Σελ. 406 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 386396401404405406407408411416426 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.076-6.090 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6076
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θυμηστε μου λιγο πως θα κανω την lan4 κανονικη θυρα οπως εινια οι αλλες 3.
    Ο οπαπ συνδεσε ενα καλωδιο σε αυτη, το οποιο καταληγει σε ενα ethernet "splitter" σαν αυτο εδω*. Απο αυτο βγαινουν 2 καλωδια τα οποια πανε σε 2 διαφορετικα tv boxes που δειχνουν συγκεκριμενα πραγματα σε 2 τηλεορασεις. Το ενα δεν δουλευει γιατι δεν παιρνει καν ip, αλλα το αλλο δουλευει κανονικοτατα! Γιατι?

    * https://www.greytech.gr/ethernet-splitter-mywa-08.html
    ديميتريس

  2. #6077
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμηστε μου λιγο πως θα κανω την lan4 κανονικη θυρα οπως εινια οι αλλες 3.
    Ο οπαπ συνδεσε ενα καλωδιο σε αυτη, το οποιο καταληγει σε ενα ethernet "splitter" σαν αυτο εδω*. Απο αυτο βγαινουν 2 καλωδια τα οποια πανε σε 2 διαφορετικα tv boxes που δειχνουν συγκεκριμενα πραγματα σε 2 τηλεορασεις. Το ενα δεν δουλευει γιατι δεν παιρνει καν ip, αλλα το αλλο δουλευει κανονικοτατα! Γιατι?

    * https://www.greytech.gr/ethernet-splitter-mywa-08.html
    Δεν έχει σχέση αυτό με το speedport και δεν θα δουλέψει καθώς θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλεις εσυ δύο σετ 123 και 6 στην θύρα που θα συνδεθεί, αυτό απλά τα διαχωρίζει, συνήθως βάζουμε δύο τέτοια όταν μπορούμε να περάσουμε μόνο ενα καλώδιο.

  3. #6078
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν συνδεσω το καλωδιο που φευγει απο το ρουτερ σε αλλη θυρα, πχ στην lan1 που ειναι ο εκτυπωτης, παιρνουν και τα 2 ip κανονικα και δουλευουν κανονικα...

    - - - Updated - - -

    Ξαναεβαλα τον εκτυπωτη στη θεση του και τωρα δεν φαινεται στις ενσυρματα συνδεδεμενες συσκευες, παρολο που μπορω να κανω κανονικα ping σε αυτον.

    - - - Updated - - -

    Εκανα οτι λεει εδω, αλλα στα "προφιλ" atm_dsl, ptm_dsl και eth δεν εχει τιποτε επιλεγμενο. Πρεπει να επιλεξω εγω κατι?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...CF%82-IPTV-STB

    Screenshot για αποδειξη
    https://imgur.com/a/xWHKUPf

    Αν το αφησω οπως ειναι στην εικονα και συνδεσω τα tv boxes του οπαπ. παλι δουλευει το ενα απο τα 2 και το αλλο δεν παιρνει καν ip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 04-10-19 στις 14:32.
    ديميتريس

  4. #6079
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η LAN4 δουλεύει κανονικά.
    Αυτό που δεν δουλεύει και ούτε πρόκειται ποτέ να δουλέψει, είναι 2 ταυτόχρονα συσκευές στην ίδια θύρα ακόμη και με το splitter που έβαλε ο ΟΠΑΠ. Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ και απορώ ποιο το σκέφτηκε αυτό.

  5. #6080
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως εννοεις το κανονικα? Γιατι αν βαλω τον εκτυπωτη στη lan4 δεν τον βλεπω μετα, δεν απανταει ουτε σε ping.
    Το σπλιττερ δουλευει επισης κανονικα αν συνδεθει σε αλλη θυρα, το λεω και παραπανω και το εχω δει αλλου.

    Τα οσα φαινονται στην εικονα εινια σωστα? Πρεπει να αλλαξω κατι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 04-10-19 στις 15:16.
    ديميتريس

  6. #6081
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφεις ότι βάζεις το splitter στη LAN4 και πάνω σε αυτό συνδέεις 2 TV Box.
    Δουλεύει το 1 TV Box, άρα η LAN4 δουλεύει σωστά. Τέλος με αυτήν.
    Το ότι δεν δουλεύει το 2ο TV Box και αυτό είναι σωστό, διότι δεν γίνεται στην ίδια θύρα να συνδέονται ταυτόχρονα 2 συσκευές. Τέλος και με αυτό (ειδικά αυτό διαπαντός).

  7. #6082
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βαζω κατι αλλο, πχ το pc ή τον εκτυπωτη, στη lan4 και δεν παιρνουν δικτυο. Γιατι?

    Για το θεμα με τα tvbox, σε αλλο μαγαζι, με τα ιδια tv boxes, το splitter ειναι πχ στη lan3 κια δουλευν και τα 2 κανονικα. Εκει δεν εχουν κανει πατατα, παρολο που τα συνδεσανε με τον ιδιο τροπο? Long story short, πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι η lan4 λειτουργει οπως οι αλλες 3, γιατι αυτη τη στιγμη δεν λειτουργει.

    Μολις επιστρεψω στο σπιτι θα βαλω και το δικο μου pc στη lan4, που υποτιθεται την εχω κανει σαν τις αλλες, να δω αν θα εχει τα ιδια θεματα.
    ديميتريس

  8. #6083
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  9. #6084
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι, επειδη δεν ειδα πουθενα να λεγεται οτι απαιτειται επανεκκινηση για να παρει την αλλαγη. Κανω τωρα...
    ديميتريس

  10. #6085
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το TV Box είναι απλό ή αναφέρεσαι σε αποκωδικοποιητή που δουλεύει μέσω STB θύρας (ξεχωριστή σύνδεση); Έχουν μεγάλη διαφορά αυτά τα 2.
    Από αυτό που αναφέρεις τώρα, εκτιμώ το δεύτερο, άρα πρέπει να κάνεις την αλλαγή στο binding.

  11. #6086
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκανα επανεκκινηση και τωρα πηρανε και τα 2 tv boxes κανονικα. Θα επρεπε να αναφερεται καπου οτι χρειαζεται επανεκκινηση! Να αφησω τα κουτακια χωρις τικακια οπως ειναι τωρα ή να τα τικαρω οπως λεγεται στο αλλο θεμα?

    Τo καθε tv box ειναι απλο και τρεχει μια εφαρμογη ή καποια σελιδα του οπαπ και δειχνει αποτελεσματα 24/7.
    ديميتريس

  12. #6087
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέρος από το filename του fw του entry..zxhnh268n_hv100_fv100_otet......
    Όσο για το μενού δες κ το zxhn h267n που δίνει η cyta ως παράδειγμα..ίδιο μενού..
    oκ αλλα ουτε με το FW ασχολουμε για να το δω, ουτε εχω αυτο που λες για να το δω στο μενου.
    Οπως και να εχει εγω εννοουσα ολα τα αλλα που λενε πανω ΖΤΕ....πχ ZTE W300 που εδινε παλια ο ΟΤΕ τοτε, το 931 κατι που εδινε ο ΟΤΕ και ειναι και VDSL ρουτερ, καποιο παλιοτερο που εδινε η wind, το επομενο που εδινε ο ΟΤΕ 108 κατι μετα ακριβως το W300 για ADSL μονο και κατι αλλα μονο για ADSL που εδινε η Forthnet τοτε. Απο την στιγμη που λεει ΠΑΝΩ του ΖΤΕ δεν θεωρω οτι ειναι...το FW δεν μου λεει κατι μπορει απλα να ταιριαζει σε καποιο chip και να το βαζουν. Και αυτα που εχω ειναι ολα και παλια μοντελα που τα εχω και εχω δοκιμασει εχουν καλυτερο wifi απο το 2i με λιγα λογια.

  13. #6088
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έγραψα παραπάνω. Η ΖΤΕ φτιάχνει συσκευές που πουλά στο εμπόριο αλλά και παρόμοιες ως ΟΕΜ για διάφορους παρόχους σε όλο τον πλανήτη.
    Speedport είναι οικογένεια μοντέλων της DT, που τα παίρνει μετά από συμφωνία με διάφορους κατασκευαστές.

    Κι επειδή δεν βρίσκω στοιχεία ποια μοντέλα έχει από την ΖΤΕ (παρόλο που αναφέρεται στο firmware), πάρε την αντίστοιχη λίστα της AVM που κυριολεκτικά πρόκειται για μοντέλα Fritz. Και αυτά δεν λένε πάνω τίποτα σχετικό με την AVM στο ταμπελάκι. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το Entry 2i που είναι της ZΤΕ.

  14. #6089
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.515
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το δικο μου 2i λοιπον λεει αυτα για την lan4
    https://imgur.com/a/q0HWMbJ

    Και τα tv boxes του οπαπ ειναι διαφορετικα μεταξυ τους. Το ενα ειναι κανονικο mini pc με bios κλπ και πρεπει να τρεχει καποια λινουξοδιανομη με εναν browser σκετο και το δε ενα απλο mag μαρκας infomir. Αυτο που δουλευε κανονικα απο την lan4 ηταν το mini pc και το προβληματικο το mag.
    ديميتريس

  15. #6090
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικο μου 2i λοιπον λεει αυτα για την lan4
    https://imgur.com/a/q0HWMbJ

    Και τα tv boxes του οπαπ ειναι διαφορετικα μεταξυ τους. Το ενα ειναι κανονικο mini pc με bios κλπ και πρεπει να τρεχει καποια λινουξοδιανομη με εναν browser σκετο και το δε ενα απλο mag μαρκας infomir. Αυτο που δουλευε κανονικα απο την lan4 ηταν το mini pc και το προβληματικο το mag.
    Αυτά ποιος τα έχει πειράξει;
    Γιατί έτσι όπως είναι λογικό είναι να έχεις θεμα με τα ασύρματα, η lan4 είναι σωστά ορισμένη σαν Lan θύρα και όχι stb.
    Αν το σπλιτερ που έχεις είναι αυτό που δείχνεις πιο πάνω λογικό είναι να μην σου δουλεύει

    Παραπάνω Info στην σελίδα 51

Σελ. 406 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 386396401404405406407408411416426 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας