Σελ. 268 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 248258263266267268269270273278288 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.006-4.020 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #4006
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη ειναι ηδη η δευτερη φορα που το κανει μεσα στο 2018, λεω να ρωτησω εδω.
    Εχω στο σπιτι μου wake on lan και για τα 2 συστηματα που ειναι συνδεδεμενα ενσυρματα με το ρουτερ και οταν θελω απλα τα ανοιγω απο μια εφαρμογη στο κινητο. Χτες, οταν πατησα να ανοιξει το ενα απο τα 2, ανοιξε κανονικα αλλα εκανε restart το 2ι! Τι μπορει να εγινε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 02-03-18 στις 16:16. Αιτία: λαθος θεμα
    ديميتريس

  2. #4007
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά.Κατάφερα και συνδέσα τελικά το speedport με ethernet στο σύστημα μου γυρίζοντας το 2ο ρουτερ μου σε Access Point ώστε να καλύπτω την περιοχή του σπιτιού.Παρατήρησα όμως ότι ορισμένες φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας το δίκτυο στο οποίο συνδέομαι μέσω wifi μέσω μίας άλλης συσκευής (π.x:smartphone) χάνεται με αποτέλεσμα να αποσυνδέομαι στιγμιαία και μη.Να σημειωθεί ότι το 2ο ρουτερ είναι dual band (2.4-5ghz) και το δίκτυο των 5ghz παραμένει ανοικτό πρός χρήση παρ'ολο που εκείνα των 2.4ghz χάνονται.Τα ssid των ρουτερ διαφέρουν λιγάκι με τροποποίηση ώστε να ξεχωρίζουν και τα κανάλια στα οποία εκπέμπουν επίσης.Μπορεί να οφείλεται σε αυτό?και τι μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω την σταθερότητα τους?

    Υ.Σ:Με ένα reboot συγχρονίστηκαν επιτυχώς ωστόσο κρατάω μικρό καλάθι.

  3. #4008
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Η διαδικασία που έκανα είναι η εξής.
    Στο Speedport έκλεισα τα: DHCPv4, DHCPv6 + RA, UPnP και σιγουρεύτηκα ότι δεν μπορώ με τίποτα να έχω πρόσβαση στο internet (με DHCP τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να βγάλω τα Port Bindings ώστε να μην έχω ούτε με Static IP σε περίπτωση που θέλω να "σκαλίσω")
    Στο WAN δεν πείραξα κάτι, ούτε στο Port Binding μιας και δεν υπάρχει θέμα να παίξω με το PPPoE Passthrough (δεν μπορώ να καταργήσω το PTM_DSL διότι έχω VoIP).
    Το QoS δεν το έκλεισα διότι έχω VoIP.
    Άλλαξα την IP του σε κάτι που να μην κάνει conflict με το ER-X και να είναι εκτός του DHCP Pool μου.

    Στο ER-X έβαλα όλα τα eth-ports στο ίδιο switch για να μιλάνε όλες μεταξύ τους (το wizard αφήνει απ' έξω την eth0 στο basic setup, απλά την έφερα πάλι μέσα στο switch).
    'Έφτιαξα ένα pppoe0 με τα στοιχεία μου και το έκανα assign στο switch0 (εκεί που βρίσκονται όλα τα eth-ports).
    Στο NAT έφτιαξα ένα Source NAT Rule το οποίο κάνει masquarade το traffic που περνάει από και προς το pppoe0.
    Συνδέω μια LAN του Speedport με μια LAN του ER-X (χρησιμοποίησα την eth0, όλες είναι στο switch0 έτσι και αλλιώς).
    "disconnect interface pppoe0; connect interface pppoe0" στο command line και... εγένετο internet!

    Στα interfaces φαίνεται κανονικά η public ip που έχει πάρει από τον ΟΤΕ.
    Στο ζουμί της υπόθεσης όμως... Συνδέομαι στο WiFi του Speedport. Δέχομαι κανονικά IP από το ER-X (μάλιστα είχα και Static Bind/Reserved IP και πήρα ακριβώς αυτήν).
    Ώρα για την απόδειξη όμως. Speedtest από το WiFi του Speedport!
    Και όντως, το Traffic πέρναγε από την eth0, κατέληγε στο ER-X, γινότανε NAT'd και έφευγε πίσω στο Speedport από την ίδια πόρτα!
    Τα Rx και Tx πάνω στην πόρτα ήταν ακριβώς τα ίδια (σε Mbps), πράγμα που σημαίνει ότι αυτό που δεχότανε από το Speedport, το έκανε NAT και του το έστελνε πίσω να το περάσει από το PTM_DSL!

    Στη ουσία κάναμε το εξής.
    Το Speedport το κάναμε Access Point, το ER-X εκτελεί χρέη Router + DHCP + NAT + QoS + Firewall, αλλά με μία διαφορά.
    Ξεκινάμε ένα ppp στο LAN, το λαμβάνει το Speedport και έχουμε και internet. Οπότε εκτός από Access Point, τώρα πλέον είναι και modem το Speedport.

    Spoiler:
    Πριν αγοράσεις το ER-X, ρίξε μια ματιά στα εξής για να δεις αν σου κάνει.
    - User Guide (EdgeOS™ User Guide)
    - Known Issues of EdgeMax Series
    - Γύρω στα 150 Mbps μπορεί να κάνει shape με το QoS του (χρησιμοποιεί fq_codel + htb). Δες τα νούμερα στο Chapter 9: QoS του EdgeOS User Guide
    - Δεν θυμάμαι αν μπορεί να κάνει traffic shaping σε IPv6 με το Smart Queue, sorry.
    Στο Advanced Queue σίγουρα δεν μπορεί να κάνει traffic shaping σε IPv6, ακόμη και αν τα κάνεις mark τα πακέτα μέσω του firewall (τουλάχιστον μέχρι στιγμής, ίσως στο μέλλον με firmware upgrade να μπορεί να κάνει shape και σε IPv6).
    Οπότε αν θέλεις IPv6, τότε θα μείνεις δίχως QoS.
    - Αν κάνεις το Switch "VLAN-Aware", πρέπει να πάρεις όλο το config του switch0 και να το μεταφέρεις σε αυτό που θα μεταβείς. Αν δεν το κάνεις, κινδυνεύεις να μείνεις απ' έξω διότι το switch0.3 ας πούμε, δεν θα έχει IP στο Interface του και δεν θα μπορείς να ξανασυνδεθείς ώστε να συνεχίσεις το configuration.
    - Δεν έχει TFTP Recovery.
    - Θα πρέπει να ανοίξεις την συσκευή για να έχεις πρόσβαση στο Console σε περίπτωση που γίνει brick. Επίσης bye-bye εγγύηση αν την ανοίξεις.

    Αν το αγοράσεις, κάνε τα εξής.
    - EdgeMAX EdgeRouter X/X-SFP bootloader update
    - Firmware Upgrade
    - Restore to Factory Defaults αφού περάσεις το τελευταίο firmware, μόνο την πρώτη φορά. Δεν χρειάζεται όταν κάνεις upgrades (Νομίζω εννοείται ).
    - Τρέχα κάποιο Wizard.

    Αν θέλεις να κάνεις ότι έκανα, τρέχα το Basic Setup και ξεκίνα το σκάλισμα από κει.
    Τα firewall rules μπαίνουν πάνω στο pppoe0 και όχι στην θύρα όπου θα συνδέσεις το ER-X με το Speedport, γι' αυτό και δεν ανέφερα πουθενά κάποια "WAN" θύρα, όλες είναι LAN σε αυτό που έκανα. Θα το καταλάβεις έτσι και αλλιώς αν ρίξεις μια ματιά σε όλη τη συσκευή με το Basic Setup πριν αρχίσεις το σκάλισμα (αν τελικά το αγοράσεις ).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις το δοκιμασα και εγω και δουλευει μια χαρα.
    Αυτο που εκανα στο speedport ηταν να διαγραψω ολα τα connections και να φτιαξω μονο ενα bridge με vlanid 835 και port binding στη lan 1.
    Εκλεισα dchp,upnp,firewall,qos,voip και αφησα μονο το wifi ανοιχτο στο speedport.
    Τωρα στο ρουτερ μου εκανα την ppoe κληση και περασα και αλλο ενα ethernet απο τη lan του στη lan2 του speedport καθως δεν ηθελα η wan του ρουτερ μου να ειναι και στο lan ταυτοχρονα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    NinjaMiltos; απίστευτος, πραγματικά θησαυρός. Αποθηκεύω όλο το post σου. Σε ευχαριστώ πολύ

    Στην ουσία το smart queue είναι που με έχει βάλει στην σκέψη για αγορά του ER-X. Σε έναν IPv6 only κόσμο δηλαδή πάπαλα το smart queue του; Ούτε με future firmware update δεν παίζει να μπει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, η λύση του NinjaMiltos και αυτό που δοκίμασε ο timos71, φυσικά παίζει και δεν τίθεται κανένα θέμα. Για την ακρίβεια παίζει με οποιοδήποτε οικιακό router, όπως π.χ. κάνουμε όταν θέλουμε να έχουμε πρόσβαση στο μενού του modem κάνοντας χρήση 2 καλωδίων μεταξύ των modem-router, οπότε το Speedport παίζει κανονικά ως switch και ΑΡ.

    Η όλη κουβέντα ξεκίνησε με το ερώτημα του Simpleton αν μπορεί να έχουμε VLAN (που δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο Speedport) κι αν υπάρχει τρόπος να παίξει το VoIP όταν αυτό είναι σε Bridge. Και με τον δικό σας τρόπο δεν παίζει η τηλεφωνία.
    Καταρχήν το post του NinjaMiltos αποθηκεύτηκε τοπικά μιας και θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο

    Χίλια συγνώμη για το multi - quote αλλα είδα οτι ειστε οι πλεον καταρτισμενοι στο θεμα του pppoe - passthrough και έχω κάποιες απορίες

    1. τι γινεται με τις IP στα router ? δίνει επιπλεον IP στο δευτερο router ?
    2. το speedport παραμενει ως VOIP ? αν ναι μπορει να γινει εκμεταλευση σε περισσευούμενη πορτα για πχ. εξωτερικο server - DMZ zone (για να αποχωριστει εντελως απο το δίκτυο του 2ου router)
    3. Στους 2 quoted οδηγους ειδα οτι δεν αναφερεται πουθενα διαφορετικα δικτυα και υποθετω οτι όλα "παιζουν" στο ιδιο subnet .μπορουν να διαχωριστουν ή δεν δινει την δυνατοτητα το speedport ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  4. #4009
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Han Solo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν το post του NinjaMiltos αποθηκεύτηκε τοπικά μιας και θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο

    Χίλια συγνώμη για το multi - quote αλλα είδα οτι ειστε οι πλεον καταρτισμενοι στο θεμα του pppoe - passthrough και έχω κάποιες απορίες

    1. τι γινεται με τις IP στα router ? δίνει επιπλεον IP στο δευτερο router ?
    2. το speedport παραμενει ως VOIP ? αν ναι μπορει να γινει εκμεταλευση σε περισσευούμενη πορτα για πχ. εξωτερικο server - DMZ zone (για να αποχωριστει εντελως απο το δίκτυο του 2ου router)
    3. Στους 2 quoted οδηγους ειδα οτι δεν αναφερεται πουθενα διαφορετικα δικτυα και υποθετω οτι όλα "παιζουν" στο ιδιο subnet .μπορουν να διαχωριστουν ή δεν δινει την δυνατοτητα το speedport ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    1. Θα πρέπει η IP του Speedport να μην είναι ίδια με του Router που θέλεις να βάλεις να παίξει με τον τρόπο που γράφω. Μπορεί να είναι στο ίδιο range αν θέλεις να έχεις πρόσβαση για να βλέπεις τα stats του συγχρονισμού, αλλιώς θες static routing μεταξύ των δύο Router.
    Επίσης ο DHCP (v4, v6, RA Service) θα πρέπει να είναι κλειστός στο Speedport.
    Ναι, παίρνεις δεύτερη Public IP από τον OTE στο δεύτερο Router.

    2. Μπορείς αντί να κάνεις Bridge, να το αφήσεις ως PPPoE Passthrough και να παίζει και το VoIP κανονικά.
    Αν εννοείς να κουμπώσεις κάποια συσκευή και να την κάνεις DMZ πίσω από το Speedport και όχι πίσω από το Router που θα βάλεις εσύ, τότε ναι φυσικά και γίνεται. Θα πρέπει να βάλεις στατική IP στο δίκτυο που είναι το Speedport και να ορίσεις ως Gateway επίσης το Speedport.
    π.χ.
    Router: 192.168.1.1
    Speedport: 192.168.1.2
    Θες να κάνεις DMZ με την Public IP του Speedport και όχι με του Router.

    Βάζεις στο PC:
    IP: 192.168.1.201 (ή ότι άλλο θέλεις)
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.2
    DNS: 192.168.1.2 (ή ότι άλλο θέλεις)
    Ύστερα κάνεις DMZ το PC στο Speedport και παίζει κανονικά ακόμη και αν κουμπώσεις το PC σε μια LAN του Router.
    Επίσης και το αντίστροφο ισχύει (DMZ το PC στο Router σου και κουμπώνεις ακόμη και στο Speedport).
    Αυτό δουλεύει διότι είναι στο ίδιο layer (LAN-to-LAN).
    Στην ουσία κουμπώνεις όπου θέλεις.

    3. Μπορείς να ρίξεις το Speedport στο 192.168.2.X ή ότι άλλο θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός. Σου δίνει την επιλογή να αλλάξεις IP στον DHCP Server (ακόμη και αν είναι Disabled).
    Μην ξεχάσεις να κλείσεις τον DHCPv6 και το RA Service επίσης.

  5. #4010
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Θα πρέπει η IP του Speedport να μην είναι ίδια με του Router που θέλεις να βάλεις να παίξει με τον τρόπο που γράφω. Μπορεί να είναι στο ίδιο range αν θέλεις να έχεις πρόσβαση για να βλέπεις τα stats του συγχρονισμού, αλλιώς θες static routing μεταξύ των δύο Router.
    Επίσης ο DHCP (v4, v6, RA Service) θα πρέπει να είναι κλειστός στο Speedport.
    Ναι, παίρνεις δεύτερη Public IP από τον OTE στο δεύτερο Router.

    2. Μπορείς αντί να κάνεις Bridge, να το αφήσεις ως PPPoE Passthrough και να παίζει και το VoIP κανονικά.
    Αν εννοείς να κουμπώσεις κάποια συσκευή και να την κάνεις DMZ πίσω από το Speedport και όχι πίσω από το Router που θα βάλεις εσύ, τότε ναι φυσικά και γίνεται. Θα πρέπει να βάλεις στατική IP στο δίκτυο που είναι το Speedport και να ορίσεις ως Gateway επίσης το Speedport.
    π.χ.
    Router: 192.168.1.1
    Speedport: 192.168.1.2
    Θες να κάνεις DMZ με την Public IP του Speedport και όχι με του Router.

    Βάζεις στο PC:
    IP: 192.168.1.201 (ή ότι άλλο θέλεις)
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.2
    DNS: 192.168.1.2 (ή ότι άλλο θέλεις)
    Ύστερα κάνεις DMZ το PC στο Speedport και παίζει κανονικά ακόμη και αν κουμπώσεις το PC σε μια LAN του Router.
    Επίσης και το αντίστροφο ισχύει (DMZ το PC στο Router σου και κουμπώνεις ακόμη και στο Speedport).
    Αυτό δουλεύει διότι είναι στο ίδιο layer (LAN-to-LAN).
    Στην ουσία κουμπώνεις όπου θέλεις.

    3. Μπορείς να ρίξεις το Speedport στο 192.168.2.X ή ότι άλλο θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός. Σου δίνει την επιλογή να αλλάξεις IP στον DHCP Server (ακόμη και αν είναι Disabled).
    Μην ξεχάσεις να κλείσεις τον DHCPv6 και το RA Service επίσης.
    Ευχαριστώ Πολύ !

    και να φανταζόμουν καλύτερη απάντηση δεν θα έβρισκα

    υ.γ. τωρα διαβαζω πως γινεται το static routing στο speedport απο https://www.cosmote.gr/fixed/documen...3-b79d67e0ded9 Σελις 66 / 99 και είμαι ένα στάδιο πριν την επιλογή του κατάλληλου 2ου router (το κάνω περισσότερο γιατι δεν μου αρέσει να κρατάω ανοιχτό το router ....κατάλοιπα της δεκαετίας του 90 με τα ΕΠΑΚ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Han Solo : 08-03-18 στις 01:17.
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  6. #4011
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Han Solo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Πολύ !

    και να φανταζόμουν καλύτερη απάντηση δεν θα έβρισκα

    υ.γ. τωρα διαβαζω πως γινεται το static routing στο speedport απο https://www.cosmote.gr/fixed/documen...3-b79d67e0ded9 Σελις 66 / 99 και είμαι ένα στάδιο πριν την επιλογή του κατάλληλου 2ου router (το κάνω περισσότερο γιατι δεν μου αρέσει να κρατάω ανοιχτό το router ....κατάλοιπα της δεκαετίας του 90 με τα ΕΠΑΚ)
    Δεν το χρειάζεσαι το Static Routing αν η IP του Speedport είναι μέσα στο IP Range του Router της επιλογής σου και είναι συνδεδεμένα LAN-to-LAN.
    Εγώ προσωπικά το έχω με Static Routing επειδή το Speedport το έχω στην WAN θύρα του Router μου αλλά το κάνεις όπως σε βολεύει.
    Το Static Routing θα πρέπει να το εφαρμόσεις και στα δύο Router για να γνωρίζουν μέσω ποιου Gateway θα φτάσουν στο δίκτυο του καθενός αν δεν το κάνεις με LAN-to-LAN + Ίδιο IP Range.

  7. #4012
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω αφήσει ένα forum thread και αλλού αλλά μένει αναπάντητο για κάποιες μέρες οπότε είπα να ρωτήσω κι εδώ εάν δε πειράζει.Όπως έχω αναφέρει παραπάνω είμαι συνδεδεμένος με ethernet στο speedport και έχω κάνει ένα παλιότερο ρούτερ AP μέσω του speedport.Παρατηρώ ότι παίζοντας με ethernet υπάρχει μία καθυστέρηση π.χ:σε fps games κάτι που με κάνει να αναρωτιέμαι τι φταίει και γιατί.Είναι σαν να έχω κάτι σαν input delay στο περιβάλλον του game μου.Μπορεί κανείς να δώσει μια εξήγηση παρακαλώ?

  8. #4013
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    θα το βάλω σε διαφορετικά δίκτυα και με διπλα NAT απλά βλέπω να φεύγω γιατι 26mbps έφτασε η ταχύτητα στην 50αρα ....

    και να σκεφτείς ειμαι στα 300 μετρα και απο το καφαο και απο το Α/Κ και με έβαλαν στο Α/Κ . αλλά πιστεύω οτι ειναι εντελώς ψεύτικο το zte που ειναι η βασική αιτια του προβλήματος

    υ.γ. ένας φίλος έλεγε οτι στα devices ο 1ος παράγων ειναι το βάρος και το ZTE είναι .... Ελλιποβαρές
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  9. #4014
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Han Solo Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το βάλω σε διαφορετικά δίκτυα και με διπλα NAT απλά βλέπω να φεύγω γιατι 26mbps έφτασε η ταχύτητα στην 50αρα ....

    και να σκεφτείς ειμαι στα 300 μετρα και απο το καφαο και απο το Α/Κ και με έβαλαν στο Α/Κ . αλλά πιστεύω οτι ειναι εντελώς ψεύτικο το zte που ειναι η βασική αιτια του προβλήματος

    υ.γ. ένας φίλος έλεγε οτι στα devices ο 1ος παράγων ειναι το βάρος και το ZTE είναι .... Ελλιποβαρές
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα 300m στο ADSL2 είναι πολύ καλά, στο VDSL2 λιγότερο. Επίσης σε συσκευές όπως τροφοδοτικά, το βάρος παίζει ρόλο. Σε CPE για δίκτυο, σχεδόν καθόλου.
    Όλα τα εξαρτήματά του βρίσκονται σε ολοκληρωμένα κυκλώματα (τσιπάκια) πάνω σε ένα τυπωμένο κύκλωμα (πλακέτα). Ειδικά το τσιπάκι που καθορίζει τα πάντα για την ταχύτητα κλειδώματος είναι το modem, τα οποία τα φτιάχνουν για όλες τις συσκευές οι ίδιες εταιρείες. Εκεί που κερδίζεις λίγο είναι όταν το modem της δικιάς σου πλευράς και της απέναντι είναι της ίδιας εταιρείας, και "τα βρίσκουν" ελαφρώς καλύτερα.

  10. #4015
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΜΕ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46.90mbps/19.24
    ISP
    OTE RURAL SOUTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΗΛΙ
    Router
    Speedport PLUS
    καλησπερα στο forum θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις και παρακαλω αν θελετε να με βοηθησετε 1)αν για το ρουτερ του οτε το παραδωσω πισω και βαλω καποιο δικο μου χωρις διακοπουλες και ποιο δυνατο wifi εσεις ποιο θα μου συστηνατε? και 2) ο οτε θα μου δωσει τους κωδικους για το τηλεφωνο να τους βαλω στο καινουργιο router?η θα μου φερεις αντιρρησεις?σας ευχαριστω
    ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΤΥΜΠΑΚΙ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ
    VDSL OTE RURAL SOUTH-DIGEA

  11. #4016
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manassis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στο forum θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις και παρακαλω αν θελετε να με βοηθησετε 1)αν για το ρουτερ του οτε το παραδωσω πισω και βαλω καποιο δικο μου χωρις διακοπουλες και ποιο δυνατο wifi εσεις ποιο θα μου συστηνατε? και 2) ο οτε θα μου δωσει τους κωδικους για το τηλεφωνο να τους βαλω στο καινουργιο router?η θα μου φερεις αντιρρησεις?σας ευχαριστω
    To ρούτερ του ΟΤΕ φύλαξέ το στο κουτί του, είναι χρησιδάνειο, το επιστρέφεις όταν διακόψεις τον ΟΤΕ.
    Πάρε το ρούτερ της Asus AC52U είναι πολύ καλό το έχουν αρκετοί επό εδώ και υπάρχει documentation και support κι εδώ μέσα. Επίσης βγαίνει σε προσφορά από το eshop συχνά πυκνά.
    Ο ΟΤΕ δίνει κωδικούς για VoIP τηλεφωνία χωρίς αντιρρήσεις τους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο ρούτερ που πρότεινα ή άλλο αντίστοιχο της επιλογής σου.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  12. #4017
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι το Asus AC52U δεν έχει δυνατότητα VoIP, οπότε χρειάζεται και/ή άλλη συσκευή.

  13. #4018
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΜΕ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46.90mbps/19.24
    ISP
    OTE RURAL SOUTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΗΛΙ
    Router
    Speedport PLUS
    ουπς δεν υπαρχει κανενα να τα εχει ολα?
    ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΤΥΜΠΑΚΙ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ
    VDSL OTE RURAL SOUTH-DIGEA

  14. #4019
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι πολλά, αλλά υπάρχουν.

  15. #4020
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Σήμερα έβαλα το συγκεκριμένο modem και βλέπω στο wireless έχει κάποιες βυθίσεις στην άλλη άκρη του σπιτιού (μετράω σε πραγματικό χρόνο με το wifi SweetSpots).
    Τα χαρακτηριστικά είναι τα εξής.

    Device Type Speedport Entry 2i
    Device Serial No. 268EG8JHBE10005
    Hardware Version V1.0.0
    Software Version V1.0.0_OTET11lw4o6P5A
    Boot Version V1.0.2

Σελ. 268 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 248258263266267268269270273278288 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας