Σελ. 417 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 397407412415416417418419422427437 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.241-6.255 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6241
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προσπαθω να εξυπηρετησω τον καθενα με το hw που εχει ηδη ή σκεφτεται να παρει. Στην πορεια ανακαλυπτω τις αναπηριες του καθενος και οσες μου την δινουν τις βγαζω στη φορα.
    Το πρόβλημα είναι αν βγάζεις στη φόρα πραγματικές "αναπηρίες" ή όσες θεωρείς εσύ επειδή δεν θες/γνωριζεις να βρεις λύση. Βλέπε ότι περίμενες από το WAN port να παίζει το web interface by default, χωρίς να πειράξεις firewall (όπως σου ειπε ο jkoukos), κάτι που θα είχε αντίκτυπο στην ασφάλεια του tplink και ευτυχώς δεν παίζει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 29-11-19 στις 17:25.

  2. #6242
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σημείωση δεν έχω το ίδιο..οι αναφορές μου αφορούν εν μέρει άλλες συσκευές..
    Το αναφέρω μη γίνει μπέρδεμα με τις συσκευές..


    Από ότι κατάλαβα δεν μιλάτε για απλή υλοποίηση A.P στο ίδιο εύρος ip και με έναν dhcp..
    Αλλά για WiFi Router mode..με 2 dhcp;

    Μέσω της ip gateway του κυρίως ρούτερ δεν παίρνει βασικά το ίντερνετ αυτό που θα είναι σε WiFi Router mode;
    Η wan ip που θα πάρει το WiFi Router στην πραγματικότητα δεν είναι ip για ethernet δίκτυο;
    Δλδ πλασματική wan ip.. Ps, εγώ με αυτή την ip, μπαίνω στο gui του Router που είναι σε WiFi Router mode και από τα 2 lan μου..
    Δεν μπαίνω στο στο gui του Router που είναι σε WiFi Router mode από το lan του κυρίως ρούτερ μόνο με την διαφορετική lan ip που έχει ο δεύτερος dhcp.. Αυτή..πιάνει μόνο στο lan του Router που είναι σε WiFi Router mode..

    Πάμε παρακάτω..

    Εγώ έχω κάνει κάτι παρόμοιο με άλλο κυρίως ρούτερ που δίνει μετά σε ένα entry, με Link type ip μέσω της ethernet wan του.. Ήθελα διπλό dhcp βασικά λόγω κάποιου θέματος..

    Το κυρίως ρούτερ έχει εύρος ip τύπου: 192.168.1.1
    Στο entry (WiFi Router mode) έδωσα τα παρακάτω..
    Η WAN IP του είναι στο ίδιο εύρος με το κυρίως ρούτερ. Βλέπε: 192.168.1.254
    Η LAN του είναι διαφορετική. Εγώ έχω βάλει εύρος: 10.0.0.1
    Εννοείται ότι αυτές τις ip τις έχω βγάλει από το pool για να μη γίνει κανα conflict..
    Έχω ίδια Subnet Mask 255.255.255.0 και αλλάζουν μόνο οι ip όπως είπα..

    Όλα τα παραπάνω ήθελαν ιδίως δουλειά από τη μεριά του entry που έχω ως WiFi Router..
    Δλδ..στο entry έπρεπε να γίνουν τα εξής..

    Να πας στο Security->Local service control.. Να φτιάξεις σχετικό προφίλ..
    Μετά να πας στο WAN Ethernet (Lan1).. Να φτιάξεις και εκεί το σχετικό Link type ip (όχι PPP) προφίλ..
    Μετά πάλι πίσω στο Security->Local service control.. Να ορίσεις στο σχετικό προφίλ το Ingress να γίνεται από το προφίλ που έφτιαξες στο WAN Ethernet (Lan1)..

    Και μέσα σε όλα αυτά τα κατεβατά να ρυθμίσεις και τους dhcp..
    Η περισσότερη δουλειά έγινε στην περίπτωση του WiFi Router πάντως.. Όχι τόσο στο κυρίως..
    Και εγώ με βοήθεια φίλου το έκανα γιατί ήταν λίγο σπαζοκεφαλιά..

    Τώρα σε αυτό το ρούτερ που θέλει να κάνει WiFi Router ο jim_p τι δυνατότητες υπάρχουν δεν ξέρω..
    Κανονικά ενσύρματα και ασύρματα με τις ανάλογες ip δεν πρέπει να βλέπει τα gui τους ο jim_p; (εφόσον ρυθμιστούν σωστά βέβαια)..

    Εγώ πάντως ενσύρματα και ασύρματα κάνοντας χρήση της κατάλληλης ip κάθε φορά κ ανάλογα το lan μπαίνω σε όλα τα gui..
    και το λαμπάκι internet στο entry έχει ανάψει..

    Just for the record όπως είναι γνωστό, η wan ip του παρόχου που παίρνει το κυρίως ρούτερ που κάνει συγχρονισμό κ τη μοναδική κλήση..είναι μόνο για εξερχόμενη κίνηση.. Εκτός αν γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις και για εισερχόμενη κίνηση..

    Sorry αν πήγα την κουβέντα αλλού..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-11-19 στις 11:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #6243
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε Speedport είτε TP-Link είτε οποιοδήποτε άλλο DSL Router ή σκέτο Router, η λειτουργίες είναι ίδιες. Αυτό που αλλάζει είναι το μενού και οι ρυθμίσεις.
    Και στο δικό σου Speedport δεν είχες εισερχόμενη κίνηση στην WAN, παρά μόνον όταν το επέτρεψες με κατάλληλο κανόνα στο Security > Local Service Control.

    Συνοψίζοντας η συγκεκριμένη συσκευή W9977 με τις κατάλληλες ανά περίπτωση ρυθμίσεις και επιλογές μπορεί να δουλέψει:
    α. Μόνη της στην γραμμή ως DSL Router.
    β. Πίσω από το Speedport, ως κανονικό WiFi Router.
    γ. Πίσω από το Speedport, ως απλό ΑΡ και switch.

  4. #6244
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα TP-Link W8970, W8980, W9980 και W8960. Όλα έπαιζαν με τις κατάλληλες ρυθμίσεις είτε ως κανονικά DSL Router είτε ως WiFi Router είτε ως απλά ΑΡ και switch.
    Μου φαίνεται παράξενο να μην παίζει σε σένα. Το θέμα είναι ξέρεις να το κάνεις ανά περίπτωση) ή νομίζεις ότι ξέρεις βάσει της εμπειρία σου με άλλη συσκευή άλλου κατασκευαστή;


    Δεν χρειάζεται να το βάλεις μόνο του στην γραμμή ως DSL Router. Μπορείς να το βάλεις ως WiFi Router πίσω από το Speedport και να δοκιμάσεις το ασύρματο σε σχέση με το Speedport.
    Για μία ακόμη φορά, το θέμα είναι ξέρεις να το κάνεις ή νομίζεις ότι ξέρεις βάσει της εμπειρία σου με άλλη συσκευή άλλου κατασκευαστή;
    Εδω δεν παιζει επειδη δεν με αφηνει να ορισω gateway και dhcp relay γιατι δεν εχει αυτη τη ρυθμιση στα περι δικτυου (εικονα), μην με κανεις να λεω τα ιδια παλι. Θεωρω οτι αυτη η διαδικασια (αλλαγη ip + αλλαγη gateway + κλεισιμο dhcp + dhcp relay) ειναι η στανταρ διαδικασια και διορθωσε με αν κανω λαθος.
    Στην γραμμη (που ειναι στο ισογειο) εχει μπει το 2i και θα μεινει επειδη το τηλεφωνο περασε σε voip. Στον οροφο θα μπει το tplink στη θεση του linksys και τερμα. Μεχρι και διαφορετικα ssid εχουν, πχ το 2i εχει το κλασσικο στοκ cosmote-xxxxxx και το tp link θα εχει αλλο, πχ mitsos, για να μην μπλεκονται.

    Επιπλεον, με ενδιαφερει να μπορει να δωσει ιντερνετ ενσυρματα, γιατι θα συνδεθει σε ενα pc και απορριπτονται ιδεες του στυλ "παρε ενα ασυρματο στικακι" γιατι το tplink θα ειναι πανω ακριβως απο το pc.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελει reset.
    Αποδειξε το μου.
    Προς το παρον, οπως εγραψα παραπανω, δεν γινεται να μπω στο web interface του tplink με τιποτα, λογω αυτου του mode που εχω ενεργοποησει αναγκαστικα ωστε να παιξει σαν ap (ή οπως αλλιως λεγεται ή το εχει βαφτισει η καθε εταιρια).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι αν βγάζεις στη φόρα πραγματικές "αναπηρίες" ή όσες θεωρείς εσύ επειδή δεν θες/γνωριζεις να βρεις λύση. Βλέπε ότι περίμενες από το WAN port να παίζει το web interface by default, χωρίς να πειράξεις firewall (όπως σου ειπε ο jkoukos), κάτι που θα είχε αντίκτυπο στην ασφάλεια του tplink και ευτυχώς δεν παίζει!
    Ονομαζω αναπηρια οτιδηποτε δεν εχει λογικη και για τον Χ λογο με αναγκαζει να κανω επιπλεον πραγματα για να πετυχω το ιδιο (στην καλυτερη, γιατι πολλες φορες ειναι χειροτερο) αποτελεσμα με πριν. Πχ, στο θεμα με το σαπιο repeater της xiaomi που θελει δικη του εφαρμογη ΣΥΝ mi account ΣΥΝ ειδικη διαδικασια για να δει το hw, τι περιμενες να πω, μπραβο xiaomi που μου σπας τα balls κανοντας μια διαδικασια 2 βηματων να θελει 4+? Και η λεξη αναπηρια ειναι η πιο κοσμια που μπορω να βρω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2019-11-30-073204_1280x1024_scrot.png  

    ديميتريس

  5. #6245
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να μπαίνεις στο μενού από την LAN, απλά συνδέεις ενσύρματα τον υπολογιστή σε μία LAN και βάζεις static IP στο ίδιο υποδίκτυο με του TP-LINK.
    Για να μπαίνεις από την WAN θα πρέπει να προσθέσεις τον υπολογιστή στο Remote Management/Αccess Control.
    Τα έχω κάνει σε πάρα πολλά ΤP-LINK που έχω εγκαταστήσει και λειτουργούν άψογα.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα από το emulator την σελίδα που πρέπει να προσθέσεις τον υπολογιστή που θέλεις να έχει πρόσβαση, Local και Remote.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TP-LINK TD-W9977.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  120,3 KB 
ID: 209183

    - - - Updated - - -

    O υπολογιστής που έχεις μπει πρώτη φορά και κάνεις ρυθμίσεις προστίθεται αυτόματα στο Local, ώστε να υπάρχει ένας τουλάχιστον υπολογιστής με πρόσβαση, αν θέλεις και άλλους τους προσθέτεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6246
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω δεν παιζει επειδη δεν με αφηνει να ορισω gateway και dhcp relay γιατι δεν εχει αυτη τη ρυθμιση στα περι δικτυου (εικονα), μην με κανεις να λεω τα ιδια παλι. Θεωρω οτι αυτη η διαδικασια (αλλαγη ip + αλλαγη gateway + κλεισιμο dhcp + dhcp relay) ειναι η στανταρ διαδικασια και διορθωσε με αν κανω λαθος.
    Από που να το πιάσω και να ξεκινήσω. Γράφουμε τόση ώρα και ανάθεμα να καταλαβαίνεις τι σου λέμε να κάνεις.
    Έχεις ιδέα πως ρυθμίζεται η συσκευή ή τουλάχιστον που να ψάξεις για τις σχετικές επιλογές; Το εγχειρίδιο του έριξες κλεφτά καμιά ματιά;

    Θα απαντήσω μόνο για αυτά που λες για τις επιλογές Gateway και DHCP Relay, μπας και καταλάβεις τι λάθος κάνεις.
    Στο μενού Advanced > Network > LAN Settings, όταν καταρχήν την επιλέξεις εμφανίζει την εικόνα που δείχνεις, aλλά υπάρχει κάτι που δεν έχεις προσέξει.
    Ο DHCP ΔΕΝ είναι ενεργός εξαρχής (και γι' αυτό όταν συνδέεσαι ενσύρματα και ασύρματα δεν παίρνεις ΙΡ και δεν έχεις πρόσβαση πουθενά). Μόλις τον ενεργοποιήσεις επιλέγοντας το πεδίο DHCP: Enable, αμέσως εμφανίζονται επιπλέον πεδία και σε αυτά υπάρχουν αυτά που αναφέρεις ότι δεν βρίσκεις.

    Θα το ξαναγράψω άλλη μία φορά. Η συγκεκριμένη συσκευή W9977 με τις κατάλληλες ανά περίπτωση ρυθμίσεις και επιλογές (αρκεί να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε καi που να το κάνουμε) μπορεί να δουλέψει:
    α. Μόνη της στην γραμμή ως DSL Router.
    β. Πίσω από το Speedport, ως κανονικό WiFi Router.
    γ. Πίσω από το Speedport, ως απλό ΑΡ και switch και σε οποιαδήποτε από τα παραπάνω (α και β) modes.

    Παρεμπιπτόντως, στην σελίδα υποστήριξης της συσκευής η εταιρεία έχει σχετικό βίντεο με τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για να παίξει ένα DSL Router ως απλό ΑΡ και switch. Είναι γενικές οδηγίες που ισχύουν σε όλες τις συσκευές της και απλά εμείς πρέπει να κάνουμε τις επιθυμητές επιλογές ανάλογα το μενού της κάθε μίας.
    Παρόμοιες οδηγίες ισχύουν σε όλες τις συσκευές όλων των κατασκευαστών, με μόνη διαφοροποίηση το μενού και την θέση τους ανάλογα το firmware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 30-11-19 στις 22:57.

  7. #6247
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα ζητησω το tplink για μια μερα, θα του κανω reset και θα βγαλω screenshots απο τις ρυθμισεις που λες για να δεις οτι δεν υπαρχουν. Απο τα α/β/γ που λες, το συγκεκριμενο μπορει να δουλεψει μονο σαν α και γ. Το γιατι το λεω παραπανω. Το manual το εχω κατεβασμενο και το διαβασα μπας και λεει κατι που μου διαφευγει για το γ, γιατι ετσι μονο βολευει να δουλεψει, αλλα δεν βρηκα κατι.
    Τα λεμε σε νεο θεμα.

    - - - Updated - - -

    Btw, το topology που λεει ο τυπος στο βιντεο ειναι το ιδιο πραγμα και στις 2 περιπτωσεις ή μου φαινεται?
    ديميتريس

  8. #6248
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ζητησω το tplink για μια μερα, θα του κανω reset και θα βγαλω screenshots απο τις ρυθμισεις που λες για να δεις οτι δεν υπαρχουν. Απο τα α/β/γ που λες, το συγκεκριμενο μπορει να δουλεψει μονο σαν α και γ. Το γιατι το λεω παραπανω. Το manual το εχω κατεβασμενο και το διαβασα μπας και λεει κατι που μου διαφευγει για το γ, γιατι ετσι μονο βολευει να δουλεψει, αλλα δεν βρηκα κατι.
    Τα λεμε σε νεο θεμα.
    Για το γ, επειδή το έχω δουλέψει αρκετές φορές

    Wireless Router Mode.
    Static IP στο ίδιο υποδίκτυο με του modem/router και έξω από το εύρος του DHCP Server του modem/router.
    DHCP Server κλειστός.
    Σύνδεση LAN με LAN.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #6249
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ζητησω το tplink για μια μερα, θα του κανω reset και θα βγαλω screenshots απο τις ρυθμισεις που λες για να δεις οτι δεν υπαρχουν.
    Θα περιμένω, αλλά θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν όταν κάνεις αυτό που έγραψα.

    Απο τα α/β/γ που λες, το συγκεκριμενο μπορει να δουλεψει μονο σαν α και γ. Το γιατι το λεω παραπανω.
    Μια χαρά παίζει στο (β) και το αναφέρει το εγχειρίδιο στη σελίδα 14, (4.5 Wireless Router Mode). Αποδεδειγμένα, όπως όλες οι αντίστοιχες συσκευές της εταιρείας και γι' αυτό μία θύρα LAN μπορεί να παίξει ως WAN (την ονομάζει LAN4/WAN), αλλά υπάρχει και σχετική επιλογή στο Operation Mode του μενού της.

    Το manual το εχω κατεβασμενο και το διαβασα μπας και λεει κατι που μου διαφευγει για το γ, γιατι ετσι μονο βολευει να δουλεψει, αλλα δεν βρηκα κατι.
    Σε κανέναν κατασκευαστή, κανενός μοντέλου δεν υπάρχουν οδηγίες να βάλεις ένα Router σε AP/switch λειτουργία. Είναι κοινή πρακτική σε όλες μα όλες αυτές τις συσκευές και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών (όλες ίδιες) στο διαδίκτυο.

    Btw, το topology που λεει ο τυπος στο βιντεο ειναι το ιδιο πραγμα και στις 2 περιπτωσεις ή μου φαινεται?
    Το ακριβώς εννοείς; Δείχνει με ποιον τρόπο ένα router μπορεί να παίξει ως απλό AP/switch πίσω από άλλο router που έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.

  10. #6250
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο topology λεει για
    α) την περιπτωση που το μαυρο συνδεεται στο ιντερνετ και το ασπρο πανω στο μαυρο
    β) την περιπτωση που το ασπρο συνδεεται στο ιντερνετ και το μαυρο πανω στο ασπρο
    Τι διαφορα εχει το ενα απο το αλλο, απο τη στιγμη που και τα 2 ειναι modem routers? Γιατι εγω δεν βλεπω κατι αξιο αναφορας ωστε να γινεται η διακριση σε 2 περιπτωσεις.

    Τα υπολοιπα αυριο που θα εχω χρονο να σκαλισω το tplink και σε νεο θεμα.
    ديميتريس

  11. #6251
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ίδιο πράγμα λέει. Και στις δύο περιπτώσεις έχει ένα DSL router που το βάζει να δουλεύει ως απλό AP/switch, παίρνοντας σύνδεση από άλλο router. Αυτό δηλαδή που θέλεις να κάνεις κι εσύ.

  12. #6252
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανοιξα νεο θεμα για το tplink, με εικονες αυτη τη φορα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ανω-σε-2i
    ديميتريس

  13. #6253
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζητειται λογικη εξηγηση για το παρακατω, πριν πω παλι "αναπηρια".

    Λογω της κακοκαιριας, ειχα το πρωι αρκετους αποσυγχρονισμους τις γραμμης (4-5) αλλα καμια διακοπη ρευματος. Στο 2i απλα σβησανε τα dsl, online και telephony και μετα απο λιγο ξαναναβανε. Το προβλημα ειναι πως οσο ηταν σβηστα και το wlan κανονικα αναμενο, δεν ειχα προσβαση τοπικα, πχ με ssh που δοκιμασα να συνδεθω απο το pc και το κινητο στο λαπτοπ. Οσες φορες δοκιμασα εκανε time out!
    Το pc ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα και εχει σταθερη ip, το λαπτοπ ασυρματα και εχει και αυτο σταθερη ip και το κινητο κλασικα ασυρματα και ip μεσω dhcp.
    ديميتريس

  14. #6254
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.349
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητειται λογικη εξηγηση για το παρακατω, πριν πω παλι "αναπηρια".

    Λογω της κακοκαιριας, ειχα το πρωι αρκετους αποσυγχρονισμους τις γραμμης (4-5) αλλα καμια διακοπη ρευματος. Στο 2i απλα σβησανε τα dsl, online και telephony και μετα απο λιγο ξαναναβανε. Το προβλημα ειναι πως οσο ηταν σβηστα και το wlan κανονικα αναμενο, δεν ειχα προσβαση τοπικα, πχ με ssh που δοκιμασα να συνδεθω απο το pc και το κινητο στο λαπτοπ. Οσες φορες δοκιμασα εκανε time out!
    Το pc ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα και εχει σταθερη ip, το λαπτοπ ασυρματα και εχει και αυτο σταθερη ip και το κινητο κλασικα ασυρματα και ip μεσω dhcp.
    Το κάνουνε πολλά ρούτερ.
    Θα σου πω ότι το ίδιο γίνεται και στο ΜΤ αν δεν προσέξεις στις δηλώσεις για forward των πακέτων.
    Το είχα αναφέρει στο αντίστοιχο θέμα.
    Στο speed το fw είναι κλειστό οπότε δεν μπορώ να σου πω ακριβώς που είναι το λάθος.
    Αλλά σίγουρα σε μια δήλωση που σχετίζεται με την δρομολόγηση των πακέτων.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #6255
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητειται λογικη εξηγηση για το παρακατω, πριν πω παλι "αναπηρια".

    Λογω της κακοκαιριας, ειχα το πρωι αρκετους αποσυγχρονισμους τις γραμμης (4-5) αλλα καμια διακοπη ρευματος. Στο 2i απλα σβησανε τα dsl, online και telephony και μετα απο λιγο ξαναναβανε. Το προβλημα ειναι πως οσο ηταν σβηστα και το wlan κανονικα αναμενο, δεν ειχα προσβαση τοπικα, πχ με ssh που δοκιμασα να συνδεθω απο το pc και το κινητο στο λαπτοπ. Οσες φορες δοκιμασα εκανε time out!
    Το pc ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα και εχει σταθερη ip, το λαπτοπ ασυρματα και εχει και αυτο σταθερη ip και το κινητο κλασικα ασυρματα και ip μεσω dhcp.
    Το έχω σε πάνω απο μια περιπτώσεις να είναι συνδεμένο και να δουλεύει μόνο σαν AP.
    Αυτό που μπορεί να γίνεται είναι οτι την στιγμή που προσπαθεί να κάνει sync να μην μπορεί να εξυπηρετήσει άλλες λειτουργίες

Σελ. 417 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 397407412415416417418419422427437 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας