Σελ. 227 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.391-3.405 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #3391
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κανένα εναλλακτικό δεν θα τον συμφέρει να πληρώνει ξεχωριστά POTS από την καμπίνα άρα ακόμα και αν έχει κάποιος, θα τον κόψουν για να τον περάσουν στο VLU.

  2. #3392
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Όλα θα πάνε στο VoIP για μείωση του κόστους όλων των παρόχων και ευελιξία στην υλοποίηση των υπηρεσιών...

  3. #3393
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα εναλλακτικό δεν θα τον συμφέρει να πληρώνει ξεχωριστά POTS από την καμπίνα άρα ακόμα και αν έχει κάποιος, θα τον κόψουν για να τον περάσουν στο VLU.
    Σωστό αυτό, αλλά δεν βλέπω ή τουλάχιστον στο φόρουμ δεν υπάρχουν τέτοιες αναφορές.
    Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια άτυπη συμφωνία κυρίων μεταξύ όλων το εμπλεκομένων για κάποιο Χ διάστημα ώστε να προετοιμαστούν όλοι (υπηρεσίες, εξοπλισμός κλπ).

  4. #3394
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μπα. Έτοιμοι είναι σίγουρα (τουλάχιστον οι τέσσερις από τους πέντε). Εξάλλου όταν υπάρχει εταιρεία που κατηγορεί άλλη εταιρεία ότι έδωσε λιανική χωρίς να έχει δώσει χονδρική μάλλον οι συμφωνίες κύριων έχουν πάει περίπατο.

  5. #3395
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν λέω για το VoIP, αφού όλοι σχεδόν (λίγο-πολύ) το παρέχουν, αλλά από θέμα εξοπλισμού στους υπάρχοντες χρήστες. Εξάλλου δεν θα πρέπει να κάνουν νέα σύμβαση με τον ΟΤΕ, αλλά και να ενημερώσουν του πελάτες τους;
    Βασικά σκέφτομαι την άτυπη συμφωνία, επειδή κανείς δεν μιλά για ενεργοποίηση του vectoring (όχι σε διαφημίσεις, αλλά σε επίσημη ενημέρωση/ανακοίνωση).

  6. #3396
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η Wind ενημερώνει ήδη για την μετάβαση. Έτσι και αλλιώς θα άλλαζε ο εξοπλισμός για να είναι συμβατός με vectoring.

  7. #3397
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.eett.gr/opencms/export/si.../AP808-002.pdf

    Η υπηρεσία VLU που θα δοθεί σε χονδρική (και στην ουσία και στην λιανική) από τις καμπίνες του vectoring είναι όπως ήταν το VPU light του ΟΤΕ. Δεν υπάρχει πρόβλεψη για υπηρεσία PSTN αλλά για παροχή VoIP. Όποιος πάει σε τέτοιο προϊόν θα γυρνάει σε VoIP (από χθες).

    Όμως γιατί πιστεύετε ότι οι πάροχοι δεν είναι έτοιμοι για VoIP; Ο ΟΤΕ το παρέχει εδώ και καιρό, Wind και HOL έχουν VoIP ρούτερ και πλατφόρμα, η CYTA δουλεύει έτσι από την αρχή, μόνο η Forthnet μένει με ερωτηματικό.
    ποσο μεγαλυτερη αποδειξη θελεις απ το οτι εχω διακοπες στη τηλεφωνια που πριν δεν ειχα και οτι δημιουργη προβλημα στο συναγερμο αφου δεν θα μπορει να μου κανει κληση σε περιπτωση διακοπης ρευματος (η καμπινα μου δεν εχει μπαταρια)
    Πριν δεν ειχα αυτα τα προβληματα αρα για μενα ειναι υποβαθμιση υπηρεσιων πληρωνωντας τα ιδια χρηματα Κατα την προσφορα για νεο συμβολαιο τονισα οτι δεν θελω ματαβαση σε voip και ειπαν οκ , 60 μερες μετα χωρις προιειδοποιηση μου μετερτεψαν την τηλεφωνια

  8. #3398
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έγραψα πάλι. Έχεις 2 επιλογές:
    α. Κάνεις πέτρα την καρδιά και καταπίνεις το φαρμάκι, πηγαίνοντας αναγκαστικά σε VoIP.
    β. Παραμένεις με ADSL από το αστικό κέντρο.

    Ότι ήξερες μέχρι σήμερα το ξεχνάς. Αν θέλεις υπηρεσία από τις νέες καμπίνες (εφόσον υπάρχουν τέτοιες στην περιοχή σου), από εδώ και πέρα, πας σε VoIP και κάνεις τα κουμάντα σου. Και είναι νόμος του κράτους.

  9. #3399
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Γιατί μου επιτίθεσαι ρε φιλαράκι; Αυτή είναι η υπηρεσία και το ποστ μου που παραθέτεις δεν ήταν απάντηση σε σένα. Στην θέση σου θα έβρισκα άλλη λύση για τον συναγερμό ή θα γυρνούσα σε υπηρεσίες από το αστικό με POTS (από όποιον πάροχο το προσφέρει ακόμα).

  10. #3400
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα πάλι. Έχεις 2 επιλογές:

    β. Και είναι νόμος του κράτους.
    φασισμος και στο ιντερνετ ... με το τσαμπουκα ... δεν σχολιαζω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μου επιτίθεσαι ρε φιλαράκι; Αυτή είναι η υπηρεσία και το ποστ μου που παραθέτεις δεν ήταν απάντηση σε σένα. Στην θέση σου θα έβρισκα άλλη λύση για τον συναγερμό ή θα γυρνούσα σε υπηρεσίες από το αστικό με POTS (από όποιον πάροχο το προσφέρει ακόμα).
    !!! δεν σου επιτεθηκα δεν μου εκανες κατι αλλωστε
    Απαντησα σε αυτο που ρωτησες "Όμως γιατί πιστεύετε ότι οι πάροχοι δεν είναι έτοιμοι για VoIP"

  11. #3401
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο μεγαλυτερη αποδειξη θελεις απ το οτι εχω διακοπες στη τηλεφωνια που πριν δεν ειχα και οτι δημιουργη προβλημα στο συναγερμο αφου δεν θα μπορει να μου κανει κληση σε περιπτωση διακοπης ρευματος (η καμπινα μου δεν εχει μπαταρια)
    Πριν δεν ειχα αυτα τα προβληματα αρα για μενα ειναι υποβαθμιση υπηρεσιων πληρωνωντας τα ιδια χρηματα Κατα την προσφορα για νεο συμβολαιο τονισα οτι δεν θελω ματαβαση σε voip και ειπαν οκ , 60 μερες μετα χωρις προιειδοποιηση μου μετερτεψαν την τηλεφωνια
    Το ξέρουμε, μας το λες κάθε μέρα, δεν θα αλλάξει κάτι δυστυχώς, ή καλύτερα εμείς σίγουρα δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε την σύνδεση, αν είσαι απο καμπίνα που είναι vectored, ούτε ο ΟΤΕ έστω και για μέχρι να γυρίσει τα πάντα σε voip.

  12. #3402
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μας δώσεις link για τον κανονισμό και να μας πεις σε ποιο άρθρο αναφέρεται ότι η τηλεφωνία πρέπει να είναι υποχρεωτικά VoIP;
    αν το διαβασεις θα δεις οτι πουθενα δεν λεει οτι πρεπει να ξυλωσουν της υπαρχουσες συνδεσεις με POTS χαλκο
    Οταν γινεται μεταβαση σταματανε να φτιαχουν - αντικαθιστούν οτι χαλαει (χαλκος)
    Αυτο το κανει απο μονος του ο ΟΤΕ για να μειωσει το κοστος συντήρησης και χαλκου και οπτικων ινων

    υγ Αν δεν μπορω να μιλαω για τον ΟΤΕ σε αυτο το σιτε για τους λογους σας παρακαλω να μου το πείτε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρουμε, μας το λες κάθε μέρα, δεν θα αλλάξει κάτι δυστυχώς, ή καλύτερα εμείς σίγουρα δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε την σύνδεση, αν είσαι απο καμπίνα που είναι vectored, ούτε ο ΟΤΕ έστω και για μέχρι να γυρίσει τα πάντα σε voip.
    μα δεν σου ζητησα κατι ουτε απο κανεναν να μου αλλαξει κατι μου το λες καθε μερα αυτο

  13. #3403
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν το διαβάσεις θα δεις ότι αναφέρει τις τεχνικές προδιαγραφές του vectoring. Αφορά μόνο το vectoring. Εκεί λοιπόν δεν υπάρχει προϊόν τύπου VPU αλλά τύπου VPU light με την τηλεφωνία να είναι VoIP. Φυσικά αυτό δεν έγινε τυχαία. Αποφασίστηκε μετά την διαβούλευση που έγινε ανάμεσα στους ενδιαφερόμενους (κυρίως του παρόχους δηλαδή).

    Ο χαλκός από το αστικό θα συνεχίσει να υπάρχει για αρκετά χρόνια δίνοντας υπηρεσίες από το αστικό. Όχι όμως για να συνδιάζει υπηρεσίες από το αστικό και από την καμπίνα του vectoring. Άρα όποιος μένει με σκέτη τηλεφωνία ή με ADSL2+ θα έχει υπηρεσίες από το αστικό εκτός και αν ο πάροχος του αποφασίσει να τις εγκαταλείψει. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως δεν μπορούν και αυτές να γυρίσουν σε VoIP από το ρούτερ. Αυτό είναι απόφαση του κάθε παρόχου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 05-12-17 στις 22:54.

  14. #3404
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το διαβάσεις θα δεις ότι αναφέρει τις τεχνικές προδιαγραφές του vectoring. Αφορά μόνο το vectoring. Εκεί λοιπόν δεν υπάρχει προϊόν τύπου VPU αλλά τύπου VPU light με την τηλεφωνία να είναι VoIP. Φυσικά αυτό δεν έγινε τυχαία. Αποφασίστηκε μετά την διαβούλευση που έγινε ανάμεσα στους ενδιαφερόμενους (κυρίως του παρόχους δηλαδή).
    Ο χαλκός από το αστικό θα συνεχίσει να υπάρχει για αρκετά χρόνια δίνοντας υπηρεσίες από το αστικό. Όχι όμως για να συνδιάζει υπηρεσίες από το αστικό και από την καμπίνα του vectoring.
    δεν σου απαντησα γιατι ειμαι κατα του VOIP δεν διαφωνω στη μεταβαση αλλα στο τροπο και κυρίως γιατι ρωτησες "γιατί πιστεύετε ότι οι πάροχοι δεν είναι έτοιμοι για VoIP" και σου απαντησα με το παραδειγμα μου οπως επισης και πιο πανω ο αλλος φιλος που επισης εχει προβλημα
    (και σορρυ αν νομισες οτι σου επιτεθηκα Λαθος καταλαβες η εγω λαθος εκφράστηκα )

  15. #3405
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι πάροχοι είναι έτοιμοι. Είναι άλλο θέμα αν δεν σου αρέσει το τελικό προϊόν για λόγους που είναι προφανώς αληθινοί όπως η μείωση της διαθεσιμότητας λόγω προβλημάτων τροφοδοσίας.

Σελ. 227 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας