώς σας βρήκα.
    Είμαι χρόνια πελάτης ΟΤΕ και πριν λίγο καιρό έγινε η αλλαγή της γραμμής σε VOIP, ενώ παράλληλα μας δώσαν και αυτόν το διάολο το Speedport entry 2i. Αμέσως μετά την αντικατάσταση και ενώ πάντα είχα σταθερότατη και ποιοτικότατη σύνδεση με το προηγούμενο Zte-ote, παίζοντας άρχισα να βλέπω συχνότατο jitter στο ping από 10άδες μέχρι 100άδες ms.
    Παραξενεύτηκα και το ξεψάχνισα, και διαπίστωσα ότι όλως παραδόξως, η τρελή διακύμανση στο ping παίζει από device στο router....
    Όπως καταλαβαίνετε, μα τι δοκίμασα από κινητά , τι από τάμπλετ τι laptops τι android και Windows τα ίδια με το ping. Αποσύνδεσα και το καλώδιο DSL από το router ώστε να αφήσω το τοπικό δίκτυο εντελώς γυμνό και πάλι το ίδιο ping.
    Πήρα τηλέφωνο ΟΤΕ και μετά από τον περίτεχνο χορό από restart και δοκιμές καμία αλλαγή, οπότε αποφάνθηκαν να γίνει αντικατάσταση router. H αντικατάσταση έγινε και μία από τα ίδια. Επίσης να αναφέρω ότι και σε άλλο σπίτι στη Μυτιλήνη, μετά από αλλαγή στο ίδιο router αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συνεπώς 3/3.

    Οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωτίσει την κατάσταση ή έστω να μου πει εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!





    Συνημμένο Αρχείο 187113
    Ειναι φανερο οτι κανεις μετρησεις με wifi, το wifi δεν ειναι αξιοπιστο για παιχνιδια, ουτε για μετρησεις, ποσο μαλλον με το speedport που δεν εχει καλο wifi. Αν επιμενεις να δουλευεις με wifi, ειτε πάιρνεις ενα καλυτερο access point η δοκιμαζεις αλλα καναλια στο speedport.

  4. #3184
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theo66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωτίσει την κατάσταση ή έστω να μου πει εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!
    Δοκίμασε (αν μιλάμε για wifi)

    1. Αποσύνδεσε τη ADSL
    2. Κλείσε το QoS (αν δεν είναι ήδη κλειστό)
    3. Γύρισε το WIFI Qos από WMM σε SSID (ή OFF αν έχεις την επιλογή - ακόμη καλύτερα)
    4. Κλείσε το router firewall (ω ναι, ειδικά το anti-hacking)
    5. Restart router

    και πες μας αν βελτιώθηκε
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  5. #3185
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    χτες το βραδυ εβαλα το speedport και σημερα βλεπω δεν εχω τηλεφωνο (απο χτες μεχρι σημερα δεν ειχα δει αν δουλευε το τηλ) Ιντερνετ εχω κανονικα
    Παιζει να φταει κατι που εβαλα αλλο ρουτερ ?

  6. #3186
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    χτες το βραδυ εβαλα το speedport και σημερα βλεπω δεν εχω τηλεφωνο (απο χτες μεχρι σημερα δεν ειχα δει αν δουλευε το τηλ) Ιντερνετ εχω κανονικα
    Παιζει να φταει κατι που εβαλα αλλο ρουτερ ?
    έχεις voip η κανονική τηλεφωνία?

  7. #3187
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις voip η κανονική τηλεφωνία?
    κανονικη .... λες να μου το αλλαξαν χωρις ειδοποιηση επειδη αλλαξα ρουτερ .... ?

  8. #3188
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικη .... λες να μου το αλλαξαν χωρις ειδοποιηση επειδη αλλαξα ρουτερ .... ?
    έγινε πρόσφατα καμιά αλλαγή πακέτου στην γραμμή σου? Πχ να πήγες σε vdsl τώρα? αν ναι μπορεί όντως να σε γύρισαν σε voip.

    Μπορείς είτε να συνδέσεις το τηλέφωνο στις εξόδους του voip στο router και να δοκιμάσεις, είτε να δεις μέσα στο μενου από το speedport αν στο voip έχει τον αριθμό σου ρυθμισμένο.

  9. #3189
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    έγινε πρόσφατα καμιά αλλαγή πακέτου στην γραμμή σου? Πχ να πήγες σε vdsl τώρα? αν ναι μπορεί όντως να σε γύρισαν σε voip.

    Μπορείτε είτε να συνδέσεις το τηλέφωνο στις εξόδους του voip στο router και να δοκιμάσεις, είτε να δεις μέσα στο μενου από το speedport αν στο voip έχει τον αριθμό σου ρυθμισμένο.
    ανανεωσα πριn κανα μηνα αλλα ειχα ρωτηση και μου οχι δεν θα γινει VOIP

    - - - Updated - - -

    στο μενου από το speedport
    SIP Number: +30210.......
    Status: Registered

  10. #3190
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    είσαι σε voip, δοκίμασε να βάλεις την συσκευή του τηλεφώνου στο router...

  11. #3191
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    μου το γυρισαν ή γυρισε αυταματα μολις εβαλα το νεο ρουτερ ... ?
    απαράδεκτοι χωρις ειδοποίηση

  12. #3192
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Και το λαμπάκι telephony σταθερά αναμμένο. Καλώς όρισες στον κόσμο του VoIP. Θα πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο σε μια από τις θύρες phone για να έχεις τηλέφωνο και γενικότερα να αλλάξεις τη συνδεσμολογία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου το γυρισαν ή γυρισε αυταματα μολις εβαλα το νεο ρουτερ ... ?
    απαράδεκτοι χωρις ειδοποίηση
    Αναφέρεται στο νέο συμβόλαιο ότι το κάνουν αυτόματα όταν συνδεθεί το νέο router. Δεν το κάνουν σε όλους, ίσως είναι και θέμα κέντρου.
    hnesne

  13. #3193
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    κοίταξε αν δεν έχεις συναγερμούς κτλ που μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα δεν έχει καμιά διαφορά το voip στην ουσία.

    Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι όταν δεν έχεις ιντερνετ δεν θα έχεις και τηλέφωνο(μπορεί να είναι φυσικά σοβαρό πρόβλημα για κάποιους αυτό).

    Αν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην έχεις voip μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

  14. #3194
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    το προβλημα μου ειναι οτι ειναι σε αλλα δωματια το ρουτερ απ το τηλ και εκει που ειναι το ρουτερ δεν θελω να κτυπαει το τηλ

  15. #3195
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε θα το κάνεις με σωστή εγκατάσταση, είτε υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής του τηλεφωνικού σήματος, αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση ειδικά σε VDSL.
    Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ κι εδώ.

Σελ. 213 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 193203208211212213214215218223233 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας