Σελ. 285 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 265275280283284285286287290295305 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.261-4.275 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #4261
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα

    Μια ερώτηση για την οποία δε βρήκα απάντηση στο θέμα. Έχω το συγκεκριμένο router και είχα δώσει σε γείτονα password για το wifi, καθώς για μερικές μέρες του είχαν κόψει το Internet. Πλεον παρότι δεν το χρειάζεται, τον βλέπω ακόμη μέσα (για να μη μπαίνω στο Interface του router χρησιμοποιώ το "who is on my wifi") και κατά καιρούς έχω θέμα με την ταχύτητα.

    Για να αποκλείσω τις συσκευές του (συνολικά 4 έχουν) προσπάθησα από το firewall του router, να επιλέξω να μπλοκάρω mac address. Συγκεκριμένα έβαλα στο mac filter on την black list και στη συνέχεια στο Mac filter τα στοιχεία του, αλλά είναι ακόμα μέσα

    Το επίπεδο του γείτονα είναι πολύ κάτω των βασικών γνώσεων και δε θέλω να αλλάξω το password, καθώς και εμείς έχουμε πολλές συσκευές, και το password το έχουν αρκετοί φίλοι όταν έρχονται στο σπίτι .

    Αν μπορείται να μου υποδείξεται που κάνω λάθος, ή αν υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

  2. #4262
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterDAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Μια ερώτηση για την οποία δε βρήκα απάντηση στο θέμα. Έχω το συγκεκριμένο router και είχα δώσει σε γείτονα password για το wifi, καθώς για μερικές μέρες του είχαν κόψει το Internet. Πλεον παρότι δεν το χρειάζεται, τον βλέπω ακόμη μέσα (για να μη μπαίνω στο Interface του router χρησιμοποιώ το "who is on my wifi") και κατά καιρούς έχω θέμα με την ταχύτητα.

    Για να αποκλείσω τις συσκευές του (συνολικά 4 έχουν) προσπάθησα από το firewall του router, να επιλέξω να μπλοκάρω mac address. Συγκεκριμένα έβαλα στο mac filter on την black list και στη συνέχεια στο Mac filter τα στοιχεία του, αλλά είναι ακόμα μέσα

    Το επίπεδο του γείτονα είναι πολύ κάτω των βασικών γνώσεων και δε θέλω να αλλάξω το password, καθώς και εμείς έχουμε πολλές συσκευές, και το password το έχουν αρκετοί φίλοι όταν έρχονται στο σπίτι .

    Αν μπορείται να μου υποδείξεται που κάνω λάθος, ή αν υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
    Aν και λες ότι οι γνώσεις του γείτονα είναι περιορισμένες, η Mac Address της κάρτας δικτύου μπορεί να αλλάξει και να αποκτήσει εκ νέου πρόσβαση, για μένα η αλλαγή του κωδικού είναι πιο σωστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #4263
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν και λες ότι οι γνώσεις του γείτονα είναι περιορισμένες, η Mac Address της κάρτας δικτύου μπορεί να αλλάξει και να αποκτήσει εκ νέου πρόσβαση, για μένα η αλλαγή του κωδικού είναι πιο σωστή.
    Οι συσκεύες του είναι κινητά τηλέφωνα και tablet και δε νομίζω ότι ξέρει τί είναι Mac adreess και πόσο δε μάλλον να την αλλάξει, εξάλου βλέπω τις συνδέσεις στο router μου.

    Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και σίγουρα η αλλαγή του password θα είναι η λύση που θα καταλήξω αν δε βρω άκρη

  4. #4264
    Εγγραφή
    14-06-2016
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα παιδιά! Είδα τώρα πως τα Errors μηδενίστηκαν και κοίταξα το uptime και είναι τρεις ώρες όποτε συμπέρανα ότι επανεκκίνησε όμως βλέπω πως οι συσκευές διατήρησαν τις IP ενώ δεν ήταν συνδεδεμένες στο δίκτυο...Τι ακριβώς συνεβει; Κοίταξα μήπως έγινε κάποιο firmware update αλλά όχι...Μήπως δεν επανεκκίνησε και έγινε κάτι άλλο;

  5. #4265
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jigsaw99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά! Είδα τώρα πως τα Errors μηδενίστηκαν και κοίταξα το uptime και είναι τρεις ώρες όποτε συμπέρανα ότι επανεκκίνησε όμως βλέπω πως οι συσκευές διατήρησαν τις IP ενώ δεν ήταν συνδεδεμένες στο δίκτυο...Τι ακριβώς συνεβει; Κοίταξα μήπως έγινε κάποιο firmware update αλλά όχι...Μήπως δεν επανεκκίνησε και έγινε κάτι άλλο;
    Αν απλά κάνει disconnect τότε ξεκινάει να μετράει απο την αρχή το uptime (που είναι και το φυσιολογικό)

  6. #4266
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterDAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Μια ερώτηση για την οποία δε βρήκα απάντηση στο θέμα. Έχω το συγκεκριμένο router και είχα δώσει σε γείτονα password για το wifi, καθώς για μερικές μέρες του είχαν κόψει το Internet. Πλεον παρότι δεν το χρειάζεται, τον βλέπω ακόμη μέσα (για να μη μπαίνω στο Interface του router χρησιμοποιώ το "who is on my wifi") και κατά καιρούς έχω θέμα με την ταχύτητα.

    Για να αποκλείσω τις συσκευές του (συνολικά 4 έχουν) προσπάθησα από το firewall του router, να επιλέξω να μπλοκάρω mac address. Συγκεκριμένα έβαλα στο mac filter on την black list και στη συνέχεια στο Mac filter τα στοιχεία του, αλλά είναι ακόμα μέσα

    Το επίπεδο του γείτονα είναι πολύ κάτω των βασικών γνώσεων και δε θέλω να αλλάξω το password, καθώς και εμείς έχουμε πολλές συσκευές, και το password το έχουν αρκετοί φίλοι όταν έρχονται στο σπίτι .

    Αν μπορείται να μου υποδείξεται που κάνω λάθος, ή αν υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
    Μηπως ο γειτονας δεν το κανει επιτηδες αλλα απλα ειναι ασχετος με την τεχνολογια?
    Δηλαδη συνδεθηκε σε σενα και νομιζει οτι τωρα που εφτιαξε η δικη του συνδεση αυτοματα αρχισε να μπαινει απο το δικο του ιντερνετ?
    Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο και αλλαξεις τους κωδικους θα νομιζει οτι εχει παλι προβλημα αυτος...
    Ετσι μπορει να δωσει βλαβη και να σου ζητησει ξανα τον κωδικο για να μπει απο το δικο σου wifi
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiosgr : 08-05-18 στις 16:50.

  7. #4267
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ο γειτονας δεν το κανει επιτηδες αλλα απλα ειναι ασχετος με την τεχνολογια?
    Δηλαδη συνδεθηκε σε σενα και νομιζει οτι τωρα που εφτιαξε η δικη του συνδεση αυτοματα αρχισε να μπαινει απο το δικο του ιντερνετ?
    Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο και αλλαξεις τους κωδικους θα νομιζει οτι εχει παλι προβλημα αυτος...
    Ετσι μπορει να δωσει βλαβη και να σου ζητησει ξανα τον κωδικο για να μπει απο το δικο σου wifi
    Εμένα σίγουρα που μου δουλεύει, έχω βάλει στο WLAN Advanced White list τις δικές μου συσκευές και κόβει οποιαδήποτε άλλη. Επίσης δες αν έχεις ενεργοποιήσει SSID3 ή 4, οπότε θέλει και εκεί το ίδιο.

  8. #4268
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MasterDAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Μια ερώτηση για την οποία δε βρήκα απάντηση στο θέμα. Έχω το συγκεκριμένο router και είχα δώσει σε γείτονα password για το wifi, καθώς για μερικές μέρες του είχαν κόψει το Internet. Πλεον παρότι δεν το χρειάζεται, τον βλέπω ακόμη μέσα (για να μη μπαίνω στο Interface του router χρησιμοποιώ το "who is on my wifi") και κατά καιρούς έχω θέμα με την ταχύτητα.

    Για να αποκλείσω τις συσκευές του (συνολικά 4 έχουν) προσπάθησα από το firewall του router, να επιλέξω να μπλοκάρω mac address. Συγκεκριμένα έβαλα στο mac filter on την black list και στη συνέχεια στο Mac filter τα στοιχεία του, αλλά είναι ακόμα μέσα

    Το επίπεδο του γείτονα είναι πολύ κάτω των βασικών γνώσεων και δε θέλω να αλλάξω το password, καθώς και εμείς έχουμε πολλές συσκευές, και το password το έχουν αρκετοί φίλοι όταν έρχονται στο σπίτι .

    Αν μπορείται να μου υποδείξεται που κάνω λάθος, ή αν υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
    Όταν βάζεις σε black list μία MAC, φυσικά και μπορεί να συνδεθεί, απλά δεν έχει πρόσβαση στο Internet.
    Στο router θα φαίνεται η IP των συσκευών του. Έχω το ίδιο, γι' αυτό σου λέω.

  9. #4269
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ο γειτονας δεν το κανει επιτηδες αλλα απλα ειναι ασχετος με την τεχνολογια?
    Δηλαδη συνδεθηκε σε σενα και νομιζει οτι τωρα που εφτιαξε η δικη του συνδεση αυτοματα αρχισε να μπαινει απο το δικο του ιντερνετ?
    Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αν πραγματι συμβαινει κατι τετοιο και αλλαξεις τους κωδικους θα νομιζει οτι εχει παλι προβλημα αυτος...
    Ετσι μπορει να δωσει βλαβη και να σου ζητησει ξανα τον κωδικο για να μπει απο το δικο σου wifi
    Ναι είναι τόσο άσχετος (όπως και η γυναίκα του και ο μίκρος τους), αλλά γενικά έχουμε καλές σχέσεις και δε θέλω "προβλήματα - παρεξηγήσεις". Μου είπε ότι μπαίνει αυτόματα και θα διαγράψει τις συνδέσεις ακόμα τίποτα....

    Και το δεύτερο που λες ισχύει και έχει γίνει στο παρελθόν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάζεις σε black list μία MAC, φυσικά και μπορεί να συνδεθεί, απλά δεν έχει πρόσβαση στο Internet.
    Στο router θα φαίνεται η IP των συσκευών του. Έχω το ίδιο, γι' αυτό σου λέω.
    ΟΚ ευχαριστώ. Χρήσιμο και αυτό. Θα τις κάνω όλες black list να δω αντιδράσεις

  10. #4270
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε είναι κάτι άλλο. Μπορείς να γυρίσεις το Entry σαν ρούτερ για δοκιμή; Η επιπλέον προστασία στο my.otenet.gr είναι απενεργοποιημένη;
    Λύθηκε τελικά, ήταν θέμα του QoS του router μου. Αντί να δίνει χαμηλότερη προτεραιότητα στα πακέτα, τα έστελνε στο πουθενά.

    Ευχαριστώ!
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #4271
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Έχει βγει αναβάθμιση στο σιτε του οτε για το entry 2i

  12. #4272
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    ποιό νέα από το V1.0.0_OTET12lw4o6P5A ?

    Γίνετε αυτόματα η αναβάθμιση,δε χρειάζεται κατέβασμα.

  13. #4273
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    ναι το ξέρω απλά το ανάφερα

  14. #4274
    Εγγραφή
    19-10-2002
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pure IPv6 στο δίκτυο του ISP. Αν χρειαστείς κάτι σε IPv4 θα το δώσει το ρούτερ σου στον client που το ζήτησε μέσω ενός tunnel IPv6 μέχρι το edge του ISP.
    Εμενα μου δειχνει αυτα και δεν μου κανει forward τα ports τα τσεκαρα online αλλα παιρνω κανονικα IPv4 address. Tι συμβαινει?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails firefox_2018-05-11_02-31-13.png  


  15. #4275
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου δειχνει αυτα και δεν μου κανει forward τα ports τα τσεκαρα online αλλα παιρνω κανονικα IPv4 address. Tι συμβαινει?
    Δεν έχεις δική σου IPv4. Πάρε το 13888 και ενημέρωσέ τους να το φτιάξουν.

Σελ. 285 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 265275280283284285286287290295305 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας