Σελ. 364 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 344354359362363364365366369374384 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.446-5.460 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #5446
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις είχα το πρόβλημα, δοκίμασα αμέσως με τον φορητό και με ασύρματη κάρτα usb το wifi του router και το πρόβλημα επέμενε. Σημειωτέον ότι ο πιτσικρικάς έπαιζε μέσω powerline online στο ps4 χωρίς πρόβλημα το ίδιο διάστημα. Και τώρα που φαίνεται να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση, έχω μια δυσκολία να μπω στο NAS απομακρυσμένα - αν και δεν αποκλείω να φταίει ο server της Seagate... Ίδωμεν!
    Επόμενο λογικό βήμα να βγάλεις το ASUS....
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  2. #5447
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ευχαριστώ για την όποια τυχόν απάντηση.
    Ακολούθησα όλους τους οδηγούς του φόρουμ, για το remote access, ώστε να έχω απομακρυσμενη πρόσβαση στο ρουτερ του νήματος.
    Από το MYOTENET.GR απενεργοποίησα το firewall , και γενικώς τα έκανα όλα ακριβώς όπως τα γράφουν οι οδηγοί.
    Πρόσβαση όμως δεν έχω.
    Επειδή είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να αποκτήσω remote access σε ένα ρουτερ, θέλω να κάνω ορισμένες ερωτήσεις, και συγγνώμη εκ των προτέρων από τους "μύστες" του φόρουμ που τα παίζουν αυτά στα δάκτυλα, εάν τους φαίνεται αστεία η ερώτησή μου:
    Έφτιαξα μοναδικό όνομα host, σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό:https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%BD%CE%B1
    Στη παρακάτω φωτογραφία που επισυνάπτω, στην ip target, το αφήνω ως έχει στη προεπιλογή, ή βάζω την κλασσική της εισόδου του ρουτερ (192.168....);
    Επίσης στο μενού modify όπως φαίνεται στην εικόνα, πειράζω κάτι επιπλέον;

    Γενικά, ακολούθησα τον οδηγό που επισυνάπτω, δεν έκανα κάτι επιπλέον,πέραν βέβαια της επιλογής Internet -> Security -> Local Service Control
    όπου έδωσα ένα όνομα, Allow , IP range όλα μηδενικά και τσέκαρα όλες τις επιλογές.

    Το ρωτάω, λόγω ότι ψάχνω να βρω το λόγο που δεν έχω πρόσβαση απομακρυσμενα.
    Επίσης, στην απομακρυσμενη πρόσβαση, προσπαθώ να μπω από Android συσκευή μέσω δεδομένων. Υπάρχει κάποιος περιορισμός επ'αυτού; ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PicsArt_03-23-11.15.21.png  


  3. #5448
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ευχαριστώ για την όποια τυχόν απάντηση.
    Ακολούθησα όλους τους οδηγούς του φόρουμ, για το remote access, ώστε να έχω απομακρυσμενη πρόσβαση στο ρουτερ του νήματος.
    Από το MYOTENET.GR απενεργοποίησα το firewall , και γενικώς τα έκανα όλα ακριβώς όπως τα γράφουν οι οδηγοί.
    Πρόσβαση όμως δεν έχω.
    Επειδή είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να αποκτήσω remote access σε ένα ρουτερ, θέλω να κάνω ορισμένες ερωτήσεις, και συγγνώμη εκ των προτέρων από τους "μύστες" του φόρουμ που τα παίζουν αυτά στα δάκτυλα, εάν τους φαίνεται αστεία η ερώτησή μου:
    Έφτιαξα μοναδικό όνομα host, σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό:https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%BD%CE%B1
    Στη παρακάτω φωτογραφία που επισυνάπτω, στην ip target, το αφήνω ως έχει στη προεπιλογή, ή βάζω την κλασσική της εισόδου του ρουτερ (192.168....);
    Επίσης στο μενού modify όπως φαίνεται στην εικόνα, πειράζω κάτι επιπλέον;

    Γενικά, ακολούθησα τον οδηγό που επισυνάπτω, δεν έκανα κάτι επιπλέον,πέραν βέβαια της επιλογής Internet -> Security -> Local Service Control
    όπου έδωσα ένα όνομα, Allow , IP range όλα μηδενικά και τσέκαρα όλες τις επιλογές.

    Το ρωτάω, λόγω ότι ψάχνω να βρω το λόγο που δεν έχω πρόσβαση απομακρυσμενα.
    Επίσης, στην απομακρυσμενη πρόσβαση, προσπαθώ να μπω από Android συσκευή μέσω δεδομένων. Υπάρχει κάποιος περιορισμός επ'αυτού; ευχαριστώ.

    βάζεις την διευθυνση που έχεις καταχωρήσει στο πεδίο Host Name

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 202568

    εννοείται ότι συμπληρώνεις όλα τα πεδία στο ρούτερ και κάνεις και apply

  4. #5449
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orestian Εμφάνιση μηνυμάτων
    βάζεις την διευθυνση που έχεις καταχωρήσει στο πεδίο Host Name

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 202568

    εννοείται ότι συμπληρώνεις όλα τα πεδία στο ρούτερ και κάνεις και apply
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Ουσιαστικά port forwarding ήθελα να κάνω, και σήμερα το κατάφερα, αφού μετά από μπόλικο διάβασμα που έριξα στο διαδίκτυο, κατάλαβα και έμαθα, ότι ο ΟΤΕ παίζει με διπλό NAT λόγω έλλειψης spare IPs, και με είχαν πίσω από NAT. Τελικά τους πήρα τηλέφωνο, ευγενικός ο τεχνικός, και μου το άλλαξε.
    Έπαιξε από το πρωί που έγινε η αλλαγή και είχα remote access επιτέλους,και στο portchecker.co αλλά και στο canyouseeme.org, μου έδειχνε τις πόρτες ανοικτές.

    Και έπειτα, ήθελα να αλλάξω modulation στο dsl.
    Έτσι κι έγινε, και έκανα reboot από το μενού του ρουτερ (όχι factory reset).(Τα αναφέρω αυτά για να δείξω τι ενέργειες έκανα, δε ξέρω εάν σχετίζεται με το πρόβλημά μου).

    Πάω τώρα να κάνω remote access, και με γύρισε στην πρότερη κατάσταση, δηλαδή πάλι με proxy, με δείχνει ότι βγαίνω πάλι χωρίς public/πραγματική IP.
    Και στα ανωτέρω σάιτ, πάλι μου δείχνει τις πόρτες κλειστές και διαφορετική IPν4 από αυτή που δείχνει στο μενού του ρούτερ, όπως πριν με λίγα λόγια.

    Τι στο καλό έπαθε;
    Τι σόι αλλαγή έκανε αυτός; περιστασιακή ήταν και δε το κράτησε μόνιμα μέσα;

    Το τράβηξα πάλι reboot, και τα ίδια.
    Το έκανα και factory reset, και πάλι τα ίδια.
    Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο, δεν είναι παιχνίδι να τους παίρνω κάθε τρεις και λίγο για να το αλλάζουν εκ νέου.
    Καμία λύση;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasileios87 : 27-03-19 στις 17:35.

  5. #5450
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasileios87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Ουσιαστικά port forwarding ήθελα να κάνω, και σήμερα το κατάφερα, αφού μετά από μπόλικο διάβασμα που έριξα στο διαδίκτυο, κατάλαβα και έμαθα, ότι ο ΟΤΕ παίζει με διπλό NAT λόγω έλλειψης spare IPs, και με είχαν πίσω από NAT. Τελικά τους πήρα τηλέφωνο, ευγενικός ο τεχνικός, και μου το άλλαξε.
    Έπαιξε από το πρωί που έγινε η αλλαγή και είχα remote access επιτέλους,και στο portchecker.co αλλά και στο canyouseeme.org, μου έδειχνε τις πόρτες ανοικτές.

    Και έπειτα, ήθελα να αλλάξω modulation στο dsl.
    Έτσι κι έγινε, και έκανα reboot από το μενού του ρουτερ (όχι factory reset).(Τα αναφέρω αυτά για να δείξω τι ενέργειες έκανα, δε ξέρω εάν σχετίζεται με το πρόβλημά μου).

    Πάω τώρα να κάνω remote access, και με γύρισε στην πρότερη κατάσταση, δηλαδή πάλι με proxy, με δείχνει ότι βγαίνω πάλι χωρίς public/πραγματική IP.
    Και στα ανωτέρω σάιτ, πάλι μου δείχνει τις πόρτες κλειστές και διαφορετική IPν4 από αυτή που δείχνει στο μενού του ρούτερ, όπως πριν με λίγα λόγια.

    Τι στο καλό έπαθε;
    Τι σόι αλλαγή έκανε αυτός; περιστασιακή ήταν και δε το κράτησε μόνιμα μέσα;

    Το τράβηξα πάλι reboot, και τα ίδια.
    Το έκανα και factory reset, και πάλι τα ίδια.
    Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο, δεν είναι παιχνίδι να τους παίρνω κάθε τρεις και λίγο για να το αλλάζουν εκ νέου.
    Καμία λύση;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.
    Δεν μπορείς να κάνεις εσύ κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι θέμα παρόχου οπότε παίρνεις πάλι τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #5451
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να κάνεις εσύ κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι θέμα παρόχου οπότε παίρνεις πάλι τηλέφωνο.
    Ευχαριστώ.
    Πρέπει να τους ξαναπάρω.

  7. #5452
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ την παρέα.Έχω μερικές απορίες όσον αφορά το εν λόγω ρούτερ.Καταρχήν έχω τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής και voip τηλεφωνία με 24αρη ίντερνετ. Πως γινεται να εχω συνέχεια ασύρματο ίντερνετ το τηλέφωνο να δουλεύει κανονικά, αλλά τακτά χρονικά διαστήματα να μην εχω ίντερνετ σε όποια συσκευή (pc,smart tv,ps4) είναι συνδεδεμένη με ethernet καλώδιο;Επανέρχεται μετά από 1ή 2λεπτά αλλά είναι σπαστικό να γίνεται συνέχεια.

  8. #5453
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα.Έχω μερικές απορίες όσον αφορά το εν λόγω ρούτερ.Καταρχήν έχω τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής και voip τηλεφωνία με 24αρη ίντερνετ. Πως γινεται να εχω συνέχεια ασύρματο ίντερνετ το τηλέφωνο να δουλεύει κανονικά, αλλά τακτά χρονικά διαστήματα να μην εχω ίντερνετ σε όποια συσκευή (pc,smart tv,ps4) είναι συνδεδεμένη με ethernet καλώδιο;Επανέρχεται μετά από 1ή 2λεπτά αλλά είναι σπαστικό να γίνεται συνέχεια.
    Κάνε ένα hard reset στο router(θα πρέπει να το ρυθμίσεις από την αρχή) και κοίταξε αν έχει το τελευταίο firmware, αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση ζήτησε αντικατάσταση εξοπλισμού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #5454
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα.Έχω μερικές απορίες όσον αφορά το εν λόγω ρούτερ.Καταρχήν έχω τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής και voip τηλεφωνία με 24αρη ίντερνετ. Πως γινεται να εχω συνέχεια ασύρματο ίντερνετ το τηλέφωνο να δουλεύει κανονικά, αλλά τακτά χρονικά διαστήματα να μην εχω ίντερνετ σε όποια συσκευή (pc,smart tv,ps4) είναι συνδεδεμένη με ethernet καλώδιο;Επανέρχεται μετά από 1ή 2λεπτά αλλά είναι σπαστικό να γίνεται συνέχεια.
    Εγώ έχω βάλει στην LAN1 ένας ASUS DSL-AC56U και έχω το ίδιο πρόβλημα...

  10. #5455
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις μόλις ζήτησα αντικατάσταση του ρουτερ.Πείτε λίγο και για τα χαρακτηριστικά τις γραμμής αν είναι καλα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2019-01-31-15-43-43.jpg  


  11. #5456
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια χαρά είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #5457
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Μια ερώτηση παιδιά .. Πως μπορώ σε speedport entry 2i να στριμαρω με κάποιον τρόπο από 2.4Ghz σε 5Ghz για να μπορώ να βλέπω 4K σε τηλεόραση LG; Με το speedport plus δεν είχα θέμα με τα 5Ghz αλλά με το speedport entry 2i όλο κολλάει με το 2.4Ghz κανάλι το streaming στην τηλεόραση.. Μόνο 720 mai 1080p παίζει απροβλημάτιστα , στα 4K UHD τιποτα δυστηχως..

  13. #5458
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση παιδιά .. Πως μπορώ σε speedport entry 2i να στριμαρω με κάποιον τρόπο από 2.4Ghz σε 5Ghz για να μπορώ να βλέπω 4K σε τηλεόραση LG; Με το speedport plus δεν είχα θέμα με τα 5Ghz αλλά με το speedport entry 2i όλο κολλάει με το 2.4Ghz κανάλι το streaming στην τηλεόραση.. Μόνο 720 mai 1080p παίζει απροβλημάτιστα , στα 4K UHD τιποτα δυστηχως..
    Εξαρτάται από την συσκευή.
    Αν μια συσκευή βρει σήμα καλύτερο στα 5 από τα 2.4 θα δώσει προτεραιότητα στα 5.
    Αν θέλεις να συνδέεσαι μόνο στα 5 θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα 2.4 από το ρούτερ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #5459
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από την συσκευή.
    Αν μια συσκευή βρει σήμα καλύτερο στα 5 από τα 2.4 θα δώσει προτεραιότητα στα 5.
    Αν θέλεις να συνδέεσαι μόνο στα 5 θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα 2.4 από το ρούτερ.
    το θεμα ειναι πως θα μετατρεψω τα 2.4 σε 5 αφου το speedport entry 2 δεν εχει 5Ghz;

  15. #5460
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ζητα απ το οτε αντικατασταση του με το αλλο που δινει που εχει 2,4 ή 5

Σελ. 364 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 344354359362363364365366369374384 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας