Σελ. 272 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.066-4.080 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #4066
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζεις μια συσκευή της αρεσκείας σου και είσαι εντάξει, μετά τα βάζεις με τον κατασκευαστή της συσκευής και όχι με τον πάροχο.
    στο πρώτο κομμάτι Συμφωνώ απόλυτα αγοράζω τη συσκευή που θέλω και κάνω τη δουλειά μου στο δεύτερο κομμάτι δεν θα τα βάλω με τον κατασκευαστή του Speedport δεν το πήρα από αυτόν μου το παρέχει ο πάροχος και από τη στιγμή που το παρέχει ο πάροχος πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του.

  2. #4067
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο πρώτο κομμάτι Συμφωνώ απόλυτα αγοράζω τη συσκευή που θέλω και κάνω τη δουλειά μου στο δεύτερο κομμάτι δεν θα τα βάλω με τον κατασκευαστή του Speedport δεν το πήρα από αυτόν μου το παρέχει ο πάροχος και από τη στιγμή που το παρέχει ο πάροχος πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του.
    Λάθος το κατάλαβες, με τον κατασκευαστή της συσκευής που αγόρασες και όχι του παρόχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #4068
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Speedport δεν φημίζεται για το Wireless κομμάτι του, αλλά από την άλλη υπάρχουν ένα σωρό παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την ασύρματη λήψη, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα

    https://www.pcsteps.gr/82322-%cf%80%...5%cf%83%ce%b7/

    https://www.pcsteps.gr/1328-%ce%ba%c...4%ce%bf%cf%8d/
    Μιλάμε για απόσταση είτε δίπλα στο ρούτερ, είτε σε απόσταση ενός μέτρου.
    Η συσκευή είναι Iphone 7.

    Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με παρεμβολές ή τοποθεσία ή νεκρά σημεία.

    thanks

  4. #4069
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    το 2ι σιγουρα υπερκαλυπτει το 24αρι σε ενα μεσο σπιτι.
    εγω για οσο το ειχα, στο ιδιο δωματιο επιανα 40+ στο 50αρι χωρις κανενα προβλημα.

    προφανως το 2αρι δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα αυτο δεν εχει να κανει οτι με το speedport ειναι κακο και δεν μπορει να καλυψει πολυ ανετα μια 24/30αρα σε wifi

  5. #4070
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για απόσταση είτε δίπλα στο ρούτερ, είτε σε απόσταση ενός μέτρου.
    Η συσκευή είναι Iphone 7.

    Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με παρεμβολές ή τοποθεσία ή νεκρά σημεία.

    thanks
    Όταν το είχα έπιανα άνετα στα 10 μέτρα(γραφείο-μπαλκόνι) και όχι ευθεία(οπτική επαφή), οπότε σίγουρα έχει να κάνει με παρεμβολές από άλλα δίκτυα ή με τις συσκευές, το δυνατό σήμα δεν σημαίνει ότι είναι και καθαρό, δεν πάνε μαζί αυτά, θέλει επίσης ψάξιμο και με τις συσκευές, έχουν αναφερθεί περιστατικά που διαφορετικές συσκευές είχανε διαφορετική συμπεριφορά με το ίδιο ρούτερ, ανάλογα με τις κάρτες δικτύου που φορούσανε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #4071
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπερα σε ολους!Εδω και δυο εβδομαδες εχω παρατηρησει κατι που δεν συνεβαινε τις πρωτες δυο εβδομαδες που ειχα το ρουτερ ουτε με το παλιο Sagem μου.Καθε φορα που κανω boot το PC παιρνει διαφορετικη Διευθυνση IPV4! Δηλαδη πχ εχω για διευθυνση την 192.168.x.10 θα κλεισω το pc,και οταν το ξανα ανοιξω θα εχω την 11.Ειναι φυσιολογικο αυτο;Συμβαινει σε καθε boot και το εμφανιζουν και σαν error στο event vierwer τα windows 7.Δεν αντιμετωπιζω παντως ορατα προβληματα στον υπολογιστη ή στο ιντερνετ αλλα πειτε μου και εσεις αν ολα ειναι οκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jigsaw99 : 26-03-18 στις 20:41.

  7. #4072
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το είχα έπιανα άνετα στα 10 μέτρα(γραφείο-μπαλκόνι) και όχι ευθεία(οπτική επαφή), οπότε σίγουρα έχει να κάνει με παρεμβολές από άλλα δίκτυα ή με τις συσκευές, το δυνατό σήμα δεν σημαίνει ότι είναι και καθαρό, δεν πάνε μαζί αυτά, θέλει επίσης ψάξιμο και με τις συσκευές, έχουν αναφερθεί περιστατικά που διαφορετικές συσκευές είχανε διαφορετική συμπεριφορά με το ίδιο ρούτερ, ανάλογα με τις κάρτες δικτύου που φορούσανε.
    Εντάξει έκανα ένα τεστ με huawei p10 lite Και το δικό μου (iphone 7) το δικό μου πηγαινε μεχρι 20 ή μεχρι 10. το αλλο μεχρι 35. οποτε ειναι ξεκαθαρο πως το κινητό μου δεν γουστάρει το Speedport:P

  8. #4073
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jigsaw99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους!Εδω και δυο εβδομαδες εχω παρατηρησει κατι που δεν συνεβαινε τις πρωτες δυο εβδομαδες που ειχα το ρουτερ ουτε με το παλιο Sagem μου.Καθε φορα που κανω boot το PC παιρνει διαφορετικη Διευθυνση IPV4! Δηλαδη πχ εχω για διευθυνση την 192.168.x.10 θα κλεισω το pc,και οταν το ξανα ανοιξω θα εχω την 11.Ειναι φυσιολογικο αυτο;Συμβαινει σε καθε boot και το εμφανιζουν και σαν error στο event vierwer τα windows 7.Δεν αντιμετωπιζω παντως ορατα προβληματα στον υπολογιστη ή στο ιντερνετ αλλα πειτε μου και εσεις αν ολα ειναι οκ.
    Μήπως συνδέεται κάποια άλλη συσκευή και παίρνει την ΙP του PC;; το έχεις κοιτάξει;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει έκανα ένα τεστ με huawei p10 lite Και το δικό μου (iphone 7) το δικό μου πηγαινε μεχρι 20 ή μεχρι 10. το αλλο μεχρι 35. οποτε ειναι ξεκαθαρο πως το κινητό μου δεν γουστάρει το Speedport:P
    Είναι το θέμα που σου έγραψα με τις διαφορετικές συσκευές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #4074
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    https://i.imgur.com/YEtTJOq.jpg

    Τι διαφορά έχει το qos σε ssid Με wmm. default αυτοί έχουν το ssid. ξέρει κανείς?

    άκυρο: Βρήκα την απάντηση

    https://www.adslgr.com/forum/threads...59#post6262759


    Και ένα hint για όσους έχουν apple Συσκευές να το ενεργοποιήσουν

    WMM
    WMM (Wi-Fi Multimedia) prioritizes network traffic according to four access categories: voice, video, best effort, and background.

    Set to: Enabled

    All 802.11n and 802.11ac access points should have WMM enabled in their default configuration. Disabling WMM can cause issues for the entire network, not just Apple products on the network.

    https://support.apple.com/lv-lv/HT202068
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 27-03-18 στις 01:22. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  10. #4075
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οι μονες αλλες συσκευες που συνδεονται στο ρουτερ εκτος του υπολογιστη ειναι δυο κινητα...απλως καθε φορα που κλεινω τον υπολογιστη οταν τον ξαναανοιξω θα εχω την επομενη ip απο το range192.168.x.2-192.168.x.254.Οι ips στα κινητα μενουν ιδιες μονο στο pc αλλαζουν.Δεν υπαρχει καποιο λειτουργικο προβλημα απλα μου φανηκε περιεργο

  11. #4076
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jigsaw99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μονες αλλες συσκευες που συνδεονται στο ρουτερ εκτος του υπολογιστη ειναι δυο κινητα...απλως καθε φορα που κλεινω τον υπολογιστη οταν τον ξαναανοιξω θα εχω την επομενη ip απο το range192.168.x.2-192.168.x.254.Οι ips στα κινητα μενουν ιδιες μονο στο pc αλλαζουν.Δεν υπαρχει καποιο λειτουργικο προβλημα απλα μου φανηκε περιεργο
    Δηλαδή φτάνει μέχρι το 254 και μετά αρχίζει πάλι από την αρχή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #4077
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξερω αλλα υποθετω πως αυτο θα εκανε.Ειχε φτασει μεχρι το 75 και εκανα μια επανεκκινηση το ρουτερ και ξανα αρχισε απο το 2.Μετα κλεινω το pc το ξανα ανοιγω και εγινε 3.Πηρα τηλεφωνο και τον ΟΤΕ,αυτος που μιλησα μου λεει ειναι φυσιολογικο αλλα τι λετε και εσεις ρε παιδια;

  13. #4078
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jigsaw99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αλλα υποθετω πως αυτο θα εκανε.Ειχε φτασει μεχρι το 75 και εκανα μια επανεκκινηση το ρουτερ και ξανα αρχισε απο το 2.Μετα κλεινω το pc το ξανα ανοιγω και εγινε 3.Πηρα τηλεφωνο και τον ΟΤΕ,αυτος που μιλησα μου λεει ειναι φυσιολογικο αλλα τι λετε και εσεις ρε παιδια;
    Αφού υπάρχουν μόνο 3 συσκευές στον χώρο οι IP's θα έπρεπε να είναι μέχρι το 4(το 1 προφανώς το έχει το ρούτερ) και αν δεν είχε ρύθμιση στο ρούτερ να δίνει την ίδια IP σε συγκεκριμένη συσκευή, να συναλλάσσονται μεταξύ τους.
    Δεν είναι σωστό να δίνει μεγαλύτερο νούμερο από την στιγμή που δεν υπάρχουν τόσες συσκευές στο χώρο, με άλλο ρούτερ έχεις δοκιμάσει;;

    Κάνε ένα Hard reset στο ρούτερ και κοίταξε το πάλι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #4079
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jigsaw99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αλλα υποθετω πως αυτο θα εκανε.Ειχε φτασει μεχρι το 75 και εκανα μια επανεκκινηση το ρουτερ και ξανα αρχισε απο το 2.Μετα κλεινω το pc το ξανα ανοιγω και εγινε 3.Πηρα τηλεφωνο και τον ΟΤΕ,αυτος που μιλησα μου λεει ειναι φυσιολογικο αλλα τι λετε και εσεις ρε παιδια;
    το error Που σου βγάζει στα 7αρια τι λέει;

    Αν δεν σου κάνει κόπο, δες λίγο τι mac address ο υπολογιστής και αν αυτή αλλάζει πχ

  15. #4080
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι καθε φορα που ο υπολογιστης κλεινει ουσιαστικα αποσυνδεεται απο το τοπικο δικτυο.Οποτε οταν ξανα συνδεεται το θεωρει νεα συσκευη ο DHCP και δινει την επομενη IP απο το range.Τι να πω δεν ξερω;Ολα λειτουργουν μια χαρα και ο αλλος στο 13888 μου λεει ολα νορμαλ οποτε μηπως δεν πρεπει να κανω κατι;Μην χαλασω και κατι που λειτουργει μια χαρα...

Σελ. 272 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας