Σελ. 391 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392393396401411 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.851-5.865 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #5851
    Εγγραφή
    30-04-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα έγραψα τα παραπάνω ή εσύ;
    Άσε εμένα. Τι θα καταλάβει ο οποιοσδήποτε διαβάζοντας τα παραπάνω ως προς το που είναι το θέμα; Είναι γενικό σε όλα ή μόνο στις ασύρματες συσκευές;

    Πρέπει να καταλάβεις ότι η σύνδεση σου παρέχει μια X ταχύτητα. Κανονικά με ενσύρματη σύνδεση θα πρέπει να την πιάνεις με μικρή απώλεια. Με τις ασύρματες συσκευές είναι άλλο θέμα και σε κάθε περίπτωση άσχετη με το DSLAM και το δίκτυο του παρόχου. Το ίδιο άσχετο είναι αν στο ίδιο PC μία εφαρμογή τρέχει καλά και μία άλλη όχι. Δεν είναι θέμα της σύνδεσης.

    Προσωπικά εκτιμώ ότι είναι θέμα του router (κάτι γνωστό για το ασύρματο των Speedport). Αν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις ένα ΑΡ (δικό σου ή φίλου σου), θα δούμε τι γίνεται.
    Μα δεν αρνήθηκα ότι τα είπα... Απλά σου λέω ότι αν μπω με καλώδιο η ασύρματα στο YouTube από κάποιον browser κ όχι εφαρμογή YouTube μερικές φορές παίζει... Κ στο download το ίδιο γίνεται... Όταν κατεβάζω από εφαρμογή κατεβάζει με 130kb/s ενώ όταν κατεβάζω κάποιο τορεντ ή ένα αρχείο pdf από browser σχεδόν πάντα κατεβάζει με καλή ταχύτητα... Δλδ κάπου στο 1.5mb/s+ κ πάλι όμως δεν είναι η ταχύτητα που πρέπει να έχω κανονικά... Κ αυτό το έχω δοκιμάσει ασύρματα κ ενσύρματα... Κ είχα τα ίδια αποτελέσματα... Δλδ ότι κάνει με καλώδιο κάνει κ με ασύρματη σύνδεση... Έχω αλλάξει κ ρούτερ κ δεν είδα διαφορά... Έχω αλλάξει κανάλια πάλι τα ίδια... Έχω δηλώσει άπειρες φορές βλάβη κ πάντα το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Μα όμως δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα... Αφού το είδαν τεχνικοί αυτό το πρόβλημα γιατί δεν το είπαν εκεί που έπρεπε? Πες εγώ είμαι άσχετος κ λέω ότι θέλω, οι τεχνικοί που το είδαν κ μου είπαν ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί δεν περνάει από τα χέρια μας κ θα το καταχωρησουμε για να το δούνε άλλοι το θέμα αυτό... Αλλά μάλλον απλά αδιαφορούν κ λένε ότι αφού έχει 1 mbps τουλάχιστον μπαίνει στο διαδίκτυο δεν μπορεί να μας κάνει τίποτα...

  2. #5852
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κατ' επανάληψη σου έχουν ζητήσει να δώσεις στοιχεία ελέγχου με ενσύρματη σύνδεση, από τότε που ξεκίνησες τις αναφορές σου, αλλά ουδέποτε το έκανες. Και επανήλθες μετά από 55 μέρες γράφοντας τα ίδια.
    Κάνε έναν έλεγχο ενσύρματα και αμέσως μετά ασύρματα και δώσε σε εικόνα τα αντίστοιχα αποτελέσματα, αναφέροντας επίσης ποιος ήταν ο συγχρονισμός την δεδομένη στιγμή.
    Καλό είναι στον ενσύρματο έλεγχο να βάλεις για κατέβασμα ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία και να δεις την συνολική ταχύτητα. Και αυτό στο έχουν ζητήσει και πάλι το γείωσες.

  3. #5853
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις που δεν το σκέφτηκα αυτό... Δεν θυμάμαι να τσέκαρα αν έκαναν match. Και τώρα είμαι Αθήνα. Δλδ κάθε βδομάδα θα παίρνω τα καράβια, τι με πέρασες για τον Νιάρχο;
    Τώρα απομακρυσμένα τι να κάνω; Σκέψου ότι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά και στο port check όταν ήμουν στο dhcp έδειχνε την πόρτα κλειστή. Τώρα εξωτερικά δεν μπαίνω οπότε προφανώς είναι από τη μεριά του provider.
    Κάλεσε στο 13888 και ρώτα αν η σύνδεση που σε ενδιαφέρει είναι σε CGN.

  4. #5854
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ερώτηση..όταν ρυθμίσεις ddns στο ρούτερ, πρέπει εσύ να ανοίξεις τις πόρτες η περνάς μόνο το account του ddns στο ρούτερ και τα υπόλοιπα τα κάνει αυτόματα; Αναφέρομαι απλά αν θες να βγάλεις το gui προς τα έξω..
    Την εκάστοτε dynamic ip υποθέτω ότι την ανακοινώνει το ρούτερ προς τον ddns..
    Αυτό για το gui του ρούτερ..

    Αν τώρα θες να βλέπεις απομακρυσμένα μέσω της παραπάνω διαδικασίας και τα gui των συνδεδεμένων συσκευών στο συγκεκριμένο ρούτερ..εκεί είναι άλλη διαδικασία;

    Τέλος το να τα βγάζεις όλα αυτά προς τα έξω..είναι ασφαλές γενικά; Η διεύθυνση που θα πάρεις από τον ddns αλλάζει εύκολα αν θες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5855
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάλεσε στο 13888 και ρώτα αν η σύνδεση που σε ενδιαφέρει είναι σε CGN.
    Πήρα το CS να ρωτήσω τα δέοντα, βασικά επέλεξα το callback σίγα μην περίμενα, οπότε επειδή δεν ήξερα ποιον είχα απέναντι προσπάθησα να μην υπεισέλθω σε τεχνικές λεπτομέρειες.
    Ρώτησα απλά αν υπάρχει κάτι από την πλευρά τους που με αποτρέπει από το να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό μου απομακρυσμένα. Μου είπε μισό να δω το case, μετά από λίγο μου έκανε ένα restart και ζήτησε να μπω να δω τον εξοπλισμό και αν είμαι οκ. Ευχαριστώ και απαντώ ότι θα το δω. Προσπαθώ να μπω και ωλαλά όλα έτοιμα!! Δεν παραδέχτηκε βέβαια ότι με έβγαλε από το ΝΑΤ απλά είπε ότι έκλεισε και άνοιξε το ίντερνετ και ότι η υπηρεσία θα πρέπει να δουλεύει! Δεν ξέρω μήπως έχουν αυτοματοποιήσει το support τους και πατάνε συγκεκριμένο κουμπάκι που όταν κάποιος τους ζητήσει κάτι αντίστοιχο.
    Πάντως κάνω δουλειά!!! Βλέπω και το Speedport και το Vigor!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #5856
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με την υπηρεσία DDNS δεν ανοίγουμε καμία πόρτα. Απλά μας παρέχει ευκολία αντί να πληκτρολογούμε ένα νούμερο (δημόσια ΙΡ, που περιοδικά αλλάζει), να πληκτρολογούμε το hostname που έχουμε δηλώσει στην υπηρεσία DDNS (π.χ. to_spiti_mou.ddns.com).
    Για πρόσβαση στο μενού του router πρέπει να το επιτρέψομε με κατάλληλο κανόνα στο firewall. Για τις άλλες εσωτερικές συσκευές πρέπει να ανοίξουμε την αντίστοιχη πόρτα που χρησιμοποιούν με port forwarding.
    Γενικά σε ότι επιτρέπουμε την πρόσβαση από το διαδίκτυο, αποτελεί κερκόπορτα ειδικά αν έχουμε default κωδικό ή εύκολους. Όχι απαραίτητα ότι θα έχουμε θέμα, αλλά καλό είναι να το έχουμε υπόψη. Η βέλτιστη λύση ασφαλείας είναι με χρήση VPN, όπου δεν χρειάζεται κανένα άνοιγμα θύρας εκτός του VPN (και αυτό αν παίζει σε άλλη συσκευή του LAN, εκτός του router).

  7. #5857
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την υπηρεσία DDNS δεν ανοίγουμε καμία πόρτα. Απλά μας παρέχει ευκολία αντί να πληκτρολογούμε ένα νούμερο (δημόσια ΙΡ, που περιοδικά αλλάζει), να πληκτρολογούμε το hostname που έχουμε δηλώσει στην υπηρεσία DDNS (π.χ. to_spiti_mou.ddns.com).
    Για πρόσβαση στο μενού του router πρέπει να το επιτρέψομε με κατάλληλο κανόνα στο firewall. Για τις άλλες εσωτερικές συσκευές πρέπει να ανοίξουμε την αντίστοιχη πόρτα που χρησιμοποιούν με port forwarding.
    Γενικά σε ότι επιτρέπουμε την πρόσβαση από το διαδίκτυο, αποτελεί κερκόπορτα ειδικά αν έχουμε default κωδικό ή εύκολους. Όχι απαραίτητα ότι θα έχουμε θέμα, αλλά καλό είναι να το έχουμε υπόψη. Η βέλτιστη λύση ασφαλείας είναι με χρήση VPN, όπου δεν χρειάζεται κανένα άνοιγμα θύρας εκτός του VPN (και αυτό αν παίζει σε άλλη συσκευή του LAN, εκτός του router).
    Thanks for the info..

    - - - Updated - - -

    Με το πρόβλημα του Πάνοςκ13 πάει κάπου το μυαλό σου; Μας έχει μπερδέψει κάπως..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...14#post6586414
    Αυτό εδώ μου λέει ότι κάτι παίζει με την διασύνδεση προς τα έξω Η κάτι τρέχει με τον server της συγκεκριμένης υπηρεσίας που σέρνεται.. Η μετά κάτι με το app Η με την συσκευή.. Όχι με τη γραμμή..ούτε με το dslam..
    Με το wifi πολύ πιθανό..αλλά με καλώδιο...
    Τώρα να είναι το ρούτερ...δύσκολο αλλά όχι απίθανο..αν έκανε ρεσετ όμως κ δοκίμασε άλλα κανάλια..τι άλλο;

    Ανά διαστήματα παρατηρώ κ εγώ σε κάποια play stores & άλλα apps όταν κατεβάζω να σέρνεται..ενώ την ίδια στιγμή όλα τα άλλα..όλα όμως..browsing,streaming,speedtest κλπ κλπ..λειτουργούσαν οοκ..εκεί το απέδιδα σε κάτι από αυτό που περιγράφω επάνω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-07-19 στις 18:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #5858
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ποια άλλα apps;

  9. #5859
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' επανάληψη σου έχουν ζητήσει να δώσεις στοιχεία ελέγχου με ενσύρματη σύνδεση, από τότε που ξεκίνησες τις αναφορές σου, αλλά ουδέποτε το έκανες. Και επανήλθες μετά από 55 μέρες γράφοντας τα ίδια.
    Κάνε έναν έλεγχο ενσύρματα και αμέσως μετά ασύρματα και δώσε σε εικόνα τα αντίστοιχα αποτελέσματα, αναφέροντας επίσης ποιος ήταν ο συγχρονισμός την δεδομένη στιγμή.
    Καλό είναι στον ενσύρματο έλεγχο να βάλεις για κατέβασμα ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία και να δεις την συνολική ταχύτητα. Και αυτό στο έχουν ζητήσει και πάλι το γείωσες.
    Χαρά στην υπομονή σου που κάθεσαι ακόμη και ασχολείσαι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #5860
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια άλλα apps;
    play store,1mobile(παλιό αυτό),aptoide και άλλα κατεβαστήρια..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #5861
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    αν στον φίλο είπαν 3 τεχνικοί ότι το πρόβλημα είναι στο dslam τότε τι μπορεί να γίνει από εδώ;
    Υπομονή να διορθωθεί η βλάβη.

  12. #5862
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.504
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει πεσει παλι καποιος σερβερ οπως εδω* ή απλα κουλαθηκε το 2i μου λογω καυσωνα? Πολλες σελιδες μου βγαινουν μισες, κυριως χωρις εικονες.

    * https://www.adslgr.com/forum/threads...28#post6616828

    ---edit
    Μαλλον κατι εχει πεσει, γιατι δεν εστρωσε ουτε με επανεκκινηση του 2i.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 03-07-19 στις 19:35.

  13. #5863
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει πεσει παλι καποιος σερβερ οπως εδω* ή απλα κουλαθηκε το 2i μου λογω καυσωνα? Πολλες σελιδες μου βγαινουν μισες, κυριως χωρις εικονες.

    * https://www.adslgr.com/forum/threads...28#post6616828

    ---edit
    Μαλλον κατι εχει πεσει, γιατι δεν εστρωσε ουτε με επανεκκινηση του 2i.
    καλησπέρα, Welcome to the club....
    τα ιδια εδω με inalan και με nova adsl τωρα εριχνα καντηλες.
    Εχω δοκιμασει τα παντα δεν γινεται τιποτα!
    μολις μιλησα με ενα φιλο με ΟΤΕ τα ιδια λεει και αυτος.
    Γενικο το κακο τι στο καλο συμβαινει????
    μιλαμε απο ftp ntua κατεβαζω με 400 κατι kb/sec!
    ινστα και fb τα μισα δεν τα δειχνει καν!

  14. #5864
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #5865
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και τα προβλήματα με το download από το ftp ntua τι σχεση εχουν? και δεν εχω και dns cloudflare εγω.

    Eπισης στην δουλεια με COTE VDSL2 100 κανενα απολυτως πρόβλημα ουτε χτες μεχρι να παω σπιτι, ουτε και σημερα!
    τωρα κατεβαζω από ftp ntua με 11 mb/sec και χτες σπιτι μεχρι 500 kb/sec το πολύ με Inalan FTTH 100/100 αλλα και με Nova adsl 10mbps.

Σελ. 391 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 371381386389390391392393396401411 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας