Σελ. 221 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 201211216219220221222223226231241 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.301-3.315 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #3301
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    τυχερέ.
    εμένα τα ίδια είτε από ethernet είτε από WLAN.
    Θα τους πω να μου το αλλάξουν.
    και γω το V1.0.0_OTET10lw4o6P14A έχω, το έβαλαν αυτόματα μετά από 2-3 βδομάδες.

  2. #3302
    Εγγραφή
    24-10-2017
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα,εαν θελησω να παρω αλλ ρουτερ για ιντερνετ κα να κρατησω του οτε μονο για voip,πως ακριβως τα συνδεω?γιατι δν παλευεται αλλο το wifi του speedport

  3. #3303
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανάλογα αν η άλλη συσκευή είναι modem/router ή σκέτο router.
    Στην πρώτη περίπτωση το Speedport θα παίξει πίσω από την άλλη συσκευή, ενώ στην δεύτερη θα είναι κανονικά στην γραμμή και ενεργοποιημένη η επιλογή PPPoE Passthrough.

  4. #3304
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Καλησπέρα παιδια εχω το speedport entry 2 με vdsl 50 απο τι καταλαβαινω δεν υποστηριζει ac1750 wireless dual band σωστα; και εαν ναι τι μου προτεινεται για αγορα για router και να το ριξω πανω στο speedport;

  5. #3305
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει τρόπος, να περάσουμε firmware εργοστασίου, στο συγκεκριμένο και ποιο (από που) ώστε να μπορέσουμε να το έχουμε ξεκλειδωμένο και να αποκλείσουμε το tr069 αλλά και να ενεργοποιήσουμε το telnet?

    Αλλιώς, έχει ανακαλύψει κάποιος τον κρυφό κωδικό υπερδιαχειριστή της cosmote?

  6. #3306
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ippeas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος, να περάσουμε firmware εργοστασίου, στο συγκεκριμένο και ποιο (από που) ώστε να μπορέσουμε να το έχουμε ξεκλειδωμένο και να αποκλείσουμε το tr069 αλλά και να ενεργοποιήσουμε το telnet?

    Αλλιώς, έχει ανακαλύψει κάποιος τον κρυφό κωδικό υπερδιαχειριστή της cosmote?
    Μα αυτό είναι το firmware εργοστασίου, είναι ειδική κατασκευή για την DT

    Το να έχεις telnet δεν σημαίνει οτι θα μπορείς να αλλάξεις snr, υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν telnet αλλά δεν υποστηρίζουν πείραγμα του snr

  7. #3307
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό είναι το firmware εργοστασίου, είναι ειδική κατασκευή για την DT

    Το να έχεις telnet δεν σημαίνει οτι θα μπορείς να αλλάξεις snr, υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν telnet αλλά δεν υποστηρίζουν πείραγμα του snr
    Αυτό είναι προφανώς.. αλλά είναι για τον ΟΤΕ φτιαγμένο και κλειδωμένο (αυτό έχω κι όχι του εμπορίου). Να του βάλουμε του εργοστασίου ρωτάω, αν μπαίνει φυσικά για να έχουμε πρόσβαση σε όλο το μενού κτλ... Τώρα αν και αυτά που είναι εργοστασιακά δεν υποστηρίζουν telnet ίσως θα μπορέσουμε να περάσουμε κάπως αλλιώς εντολές κτλ.

  8. #3308
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    cosmote
    Router
    H 300 S
    2, 3 φορες δεν ειχα καλη ταχυτητα στο λαπτοπ και πηρα τον οτε και μου το εφτιαξαν μου ειπαν απο το ρουτερ αλλαξαν νομιζω μου ειπαν κατι καναλια κατι τετοιο μου ειπαν .Σημερα μου συμβαινει παλι το ιδιο , μπορω να το κανω εγω αυτο απο το ρουτερ? Αν ναι που βρισκετσαι στο μενού;

  9. #3309
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodgeor Εμφάνιση μηνυμάτων
    2, 3 φορες δεν ειχα καλη ταχυτητα στο λαπτοπ και πηρα τον οτε και μου το εφτιαξαν μου ειπαν απο το ρουτερ αλλαξαν νομιζω μου ειπαν κατι καναλια κατι τετοιο μου ειπαν .Σημερα μου συμβαινει παλι το ιδιο , μπορω να το κανω εγω αυτο απο το ρουτερ? Αν ναι που βρισκετσαι στο μενού;
    Μπαίνεις στο ρούτερ Κεντρική σελίδα, πατάς wlan settings,WLAN Global Configuration,και βλέπεις την επιλογή channel. Εκεί δοκίμασε διάφορες τιμές που θα κάτσει καλά στο σημείο που βρίσκεσαι με το laptop.

  10. #3310
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απορια.
    Εχω ενα νετμπουκ που εχει αυτη την ασυρματη καρτα δικτυου
    Κώδικας:
    03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
    και ειναι σε αποσταση 1.5 με 2μ απο το ρουτερ, με οπτικη επαφη παντα. Θελω να μεταφερω καποια πραγματα απο αυτο στο pc μου που ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα και το μεγιστο που πιανω ειναι 1.2-1.5MB/δευτερολεπτο, που ειναι περιπου στα ορια του b πρωτοκολλου, οποτε για 150ΜΒ κανει περιπου 2 λεπτα. Πως μπορω να ξερω οτι συνδεεται με g και οχι με b? Δεν με κοβει καποιο firewall ή κατι αναλογο.
    Εννοειται οτι στο ρουτερ, στο local network > wlan > wlan global configuration > mode το εχω σε mixed b/g/n.

    Πιο μετα, θα το δοκιμασω και στο pi zero που εχει μια tplink wn722n v1 με αυτο το τσιπακι της atheros
    Κώδικας:
    ID 0cf3:9271 Atheros Communications, Inc. AR9271 802.11n
    για να δω τι θα κανει σε n.

    - - - Updated - - -

    Εβαλα ενα αρχειο 100ΜΒ, αυτο απο τον ftp του οτε βασικα, και στα 2 και το μετεφερα. Σε 30-50 εκατοστα αποσταση απο το ρουτερ, αυτα ειναι τα αποτελεσματα, για να μην πω τα χαλια, που βλεπω
    Κώδικας:
    $ smbget smb://openelec/downloads/test100Mb.db
    Password for [jim] connecting to //downloads/openelec: 
    Using workgroup WORKGROUP, user jim
    smb://openelec/downloads/test100Mb.db                                           
    Downloaded 100.00MB in 75 seconds
    Κώδικας:
    $ smbget smb://rpi/downloads/test100Mb.db
    Password for [jim] connecting to //downloads/rpi: 
    Using workgroup WORKGROUP, user jim
    smb://rpi/downloads/test100Mb.db                                                
    Downloaded 100.00MB in 37 seconds
    Μ.Ο. για το πρωτο 1.3MB/s και για το δευτερο 2.7MB/s, πολυ μακρια απο τα μεγιστα που μπορει να πιασει καθε πρωτοκολλο.
    ديميتريس

  11. #3311
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορια.
    Εχω ενα νετμπουκ που εχει αυτη την ασυρματη καρτα δικτυου
    Κώδικας:
    03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
    και ειναι σε αποσταση 1.5 με 2μ απο το ρουτερ, με οπτικη επαφη παντα. Θελω να μεταφερω καποια πραγματα απο αυτο στο pc μου που ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα και το μεγιστο που πιανω ειναι 1.2-1.5MB/δευτερολεπτο, που ειναι περιπου στα ορια του b πρωτοκολλου, οποτε για 150ΜΒ κανει περιπου 2 λεπτα. Πως μπορω να ξερω οτι συνδεεται με g και οχι με b? Δεν με κοβει καποιο firewall ή κατι αναλογο.
    Εννοειται οτι στο ρουτερ, στο local network > wlan > wlan global configuration > mode το εχω σε mixed b/g/n.

    Πιο μετα, θα το δοκιμασω και στο pi zero που εχει μια tplink wn722n v1 με αυτο το τσιπακι της atheros
    Κώδικας:
    ID 0cf3:9271 Atheros Communications, Inc. AR9271 802.11n
    για να δω τι θα κανει σε n.

    - - - Updated - - -

    Εβαλα ενα αρχειο 100ΜΒ, αυτο απο τον ftp του οτε βασικα, και στα 2 και το μετεφερα. Σε 30-50 εκατοστα αποσταση απο το ρουτερ, αυτα ειναι τα αποτελεσματα, για να μην πω τα χαλια, που βλεπω
    Κώδικας:
    $ smbget smb://openelec/downloads/test100Mb.db
    Password for [jim] connecting to //downloads/openelec: 
    Using workgroup WORKGROUP, user jim
    smb://openelec/downloads/test100Mb.db                                           
    Downloaded 100.00MB in 75 seconds
    Κώδικας:
    $ smbget smb://rpi/downloads/test100Mb.db
    Password for [jim] connecting to //downloads/rpi: 
    Using workgroup WORKGROUP, user jim
    smb://rpi/downloads/test100Mb.db                                                
    Downloaded 100.00MB in 37 seconds
    Μ.Ο. για το πρωτο 1.3MB/s και για το δευτερο 2.7MB/s, πολυ μακρια απο τα μεγιστα που μπορει να πιασει καθε πρωτοκολλο.
    Στις ιδιότητες της ασύρματης σύνδεσης στον υπολογιστή, σου γράφει σε τί ταχύτητα μιλάει. Μια και είσαι δίπλα, δεν σε βολεύει να βάζεις καλώδιο?

  12. #3312
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με το νετμπουκ και το pi zero συνδεομαι ασυρματα με το ρουτερ. Με το δικο μου pc συνδεομαι ενσυρματα (100Mbps).
    Δεν ξερω πως να τσεκαρω ταχυτητα της ασυρματης συνδεσης, μιας και ειναι σε λινουξ και τα 2, αλλα θα το ψαξω.

    Καλωδιο μπορω να βαζω μονο στο νετμπουκ οταν θελω να κανω μεταφορες, αλλα δεν βολευει. Το pi zero δεν εχει ενσυρματη συνδεση.

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα. Συμφωνα με το iwconfig, εχω αυτα για σημα και ταχυτητα
    Κώδικας:
    Bit Rate=18 Mb/s   Tx-Power=20 dBm
    Link Quality=70/70  Signal level=23 dBm
    και ειναι τα ιδια ειτε το εχω σε αποσταση 30cm απο το ρουτερ ειτε στα 2 μετρα που το εχω συνηθως. Σημα καμπανα αλλα η ταχυτητα ιδια.
    Παω να δω το pi zero...

    - - - Updated - - -

    Και απο το pi zero, που ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα δεν δικαιολογουν την ταχυτητα στην μεταφορα
    Κώδικας:
    Bit Rate=135 Mb/s   Tx-Power=20 dBm
    Link Quality=70/70  Signal level=-38 dBm
    Στην ιδια αποσταση παντα.
    ديميتريس

  13. #3313
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To 2,7MBps που αναφέρεις, είναι σχεδόν άριστο για 11g. Το μέγιστο θεωρητικό είναι κάπου στα 3MBps.

  14. #3314
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.459
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα 2.7 ειναι απο το pi zero που εχει 11n και ταχυτητα συνδεσης με το ρουτερ τα 135Mb/s, περισσοτερα δηλαδη και απο το ethernet στον σταθερο.
    Τα 1.3 ειναι απο το νετμπουκ που εχει μεγιστο 11g και πιανιε 18 απο το μεγιστο των 54Mb/s που οριζει το 11g.

    For the record, απο ενσυρματο σε ενσυρματο, απο το pc μου δηλαδη με την 100αρα σε ενα παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ και εχει και εκεινο 100αρα καρτα, πιανει 10MB/s κολλημενα στις μεταφορες.

    - - - Updated - - -

    Με κατι αλλαγες στο πως φορτωνει ο driver για το ασυρματο καταφερα αυτο στο νετμπουκ
    Κώδικας:
    Bit Rate=36 Mb/s   Tx-Power=20 dBm
    Link Quality=70/70  Signal level=0 dBm
    αλλα και παλι η ταχυτητα ειναι στα επιπεδα που λεω παραπανω.
    ديميتريس

  15. #3315
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2.7 ειναι απο το pi zero που εχει 11n και ταχυτητα συνδεσης με το ρουτερ τα 135Mb/s, περισσοτερα δηλαδη και απο το ethernet στον σταθερο.
    Τα 1.3 ειναι απο το νετμπουκ που εχει μεγιστο 11g και πιανιε 18 απο το μεγιστο των 54Mb/s που οριζει το 11g.

    For the record, απο ενσυρματο σε ενσυρματο, απο το pc μου δηλαδη με την 100αρα σε ενα παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ και εχει και εκεινο 100αρα καρτα, πιανει 10MB/s κολλημενα στις μεταφορες.
    Μην συγκρινεις το ethernet με το wifi. Στο wifi τουλαχιστον το 50% της ταχυτητας χανεται σε overhead. Στο g δεν μπορεις να δεις πανω απο 22mbit σε καμια περιπτωση. Επιπλεον, σε μεγαλυτερες ταχυτητες η εμβελεια μειωνεται και ακομα και το παραμικρο εμποδιο ειναι αρκετο για να μειωσει σημαντικα την ταχυτητα. Μην περιμενεις να περασεις ευκολα 100+ mbit μεσα απο τοιχους.

Σελ. 221 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 201211216219220221222223226231241 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας