Σελ. 104 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.546-1.560 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #1546
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνώ με τον Gladiator. To "βγες και ξαναμπές" μερικών δεκαετιών πριν έχει γίνει τώρα "κάνε reset" και "αποσυνδέστε όλα τα καλώδια". Βέβαια, τότε λύνονταν έτσι πολλά προβλήματα, τώρα απλά εξαντλείται η υπομονή μας από τους 'frontmen' της τεχνικής υποστήριξης.
    hnesne

  2. #1547
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευγενικός ναι, αλλά μην τον αποκαλείς "τεχνικό". Αυτή την συμβουλή θα στην έδινε και η γιαγιά μου. Ούτε κάν ήξερε τι είναι η πόρτα. Τόσες χιλιάδες νέα άνεργα παιδιά με 2-3 πτυχία θετικών επιστημών το καθένα, και οι providers ακόμα προσλαμβάνουν από τα LIDL...
    Δεν μιλάω για το τηλεφωνικό κέντρο αλλά ανεξάρτητους τεχνικούς. Ήξερε τι είναι οι πόρτες, μπήκε στο router μου και είδε τις συσκευές μου με σταθερές ip κλπ. Βέβαια στην τελική δεν με ενδιαφέρει κιολας το γνωστικό το επίπεδο. Το αποτέλεσμα είναι πως θα δοκιμάσω επαναφορά και μετά πάω για αντικατάσταση.

  3. #1548
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση είναι ΟΧΙ, αλλά αυτό που θέλεις γίνεται...

    Δώσε συγκεκριμένη διεύθυνση στο hybrid μέσω DHCP με MAC binding και μετά βάλε
    στο static routing ένα νέο rule με αυτό το ip, μάσκα 255 όλα και το άλλο gateway.
    μπα, τζίφος μετά από πολλή ταλαιπωρία rebootαρισμάτων και επαναδοκιμών (όπου χάνει και το HDCP στο HDMI η Υβριδομ@μ@κία και πρέπει να αποσυνδέω το HDMI σπλιτερ και βάλε απευθείας καλώδιο να ξαναδεί σωστά HDCP και άντε πάλι βάλε το splitter κάθε φορά)

    ίσως να το κάνει το Speedport μόνο πάνω στα δικά του LAN και εγώ τα έχω όλα πάνω σε κεντρικό switch

    'φχαριστώ πάντως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από δυο reboot...πηρα τα παρακάτω στατιστικά... (Vdsl 30Mbps η σύνδεση)
    α, μόλις βρήκα αυτό να υποστηρίξω αυτά που έλεγα ποιο πίσω

    επιπλέον είδα αυτά τα αναφερόμενα SNR στην δικιά μου περίπτωση crosstalk στις 2 γραμμές ADSL2+ που μοιράζονται το πολυκαλώδιο του ΟΤΕ που μας συνδέει στο δίκτυο:

    και το Crypto και το Speedport πάνω στη μία γραμμή με την άλλη ασύνδετη κλειδώνει 23+ το πρώτο και 25- το δέυτερο με SNR 9+ το πρώτο και 11+ το δεύτερο με δεκαδικά πάνω-κάτω αναλόγως κεφιών πάντα
    με το που θα συνδεθεί το δεύτερο μόντεμ τότε
    α. το Crypto παραμένει σταθερό στα 23+ αλλά το SNR πέφτει στα 4.5
    β. το Speedport επαναδιαπραγματεύται τη γραμμή με την καμπίνα και κλειδώνει σχεδόν στα 21500 με SNR 9 παρά κάτι
    γ. αν το Crypto συνδεθεί δεύτερο με το Speedport ήδη να φλυαρεί στην άλλη γραμμή, κλειδώνει κάπου 20500 με 9dB SNR και μένει εκεί

    σημειωτέον και τα δύο με SLA ενεργοποιημένο και μικρές διαφοροποιήσεις ταχύτητας στην διάρκεια της ημέρας


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο του ΟΤΕ αν είναι εναέριο έχει μεταλλικό πλέγμα για προστασία από μηχανικές καταπονήσεις, δεν έχει καμία σχέση με γείωση.
    σίγουρος? η λογική λέει πως θα έπρεπε να υπάρχει γείωση στο μπλεντάζ στο σημείο του κέντρου για Η/Μ θωράκιση - πρέπει να μετρήσω όποτε ξαναανέβω στη στέγη

    θεωρητικώς όλα τα καλώδια που φεύγουν από την καμπίνα πρέπει να έχουν το μπλεντάζ γειωμένο πάνω της και ελεύθερο στο άλλο άκρο - έτσι γειώνουμε βέλτιστα τα στούντιου ήχου, όλα τα μπλεντάζ σε ένα σημείο (αστέρας) στην κονσόλα και ασύνδετα στην άλλη μεριά αν δεν υπάρχει θέμα phantom power και παντού τρέχουν κατα το δυνατόν διαφορικά σήματα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο FTP γειώνουμε την θωράκιση και όχι φυσικά τα επιπλέον ζευγάρια του καλωδίου, σε χωριστή γείωση από αυτή του ρεύματος αν η γείωση είναι με ηλεκτρόδια ή σε χωριστή λήψη αν η γείωση είναι θεμελιακή.
    αν έχεις δυο ελεύθερα ζεύγη σίγουρα μαζεύουν και επανεκπέμουν θόρυβο από τα δυο ενεργά - γειώνοντας τα ουσιαστικά βάζεις μια μορφής θωράκιση γης ανάμεσα στα ενεργά καθώς δεν έβρισκα F/FTP 5E παρά μόνο F/UTP 6 - τώρα για να επιβεβαιώσω διαφορά SNR πρέπει να ανεβοκατεβαίνω κεραμίδια αποσυνδέω κλπ κλπ και βαριέμαι και ξαναμπουτάρει συνεχώς και ο Hybrid με την άνωθεν αναφερόμενη ταλαιπωρία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά θα πρέπει και τα υπόλοιπα εξαρτήματα να είναι θωρακισμένα (φις, πρίζες, κ.λ.π.) και η γείωση να γίνει με σωστές προδιαγραφές αλλιώς μπορεί να αποδειχθεί επιζήμια ή ακόμη και επικίνδυνη.
    γι'αυτό και ένωσα μπλεντάζ με ελεύθερα ζεύγη αλλά όχι από την άλλη μεριά, δηλαδή συνεχίζω τη γείωση αν έρχεται από το κέντρο μέσω του μλεντάζ - γείωση με ΔΕΗ απαπά δεν το συζητάμε, πέρα από την ασφάλεια το τελευταίο που θέλω είναι λούπες γείωσης να βάζουν αβέρτα θόρυβο αρμονικών δικτύου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mi_ka : 27-10-16 στις 16:19.

  4. #1549
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δε μπορεις, απο "καρφωμένα" όρια, αυτό το router σκίζει.
    Κρίμα...
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

  5. #1550
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mi_ka Εμφάνιση μηνυμάτων
    σίγουρος? η λογική λέει πως θα έπρεπε να υπάρχει γείωση στο μπλεντάζ στο σημείο του κέντρου για Η/Μ θωράκιση - πρέπει να μετρήσω όποτε ξαναανέβω στη στέγη

    θεωρητικώς όλα τα καλώδια που φεύγουν από την καμπίνα πρέπει να έχουν το μπλεντάζ γειωμένο πάνω της και ελεύθερο στο άλλο άκρο - έτσι γειώνουμε βέλτιστα τα στούντιου ήχου, όλα τα μπλεντάζ σε ένα σημείο (αστέρας) στην κονσόλα και παντού τρέχουν κατα το δυνατόν διαφορικά σήματα



    α. αν έχεις δυο ελεύθερα ζεύγη σίγουρα μαζεύουν και επανεκπέμουν θόρυβο από τα δυο ενεργά - γειώνοντας τα ουσιαστικά βάζεις μια μορφής θωράκιση γης ανάμεσα στα ενεργά καθώς δεν έβρισκα F/FTP 5E παρά μόνο F/UTP 6 - τώρα για να επιβεβαιώσω διαφορά SNR πρέπει να ανεβοκατεβαίνω κεραμίδια αποσυνδέω κλπ κλπ και βαριέμαι



    γι'αυτό και ένωσα μπλεντάζ με ελεύθερα ζεύγη αλλά όχι από την άλλη μεριά, δηλαδή συνεχίζω τη γείωση αν έρχεται από το κέντρο μέσω του μλεντάζ - γείωση με ΔΕΗ απαπά δεν το συζητάμε, πέρα από την ασφάλεια το τελευταίο που θέλω είναι λούπες γείωσης να βάζουν αβέρτα θόρυβο αρμονικών δικτύου
    Έχεις μπερδέψει τον ήχο με το τηλεφωνικό σήμα και γενικά τι κάνουμε στα στούντιο με τα καλώδια του OTE.
    Το πλέγμα που υπάρχει γύρω από το τηλεφωνικό καλώδιο είναι για τις μηχανικές καταπονήσεις ενώ τα καινούργια είναι με συρματόσχοινο και λέγονται σχήματος "8".
    Το ατσάλινο πλέγμα και το συρματόσχοινο δεν χρησιμοποιούνται για να μειώσουν τον θόρυβο από το τηλεφωνικό σήμα αλλά για πρακτικούς λόγους, για να μπορούμε να έχουμε εναέρια το καλώδιο χωρίς να κοπεί.
    Σε περιοχές που έχουμε κεραυνοπτώσεις ή όπου άλλου κρίνει ο ΟΤΕ αναγκαίο γειώνει τα καλώδια ώστε να προστατευτεί το σύστημα του από ανεπιθύμητες και επικίνδυνες υπερτάσεις.

    Προστασία Εναέριου Δικτύου

    Spoiler:
    Προστασία Εναέριου Δικτύου
    Τερματικές διατάξεις ή υπόγειο δίκτυο που συνδέονται σε εναέριεςτηλεπικοινωνιακές γραμμές, πρέπει να προστατεύονται. Στο σημείο σύνδεσης εναέριο-
    υπόγειο πρέπει να τοποθετούνται αλεξικέραυνα. Το μήκος δε της σύνδεσης τους να είναι ελάχιστο. Προστασία δεν απαιτείται εάν το εναέριο καλώδιο έχει μπλεντάζ ή είναι τύπου «8» και έχει μήκος μικρότερο από 500 m.
    Ο οπλισμός των εναέριων καλωδίων (μπλεντάζ ή συρματόσχοινο) γειώνεται και στα δύο άκρα. Για μήκη καλωδίων μικρότερα των 30 m αρκεί μόνο μία γείωση. Σε περιοχές υψηλού κινδύνου κεραυνόπτωσης, ο οπλισμός γειώνεται και κάθε 500 m. Όσον αφορά τα γυμνά σύρματα αναπτύσσονται μεγάλες τάσεις που υπερπηδούν τους μονωτήρες.
    Η πιθανότητα πλήγματος από κεραυνό αυξάνει με το ύψος των στύλων της γραμμής.
    Ο γειωτής προστασίας του ξύλινου στύλου πρέπει να είναι χαλύβδινο σύρμα Φ4 mm επιψευδαργυρωμένο. Αυτό τοποθετείται στο έδαφος στο ίδιο με το στύλο βάθος και εξέχει από τον στύλο 220 cm περίπου με τα συρματάκια του σε ακτινωτή διάταξη.
    Γενικά τα μέτρα προστασίας στις εναέριες γραμμές εξαρτώνται από την πορεία και το μήκος της γραμμής.
    Όσον αφορά την δράση κεραυνών οι εναέριες γραμμές διακρίνονται σε 3 ζώνες κινδύνου.
    Κεφάλαιο2ο : Τεχνική Ανάλυση Του Τηλεπικοινωνιακού Δικτύου Της Ελλάδας Α’ Μέρος 23
    1. Εναέριες γραμμές με μικρό κίνδυνο εμφάνισης βλάβης όταν το καλώδιο έχει μήκος μικρότερο των 500 m που δεν είναι σε όρη (με υψομετρική διαφορά
    μεγαλύτερη των 300 m από το γύρω περιβάλλον) ή δεν οδεύουν προς τα όρη.
    2. Εναέριες γραμμές με υψηλό κίνδυνο. Γυμνά σύρματα οποιουδήποτε μήκους που δεν είναι ή δεν οδεύουν σε όρη.
    ii. Εναέρια καλώδια με μήκος μικρότερο των 500 m που είναι ή οδεύουν
    σε όρη.
    iii. Εναέρια καλώδια ή και σύρματα με καλώδια μήκους περισσότερο των 500 m που δεν οδεύουν προς τα όρη.
    3. Εναέριες γραμμές με ιδιαίτερα υψηλό κίνδυνο.
    i. Γυμνά σύρματα οποιουδήποτε μήκους που οδεύουν προς τα όρη.
    ii. Εναέρια καλώδια άνω των 500 m που οδεύουν προς τα όρη.
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση από τις παραπάνω εάν εμφανισθούν βλάβες από κεραυνοπτώσεις πρέπει να ληφθούν μέτρα ιδιαίτερα υψηλού κινδύνου
    (προστασία από μεγάλη ενέργεια, τάση με GDR ή VDR και γειώσεις ανάλογα με την περίπτωση).


    Είναι επικίνδυνο λοιπόν να χρησιμοποιούμε την γείωση του καλωδίου του ΟΤΕ για να γειώσουμε δικά μας καλώδια.

    Αν θέλουμε να γειώσουμε το δικό μας εσωτερικό δίκτυο το κάνουμε αυτόνομα ώστε να εξασφαλίσουμε ότι είναι απομονωμένο από τις γειώσεις των άλλων δικτύων και υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για να το κάνουμε, αλλιώς καλύτερα να μην το κάνουμε καθόλου.

    Ας πάμε τώρα στο FTP και τις γείωση των ζευγών, η θωράκιση είναι περιμετρικά του κάθε καλωδίου ώστε να δημιουργεί έναν κλωβό γύρω από το καλώδιο και όχι κατά μήκος των αγωγών των ζευγών, το σκεπτικό σου δεν έχει καμία σχέση με ότι έχει να κάνει με θωράκιση.

    Ερώτηση:
    Aν πέσει ένας κεραυνός και δημιουργηθεί κρουστική υπέρταση στα γειωμένα τμήματα του καλωδίου του ΟΤΕ, έχεις σκεφτεί τι θα πάθει το δικό σου FTP καλώδιο;;
    Καλά, για την χρησιμοποίηση των αγωγών των ζευγών για θωράκιση δεν χρειάζεται να το αναφέρουμε ξανά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #1551
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δέχομαι τις απαντήσεις σου ως εμπεριστατωμένες και σε ευχαριστώ για την ορθή ενημέρωση - όσο για "γείωση" από το τηλεφωνικό καλώδιο, μάλλον δεν το γράφω ευκρινώς καθώς εύκολα παρεξηγήται στα ελληνικά καθώς δεν το κάνω grounded αλλά ψευδοscreened και από την άλλη μεριά το αλουμινόφυλλο και τα βραχυκυκλωμένα ζεύγη που αποτελούν ηλεκτική συνέχεια του μπλεντάζ του ΟΤΕ δεν βγαίνουν από το πλαστικό μανίκι του καλωδίου το οποίο καταλήγει μακρυά από οτιδήποτε άλλο - τώρα σε περίπτωση κρούσης, η επίδραση θα είναι πάνω κάτω το ίδιο καθώς και στα φίλτρα η γραμμή από έξω συνεχίζεται ώς έχει προς τα DSL ζεύγη του FTP (τα φίλτρα τα άνοιξα και τα έλεγξα, άντε να κόψουν λίγο τα υψίσυχνα της σφαλιάριας τα φίλτρα της τηλεφνικής μεριάς) - απλά αντί το ελεύθερο άκρο του μπλεντάζ να καταλήγει έξω από το σπίτι, συνεχίζει μέσα αλλά μακρυά από οποιονδήποτε για να αποτελεί θέμα ασφαλείας - πάντως με προβλημάτισες αρκετά για να δω δοκιμές αποσυνέδοντας την συνέχεια του screen που δημιόργησα με τα ζεύγη - όποτε το δω θα γράψε διαφορές SNR αν υπάρχουν

    ευχαριστώ και πάλι!

    πάντως ξαναθεωρώ λογικό να υπάρχει κάποια επίδραση των ελέυθερων ζευγών αν βραχυκυκλώσεις τα άκρα τους ή αν τα γειώσεις στο θόρυβο των ενεργών μέσα στο ίδιο καλώδιο - πρέπει να δω SNR
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mi_ka : 27-10-16 στις 17:17.

  7. #1552
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    θελω να ρωτησω κατι ασχετο..επειδη μαλλον θα παω vodafone μου ειπαν οτι δεν δινουν νεο εξοπλισμο αλλα στον υπαρχων θα παραμεινει.πως θα βαλουν τους νεους κωδικους ppoe στο speedport? ή θα τους βαλω χειροκινητα?

  8. #1553
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να ρωτησω κατι ασχετο..επειδη μαλλον θα παω vodafone μου ειπαν οτι δεν δινουν νεο εξοπλισμο αλλα στον υπαρχων θα παραμεινει.πως θα βαλουν τους νεους κωδικους ppoe στο speedport? ή θα τους βαλω χειροκινητα?
    Δεν χρειάζεται κωδικούς σε γραμμή Hol, και test@hol.gr να βάλεις θα κάνει σύνδεση, το speedport όμως δεν είναι δικό σου πρέπει να το επιστρέψεις στον ΟΤΕ

  9. #1554
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται κωδικούς σε γραμμή Hol, και test@hol.gr να βάλεις θα κάνει σύνδεση, το speedport όμως δεν είναι δικό σου πρέπει να το επιστρέψεις στον ΟΤΕ
    του το ειπα οτι ειναι χρησιδανειο και επεμενε πως δεν θα μου το ζητησουν πισω

  10. #1555
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    του το ειπα οτι ειναι χρησιδανειο και επεμενε πως δεν θα μου το ζητησουν πισω
    Σίγουρα οταν θα σου έρθει ο λογαριασμός θα σου πούνε οτι θα τα πληρώσουνε αυτοί

  11. #1556
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα οταν θα σου έρθει ο λογαριασμός θα σου πούνε οτι θα τα πληρώσουνε αυτοί
    λες χαχα?? το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλα εξοπλισμο και δεν πουλανε τα θρυλικα netfaster τουλαχιστον θα τα αγοραζα θα αξιζε η αγορα.

  12. #1557
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το να επιμένει ο υπάλληλος της μίας εταιρείας ότι δεν θα το ζητήσει πίσω η άλλη είναι κάπως... Μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σου πει μετά από κάποιο καιρό κάποια τα χαρίζει αλλά δεν νομίζω το speedport (λόγω κόστους, όχι αξίας). Σε συγγενή μου χάρισαν το παλιό που δεν υποστήριζε το FON, τώρα ίσως χαρίζουν και άλλα που δεν υποστηρίζουν ευρυζωνική. Το speedport είναι και VDSL και σετάρισμα για ΟΤΕ TV παίρνει και FON και ευρυζωνική τηλεφωνία υποστηρίζει, οπότε δεν θα ποντάριζα να το χαρίζουν.
    hnesne

  13. #1558
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    το ξερω και εγω αυτο υπεθεσα θα τον ξαναρωτησω βεβαια οταν θα παω.αλλα στην περιπτωση που μου το ζητησει ο οτε εγω ια μεινω χωρις εξοπλισμο η θα μου παρεχει δωρεαν η vodafone?

  14. #1559
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O OTE αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησε να δίνει τις συσκευές με χρησιδάνειο από το 2012. Όσοι είναι με παλαιότερα συμβόλαια, δεν τον επιστρέφουν.

  15. #1560
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο τρεις ερωτήσεις και προτάσεις που σίγουρα θα βοηθήσουν και άλλους εδώ μέσα

    1. ΜΗ γελάσεις (και μη χτυπάτε οι άλλοι)... δοκίμασες να γυρίσεις το
    WAN -> WAN ethernet (LAN1) -> ETH -> IP Version αποκλειστικά σε ipv4?
    (αν το κάνεις, οποσδήποτε reboot ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ και φυσικά του router)

    Αν αυτό σου λύσει ΟΛΑ τα προβλήματα, το ζήτημά σου είναι αλλού...

    2. Πόσα forwards έχεις κάνει ? και σε entries και σε ip ranges? Δύο ? (5050, 8866), μερικά? ένα σωρό?,

    3. Δοκίμασες "ψηλά" ports (πάνω από το 32768)? Προτείνω να χρησιμοποιήσεις στο PC κάποιο πρόγραμμα portlistener
    πχ http://www.rjlsoftware.com/software/.../portlistener/ ώστε να αφήσεις το pc να ακούει στην
    πχ 35050 και να ελέγξεις με http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ αν το forward λειτουργεί.
    Το έχω αποσυνδέσει το "προβληματικό" router για να το επιστρεψω σήμερα και να πάρω άλλο. Οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τα παραπάνω. Όταν θα στήσω το καινούριο, αν εξακολουθώ να έχω προβλήματα θα τα δω.

    Αλλά έχω συνδεδεμένο το προηγούμενο που τα ports δουλευαν μια χαρά και
    1)τo έχω IPv4/v6 χωρίς πρόβλημα
    2)έχω 11 μονά και δουλεύουν. Στο άλλο στα 5-6 κάποια δεν δούλευαν. Δοκίμασα να τα σβήσω όλα και να δοκιμάσω ένα απο αυτά που δεν δούλευε και δεν δούλευε πάλι.
    3)Δοκίμασα και ψηλά ports χωρίς αποτέλεσμα.

Σελ. 104 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας