Σελ. 395 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 375385390393394395396397400405415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.911-5.925 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #5911
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα extender είναι ότι χειρότερο για χρήση σε ασύρματα.
    Πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι 96τ.μ. με την κοπέλα μου και έχω θέμα να συνδέσω τον σταθερό που είναι στη μια μεριά με το μόντεμ που βρίσκεται στην άλλη ακριβως. Τι προτείνεις εσύ ότι είναι το ιδανικό; Το να τραβήξω καλώδιο ή να βάλω το μόντεμ δίπλα μου δεν είναι επιλογές. Τα powerline θα βοηθήσουν; Να σημειωθεί ότι παίζω online οπότε χρειάζομαι ένα αξιοπρεπές και σταθερό ms.

  2. #5912
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anaptiras2211 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι 96τ.μ. με την κοπέλα μου και έχω θέμα να συνδέσω τον σταθερό που είναι στη μια μεριά με το μόντεμ που βρίσκεται στην άλλη ακριβως. Τι προτείνεις εσύ ότι είναι το ιδανικό; Το να τραβήξω καλώδιο ή να βάλω το μόντεμ δίπλα μου δεν είναι επιλογές. Τα powerline θα βοηθήσουν; Να σημειωθεί ότι παίζω online οπότε χρειάζομαι ένα αξιοπρεπές και σταθερό ms.
    Η καλύτερη λύση είναι utp και ΑΡ στο σημείο που θέλεις να καλύψεις.
    Αν αυτό δεν είναι εφικτό για τον οποιοδήποτε λόγο πας σε λύση powerline.
    Θα σου πρότεινα devolo για να μην έχεις θέματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #5913
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Δεν υπάρχουν repeaters που παίζουν σε διαφορετικά κανάλια για receiving και transmitting?
    OK boomer

  4. #5914
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, εκτός αν έχουν 2 πομποδέκτες. Συνήθως αν έχουν, απλά ο δεύτερος λειτουργεί και σε άλλη μπάντα οπότε γίνεται αναμετάδοση και σε αυτήν.

  5. #5915
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Έκανα νέα παραγγελία χτες του DP 50 XL (είχα 30αρι μέχρι τώρα) και σήμερα πριν λίγο ενεργοποιήθηκε. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα παραμείνω στο 2i αφού είναι συμβατό. Έκανα και μια επανεκκίνηση του ρουτερ, έβαλα και ενα ubuntu torrent να δω ταχύτητες και βλεπω τα παρακάτω.
    Πως σας φαίνονται τα νούμερα? Με την 30αρα το Attainable Rate Down συνήθως μου το έβγαζε 42-43 τώρα το βλεπω γύρω στα 38, αν και το Actual πλησιάζει 42. Απο Noise και Attenuation δεν έχω και πολλές γνώσεις. Να τους πάρω κανένα τηλεφωνακι να το κοιτάξουν ή καλά ειμαι;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (40).png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  6,1 KB 
ID: 205383Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (37).png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 205384


    edit: Πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο νήμα κάτι για τη συνδεσμολογία του ρουτερ. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα φίλτρα και σπλιτερ που έχει μαζί τo 2i. Άλλαξα και έβαλα κατευθείαν το ρουτερ στον τοίχο και το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο 2i και παίρνω αυτά τα νούμερα τώρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-07-21 Speedport Entry 2i.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  26,6 KB 
ID: 205386
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JoshCalv : 21-07-19 στις 18:37.

  6. #5916
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα νέα παραγγελία χτες του DP 50 XL (είχα 30αρι μέχρι τώρα) και σήμερα πριν λίγο ενεργοποιήθηκε. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα παραμείνω στο 2i αφού είναι συμβατό. Έκανα και μια επανεκκίνηση του ρουτερ, έβαλα και ενα ubuntu torrent να δω ταχύτητες και βλεπω τα παρακάτω.
    Πως σας φαίνονται τα νούμερα? Με την 30αρα το Attainable Rate Down συνήθως μου το έβγαζε 42-43 τώρα το βλεπω γύρω στα 38, αν και το Actual πλησιάζει 42. Απο Noise και Attenuation δεν έχω και πολλές γνώσεις. Να τους πάρω κανένα τηλεφωνακι να το κοιτάξουν ή καλά ειμαι;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (40).png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  6,1 KB 
ID: 205383Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (37).png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 205384


    edit: Πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο νήμα κάτι για τη συνδεσμολογία του ρουτερ. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα φίλτρα και σπλιτερ που έχει μαζί τo 2i. Άλλαξα και έβαλα κατευθείαν το ρουτερ στον τοίχο και το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο 2i και παίρνω αυτά τα νούμερα τώρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-07-21 Speedport Entry 2i.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  26,6 KB 
ID: 205386
    Καλημέρα. Μια χαρά μου φαίνονται τα νούμερα σου αφού είναι πολύ κοντά στο attainable. Σου φαίνεται χαμηλό επειδή πληρώνεις για 50;

  7. #5917
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα νέα παραγγελία χτες του DP 50 XL (είχα 30αρι μέχρι τώρα) και σήμερα πριν λίγο ενεργοποιήθηκε. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα παραμείνω στο 2i αφού είναι συμβατό. Έκανα και μια επανεκκίνηση του ρουτερ, έβαλα και ενα ubuntu torrent να δω ταχύτητες και βλεπω τα παρακάτω.
    Πως σας φαίνονται τα νούμερα? Με την 30αρα το Attainable Rate Down συνήθως μου το έβγαζε 42-43 τώρα το βλεπω γύρω στα 38, αν και το Actual πλησιάζει 42. Απο Noise και Attenuation δεν έχω και πολλές γνώσεις. Να τους πάρω κανένα τηλεφωνακι να το κοιτάξουν ή καλά ειμαι;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (40).png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  6,1 KB 
ID: 205383Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (37).png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 205384


    edit: Πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο νήμα κάτι για τη συνδεσμολογία του ρουτερ. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα φίλτρα και σπλιτερ που έχει μαζί τo 2i. Άλλαξα και έβαλα κατευθείαν το ρουτερ στον τοίχο και το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο 2i και παίρνω αυτά τα νούμερα τώρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-07-21 Speedport Entry 2i.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  26,6 KB 
ID: 205386
    Mε το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να πας άνετα σε 50αρι, ρίξε μια ματιά στα βασικά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #5918
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anaptiras2211 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Μια χαρά μου φαίνονται τα νούμερα σου αφού είναι πολύ κοντά στο attainable. Σου φαίνεται χαμηλό επειδή πληρώνεις για 50;
    Όχι απαραίτητα επειδή το πληρώνω, απλά αναρωτιόμουν μήπως τα νούμερα δείχνουν οτι ίσως θα μπορούσα να το πλησιάζω περισσότερο το 50αρι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να πας άνετα σε 50αρι, ρίξε μια ματιά στα βασικά.
    Θα το κοιτάξω. Πάντως σε οτι αφορά τις τηλεφωνικές συσκευές κλπ, υπάρχει μόνο μια συσκευή πάνω στο ρουτερ, στην κεντρική πρίζα. Υπάρχουν άλλες 2 πρίζες στο σπίτι τις οποίες έχουν αποσυνδέσει εδώ και χρόνια.

  9. #5919
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα νέα παραγγελία χτες του DP 50 XL (είχα 30αρι μέχρι τώρα) και σήμερα πριν λίγο ενεργοποιήθηκε. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα παραμείνω στο 2i αφού είναι συμβατό. Έκανα και μια επανεκκίνηση του ρουτερ, έβαλα και ενα ubuntu torrent να δω ταχύτητες και βλεπω τα παρακάτω.
    Πως σας φαίνονται τα νούμερα? Με την 30αρα το Attainable Rate Down συνήθως μου το έβγαζε 42-43 τώρα το βλεπω γύρω στα 38, αν και το Actual πλησιάζει 42. Απο Noise και Attenuation δεν έχω και πολλές γνώσεις. Να τους πάρω κανένα τηλεφωνακι να το κοιτάξουν ή καλά ειμαι;


    edit: Πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο νήμα κάτι για τη συνδεσμολογία του ρουτερ. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα φίλτρα και σπλιτερ που έχει μαζί τo 2i. Άλλαξα και έβαλα κατευθείαν το ρουτερ στον τοίχο και το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο 2i και παίρνω αυτά τα νούμερα τώρα:
    Καλησπέρα
    Kαί εγώ έχω attenuation 16 db καί τερματίζει στά 50 mbps,έχει δίκιο ο sweet dreams,άν από τήν μεριά σου είσαι οκ,δέν έχεις νά χάσεις κάτι άν τούς πάρεις ένα τηλέφωνο νά τό κοιτάξουν.

  10. #5920
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τον αναπηρικο dhcp σερβερ του 2i που ελεγα πριν πολυ καιρο. Επειδη δεν βρισκω τωρα τα μηνυματα μου να τα κανω quote, θα κανω μια μικρη περιληψη πριν αρχισω το rant.

    Εχω τον dhcp σερβερ του 2i να δινει απο 100 ως 150 (παλιοτερα τον ειχα απο 100 ως 120), με lease time τις 12 ωρες (τα 43200 δευτερα που λεει εκει) και να δινει τους dns της google σε οτι παιρνει ip μεσω dhcp (εικονα). Παλιοτερα λοιπον ειχα παραπονεθει οτι αυτες τις 12 ωρες δεν τις τηρει ποτε. Αν κατι μπει στο δικτυο μου τωρα, αποσυνδεθει και μετα απο λιγο ξανασυνδεθει ακομα και αμεσως μετα, ο αναπηρικος dhcp θα του δωσει νεα ip, οποτε το pool των 50 ips "αδειαζει" σε μια βδομαδα.

    [rant]
    Εχω εδω και 2,5 βδομαδες το λαπτοπ ενος φιλου και, οσο περιμενω το eshop να μου στειλει την παραγγελια μου, το δουλευω σαν media player με libreelec x64 (ναι, το ιδιο ακριβως λειτουργικο που εχω και στα rpi).
    Αυτες τις 2,5 βδομαδες λοιπον, παρολο που πολυ σπανια μενει κλειστο για περισσοτερες απο 12 ωρες που ειναι το lease time, το λαπτοπ εχει παρει ΟΟΟΛΕΣ τις ip που μπορει να δωσει ο dhcp του 2ι, επειδη καθε φορα που συνδεεται του δινει και νεα!

    Το πρωτο σπαστικο προβλημα ειναι οτι καθε φορα πρεπει να ψαχνω την ip του για να συνδεθω ειτε μεσω του web interface, ειτε μεσω ssh. Την βρισκω ανετα μεσω του web interface του ρουτερ ή μεσω του kodi που εχει το libreelec, αλλα και παλι αλλαζει ~3 φορες τη μερα.
    Το δευτερο, ακομα πιο σπαστικο προβλημα που παρατηρησα χτες, συμβαινει οταν συνδεομαι απο τον ssh client του κινητου (juicessh). Παρολο που παταω να μην αποθηκευσει credentials για την καθε συνδεση που κανω, αποθηκευει τα κλειδια για καθε συνδεση που εκανε. Και πλεον, εκτος απο τα 5 κλειδια που εχει για να συνδεομαι στα δικα μου (pc, σερβερ τοπικα, σερβερ απομακρυσμενα, pi zero και νετμπουκ) εχει αλλα 7-8 που ειναι απο τις συνδεσεις που εκανε στις διαφορετικες ip που ετυχε να παρει το λαπτοπ.
    Και δεν γινεται να σβησω αυτα τα επιπλεον κλειδια, πρεπει να τα σβησω ολα και μετα να ξαναπερασω τα δικα μου. Γιατι? Επειδη ο dhcp σερβερ του 2i ειναι κουλος και ειτε του βαλω lease time 1 δευτερο, ειτε 12 ωρες ειναι ενα και το αυτο.

    Για να ακουσω παλι απο τους ειδικους οτι αυτο ειναι σωστη συμπεριφορα...
    [/rant]
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2019-07-24-100743_1280x1024_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-07-19 στις 10:59.
    ديميتريس

  11. #5921
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον αναπηρικο dhcp σερβερ του 2i που ελεγα πριν πολυ καιρο. Επειδη δεν βρισκω τωρα τα μηνυματα μου να τα κανω quote, θα κανω μια μικρη περιληψη πριν αρχισω το rant.

    Εχω τον dhcp σερβερ του 2i να δινει απο 100 ως 150 (παλιοτερα τον ειχα απο 100 ως 120), με lease time τις 12 ωρες (τα 43200 δευτερα που λεει εκει) και να δινει τους dns της google σε οτι παιρνει ip μεσω dhcp (εικονα). Παλιοτερα λοιπον ειχα παραπονεθει οτι αυτες τις 12 ωρες δεν τις τηρει ποτε. Αν κατι μπει στο δικτυο μου τωρα, αποσυνδεθει και μετα απο λιγο ξανασυνδεθει ακομα και αμεσως μετα, ο αναπηρικος dhcp θα του δωσει νεα ip, οποτε το pool των 50 ips "αδειαζει" σε μια βδομαδα.

    [rant]
    Εχω εδω και 2,5 βδομαδες το λαπτοπ ενος φιλου και, οσο περιμενω το eshop να μου στειλει την παραγγελια μου, το δουλευω σαν media player με libreelec x64 (ναι, το ιδιο ακριβως λειτουργικο που εχω και στα rpi).
    Αυτες τις 2,5 βδομαδες λοιπον, παρολο που πολυ σπανια μενει κλειστο για περισσοτερες απο 12 ωρες που ειναι το lease time, το λαπτοπ εχει παρει ΟΟΟΛΕΣ τις ip που μπορει να δωσει ο dhcp του 2ι, επειδη καθε φορα που συνδεεται του δινει και νεα!

    Το πρωτο σπαστικο προβλημα ειναι οτι καθε φορα πρεπει να ψαχνω την ip του για να συνδεθω ειτε μεσω του web interface, ειτε μεσω ssh. Την βρισκω ανετα μεσω του web interface του ρουτερ ή μεσω του kodi που εχει το libreelec, αλλα και παλι αλλαζει ~3 φορες τη μερα.
    Το δευτερο, ακομα πιο σπαστικο προβλημα που παρατηρησα χτες, συμβαινει οταν συνδεομαι απο τον ssh client του κινητου (juicessh). Παρολο που παταω να μην αποθηκευσει credentials για την καθε συνδεση που κανω, αποθηκευει τα κλειδια για καθε συνδεση που εκανε. Και πλεον, εκτος απο τα 5 κλειδια που εχει για να συνδεομαι στα δικα μου (pc, σερβερ τοπικα, σερβερ απομακρυσμενα, pi zero και νετμπουκ) εχει αλλα 7-8 που ειναι απο τις συνδεσεις που εκανε στις διαφορετικες ip που ετυχε να παρει το λαπτοπ.
    Και δεν γινεται να σβησω αυτα τα επιπλεον κλειδια, πρεπει να τα σβησω ολα και μετα να ξαναπερασω τα δικα μου. Γιατι? Επειδη ο dhcp σερβερ του 2i ειναι κουλος και ειτε του βαλω lease time 1 δευτερο, ειτε 12 ωρες ειναι ενα και το αυτο.

    Για να ακουσω παλι απο τους ειδικους οτι αυτο ειναι σωστη συμπεριφορα...
    [/rant]
    Το Speedport θα δώσει την ίδια Ip στην mac Που την είχε πρίν, αν όμως αυτή η mac address αλλάζει;

    https://www.raspberrypi.org/forums/v...757705#p757705
    OK, I found it.

    In /etc/dhcpcd.conf there is a section which turns on one or other of the options

    clientid or duid

    as the identifier. The clientid option is apparently off by default, which is just the MAC address, and the duid option is on by default, which is the MAC address, prefixed by some "random" 8 bytes of data, as shown in /etc/dhcpcd.duid

    A quick edit of the config file and a reboot, and "all is as it once was", as the Guardian in "The City on The Edge Of Forever" said.

    Οποιο router και να πάρεις αυτό θα κάνει ο DHCP Server

  12. #5922
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προφανως δεν αλλαξε η mac! Πως θα αλλαζε η mac χωρις επεμβαση του χρηστη?
    Θα ελεγα οτι σε ενα λειτουργικο τοσο περιορισμενο οπως το libreelec δεν γινεται καν να αλλαξει, αλλα το ιδιο πραγμα κανει και σε οτι αλλο εχει συνδεθει πανω του.

    Αν θες, πες μου να κρατησω χειρογραφο log με τις ip που θα παρει το συγκεκριμενο λαπτοπ απο σημερα μεχρι την επομενη βδομαδα που θα του το παραδωσω φτιαγμενο.
    ديميتريس

  13. #5923
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι (γενικά προτιμώ να μην σχολιάσω αυτό το κατασκεύασμα...), αλλά το θέμα με τα κλειδιά του ssh θα μπορούσες να το παρακάμψεις με τη χρήση hostname αντί για IP στη σύνδεση.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  14. #5924
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη αντι για
    Κώδικας:
    root@192.168.1.100
    να δωσω
    Κώδικας:
    root@libreelec
    Δεν το πιανει ετσι. Οταν ομως θελω να συνδεθω στα samba shares του, αντι να δωσω
    Κώδικας:
    smb://192.168.1.100/
    που το πιανει κανονικα, δινω
    Κώδικας:
    smb://libreelec/
    και δουλευει και αυτο.

    Για να δουλεψει το πρωτο θα πρεπει ή να εχω ενα entry στο hosts μου που να αντιστοιχιζω την καθε ip με το εκαστοτε hostname, που δεν εχω και ουτε προκειται να κανω γιατι δεν εχει νοημα εφοσον μιλαμε για ΜΗ σταθερη ip, ή να τρεχει και στα 2 συστηματα που θα συνδεθουν μεταξυ τους ενα zeroconf service, πχ avahi, που παλι δεν βολευει γιατι πρεπει να ειναι και στα 2.
    Παραπανω, με τα samba shares δουλευει επειδη η ιδια η samba εχει το αναλογο feature built in.

    Σχετικα με το
    Οποιο router και να πάρεις αυτό θα κάνει ο DHCP Server
    που ειπωθηκε παραπανω.
    Την εποχη που δεν ειχα σταθερη ip στο συστημα μου, δηλαδη 10+ χρονια πριν, το speedtouch (536 και 585v6 αργοτερα) μου εδινε για ΜΗΝΕΣ την ιδια ip, σε σημειο που νομιζα οτι ειχα βαλει εγω σταθερη ip απο μονος μου. Υπογραμμιζω το "στο συστημα μου" γιατι ειναι το μονο πραγμα στο δικτυο μου που μπορω να τσεκαρω αμεσα, γιαυτο και το τσεκαρα πολυ συχνα τοτε.
    Επιπλεον, δεν θυμαμαι κανενα απο τα επομενα ρουτερ μου (wag200g, 585v8, td5130) να δινει φρεσκια ip τοσο συχνα (με ιδιο ή παρομοιο configuration παντα), οποτε ναι, εινια κουσουρι του 2i.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-07-19 στις 11:46.
    ديميتريس

  15. #5925
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Μόλις δοκίμασα κάνοντας disconnect και ξανά connect μετά από 10 λεπτά. Ίδια IP. Lease time 24 ώρες
    OK boomer

Σελ. 395 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 375385390393394395396397400405415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας