Σελ. 352 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 332342347350351352353354357362372 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.266-5.280 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #5266
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου πραγματικά με τις υποθέσεις χωρίς να έχεις κάτι στα χέρια σου.
    Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να μονοπωλείς σε όλα τα topics; Δεν μπορεί να εκφράσει την άποψή του κάποιος άλλος; Έχεις περάσει ποτέ από vdsl (και μάλιστα από Α/Κ); Γιατί εγώ έχω περάσει όπως είπα. Και έχω κάποια βιώματα τέλος πάντων. Εκτίμηση εξέφρασα, εκτίμηση εξέφρασες κι εσύ δεν διαφωνούμε επί της ουσίας αφού και οι δύο προτείναμε τελικά να μετρήσει σε πρώτη φάση στον κατανεμητή του (και εγώ απλά προβλέπω ότι δεν θα δει σημαντική διαφορά-μπορεί να αποδειχθεί και λάθος η πρόβλεψή μου αλλά δεν έγινε και τίποτα). Το "έχουμε δει και καλύτερα με 20 attenuation" δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Ναι έχουμε δει καλύτερα. Μάλλον υπό προϋποθέσεις όμως, στην επαρχία, με λίγους συνδρομητές xdsl (και άρα λιγότερο crosstalking), σε περιπτώσεις ίσως που έτυχε το χάλκινο καλώδιο να είναι καινούργιο. Στην Αθήνα σε περιοχές με παλιό δίκτυο και χωρίς vectoring τα πράγματα είναι προφανώς δυσκολότερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάω μέσα στις επόμενες ημέρες με ρουτερ και powerbank να μετρήσω στο κουτί πόσο συγχρονίζει.
    Σωστά. Αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις.

  2. #5267
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου,να σας ρωτήσω για το συγκεκριμένο modem router το οποίο το έχω πίσω από το tplink 8970 για την τηλεφωνία Voip.Μέ σύνδεση 24 Mbps το tplink συγχρόνιζε κοντά στα 17 με 19 Mbps.Ξαφνικά χθες είδα να συγχρονίζει στα 22 Mbps με Max τα 24,και μετά από ερώτηση στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ μου ενημέρωσαν ότι η σύνδεση μου αναβαθμίστηκε σε VDSL2 χωρίς βέβαια να μπορεί να υποστηρίξει 30 άρα η 50 ταχύτητα ακόμη.Και θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως θα πρέπει να προβώ σε αγορά ενός νέου Modem Router VDSL μιας και το tplink 8970 δεν είναι VDSL????? Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως ο γείτονάς μου με το speedport entry2i συγχρονίζει στα 24Mbps,σε αντίθεση με μένα που είμαι λιγότερο με το tplink!!!!!!!!!
    Σας ευχαριστώ πολυ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (3).png  


  3. #5268
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου,να σας ρωτήσω για το συγκεκριμένο modem router το οποίο το έχω πίσω από το tplink 8970 για την τηλεφωνία Voip.Μέ σύνδεση 24 Mbps το tplink συγχρόνιζε κοντά στα 17 με 19 Mbps.Ξαφνικά χθες είδα να συγχρονίζει στα 22 Mbps με Max τα 24,και μετά από ερώτηση στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ μου ενημέρωσαν ότι η σύνδεση μου αναβαθμίστηκε σε VDSL2 χωρίς βέβαια να μπορεί να υποστηρίξει 30 άρα η 50 ταχύτητα ακόμη.Και θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως θα πρέπει να προβώ σε αγορά ενός νέου Modem Router VDSL μιας και το tplink 8970 δεν είναι VDSL????? Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως ο γείτονάς μου με το speedport entry2i συγχρονίζει στα 24Mbps,σε αντίθεση με μένα που είμαι λιγότερο με το tplink!!!!!!!!!
    Σας ευχαριστώ πολυ.
    Ναι το 8970 αν θυμάμαι καλά δεν υποστηρίζει vectoring για αυτό κλειδώνεις χαμηλότερα. Δοκίμασε να βάλεις το entry 2i του οτε πάνω στη γραμμή και λογικά θα κλειδώσει σε vdsl 2 και 24mbps.

  4. #5269
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 8970 όχι μόνο δεν υποστηρίζει vectoring αλλά ούτε το απλό VDSL.
    Και για τον λόγο αυτό δεν συγχρονίζει ακριβώς 24/1 αλλά χαμηλότερα.

    Αυτά με το μαμά firmware, διότι με OpenWrt παίζει κανονικά VDSL και vectoring.

  5. #5270
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας,καθώς και για την πολύτιμη βοήθεια που έως τώρα έχετε προσφέρει.Η αγορά ενός Asus DSL-AC87VG που έχω διαβάσει ότι λειτουργεί και τέλεια σε Voip θα αναβαθμίσει την υπάρχων σύνδεση?????θα μπορώ να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο το συγχρονισμό της σύνδεσης????? θα μπορώ αργότερα να αναβαθμίσω με το Asus σε 30άρα η 50άρα?Χρειάζεται να αφαιρέσω και τα φίλτρα από της τηλεφωνικές συσκευές μιας και η σύνδεσή μου αναβαθμίστηκε σε Vdsl2??? H αυτό θα πρέπει να γίνει μετά από την αγορά και τοποθέτηση ενός νέου Vdsl Modem Router ????
    Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!Να είστε πάντα καλά!!!

  6. #5271
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα πρώτα 2 ερωτήματα η απάντηση είναι ναι.
    Για να αφαιρέσεις τα φίλτρα (και το splitter) απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι τηλεφωνικές συσκευές να συνδέονται στον router και η γραμμή τους να μην συνδέεται με την αντίστοιχη που φέρνει τo DSL σήμα.

    Σε ποια περιοχή είσαι;

  7. #5272
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μένω ανατολικά σε περιοχή εκτός Θεσσαλονίκης Κάτω Σχολάρι και το Dslam βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου οι συσκευή τηλεφώνου η οποία και είναι ασύρματη το άκρο της κουμπώνει στο phone 1 του Speedport και οδεύει μέσω τις εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού στην τηλεφωνική πρίζα από όπου και παρεμβάλλεται φίλτρο το οποίο αυτό θα πρέπει πλέον να αφαιρεθεί υποθέτω μετά την αναβάθμιση της σύνδεσης!!!!
    Ευχαριστώ!!!!!!

  8. #5273
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η γραμμή αυτή που έρχεται από τον πάροχο τερματίζει μόνο στον router, χωρίς να παρεμβάλλεται το splitter και χωρίς να συνδέεται άλλο καλώδιο (άλλης πρίζας) πάνω της;
    Αν ναι, τότε δεν χρειάζεται φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή.
    Αν όμως δεν ισχύει, τότε θέλεις και το φίλτρο.

  9. #5274
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι δυστυχώς η γραμμή τερματίζει σε spliter στο Line και από εκεί δίνει στο Router και στο Phone 1 στο οποίο συνδέεται το ασύρματο τηλέφωνο που στο άλλο άκρο έχει φίλτρο!!!!!Άρα να υποθέσω ότι τα φίλτρα είναι απαραίτητα ακόμη και αν πάνω στην γραμμή φύγει το Tplink και κουμπώσει προσωρινά το speedport entry2i για να εκμεταλλευτώ στον μέγιστο την γραμμή μετά την αναβάθμιση και μέχρι να προχωρήσω στην αγορά ενός νέου Mdem Router που να πληρεί και Voip!!!!
    Σας ευχαριστώ και πάλι!

  10. #5275
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά! Από την στιγμή που δεν είναι απομονωμένο το καλώδιο που φέρνει το DSL σήμα με το (ή τα) αντίστοιχα που πάνε στις άλλες πρίζες του σπιτιού για την τηλεφωνία, υποχρεωτικά θα κάνεις χρήση splitter και φίλτρων. Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες και ένα παράδειγμα τροποποίησης της συνδεσμολογίας με φωτογραφίες.

  11. #5276
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διάβασα ότι γενικά το ασύρματο δεν είναι πολύ καλό.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πολλά προβλήματα μέχρι τώρα (συνδέονται αρκετές συσκευές και η τηλεόραση στριμάρει Netflix σε 4Κ χωρίς προβλήματα), αλλά για κάποιο λόγο βλέπω ότι όταν το κινητό μου είναι συνδεδεμένο στο wifi έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας (σε σχέση με άλλα ασύρματα δίκτυα ή και 4G).
    Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από το ρούτερ; Για αρχή δοκίμασα να αλλάξω channel. Το 1 ήταν γενικά πολύ φορτωμένο στο χώρο μου και δοκίμασα το 6.
    Γενικά υπάρχουν κάποιες επιλογές που πρέπει να αλλάξω στο ασύρματο που θα έχουν νόημα; Το μενού δεν βλέπω να έχει και πολλά.
    No one flirts like a Malkavian

  12. #5277
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα ότι γενικά το ασύρματο δεν είναι πολύ καλό.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πολλά προβλήματα μέχρι τώρα (συνδέονται αρκετές συσκευές και η τηλεόραση στριμάρει Netflix σε 4Κ χωρίς προβλήματα), αλλά για κάποιο λόγο βλέπω ότι όταν το κινητό μου είναι συνδεδεμένο στο wifi έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας (σε σχέση με άλλα ασύρματα δίκτυα ή και 4G).
    Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από το ρούτερ; Για αρχή δοκίμασα να αλλάξω channel. Το 1 ήταν γενικά πολύ φορτωμένο στο χώρο μου και δοκίμασα το 6.
    Γενικά υπάρχουν κάποιες επιλογές που πρέπει να αλλάξω στο ασύρματο που θα έχουν νόημα; Το μενού δεν βλέπω να έχει και πολλά.
    Το καλό και το κακό έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις του χρήστη ανάλογα με την χρήση που κάνει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #5278
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας,θα τσεκάρω όλες τις τηλεφωνικές πρίζες για τυχόν παραλληλισμό πριν από το splitter και θα βάλω το Speedport προσωρινά στην γραμμή,να δω πόσο συγχρονίζει,αν και το τεχνικό τμήμα το ΟΤΕ τις περιοχής μου μου ενημέρωσε ότι η καμπίνα που παίρνω είναι Vectronic αλλά η κάρτα μπορεί να δώσει MAX 45 Mbps ,και ότι Modem να βάλω επάνω στην γραμμή αυτή θα είναι η Max ταχύτητα που θα έχω.Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό,θα κάνω με το speedport δοκιμές και θα ενημερώσω!!!!!!ξέχασα να πω ότι η σύνδεση σε 3 μέρες θα είναι 50 Mbps!!!!!
    Σας ευχαριστώ και πάλι να είστε πάντα καλά!!!!

  14. #5279
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλό και το κακό έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις του χρήστη ανάλογα με την χρήση που κάνει.
    Εντάξει αυτό είναι λίγο φιλοσοφία από fortune cookie.
    Νομίζω υπάρχουν υποκειμενικά κριτήρια για το συγκεκριμένο ζήτημα. Προσωπικά δεν έχω κανένα τρομερό πρόβλημα, αλλά έχω δει και καλύτερα ρούτερ στο συγκεκριμένο τομέα.
    No one flirts like a Malkavian

  15. #5280
    Εγγραφή
    28-01-2019
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Attiki
    Καλησπερα.Πορσφατα αλλαξα συνδεση απο vodafone σε cosmote και με την νεα συνδεση ηρθε και το κλασικο ρουτερ.Γενικα σε σχεση με τη βονταφον η ταχυτητα στα online παιχνιδια αυξηθηκε ομως ακομα παρατηρω αρκετα packet losses και υψηλα ping.Η συνδεση ειναι ασυρματη.Υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα πιστευετε;
    Παρακατω ειναι το στατους απο το ρουτερ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  23,6 KB 
ID: 200932

    Ευχαριστω πολυ

Σελ. 352 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 332342347350351352353354357362372 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας