Σελ. 1 από 518 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το νέο CPE ακούει στο όνομα Speedport Entry 2 (ZTE) . Πέρασα από φίλο που το παρέλαβε με νέα σύνδεση πριν μια εβδομάδα περίπου.
    Σαν πρώτη συνάντηση και ερωτήσεις που έκανα στον bud (Ναυτικός) , δεν είχε πρόβλημα (average user χρήση youtube/torrents/fb/smart TV και Gaming)

    Σε Specs του όσο πρόλαβα να δω είναι λίγο χαμηλότερων προδιαγραφών του Speedport 724 (το υποδηλώνει η ονομασία του φαντάζομαι) αλλά ίσως με καλύτερα features
    Φορά έκδοση firmware 06 (ΖΤΕ 931 btw στην 06 είχε σταματήσει) και μάλλον ήρθε για να αντικαταστήσει το ZTE 108 (που δεν υποστηρίζει VOIP).

    Υπέρ :
    Ξεχωριστό WPS κουμπί
    Πλούσιο GUI και Services/Features->
    QoS / Congestion Management / Traffic Shaping
    Firewall stats/Filter by Mac/URL/IP
    Parental Control Mac / hostname με Time Policy & Ban Net access / Url black/white listΑύξηση ορίου Login time στο GUI έως 30min
    Remote Logging / Diagnosis tracert/ping
    καλύτερη απόκριση Surfing
    Loopbak NAT

    Κατά :
    Wifi : Δεν έχει 5Ghz Wifi και δεν ανεβαίνει πάνω από 150Mbps Local Link
    LAN : 100Mbps όχι Gbit
    USB: No
    Ασταθής βάση (η γάτα τρίβεται , το Router πέφτει και μετά πέφτουν Παν***ες
    Αυτοκόλλητο κωδικών από κάτω από την βάση και όχι στο πίσω μέρος
    Log για Κλίνγκον
    Αργεί λίγο στο Boot (και νομίζεις ότι θα σου μιλήσει ο ΚΙΤ / Leds flashing )


    Λοιπά όπως το 724 :
    Power Button: No
    Wifi Range μια από τα ίδια (δεν μπόρεσα να συγκρίνω αλλά και αυτό σε δύο τοίχους 10 μέτρα ...)
    ADSL/VDSL με support Vectoring/SRA
    IPV4/6
    Local Service Control
    DMZ/Port Fwd/Trigger/DDNS/PortBinding
    WiFi Scheduled Power On
    Static Routing
    Voip

    Issues:
    1) Από default το wifi φτάνει ζεύξη 135Mbps , για τα 150 επιλέξτε 40Mhz και SGI : On
    2) Στο Wifi password όσο και στο Default Admin Device pass δεν με άφηνε να ορίσω τηλέφωνο (μόνο νούμερα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AssVas : 17-10-15 στις 11:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να προσθέσω στα Υπέρ Loopbak NAT που δεν υποστηρίζεται στο 724.

    Νικόλας.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά κάτι με το wifi, στο κλειδί δεν σου επιτρέπει να βάλεις μόνο νούμερα, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2 γράμματα ή special characters
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2010
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις ρυθμίσεις του; Δεν είμαι εντελώς άσχετος, έχω ρυθμίσει αρκετά ρούτερ χωρίς πρόβλημα, είτε παλιότερα από τις εταιρείες είτε αγορασμένα από εμένα, αλλά το μενού του μου φαίνεται δύσκολο και ακαταλαβίστικο σε σημείο που μου πήρε λίγη ώρα να βρω που βάζω τους κωδικούς σύνδεσης στο ίντερνετ (που παρεπιπτόντως δεν φαίνεται να μπορεί να λάβει αυτόματα όπως έλεγε ο ΟΤΕ αλλά απαιτεί να βάλω και το password εγώ, δεν ξέρω γιατί). Έχω συνδεθεί στο ίντερνετ (προφανώς) αλλά με σχετικά χαμηλή ταχύτητα στα περίπου 10-11Mbit ενώ με το προηγούμενο ρούτερ από την Forthnet που μόλις αντικατέστησε έπιανα στάνταρ τα 14 (που θεωρούσα μια χαρά λόγω του ότι είμαι εκτός πόλεως) ακόμη και μετά την πρόσφατη αλλαγή σε ΟΤΕ. Περίμενα πως όταν πια θα ερχόταν το νέο ρούτερ θα είχα καλύτερα αποτελέσματα, όχι χειρότερα, οπότε αν δεν γίνεται τίποτα νομίζω απλά θα επανασυνδέσω το παλιό ρούτερ αφού φαίνεται να έχει και λίγο καλύτερη εμβέλεια στο wi-fi παρά το μικρότερο μέγεθος της συσκευής. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν γίνεται κάτι άλλο πριν επιστρέψω σε αυτό. Έχω χαμηλώσει και απενεργοποιήσει τις ρυθμίσεις Firewall μήπως αυτές επηρέαζαν τα τεστ και το κατέβασμα. Μήπως φταίει ότι είναι ρούτερ VDSL ενώ εγώ έχω σύνδεση ADSL; Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα ή καμιά προειδοποίηση πάντως (ή μήπως έγινε ήδη το δίκτυό μας VDSL χωρίς να το καταλάβω και πως μπορώ να δω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Al3xand3r : 21-10-15 στις 18:11.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σήμερα μου ήρθε και εμένα το speedport entry 2 σε αντικατάσταση ενός αρχαίου adsl zte router που το είχα να δουλεύει σαν access point. Ευχάριστη έκπληξη οι 2 θύρες για voip τηλεφωνία. Ως τώρα χρησιμοποιούσα για router και voip ένα αρχαίο fritz 7170. Θα δοκιμάσω να σετάρω αυτό να δούμε τι λέει. Πάντως λίγο που ξεφύλλισα το manual οι συνδέσεις δείχνουν πολύ μπερδεμένες. Άραγε μπορώ να έχω εισερχόμενες κλήσεις μέσω γραμμής του ΟΤΕ και εξερχόμενες voip;

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2010
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Καλά, ίσως δεν χρειάζομαι βοήθεια με τις ρυθμίσεις τελικά, πιάνει 2 - 2,3 MB/s κατεβάζοντας από Steam μετά την πρώτη μέρα. Κατευχαριστημένος

    Αλλά λίγα pointers για να ξέρω και τι μου γίνεται δεν θα ήταν κακά

    Ελπίζω να κρατήσει αυτή η κατάσταση, μη δω συνεχείς μειώσεις όσο περνά ο καιρός. Δεν περίμενα ποτέ τέτοια ταχύτητα εδώ πάντως.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νέο CPE ακούει στο όνομα Speedport Entry 2 (ZTE) .
    ...
    Τέλεια παρουσίαση, τα είπες/βρήκες όλα σε σχέση με το 724. Κάηκε με τις τελευταίες βροχές από κεραυνό το δικό μου και παρέλαβα αυτό ως αντικαταστάτη.
    Αφού αρχικά ξενέρωσα απίστευτα με την έλλειψη gigabit lan/5GHz band/USB καθώς τα χρησιμοποιώ όλα και ετοιμαζόμουν να το δώσω πίσω και να ζητήσω να βρεθεί ένα 724 (ναι για τέτοια κατάντια μιλάμε), με τις πρώτες κυριολεκτικά στιγμές χρήσης άλλαξα γνώμη. Το κρατάω και λέω και ευχαριστώ στον κεραυνό.

    Όταν πέφτουν πολλόι clients πάνω είναι η μέρα με τη νύχτα, δεν είχαμε καθόλου άδικο που φωνάζαμε για το απαράδεκτο 724 και το QoS. Επιτέλους η διαφήμιση του ΟΤΕ αποκτάει νόημα, η "καλύτερη απόκριση surfing" που αναφέρεις δεν είναι απλά υποκειμενική διαπίστωση. Είναι πέρα για πέρα αισθητή από τα πρώτα clicks στο ίδιο ακριβώς περιβάλλον με μοναδική αλλαγή το router. +το πολύ καλύτερο interface, οπότε χαλάλι τα υπόλοιπα. Το πολύ πολύ να πάρω ένα gigabit switch να τα βάλω όλα πάνω και θα ξεχάσω τη USB.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΕΣΟΣ
    Γεια χαρά! Καμιά εντύπωση όσον αφορά την εμβέλεια και την αξιοπιστία του σήματος σε απόσταση; Μας ήρθε σήμερα το 2i, και δεν ξέρω αν αξίζει να αντικαταστήσω το παλιό Baudtec ή όχι, με κύριο μέλημα την εμβέλεια και την διατήρηση του σήματος, όχι τόσο την ταχύτητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-05-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Speedtouch 585i
    SNR / Attn
    30,5(dB) / 8,0(dB)
    Καλημέρα.
    Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου router εδώ και μια εβδομάδα , ουσιαστικά με τη μετακόμισή μου από την forthnet πίσω στον OTE. Δεν έχω γραμμή vdsl (σε 200 χρόνια για τη περιοχή μου και βλέπουμε).
    Πολύ θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα. Αν εξαιρέσει κανείς το πολύπλοκο gui και μια ταλαιπωρία που τράβηξα μέχρι να περάσω τους κωδικούς του ΟΤΕ (ακατανόητα δεν τους δεχόταν ενώ δούλευαν σε άλλο router με τη μια, χρειάστηκε να τους περάσω πάνω από 10 φορές γράμμα γράμμα).
    Τα πολύ θετικά του. Ενώ η γραμμή μου είναι χάλια, με απόσταση άνω των 3 χλμ από το κουτί του ΟΤΕ, τα στατιστικά για κλάματα (Attenuation down 49db), έχει κλειδώσει 8 μέρες τώρα στα 6,5kbps και παίζει απροβλημάτιστα.
    Με το αντίστοιχο huawei echolife της forthnet είχα τουλάχιστον 4-5 αποσυνδέσεις την ημέρα και ιδιαίτερα κάποια βράδια πολλές περισσότερες. Και τέτοιες ταχύτητες δεν είχα δει ποτέ (έπαιζε στα 4,5 έως 5,5 παραπάνω δεν συγχρόνιζε με τίποτα.
    Το δεύτερο μεγάλο θετικό είναι το εύρος του wifi του. Επειδή το huawei ήταν απαράδεκτο σε αυτό το τομέα, είχα βάλει ως κεντρικό AP ένα αρχαίο speedtouch 585) με πιο αποδεκτό σε ένταση σήμα, παρόλα αυτά στον επάνω όροφο του σπιτιού υπήρχαν 1 δωμάτιο χωρίς λήψη και αρκετά τυφλά σημεία. Με το Speedport Entry 2 λύθηκε και αυτό το θέμα καθώς όλο το σπίτι πλέον έχει αξιόπιστο σήμα wifi , ακόμα και στα πιο δύσκολα σημεία που φθάνει εξασθενημένο 75-80dBm, αν σκεφτεί κανείς ότι πριν δεν υπήρχε τίποτα, η υπήρχε λήψη που χανόταν αν μετακινούσουν 20 πόντους.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/895
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ENTRY 2
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βρε παιδια που εχει DMZ και εγω δεν το βρισκω.....!! στο internet --> security δεν εχει tab που να γραφει DMZ :s

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου δεν το έχω προσωπικά για να σε βοηθήσω , αλλά νομίζω ότι το είχε δίπλα στο Port Forward .

  12. #12
    Εγγραφή
    19-08-2006
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    34.6(dB) / 22.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πας internet > security > DMZ

  13. #13
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/895
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ENTRY 2
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    thanks για την απάντηση παιδια. στο manual που είχα βρει έτσι γραφει όντως, δηλαδη internet security DMZ και οντως ειναι διπλα στο port forward.... αλλα στην πράξη δεν υπάρχει tab DMZ διπλα στο port forward :S

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνε ένα Hard Reset (factory defaults) και δες αν έχεις την έκδοση 06 (εκεί την είχε) . Αν έχεις νεότερη , κάνε update . Το έχουν ανεβάσει και στο Site που πλέον είναι cosmote.gr

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα στους κατόχους!

    Ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε το remote access στο interface του Modem?

Σελ. 1 από 518 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας