Σελ. 2 από 518 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #16
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Αγιος Αρτέμιος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 28,5(dB)
    και πως μπαινει το SGI σε ΟΝ? δεν το βλέπω κάπου!

  2. #17
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    panastros, αν δεν στο εμφανίζει στα μενού, κάνε ένα hard reset.

    nmaggioros, Internet -> Security -> Local Service Control
    Δώσε ένα όνομα στον κανόνα , Allow , IP range όλα μηδενικά και τσέκαρε όλες τις επιλογές.
    Επίσης από το my.otenet.gr όρισε το OTENET Firewall : Off .

  3. #18
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα! Σήμερα παρέλαβα αυτό το router από τον ΟΤΕ καθώς αναβάθμισα σε VDSL 30. Το εγκατέστησα σύμφωνα με τις οδηγίες και ενώ συνδεόταν στο internet (συμφωνα και με τα λαμπακια του) δεν άνοιγε σελίδες (αν και φαινόταν να προσπαθεί). Έκανα reset, το άφησα λίγη ώρα ανοιχτό ξαναέβαλα τους κωδικούς, έβγαλα splitter κτλ κτλ αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα να βάλω ξανά το παλιό modem και όλα δουλευαν ρολοι. Τότε ξαναέβαλα το Speedport και άρχισε να δουλευει κανονικά.. Όμως γρήγορα παρατήρησα οτι είχε συνδεθεί ως ADSL2+ αυτή τη φορά και όχι ως VDSL, οπότε λειτουργούσε όπως το παλιό modem και με τις παλιές ταχύτητες. Μετά από λίγο (δεν θυμάμαι αν το έκλεισα και το άνοιξα ή εγινε μόνο του) πάλι σταμάτησε να ανοιγει σελίδες και είδα 'οτι άλλαξε η σύνδεση του ξανά σε VDSL.. με τα πολλά πήρα τηλ τον ΟΤΕ όπου αφού είδαμε τα απλά (λαμπακια κτλ) πήγαμε στη σελίδα όπου ρυθμίζουμε τη σύνδεση και είδαμε ότι συνδέeτε με PTM-DSL. Μου ζήτησαν να προσπαθήσω να αλλάξω το όνομα σε ATM-DSL αλλά δεν επιτρεπόταν από το menu. Τότε μου είπαν οτι φταίει το modem και έγινε αίτημα αλλαγής ώστε να πάω να πάρω άλλο. Μου κάνει εντύπωση που λειτουργούσε κανονικότατα σε ADSL αλλά όχι σε VDSL. Αυτά από τη σημερινή μου εμπειρία...

  4. #19
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Αγιος Αρτέμιος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 28,5(dB)
    AssVass:-> πάντως ούτε μετά από hard reset υπάρχει ρύθμιση για το SGΙ... με το 06 firmware (δν πιστευω να εννοείς το SSID isolation??)

  5. #20
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    AssVas δούλεψε! Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Μετά από δυο μέρες ανοιχτό έχω αυτά τα στατιστικά...

    Μου έκαναν την γραμμή Fast και στο download και έτσι έχασα γύρω στα 5Mbps στο download. Έχει νόημα ή να γυρίσω το download σε interleaved καθώς νομίζω ότι τα CRC errors έχουν αυξηθεί.

    Είμαι 1χλμ από το κέντρο.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4999/35229 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 7070/35300 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 19.9/8.9 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 45.4/20.2 dB
    Output Power(Up/Down) 7.2/14.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/5233
    FEC Errors(Up/Down) 0/0

  6. #21
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KyriakosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Σήμερα παρέλαβα αυτό το router από τον ΟΤΕ καθώς αναβάθμισα σε VDSL 30. Το εγκατέστησα σύμφωνα με τις οδηγίες και ενώ συνδεόταν στο internet (συμφωνα και με τα λαμπακια του) δεν άνοιγε σελίδες (αν και φαινόταν να προσπαθεί). Έκανα reset, το άφησα λίγη ώρα ανοιχτό ξαναέβαλα τους κωδικούς, έβγαλα splitter κτλ κτλ αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα να βάλω ξανά το παλιό modem και όλα δουλευαν ρολοι. Τότε ξαναέβαλα το Speedport και άρχισε να δουλευει κανονικά.. Όμως γρήγορα παρατήρησα οτι είχε συνδεθεί ως ADSL2+ αυτή τη φορά και όχι ως VDSL, οπότε λειτουργούσε όπως το παλιό modem και με τις παλιές ταχύτητες. Μετά από λίγο (δεν θυμάμαι αν το έκλεισα και το άνοιξα ή εγινε μόνο του) πάλι σταμάτησε να ανοιγει σελίδες και είδα 'οτι άλλαξε η σύνδεση του ξανά σε VDSL.. με τα πολλά πήρα τηλ τον ΟΤΕ όπου αφού είδαμε τα απλά (λαμπακια κτλ) πήγαμε στη σελίδα όπου ρυθμίζουμε τη σύνδεση και είδαμε ότι συνδέeτε με PTM-DSL. Μου ζήτησαν να προσπαθήσω να αλλάξω το όνομα σε ATM-DSL αλλά δεν επιτρεπόταν από το menu. Τότε μου είπαν οτι φταίει το modem και έγινε αίτημα αλλαγής ώστε να πάω να πάρω άλλο. Μου κάνει εντύπωση που λειτουργούσε κανονικότατα σε ADSL αλλά όχι σε VDSL. Αυτά από τη σημερινή μου εμπειρία...
    Τελικά η ταλαιπωρία με το modem συνεχίστηκε.. Πήρα νέο modem (πάλι το speedport entry 2i) αλλά μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα. Ενώ δουλεύει κανονικά σε ADSL δεν ανοίγει σελίδες στο VDSL παρόλο που συνδέετε και πέρνει ip..

    Πήρα ξανά τηλέφωνο στο service του ΟΤΕ που παρόλο την ευγένεια δεν φάνηκαν να το κατέχουν το θέμα, μόνο για τη συνδεσμολογία και τα λαμπάκια με ρωτούσαν και όταν φτάναμε σε ρυθμίσεις φαινόταν να μην ξέρουν καν πως ειναι το menu του router, αποκορύφωμα η "εξυπνη" τεχνικός που με έβαλε να κλείσω το VDSL στις ρυθμίσεις του modem και μου είπε ότι λύθηκε το πρόβλημα επέιδη άνοιγαν οι σελίδες μετά και ενώ την εξηγούσα οτι τώρα είμαι σε ADSL ταχύτητες και όχι σε VDSL που αναβάθμησα.. Τελικά μου είπαν οτι θα μου στείλουν άλλο μοντέλο Modem, φαντάζομαι το προηγούμενο που δίνανε, γιατί το speedport entry 2i δεν δουελέυει σε κάποιες συνδέσεις χωρίς να γνωρίζουν τον λόγο.

    Πιστεύω ότι φταίει κάποια ρύθμιση αλλά δυστυχώς δεν έπεσα σε κάποιον τεχνικό που να το κατέχει το άθλημα... Αν κάποιος ξέρει κάποια λύση να δοκιμάσω ας μου πει πριν έρθουν να μου αλλάξουν το μοντεμ την ερχόμενη Τετάρτη...

    ποσταρω και 2 φώτο από το μενου του μόντεμ όταν ήταν συνδεμένο στη VDSL αλλά δεν δουλευε το Internet μήπως βοηθήσει κάποιον
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0549.jpg 
Εμφανίσεις:  193 
Μέγεθος:  650,6 KB 
ID: 162741Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0550.jpg 
Εμφανίσεις:  133 
Μέγεθος:  558,9 KB 
ID: 162742

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Στο VOIP μπορούμε να σετάρουμε άλλον πάροχο τηλεφωνίας (εκτός από τον ΟΤΕ) ?

  8. #23
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KyriakosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η ταλαιπωρία με το modem συνεχίστηκε.. Πήρα νέο modem (πάλι το speedport entry 2i) αλλά μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα. Ενώ δουλεύει κανονικά σε ADSL δεν ανοίγει σελίδες στο VDSL παρόλο που συνδέετε και πέρνει ip..

    Πήρα ξανά τηλέφωνο στο service του ΟΤΕ που παρόλο την ευγένεια δεν φάνηκαν να το κατέχουν το θέμα, μόνο για τη συνδεσμολογία και τα λαμπάκια με ρωτούσαν και όταν φτάναμε σε ρυθμίσεις φαινόταν να μην ξέρουν καν πως ειναι το menu του router, αποκορύφωμα η "εξυπνη" τεχνικός που με έβαλε να κλείσω το VDSL στις ρυθμίσεις του modem και μου είπε ότι λύθηκε το πρόβλημα επέιδη άνοιγαν οι σελίδες μετά και ενώ την εξηγούσα οτι τώρα είμαι σε ADSL ταχύτητες και όχι σε VDSL που αναβάθμησα.. Τελικά μου είπαν οτι θα μου στείλουν άλλο μοντέλο Modem, φαντάζομαι το προηγούμενο που δίνανε, γιατί το speedport entry 2i δεν δουελέυει σε κάποιες συνδέσεις χωρίς να γνωρίζουν τον λόγο.

    Πιστεύω ότι φταίει κάποια ρύθμιση αλλά δυστυχώς δεν έπεσα σε κάποιον τεχνικό που να το κατέχει το άθλημα... Αν κάποιος ξέρει κάποια λύση να δοκιμάσω ας μου πει πριν έρθουν να μου αλλάξουν το μοντεμ την ερχόμενη Τετάρτη...

    ποσταρω και 2 φώτο από το μενου του μόντεμ όταν ήταν συνδεμένο στη VDSL αλλά δεν δουλευε το Internet μήπως βοηθήσει κάποιον
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0549.jpg 
Εμφανίσεις:  193 
Μέγεθος:  650,6 KB 
ID: 162741Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0550.jpg 
Εμφανίσεις:  133 
Μέγεθος:  558,9 KB 
ID: 162742


    Φιλε μου δεν εχει κανενα προβλημα το Modem σου. εισαι συνδεδεμενος στα 30 απλος δεν θα δεις 50 διοτι ακομη το Entry 2i δεν υποστηριζει την VDSL 50 και αναμενετε firmware update καποια στιγμη το ποτε αγνωστο, μπορει σε 1 μηνα μπορεί σε 6 μηνες.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @ΚyriakosK: Δημιουργειται καποιο conflict στο δικτυο (σε συγκεκριμενες συνθηκες) και γι αυτο εχεις το προβλημα που αναφερεις,δεν ειναι θεμα ρυθμισης στο ρουτερ.Η μονη λυση προς το παρον ειναι η αλλαγη μοντελου CPE, προφανως θα σου στειλουν Speedport.

    To ρουτερ υποστηριζει ολα τα προτυπα και τις ταχυτητες.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    speedport entry 2i
    Καλησπέρα.Εχω το speedport entry 2i είμαι στη 30αρα και σπεπτομαι να παω στη 50αρα. Ειμαι 150m από καμπινα και τωρα πιανω 27.53 Down και 2.10 up. Απ'οτι διαβασα παραπανω το συγκεκριμενο router εχει θεμα? Ο τεχνικος παντος μου ειπε από το 13888 ότι δεν θα εχω θεμα και θα πιανω τα 50! και εάν θελει firmewire θα μου το κανουν από το κεντρο η θα μου δοσουν στη χειροτερη το προηγουμενο speedport. Τι λετε να το κανω η να κατσω στ'αυγα μου. Μεχρι τωρα παει σφαιρα η γραμμη!

  11. #26
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εάν είσαι 150μ από το KV και έχεις τέτοια στατιστικά έχεις πρόβλημα, εκτός αν αναφέρεσαι σε speedtest και όχι στα στατιστικά που κλειδώνει η γραμμή σου από το GUI του router σου.

    P.S Italo disco +++

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spetreli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Εχω το speedport entry 2i είμαι στη 30αρα και σπεπτομαι να παω στη 50αρα. Ειμαι 150m από καμπινα και τωρα πιανω 27.53 Down και 2.10 up. Απ'οτι διαβασα παραπανω το συγκεκριμενο router εχει θεμα? Ο τεχνικος παντος μου ειπε από το 13888 ότι δεν θα εχω θεμα και θα πιανω τα 50! και εάν θελει firmewire θα μου το κανουν από το κεντρο η θα μου δοσουν στη χειροτερη το προηγουμενο speedport. Τι λετε να το κανω η να κατσω στ'αυγα μου. Μεχρι τωρα παει σφαιρα η γραμμη!
    Κι εγω πιστευω οτι ειναι απο speedtest τα στοιχεια που μας δινεις... Καλυτερα να μπεις στο μενου του ρουτερ και να μας δωσεις ολα τα στοιχεια απο εκει, για να δουμε την πραγματικη κατασταση και ποσο μπορει να φτασει η συνδεση σου...

  13. #28
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiros_slb Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ΚyriakosK: Δημιουργειται καποιο conflict στο δικτυο (σε συγκεκριμενες συνθηκες) και γι αυτο εχεις το προβλημα που αναφερεις,δεν ειναι θεμα ρυθμισης στο ρουτερ.Η μονη λυση προς το παρον ειναι η αλλαγη μοντελου CPE, προφανως θα σου στειλουν Speedport.

    To ρουτερ υποστηριζει ολα τα προτυπα και τις ταχυτητες.
    Σπύρο ευχαριστώ για το χρόνο και την απάντησή σου. Μακάρι να μου εδίναν από την αρχή μια αντίστοιχη απάντηση και από τον ΟΤΕ ώστε να μην είχα αμφιβολίες σχετικά με τι φταίει. Ευτυχώς υπάρχει αυτό το forum
    Πάντως αυτή η εμεπιρία με αποθάρυνε στο να αγοράσω ένα router αργότερα καθώς αυτό το conflict μπορεί να συμβεί για αόριστο λόγο οπότε δεν θα ξέρω αν θα λειτουργήσει. Τετάρτη περιμένω το άλλο router και ελπίζω να λειτουργήσει.


    Να σημείωσω για τα άλλα παιδιά που γράψαν σχετικά με το θέμα μου οτι αναβάθμισα σε 30αρα και απλά δεν μπορούσα να συνδεθώ στο Internet ενώ το router έκανε συγχρονισμό και έπιανε και καλές ταχύτητες.
    ΔΕΝ είχα θέμα με την ταχύτητα και δεν ξέρω αν δεν λειτουργεί σε 50αρες συνδέσεις.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-11-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια από τα ίδια προβλήματα αντιμετώπισα και εγώ με το καινούριο ρούτερ του ΟΤΕ όπως και ο χρήστης @KyriakosK.
    Δείχνει κανονικά ότι δουλεύει το vdsl αλλά δεν ανήγει κανένα site.. Μετά από 4 μέρες που δηλώθηκε η βλάβη σήμερα πέρασε τεχνικός και μέτρησε την γραμμή στο σπίτι και απλά μου είπε να το δηλώσω στο 13888 και να ζητήσω το παλιότερο μοντέλο λόγω του firmware.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    speedport entry 2i
    Η μετρηση είναι από speedtest στη IP είναι Actual rate: 2490/29993 και Attalnable rate: 26474/87893 Line: 11.5/6 dB.

Σελ. 2 από 518 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας