Σελ. 324 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 304314319322323324325326329334344 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.846-4.860 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #4846
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως, ότι στη συνδεσμολογία μου είναι όλα ανάποδα σε σχέση με την ιδανική συνδεσμολογία που περιγράφετε εδώ, αλλά κατά περίεργο τρόπο όλα μου δουλεύουν "τζάμι", η γραμμή είναι σταθερή σαν βράχος και χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις. Και όλα αυτά από τον Γενάρη του 17 μέχρι τον Μάιο του 2018 σε ADSL στα 10Mbps ταχύτητα, και από τον Μάιο μέχρι σήμερα σε VDSL στα 50Mbps.

    Από την μονή πρίζα στον τοίχο, ξεκινάει απλό τηλεφωνικό καλώδιο μήκους 12 μέτρων που αποτελείται από δύο εξάμετρα καλώδια, για να καταλήξει το καλώδιο σε θηλυκό βύσμα, στο οποίο συνδέεται απευθείας το 2i. Και στην Phone 1 του 2i έχω συνδέσει ένα τριπλό splitter από το οποίο παίρνουν όλες οι τηλεφωνικές συσκευές, δύο ασύρματα τηλέφωνα και ένα ενσύρματο.

  2. #4847
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως, ότι στη συνδεσμολογία μου είναι όλα ανάποδα σε σχέση με την ιδανική συνδεσμολογία που περιγράφετε εδώ, αλλά κατά περίεργο τρόπο όλα μου δουλεύουν "τζάμι", η γραμμή είναι σταθερή σαν βράχος και χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις. Και όλα αυτά από τον Γενάρη του 17 μέχρι τον Μάιο του 2018 σε ADSL στα 10Mbps ταχύτητα, και από τον Μάιο μέχρι σήμερα σε VDSL στα 50Mbps.

    Από την μονή πρίζα στον τοίχο, ξεκινάει απλό τηλεφωνικό καλώδιο μήκους 12 μέτρων που αποτελείται από δύο εξάμετρα καλώδια, για να καταλήξει το καλώδιο σε θηλυκό βύσμα, στο οποίο συνδέεται απευθείας το 2i. Και στην Phone 1 του 2i έχω συνδέσει ένα τριπλό splitter από το οποίο παίρνουν όλες οι τηλεφωνικές συσκευές, δύο ασύρματα τηλέφωνα και ένα ενσύρματο.
    Καταρχάς η συνδεσμολογία σου δεν απέχει τόσο από την ιδανική, με την έννοια ότι δεν έχεις διακλαδώσεις για τηλεφωνικές συσκευές πριν το μόντεμ, αλλά μετά.
    Κατά τα άλλα, το ότι επιδέχεται βελτίωση δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει... Αν όμως τερματίζεις ήδη την 50άρα, προφανώς δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, εκτός εάν θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο πρόγραμμα.

  3. #4848
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς η συνδεσμολογία σου δεν απέχει τόσο από την ιδανική, με την έννοια ότι δεν έχεις διακλαδώσεις για τηλεφωνικές συσκευές πριν το μόντεμ, αλλά μετά.
    Κατά τα άλλα, το ότι επιδέχεται βελτίωση δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει... Αν όμως τερματίζεις ήδη την 50άρα, προφανώς δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, εκτός εάν θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο πρόγραμμα.
    Φίλε minas είμαι παντελώς άσχετος από τα τεχνικά στοιχεία και τις συνδεσμολογίες του VDSL, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν διακλαδώσεις για τηλεφωνικές συνδέσεις πριν το 2i, απλά δεν υπάρχουν φίλτρα αλλά ούτε και τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες. Η πολυκατοικία είναι κατασκευή του '70 και το καλώδιο από τον κατανεμητή καταλήγει σε μια πρίζα στο χωλ. Από εκεί ξεκινούν δύο διακλαδώσεις, που η μία καταλήγει σε μια πρίζα στη μεγάλη κρεβατοκάμαρα, και μία δεύτερη που καταλήγει στη δεύτερη μικρότερη κρεβατοκάμαρα που χρησιμοποιώ σαν γραφείο και στην οποία είναι εγκατεστημένο και το 2i...

  4. #4849
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα συνιστούσες να τα αφήσουμε κι' εμείς όπως είναι και να μην ασχοληθούμε καθόλου;;

    Σαν τεχνολογικό forum που είμαστε ψάχνουμε μέσα από άρθρα και προσωπικές δοκιμές να προτείνουμε το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα. Το ότι υπάρχουν γραμμές που μπορεί να λειτουργούν και με τις πιο περίεργες συνδέσεις και υλικά δεν μας λέει κάτι και ούτε ακυρώνει το πιο είναι το σωστό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #4850
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συνιστούσες να τα αφήσουμε κι' εμείς όπως είναι και να μην ασχοληθούμε καθόλου;;

    Σαν τεχνολογικό forum που είμαστε ψάχνουμε μέσα από άρθρα και προσωπικές δοκιμές να προτείνουμε το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα. Το ότι υπάρχουν γραμμές που μπορεί να λειτουργούν και με τις πιο περίεργες συνδέσεις και υλικά δεν μας λέει κάτι και ούτε ακυρώνει το πιο είναι το σωστό.

    Φυσικά και όχι. Εννοείται ότι ψαχνόμαστε πάντα για το καλύτερο, ειδικά στα εξειδικευμένα φόρουμ. Απλά περιέγραψα τη δική μου συνδεσμολογία, και άλλωστε όπως τόνισα είμαι παντελώς άσχετος όσον αφορά τα τεχνικά στοιχεία...

  6. #4851
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και όχι. Εννοείται ότι ψαχνόμαστε πάντα για το καλύτερο, ειδικά στα εξειδικευμένα φόρουμ. Απλά περιέγραψα τη δική μου συνδεσμολογία, και άλλωστε όπως τόνισα είμαι παντελώς άσχετος όσον αφορά τα τεχνικά στοιχεία...
    Χωρίς παρεξήγηση και πάντα κατά την προσωπική μου άποψη τέτοιες αναφορές μάλλον κακό κάνουν σε ανθρώπους αδαείς, δύσπιστους και γενικά της νοοτροπίας ότι εμείς εδώ μέσα τα παραλέμε, κάνουμε τους έξυπνους, προσπαθούμε να βγάλουμε λεφτά(οι τεχνικοί) από αυτούς που δεν ξέρουν και γενικά όλα αυτά τα ωραία που ευδοκιμούν στο Eλλαδιστάν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #4852
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Τότε ας μιλήσουμε με νούμερα
    Πρόσφατο παράδειγμα, που φίλος είχε την κλασική συνδεσμολογία που περιγράφει ο @Zarko, με επιτεύξιμη ταχύτητα κλειδώματος VDSL ~35 Mbps.
    Με αντικατάσταση καλωδίου κατανεμητή-διαμερίσματος ~10m και απομόνωση της πρώτης πρίζας από τις υπόλοιπες, ανέβηκε στα ~85 Mbps.

  8. #4853
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, αν είχα σοβαρά προβλήματα με τη γραμμή, εννοείται ότι θα "ψαχνόμουν" με την εσωτερική καλωδίωση. Αλλά πέρα από τα πολλά FEC errors που φαίνεται ότι μαζεύει η γραμμή μου, που όμως δεν μου δημιουργούν αποσυνδέσεις, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, τουλάχιστον στην 50άρα γραμμή που είμαι τώρα.

    Αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής την πρώτη μέρα που συνδέθηκα στο 50άρι VDSL.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_23-4-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  412,8 KB 
ID: 197751


    Και αυτά είναι τα σημερινά, αυτά τα FEC πρέπει να αντιστοιχούν κάπου σε δύο βδομάδες συνεχόμενης λειτουργίας του 2i. Σαν να μην πέρασε μια μέρα στη γραμμή αυτούς τους πέντε μήνες, φαίνεται να μην έχει αλλάξει το παραμικρό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_9-10-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  362,0 KB 
ID: 197752

  9. #4854
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα σας,

    εδώ και αρκετές ώρες κάθε 6-10 λεπτά σταματάει να δίνει ιντερνετ στο λαν (ούτε 192.168.1.1 δεν συνδέεται τόσο στο pc μου όσο και στο access point) και μετα απο 5 λεπτά επανέρχεται πάλι. Στο wifi λειτουργεί κανονικά. στο chrome βγάζει αυτό DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET. Λογικά πρόκειται για μπούκομα στο λαν
    Υπάρχει καμία λύση;

  10. #4855
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zo6zo6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σας,

    εδώ και αρκετές ώρες κάθε 6-10 λεπτά σταματάει να δίνει ιντερνετ στο λαν (ούτε 192.168.1.1 δεν συνδέεται τόσο στο pc μου όσο και στο access point) και μετα απο 5 λεπτά επανέρχεται πάλι. Στο wifi λειτουργεί κανονικά. στο chrome βγάζει αυτό DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET. Λογικά πρόκειται για μπούκομα στο λαν
    Υπάρχει καμία λύση;
    Το μπούκωμα έχει σχέση με το qos.
    Αν δεν έχεις traffic δεν τίθεται θέμα στο qos.
    Δοκίμασε να βάλεις dns απευθείας στην κάρτα δικτύου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #4856
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπούκωμα έχει σχέση με το qos.
    Αν δεν έχεις traffic δεν τίθεται θέμα στο qos.
    Δοκίμασε να βάλεις dns απευθείας στην κάρτα δικτύου.
    το qos το εχω απενεργοποιήσει τελείως και το κανει και σε στιγμές που το λαν τερματίζει αλλά και οταν είναι ιντλ. εχω απευθείας στην κάρτα δικτύου τους dns της cloudflare

  12. #4857
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το speedport entry 2i router του ΟΤΕ.
    Έχω ένα XBOX one S και όταν θέλω να παίξω online δεν βρίσκω συμπαίκτες (την στιγμή που άλλοι φίλοι λένε ότι βρίσκουν). Έχω ανοίξει μια πόρτα στο router, την οποία βλέπει κανονικά open το xbox άλλα κάτι φαίνεται να "κόβει" την επικοινωνία με τους servers των παιχνιδιών.
    Έψαξα στο firewall του router άλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....μήπως γνωρίζει κανείς κάποια πιθανή ρύθμιση που πρέπει να κάνω και δεν γνωρίζω;
    ευχαριστώ
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  13. #4858
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το speedport entry 2i router του ΟΤΕ.
    Έχω ένα XBOX one S και όταν θέλω να παίξω online δεν βρίσκω συμπαίκτες (την στιγμή που άλλοι φίλοι λένε ότι βρίσκουν). Έχω ανοίξει μια πόρτα στο router, την οποία βλέπει κανονικά open το xbox άλλα κάτι φαίνεται να "κόβει" την επικοινωνία με τους servers των παιχνιδιών.
    Έψαξα στο firewall του router άλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....μήπως γνωρίζει κανείς κάποια πιθανή ρύθμιση που πρέπει να κάνω και δεν γνωρίζω;
    ευχαριστώ
    Κοίταξε τι IP έχεις στο μενού του router και τι IP παίρνεις από το CanYouSeeMe, μήπως συμβαίνει αυτό, επίσης κοίταξε αν έχεις απενεργοποιημένη την αυξημένη προστασία της Cosmote.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #4859
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε τι IP έχεις στο μενού του router και τι IP παίρνεις από το CanYouSeeMe, μήπως συμβαίνει αυτό, επίσης κοίταξε αν έχεις απενεργοποιημένη την αυξημένη προστασία της Cosmote.
    την ίδια IP έχω στο router και στο canyouseeme.org (όταν πατάω check port μου βγάζει Error: I could not see your service on 2.85.8.42 on port (80) Reason: Connection timed out, είναι φυσιολογικό αυτό
    Επίσης η θύρα που έχω ανοίξει και στον έλεγχο που κάνει το xbox την βρίσκει κανονικά open είναι πολύ ψηλά 54xxx οπότε δεν είναι στο εύρος των θυρών που κόβει ο ΟΤΕ απο όσο γνωρίζω.

    Στο xbox δίνει καρφωτή IP έξω απο το εύρος των IP του DHCP server που είναι ορισμένες στο router. Για την ίδια αυτή IP έχω ανοίξει μια πόρτα στο router.
    Στους DNS στο router έχει 212.205.212.205/195.170.0.1/0.0.0.0 ενώ στο xbox βάζω 192.168.1.1 (δνση του router). Είναι σωστό αυτό;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  15. #4860
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    την ίδια IP έχω στο router και στο canyouseeme.org (όταν πατάω check port μου βγάζει Error: I could not see your service on 2.85.8.42 on port (80) Reason: Connection timed out, είναι φυσιολογικό αυτό
    Επίσης η θύρα που έχω ανοίξει και στον έλεγχο που κάνει το xbox την βρίσκει κανονικά open είναι πολύ ψηλά 54xxx οπότε δεν είναι στο εύρος των θυρών που κόβει ο ΟΤΕ απο όσο γνωρίζω.

    Στο xbox δίνει καρφωτή IP έξω απο το εύρος των IP του DHCP server που είναι ορισμένες στο router. Για την ίδια αυτή IP έχω ανοίξει μια πόρτα στο router.
    Στους DNS στο router έχει 212.205.212.205/195.170.0.1/0.0.0.0 ενώ στο xbox βάζω 192.168.1.1 (δνση του router). Είναι σωστό αυτό;
    Την πόρτα που έχεις βάλει στο Xbox θα δοκιμάσεις με το canyouseeme και όχι την 80, επίσης θα το έχεις ανοικτό το μηχάνημα για να μπορέσει να κάνει έλεγχο.

    Το Xbox θα συνδεθεί με το ρούτερ, δεν χρειάζεται να του δώσεις τους ίδιους DNS.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 324 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 304314319322323324325326329334344 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας