Σελ. 390 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 370380385388389390391392395400410 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.836-5.850 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #5836
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα το πρόβλημα δεν είναι η σύνδεση και ο router, αλλά η ασύρματη επικοινωνία των φορητών συσκευών, κάτι που μπορεί να οφείλεται από διάφορους παράγοντες άσχετους με την σύνδεση του παρόχου.

  2. #5837
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πάνοςκ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έκανα τώρα... Εδώ έχει καλή ταχύτητα φτάνει σχεδόν 1.5mb/s... Το θέμα είναι ότι αυτό το ήξερα... Σε άλλα μπαίνει κανονικά... Δλδ αν μπω να δω YouTube από την εφαρμογή που υπάρχει στο play store με το ζόρι παίζει το βίντεο σε χαμηλή αναλυση... Αν μπω από κάποιο browser τότε το ανοίγει κανονικά σχεδόν... Το θέμα μου είχε πει ένας τεχνικός ότι είναι στο καφαο... Ότι παίρνει έναν διαφορετικό κωδικό από αυτόν που πρέπει... Το θέμα είναι ότι μου λενε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου κ η βλάβη που δηλώνω περνάει στο ντούκου...
    Το καφάο δεν έχει σχέση, τα στατιστικά της γραμμής φαίνονται άψογα και η απόδοση το ίδιο..
    Να συμπληρώσω και εγώ σε αυτό που είπε ο κούκος πάνω.."αλλά η ασύρματη επικοινωνία και ίσως κάτι με τις φορητές συσκευές", στην ουσία λέμε το ίδιο πράγμα..αλλά anyway..
    Τώρα το τι μπορεί να είναι..=μεγάλη κουβέντα, από άλλο κινητό δοκίμασες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-06-19 στις 16:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #5838
    Εγγραφή
    30-04-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καφάο δεν έχει σχέση, τα στατιστικά της γραμμής φαίνονται άψογα και η απόδοση το ίδιο..
    Να συμπληρώσω και εγώ σε αυτό που είπε ο κούκος πάνω.."αλλά η ασύρματη επικοινωνία και ίσως κάτι με τις φορητές συσκευές", στην ουσία λέμε το ίδιο πράγμα..αλλά anyway..
    Τώρα το τι μπορεί να είναι..=μεγάλη κουβέντα, από άλλο κινητό δοκίμασες;
    Μπήκα κ από άλλο ταμπλετ κινητό λαπτοπ σταθερό υπολογιστή κ τα ίδια... Δεν περιμένω να καταλάβετε το πρόβλημα γιατί δεν το έχουν καταλάβει ακόμα ούτε αυτοί που θεωρούνται τεχνικοί... Το πρόβλημα είναι στο καφαο γιατί το ίδιο πρόβλημα το έχουμε 3 άτομα ταυτόχρονα... Δεν ξέρω πως αλλά είναι απλά μια παραμετροποίηση που πρέπει να γίνει αλλά κανένας δεν ξέρει από αυτούς που παίρνω στην εξυπηρέτηση... Μόνο αν το κοιτάξει το κλιμάκιο της περιοχής μου μπορεί να το φτιάξουν ξανά...

  4. #5839
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει καμία απολύτως σχέση το DSLAM με την χαμηλή ταχύτητα στο ασύρματο. Καμία!

  5. #5840
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πάνοςκ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα κ από άλλο ταμπλετ κινητό λαπτοπ σταθερό υπολογιστή κ τα ίδια... Δεν περιμένω να καταλάβετε το πρόβλημα γιατί δεν το έχουν καταλάβει ακόμα ούτε αυτοί που θεωρούνται τεχνικοί... Το πρόβλημα είναι στο καφαο γιατί το ίδιο πρόβλημα το έχουμε 3 άτομα ταυτόχρονα... Δεν ξέρω πως αλλά είναι απλά μια παραμετροποίηση που πρέπει να γίνει αλλά κανένας δεν ξέρει από αυτούς που παίρνω στην εξυπηρέτηση... Μόνο αν το κοιτάξει το κλιμάκιο της περιοχής μου μπορεί να το φτιάξουν ξανά...
    Αντίθετα..προσπαθούμε να καταλάβουμε..και πολλές φορές τα παιδιά εδώ στο φόρουμ βρίσκουν λύσεις αφιερώνοντας χρόνο για
    θέματα που ούτε οι τεχνικοί των παρόχων μπορούν να βρουν.. Δεν λέω και εκείνοι κάνουν ότι μπορούν αλλά ολίγον δύσκολο να βρεις τεχνικό που θα σε ακούσει πραγματικά.. συνήθως βιάζονται και δεν δίνουν τη δέουσα προσοχή..
    Να κάνω μια μικρή διόρθωση τώρα..βλέπω ότι παίρνεις από καμπίνα vdsl στα στατιστικά..οπότε δεν είναι το παλιό γνωστό που λέμε καφάο..
    Αν τρέχει κάτι με τη δρομολόγηση στο δίκτυο του παρόχου ποιος ξέρει..
    Η γραμμή σου πάντως όπως είπαμε δείχνει να παίζει καλά..
    Δοκίμασε και από κινητό φίλου..τι να πω..
    Το πρόβλημα για να καταλάβω είναι μόνο με την εφαρμογή του youtube; Βίντεο μέσα από τον browser του κινητού παίζει οκ;
    Το speedtest σε κινητό και τάμπλετ τι δίνει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-06-19 στις 20:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #5841
    Εγγραφή
    30-04-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίθετα..προσπαθούμε να καταλάβουμε..και πολλές φορές τα παιδιά εδώ στο φόρουμ βρίσκουν λύσεις αφιερώνοντας χρόνο για
    θέματα που ούτε οι τεχνικοί των παρόχων μπορούν να βρουν.. Δεν λέω και εκείνοι κάνουν ότι μπορούν αλλά ολίγον δύσκολο να βρεις τεχνικό που θα σε ακούσει πραγματικά.. συνήθως βιάζονται και δεν δίνουν τη δέουσα προσοχή..
    Να κάνω μια μικρή διόρθωση τώρα..βλέπω ότι παίρνεις από καμπίνα vdsl στα στατιστικά..οπότε δεν είναι το παλιό γνωστό που λέμε καφάο..
    Αν τρέχει κάτι με τη δρομολόγηση στο δίκτυο του παρόχου ποιος ξέρει..
    Η γραμμή σου πάντως όπως είπαμε δείχνει να παίζει καλά..
    Δοκίμασε και από κινητό φίλου..τι να πω..
    Το πρόβλημα για να καταλάβω είναι μόνο με την εφαρμογή του youtube; Βίντεο μέσα από τον browser του κινητού παίζει οκ;
    Το speedtest σε κινητό και τάμπλετ τι δίνει;
    Τις ίδιες ταχύτητες δίνει με ότι κ να κάνω μέτρηση... Με όλα είναι το πρόβλημα... Με το download με τις εφαρμογές κ οτιδήποτε άλλο... Απλά όταν μπαίνω you tube από browser τότε μου το ανοίγει στην μέγιστη ανάλυση κ χωρίς κολλήματα... Βασικά πρέπει να είναι αυτό που είπες το πρόβλημα... Η δρομολόγηση του δικτύου από τον παροχο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καμία απολύτως σχέση το DSLAM με την χαμηλή ταχύτητα στο ασύρματο. Καμία!
    Κ ρε φίλε που είναι το πρόβλημα? Σου λέω ότι από την πρώτη στιγμή είχα θέμα κ πριν 10 μέρες το έφτιαξαν... Κ προχθές που ζήτησα να δούμε το πινγκ μου έκαναν εκκαθάριση στην γραμμή κ έπιανε 18 mbps με ασύρματη μέτρηση κ αμέσως μετά που μου άλλαξε κανάλι έπεσε η ταχύτητα στο 1 ενώ πάλι συγχρονιζε στα 24

  7. #5842
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν μπορώ να σε πείσω εφόσον δεν έχεις τουλάχιστον ελάχιστες γνώσεις για την λειτουργία της υπηρεσίας. Δεν αλλάζει η δρομολόγηση ανάλογα αν έχεις ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση, αν κάνεις χρήση υπολογιστή ή tablet ή κινητού κλπ.

    Δεν υπάρχει αυτό που λες ή σου ανέφεραν "καθάρισμα γραμμής" και ειδικά με ότι έχει να κάνει με το ασύρματο.
    Αυτό που πιθανότατα έκαναν, είναι να σου αλλάξουν το κανάλι, αλλά αυτό μπορεί να είναι παροδικό καθώς εξαρτάται και από τα άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα και πόσα είναι αυτά.

    Εφόσον ενσύρματα από τον υπολογιστή έχεις την κανονική ταχύτητα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με την σύνδεση και το DSLAM. Η ενσύρματη σύνδεση είναι η μόνη που υποστηρίζει την ταχύτητα συγχρονισμού. Η ασύρματη είναι λαχείο και ειδικά στους 2,4GHz.

  8. #5843
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πάνοςκ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ίδιες ταχύτητες δίνει με ότι κ να κάνω μέτρηση... Με όλα είναι το πρόβλημα... Με το download με τις εφαρμογές κ οτιδήποτε άλλο... Απλά όταν μπαίνω you tube από browser τότε μου το ανοίγει στην μέγιστη ανάλυση κ χωρίς κολλήματα... Βασικά πρέπει να είναι αυτό που είπες το πρόβλημα... Η δρομολόγηση του δικτύου από τον παροχο...

    - - - Updated - - -


    Κ ρε φίλε που είναι το πρόβλημα? Σου λέω ότι από την πρώτη στιγμή είχα θέμα κ πριν 10 μέρες το έφτιαξαν... Κ προχθές που ζήτησα να δούμε το πινγκ μου έκαναν εκκαθάριση στην γραμμή κ έπιανε 18 mbps με ασύρματη μέτρηση κ αμέσως μετά που μου άλλαξε κανάλι έπεσε η ταχύτητα στο 1 ενώ πάλι συγχρονιζε στα 24
    Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί..προσπάθησε αν μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός..
    Με το καλώδιο στο pc πάλι έχεις πρόβλημα; Αλλά οι ταχύτητες είναι οκ;

    Στο ασύρματο τι ταχύτητες δίνει 1; Όλα έχουν δλδ πρόβλημα με το ασύρματο; Speedtest,streaming,browsing, όλα;
    Απ'ότι καταλαβαίνω κάτι παίζει με το ασύρματο..ρεσέτ που είπαμε στο ρούτερ έκανες;
    Γνωρίζεις να μπεις στο ρούτερ να δοκιμάσεις αλλαγή στο κανάλι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-06-19 στις 22:05.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #5844
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ερώτηση: Στο εξοχικό που έστησα μια ασύρματη ζεύξη, έχω το Entry 2i από Cosmote με adsl2. Ενώ έχω ανοίξει κάποιες πόρτες για απομακρυσμένη διαχείριση τύπου VPN, αυτές φαίνονται ερμητικά κλειστές.

    Έχω σετάρει ddns, πόρτες κλπ και διάφορες επιλογές του firewall. Ανακάλυψα μέχρι και ένα Activation site της Cosmote όπου απενεργοποίησα την προστασία μπας και με κόβει αυτό. Φευ, καμία τύχη.

    Έχουμε εμπειρία σε αυτό το θέμα; Πρέπει να επικοινωνήσω με το support να μου ανοίξουν τις πόρτες που θέλω;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  10. #5845
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κοίτα καταρχήν μήπως είσαι πίσω από ΝΑΤ. Αν η WAN IP που έχει το Speedport είναι διαφορετική από αυτή που δείχνει εδώ, τότε σε έχουν βάλει σε SGNAT.
    Αν ισχύει, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σε βγάλουν, δίνοντας κανονική δημόσια ΙΡ αναφέροντας ότι τρέχεις δικές σου υπηρεσίες που θέλουν πρόσβαση απ' έξω.

  11. #5846
    Εγγραφή
    30-04-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί..προσπάθησε αν μπορείς να είσαι λίγο πιο αναλυτικός..
    Με το καλώδιο στο pc πάλι έχεις πρόβλημα; Αλλά οι ταχύτητες είναι οκ;

    Στο ασύρματο τι ταχύτητες δίνει 1; Όλα έχουν δλδ πρόβλημα με το ασύρματο; Speedtest,streaming,browsing, όλα;
    Απ'ότι καταλαβαίνω κάτι παίζει με το ασύρματο..ρεσέτ που είπαμε στο ρούτερ έκανες;
    Γνωρίζεις να μπεις στο ρούτερ να δοκιμάσεις αλλαγή στο κανάλι;
    Κ ασύρματα κ ενσύρματα το ίδιο πρόβλημα έχω... Απλά κράτα το ότι όταν σερφαρω πάω με 1 mbps κ το έχουν δει κ τεχνικοί αυτό... Υπάρχει πρόβλημα με το DSLAM μου είχε πει ο τεχνικός... Κ δεν μου το είπε μόνο ένας αυτό αλλα 3 τεχνικοί κ ο ένας από αυτούς είναι γνωστός κ απλά με εξυπηρετισε κ από την πρώτη στιγμή μου είπε ότι είναι στο DSLAM το πρόβλημα... Κ όντως μου είχε πει ένας πριν το φτιάξουν ότι υπάρχει πρόβλημα συγκεκριμένα με την περιοχή κ γιαυτό δεν θα δηλωθεί βλαβει επειδή έχουν ασχοληθεί κ έχουν βρει το πρόβλημα κ θα το φτιάξουν μέσα κ λίγες μέρες... Κ έτσι έγινε... Τωρα εγώ μπορεί να μην έχω ούτε την ελάχιστη γνώση πάνω στο θέμα αλλά όταν στο έχουν πει οι ίδιοι οι τεχνικοί αυτό πιστεύω ότι δεν με κορόιδευαν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πάνοςκ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ ασύρματα κ ενσύρματα το ίδιο πρόβλημα έχω... Απλά κράτα το ότι όταν σερφαρω πάω με 1 mbps κ το έχουν δει κ τεχνικοί αυτό... Υπάρχει πρόβλημα με το DSLAM μου είχε πει ο τεχνικός... Κ δεν μου το είπε μόνο ένας αυτό αλλα 3 τεχνικοί κ ο ένας από αυτούς είναι γνωστός κ απλά με εξυπηρετισε κ από την πρώτη στιγμή μου είπε ότι είναι στο DSLAM το πρόβλημα... Κ όντως μου είχε πει ένας πριν το φτιάξουν ότι υπάρχει πρόβλημα συγκεκριμένα με την περιοχή κ γιαυτό δεν θα δηλωθεί βλαβει επειδή έχουν ασχοληθεί κ έχουν βρει το πρόβλημα κ θα το φτιάξουν μέσα κ λίγες μέρες... Κ έτσι έγινε... Τωρα εγώ μπορεί να μην έχω ούτε την ελάχιστη γνώση πάνω στο θέμα αλλά όταν στο έχουν πει οι ίδιοι οι τεχνικοί αυτό πιστεύω ότι δεν με κορόιδευαν...
    Κ κανάλι έχω αλλάξει όλα τα δοκίμασα... 3 wifi υπάρχουν εδώ.. Κ δεν εννοώ κοντά στο σπίτι μου αλλά σε ολόκληρη την περιοχή... Γιατί τώρα μπήκαν καφαο νέας τεχνολογίας κ δεν έχουν βάλει οι υπόλοιποι... Εγώ βάζω το κανάλι 11 κ οι άλλοι δύο είναι στο 6... Έχω αλλάξει άπειρες φορές το κανάλι αλλά δεν είδα την παραμικρή διαφορά...

  12. #5847
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα καταρχήν μήπως είσαι πίσω από ΝΑΤ. Αν η WAN IP που έχει το Speedport είναι διαφορετική από αυτή που δείχνει εδώ, τότε σε έχουν βάλει σε SGNAT.
    Αν ισχύει, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σε βγάλουν, δίνοντας κανονική δημόσια ΙΡ αναφέροντας ότι τρέχεις δικές σου υπηρεσίες που θέλουν πρόσβαση απ' έξω.
    Κοίτα να δεις που δεν το σκέφτηκα αυτό... Δεν θυμάμαι να τσέκαρα αν έκαναν match. Και τώρα είμαι Αθήνα. Δλδ κάθε βδομάδα θα παίρνω τα καράβια, τι με πέρασες για τον Νιάρχο;
    Τώρα απομακρυσμένα τι να κάνω; Σκέψου ότι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά και στο port check όταν ήμουν στο dhcp έδειχνε την πόρτα κλειστή. Τώρα εξωτερικά δεν μπαίνω οπότε προφανώς είναι από τη μεριά του provider.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  13. #5848
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @Πάνοςκ13, έχεις αναφέρει ότι κατεβάζεις μια χαρά και το πρόβλημα είναι το μεγάλο ping (αυτό θα το δούμε τελευταίο) και το youtube από ασύρματες συσκευές (αλλά από το PC μια χαρά δουλεύει). Το ακριβώς ισχύει, διότι κάθε φορά λες διαφορετικά πράγματα;
    Κάνε test (όπως σου έχει ήδη ζητηθεί) πρώτα συνδεδεμένος ενσύρματα με το PC και μετά ασύρματα και δώσε τις εικόνες.
    Το τι λένε οι τεχνικοί ως δικαιολογία, άστο καλύτερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα απομακρυσμένα τι να κάνω; Σκέψου ότι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά και στο port check όταν ήμουν στο dhcp έδειχνε την πόρτα κλειστή. Τώρα εξωτερικά δεν μπαίνω οπότε προφανώς είναι από τη μεριά του provider.
    Απομακρυσμένα εφόσον δεν έχεις πρόσβαση στο Speedport δεν γίνεται. Μόνο τοπικά. Κάποιος εκεί δεν μπορεί να κάνει τον έλεγχο;

  14. #5849
    Εγγραφή
    30-04-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Πάνοςκ13, έχεις αναφέρει ότι κατεβάζεις μια χαρά και το πρόβλημα είναι το μεγάλο ping (αυτό θα το δούμε τελευταίο) και το youtube από ασύρματες συσκευές (αλλά από το PC μια χαρά δουλεύει). Το ακριβώς ισχύει, διότι κάθε φορά λες διαφορετικά πράγματα;
    Κάνε test (όπως σου έχει ήδη ζητηθεί) πρώτα συνδεδεμένος ενσύρματα με το PC και μετά ασύρματα και δώσε τις εικόνες.
    Το τι λένε οι τεχνικοί ως δικαιολογία, άστο καλύτερα.

    - - - Updated - - -


    Απομακρυσμένα εφόσον δεν έχεις πρόσβαση στο Speedport δεν γίνεται. Μόνο τοπικά. Κάποιος εκεί δεν μπορεί να κάνει τον έλεγχο;
    Δλδ εγώ λέω ότι μου κατέβει? Κ τι να λέει που από pc μπαίνει στο youtube? Το ότι έχω δοκιμάσει με καλώδιο κ δεν βλέπω διαφορά δεν σου φτάνει? Ξέρεις πόσοι τεχνικοί μου είπαν το ίδιο πράγμα? Κ ο γνωστός μου χωρίς να του έχω πει τίποτα μου είπε ότι έχει θέμα το DSLAM... Δλδ με κοροιδευει ο γνωστός μου κ λένε το ίδιο πράγμα με άλλους δύο? Ας σκεφτούμε λογικά...

  15. #5850
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έκανα τώρα... Εδώ έχει καλή ταχύτητα φτάνει σχεδόν 1.5mb/s... Το θέμα είναι ότι αυτό το ήξερα... Σε άλλα μπαίνει κανονικά... Δλδ αν μπω να δω YouTube από την εφαρμογή που υπάρχει στο play store με το ζόρι παίζει το βίντεο σε χαμηλή αναλυση... Αν μπω από κάποιο browser τότε το ανοίγει κανονικά σχεδόν...
    Εγώ τα έγραψα τα παραπάνω ή εσύ;
    Άσε εμένα. Τι θα καταλάβει ο οποιοσδήποτε διαβάζοντας τα παραπάνω ως προς το που είναι το θέμα; Είναι γενικό σε όλα ή μόνο στις ασύρματες συσκευές;

    Πρέπει να καταλάβεις ότι η σύνδεση σου παρέχει μια X ταχύτητα. Κανονικά με ενσύρματη σύνδεση θα πρέπει να την πιάνεις με μικρή απώλεια. Με τις ασύρματες συσκευές είναι άλλο θέμα και σε κάθε περίπτωση άσχετη με το DSLAM και το δίκτυο του παρόχου. Το ίδιο άσχετο είναι αν στο ίδιο PC μία εφαρμογή τρέχει καλά και μία άλλη όχι. Δεν είναι θέμα της σύνδεσης.

    Προσωπικά εκτιμώ ότι είναι θέμα του router (κάτι γνωστό για το ασύρματο των Speedport). Αν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις ένα ΑΡ (δικό σου ή φίλου σου), θα δούμε τι γίνεται.

Σελ. 390 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 370380385388389390391392395400410 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας