Σελ. 180 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.686-2.700 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #2686
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενεργοποιημένο QoS? Αν ναι, το έχεις πειράξει;
    Ενεργοποιημένο ναι. Πειραγμένο όχι.

  2. #2687
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μετά από διακοπή ρεύματος (το speedport σε ups, το καφάο όχι) και απώλεια του internet, όταν επιστρέψει το ρεύμα στην περιοχή δεν επανασυνδέεται και θέλει βγάλσιμο της τροφοδοσιας για να κάνει reboot (δεν έχει και κουμπί).

    το άφησα κανένα τέταρτο πριν το κάνω restart.

    Έχετε δει το ίδιο και στα δικά σας ?

  3. #2688
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    μήπως μπορούμε να το δώσουμε πίσω και να μας πιστώσουν τα x €υρώ (20? 30€?) που τους κοστίσε στον λογαριασμό μας για να πάρουμε ένα του εμπορίου?

    Οσα προβλήματα δεν είχα σε 10 χρόνια τα έχω στις 2 βδομάδες που έχω vdsl και speedport.

  4. #2689
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως μπορούμε να το δώσουμε πίσω και να μας πιστώσουν τα x €υρώ (20? 30€?) που τους κοστίσε στον λογαριασμό μας για να πάρουμε ένα του εμπορίου?

    Οσα προβλήματα δεν είχα σε 10 χρόνια τα έχω στις 2 βδομάδες που έχω vdsl και speedport.
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν το έχεις πληρώσει, το λαμβάνεις με χρησιδάνειο.
    Όταν φύγεις από τον ΟΤΕ θα πρέπει να το επιστρέψεις, διαφορετικά θα σου το χρεώσουν τότε.

  5. #2690
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Κάποιο VDSL modem σαν το Huawei που έδιναν παλιά για ADSL2+ ή το του εμπορίου Linksys WAG200G?
    Δεν με πειράζει αν δεν είναι dual (ή triple ή quadruple) band ή ακόμα και αν δεν είναι ασύρματο, τι θα συνιστούσατε?

  6. #2691
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Υπάρχει κάποιο link με τα διαθέσιμα firmwares για το Entry 2i;
    Στο site της Cosmote όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι.

  7. #2692
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο VDSL modem σαν το Huawei που έδιναν παλιά για ADSL2+ ή το του εμπορίου Linksys WAG200G?
    Δεν με πειράζει αν δεν είναι dual (ή triple ή quadruple) band ή ακόμα και αν δεν είναι ασύρματο, τι θα συνιστούσατε?
    Αν δεν έχεις VOIP και δεν θα σε γυρίσουν σύντομα κοίτα προς tp-link και asus, να υποστηρίζουν όμως τουλάχιστον 17a profile vectoring, θα σου χρειαστεί αν πάρεις από καμπίνα



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο link με τα διαθέσιμα firmwares για το Entry 2i;
    Στο site της Cosmote όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι.
    Δεν υπάρχουν τα firmware στο site, κάποια στιγμή (νύχτα) θα σου περάσουν το τελευταίο αν δεν το έχεις ήδη
    Δες αν μπορείς να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελάτών και να "πιέσεις" μήπως και επισπευστεί η διαδικασία.

  8. #2693
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggelakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν τα firmware στο site, κάποια στιγμή (νύχτα) θα σου περάσουν το τελευταίο αν δεν το έχεις ήδη
    Δες αν μπορείς να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελάτών και να "πιέσεις" μήπως και επισπευστεί η διαδικασία.
    Αυτή τη στιγμή έχω το τελευταίο firmware upgrade (V1.0.0_OTET10lw4o6P7A)

    Αλλά απ' τη στιγμή που εγκαταστήθηκε το νέο update νομίζω ότι αργούν πάρα πολύ οι σελίδες να ανοίξουν και υπέθεσα πως οφείλεται στο by default IPv4/IPv6. Γι' αυτό ψάχνω κάποιο παλιό firmware να δοκιμάσω.

  9. #2694
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggelakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις VOIP και δεν θα σε γυρίσουν σύντομα κοίτα προς tp-link και asus, να υποστηρίζουν όμως τουλάχιστον 17a profile vectoring, θα σου χρειαστεί αν πάρεις από καμπίνα ...
    φτού γμτ, το ξέχασα, έιναι και το VOIP μέσα.
    Εχουν κάνει την γραμμή ψηφιακή ή όπως την λένε και το αναλογικό τηλέφωνο του θεού πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο Cosmote-Speedport 2i.

    Εγω μόνον την VDSL λόγω των ~2.5Mb/sec ήθελα, αυτοί έδωσαν και VOIP.
    Φαντάζομαι ότι τέτοια modem-router-VOIP θα είναι πανάκριβα, σωστά?



    edit:
    σε μένα το speedport έχει:
    Hardware Version V1.0.0
    Software Version V1.0.0_OTET10P2A
    Boot Version V1.0.2

    το software upgrade κάνει κάτι καλύτερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 06-07-17 στις 20:41.

  10. #2695
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω OTE VDSL50 με το Speedport 2i.Πρόκειται να κάνω μια σπατάλη και να πάρω το Netgear Nighthawk x10 στο οποίο θέλω να συνδέονται όλες οι συσκευές του σπιτιού, το οποίο όμως δεν έχει ΜΟΝΤΕΜ ενσωματωμένο, θα πρέπει να παίρνει μέσω ethernet από το Speedport. Η ερώτηση μου είναι, χρειάζονται ρυθμίσεις από το Speedport για να δίνει internet στο X10 ή απλά κουμπώνω το Ethernet και είμαι ΟΚ?

  11. #2696
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωπα, γιατι να παρεις κατι τοσο ακριβο?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  12. #2697
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω τον plex server που προσφέρει. Αλλιώς καλύπτομαι και από φθηνότερες λύσεις. Αλλά επειδή χρησιμοποιώ plex πολύ η δυνατότητα να το έχω server με κλειστό pc είναι πολύτιμη για μένα.

  13. #2698
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    φτού γμτ, το ξέχασα, έιναι και το VOIP μέσα.
    Εχουν κάνει την γραμμή ψηφιακή ή όπως την λένε και το αναλογικό τηλέφωνο του θεού πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο Cosmote-Speedport 2i.

    Εγω μόνον την VDSL λόγω των ~2.5Mb/sec ήθελα, αυτοί έδωσαν και VOIP.
    Φαντάζομαι ότι τέτοια modem-router-VOIP θα είναι πανάκριβα, σωστά?



    edit:
    σε μένα το speedport έχει:
    Hardware Version V1.0.0
    Software Version V1.0.0_OTET10P2A
    Boot Version V1.0.2

    το software upgrade κάνει κάτι καλύτερα?
    Ναι τα modem-router με VOIP δες ενδεικτικά fritzbox k draytek είναι πιο ακριβά (δεν ξέρω αν υπάρχει στην ελληνική αγορά κάποιο παλιότερο fritz για πιο φθηνό, πάντα με voip) αλλιώς πας για αγορά από γερμανία ΑΛΛΑ θα σου έρθει με γερμανικό firmware και για να την παλέψεις με τα γερμανικά θα πρέπει να περάσεις με κάποια tools την international version... μεγάλο μπλέξιμο...
    βάλε το speedport με PPoE passthrough πρώτο για να σου δουλεύει το βόιπ και βάλε από πίσω ένα σκέτο ρούτερ να διαχειρίζεσαι το δίκτυό σου όπως θέλεις (κι εγώ έτσι το χω). Το ρούτερ από πίσω θα κάνει δική του κλήση PPP για να έχεις ιντερνετ.

    Για το firmware δεν θυμάμαι κάποια τρομερή διαφορά στην απόδοση, νομίζω ότι στο τελευταίο έχουν βάλει το wake on lan σαν λειτουργία και παίρνεις υποχρεωτικά ταυτόχρονα IPv4/IPv6 διεύθυνση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsabasid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω OTE VDSL50 με το Speedport 2i.Πρόκειται να κάνω μια σπατάλη και να πάρω το Netgear Nighthawk x10 στο οποίο θέλω να συνδέονται όλες οι συσκευές του σπιτιού, το οποίο όμως δεν έχει ΜΟΝΤΕΜ ενσωματωμένο, θα πρέπει να παίρνει μέσω ethernet από το Speedport. Η ερώτηση μου είναι, χρειάζονται ρυθμίσεις από το Speedport για να δίνει internet στο X10 ή απλά κουμπώνω το Ethernet και είμαι ΟΚ?
    Έχεις VOIP; αν ναι πρέπει υποχρεωτικά να έχεις ενεργό το PPoE Passthrough (σε bridge δεν δουλέυει το VOIP), βάζεις το ρούτερ σε δικό του υποδίκτυο (διαφορετικό από speedport), συνδέεις το λαν του speedport με το wan του ρούτερ και το βάζεις να κάνει δική του κλήση PPP. Με αυτό τον τρόπο δεν θα μπορείς να διαχειρίζεσαι το speedport παρά μονο με vpn απ΄εξω ή όταν είσαι σπίτι ανοίγοντας το wifi του, συνδέεσαι με το κινητό σου με το wifi και κάνεις κανονικά log in
    Μπορείς να βάλεις κ το ρούτερ να παίρνει ip από speedport αλλά θα έχεις διπλό NAT και θα χρειαστείς διπλό port-forwarding κλπ προβλήματα

  14. #2699
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση.Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός με networking, για να καταλάβω καλά μπορούμε να το κάνουμε ένα κλικ πιο αναλυτικά; Σε VOIP είμαι. Θα μπαίνει υποθέτω κανονικά το Speedport στην μπρίζα και θα κουμπώνει επάνω από το σπλίτερ ένα rj11 στο phone και ένα στο ιντερνετ. Έπειτα, πηγαίνω στις ρυθμίσεις του speedport, και πρέπει να ενεργοποιήσω το PPOE passthrough. Αυτή η ρύθμιση που τη βρήκα στο Internet--Wan είναι ήδη ενεργή. Έπειτα λες να δώσω στο Netgear δικό του υποδίκτυο. Εννοούμε να του δώσω IP 192.168.2.Χ αντί για 192.168.1.Χ που θα έχει το speedport ή κάτι διαφορετικό; Αν μιλάμε για αυτό, αυτό το κάνω από το Local Network--routing--IPV4--static routing--create new item ή κάπως διαφορετικα; Για τη διαχείριση του Speedport δε με πειράζει μια στο τόσο να μπαίνω στο wifi του για να το ρυθμίσω.

    Τέλος η επιλογή για να κάνει δική του κλήση PPP υποθέτω πως θα πρέπει να υπάρχει μέσα στο μενού του NEtgear σωστά; Και λογικά δε θα χρειαστώ τους κωδικούς συνδρομητή από τον ΟΤΕ διότι το Netgear δεν έχει δικό του μοντεμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsabasid : 06-07-17 στις 22:58.

  15. #2700
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό με το σπλίτερ δεν το κατάλαβα πως το έχεις συνδέσει; επιστρέφεις την voip τηλεφωνία και στο υπόλοιπο σπίτι; εγώ το έχω έτσι: μπρίζα--> speedport με rj11 και τα τηλ στις phone 1 k 2 του speedport.
    Αφού σου δουλεύει έτσι μην το πειράζεις, αν και το τεχνικά σωστό είναι να συνδεθεί όπως σου είπα καταργώντας σπλίτερ και φίλτρα που ιδίως στις VDSL (υψηλές συχνότητες) προσθέτουν προβλήματα.
    Σωστά το PPoE passthrough είναι ήδη ενεργοποιημένο, αφήνεις τον DHCP του speedport ενεργό (το wifi το κλείνεις αν δεν το χρειάζεσαι) έτσι κι αλλιώς ανοίγει από το κουμπάκι μπροστα αν το χρειαστείς για διαχείριση από εντός σπιτιού με σύνδεση μέσω wifi μια στο τόσο όπως είπες
    Στο netgear δίνεις την Ip που είπες 192.168.2.1 (DHCP server: 192.168.2.2 έως όσο θέλεις κ μέχρι 254), και κάνεις κι όποιες άλλες ρυθμίσεις θέλεις για το εσωτερικό σου δίκτυο

    Σωστά στο μενού του netgear στο wan θα δίνει επιλογές dynamic, ip, static ip, PPOE (επιλέγοντας το PPOE θα σου ζητάει να βάλεις τα στοιχεία σύνδεσης με τον πάροχο (username και pass)

    έτσι το Netgear θα έχει την δική του δημόσια ipv4 διεύθυνση και θα μπορείς να βάλεις DDNS για πρόσβαση απ΄εξω με ένα port forwarding (sto netgear),vpn για ασφάλεια όταν θα συνδέεσαι απ΄εξω κλπ

Σελ. 180 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 160170175178179180181182185190200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας