Σελ. 495 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 475485490493494495496497500505515 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.411-7.425 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #7411
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή....υπάρχει περίπτωση ο φορητός υπολογιστής τάμπλετ Huawei xiaomi 5,7,9 να μη μπορούν να συνδεθούν;;

    Αν μπορείς εξήγησε το μου μη τυχόν πάρω το νέο ρούτερ και κάνω πατάτα και δεν μπορώ να συνδεθώ...

    Edit: πήγα στις ρυθμίσεις που είπε ο φίλος και βλέπω το εξής WLAN global configuration - band with εκεί εμφανίζονται τα 40 MHz.
    Όσες δεν υποστηρίζουν 5αρα μπάντα θα συνδεθούν στη 2.4 με τους αντίστοιχους περιορισμούς στη ταχύτητα όπως τώρα.. Πάντως και τα 65-70 που πιάνεις, θα τα έλεγα οκ.. Πάντως αν θες το κάτι παραπάνω για τις πιο νέες συσκευές, ζητάς νέο ρούτερ..
    Τα 40mhz που λες τα είχε από πριν η τα επέλεξες μετά; Και αν τα επέλεξες μετά με αυτή τη ρύθμιση ήταν τα 65-70;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος αναφέρει 46Mbps και όχι ΜBps που γράφεις εσύ.

    Σε WiFi 4 (802.11n) με MIMO 2x2 έχουμε μέγιστο bandwidth 300Mbps. Αυτό αφορά μέγιστη θεωρητική ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ των ασύρματων συσκευών και επ ουδενί πραγματική. Με απλά λόγια πόσο γρήγορα μπορεί να στείλει στην μονάδα του χρόνου και όχι πόσο όγκο δεδομένων.
    Στους 2,4Ghz που είναι κορεσμένη μπάντα, βάσει υποχρέωσης εκ του κανονισμού υποχρεούται οποιαδήποτε συσκευή που έχει ρόλο ΑΡ (το Speedport στην περίτπωση), να έχει εύρος ζώνης 20MHz άρα πέφτει στα 150Mbps θεωρητική. Η πραγματική για διάφορους τεχνικούς λόγους, κυμαίνεται περίπου στο 1/3, οπότε τα 50Mbps είναι το πραγματικό όριο της ταχύτητας σε αυτή την μπάντα.
    Υπάρχει υποχρέωση χρήσης 20 εύρους; Πρώτη φορά το ακούω.. Σύσταση ηθικά μεταξύ μας για αποφυγή παρεμβολών θα έλεγα ναι, αλλά υποχρέωση;
    Τα 40 εύρος γιατί υπάρχουν διαθέσιμα για επιλογή;

    https://www.smallnetbuilder.com/wire...-24-ghz-part-1
    Διάβαζα αυτό, από ότι κατάλαβα τα 40 στο εύρος επιτρέπονται υπό ορισμένες συνθήκες και όχι από όλες τις συσκευές πχ apple, κάτι με τη συμμόρφωση στο κανονισμό του wifi alliance..
    Επίσης ορισμένες συσκευές δεν έχουν επιλογή για 40 only επειδή δεν τηρούν το fallback στα 20 αν ανιχνευθεί παρεμβολή..
    Και το ότι όσες έχουν αυτή την επιλογή παραβαίνουν το κανονισμό..
    Σε άλλες συσκευές πάλι η επιλογή αυτή παίζει κανονικά και δίνει και μικρά αποτέλεσματα..
    Τι να πω..
    Αν έχεις να συμπληρώσεις κάτι καλό θα ήταν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα γρήγορα που κοίταξα στο gsm arena xiaomi 7 και 9 το υποστηρίζουν.
    Σε άλλο θέμα διάβασα πως με το ΖΤΕ πέφτει λίγο η ταχύτητα συγχρονισμού.
    Ο συγχρονισμός είναι λίγο λαχείο ανάλογα με το πώς θα συνεργαστεί το εκάστοτε ρούτερ με τη καμπίνα..
    Δεν είναι πάντως δεδομένο ότι θα πέσει..
    Ιδίως αν είσαι κοντά στη καμπίνα..
    Στατιστικά μας έβαλες από τη γραμμή; Δε θυμάμαι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-05-22 στις 06:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #7412
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Να σας πω την αλήθεια πότε δεν το είχα ψάξει το θέμα αυτό. Και δεν ήξερα αν ήταν πάντα 40....Αφου ποτέ δεν το είχα πειράξει πρέπει να ήταν στα 40 από την αρχη

  3. #7413
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με πιασανε κατι μαζοχιστικες τασεις, απο την προηγουμενη βδομαδα, και ειπα να ασχοληθω με κατι που εχει ακομα χειροτερο wifi απο το 2i: το rpi3b+ μου. Επειδη στο σημειο που εινια η τηλεοραση το σημα του 2i ειναι κακο, αρα στο rpi3b ειναι αθλιο, το μετεφερα στο δωματιο μου και κοντα στο 2i (2 μετρα μακρια οταν ειναι ασυρματα = quality 65+/70 απο το iwlist, 1 μετρο οταν εινια με καλωδιο, quality 70/70 στο wifi) και κανω οτι μπορω με ssh.

    Μεχρι το μεσημερι, το rpi συνδεοταν κανονικα ασυρματα με το ρουτερ οταν ηταν εντος του δωματιου. Οταν δεν συνδεοταν, του κουμπωνα το καλωδιο, εμπαινα με ssh, εσβηνα το entry για το ασυρματο και το ξανασυνεδεα μεσω command line (connman).
    Και απο το μεσημερι και μετα σταματησε να μπαινει ασυρματα ακομα και με την παραπανω διαδικασια. Αφου εριξα τα προβλεπομενα μπινελικια στο χαλια ασυρματο του rpi, εκανα cold restart στο 2i και μετα ξανασυνδεθηκε με την πρωτη.
    Η μονη ενδειξη "αποτυχιας της ασυρματης συνδεσης" που εχω απο το rpi ειναι αυτο εδω το output του connman
    Κώδικας:
    Error /net/connman/service/wifi_b8xxxxxxxxxx_47xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx_managed_psk: Input/output error
    Agent request cancelled by ConnMan
    To b8xxx ειναι το mac address του rpi, το 47xxx ειναι κατι που σχετιζεται με το ssid του 2i. Επειδη λοιπον αυτο δεν εινια και πολυ διαφωτιστικο, υπαρχει κατι μεσα στο log του 2i που να λεει οτι πχ παει να συνδεθει η συσκευη με mac address b8xxx και τρωει πορτα?
    ديميتريس

  4. #7414
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ ήμουν συναισθηματικά δεμένος με το entry!
    Μου έδωσε πολύ σταθερές συνδέσεις με την κακή ADSL που είχα!

    Έτσι το κράτησα για ενθύμιο και το πλήρωσα στην Cosmote!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #7415
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λυπαμαι αλλα δεν συμμεριζομια την αποψη σου για το 2i. Αν πω οτι ειμια συναισθηματικα δεμενος με το 2i ειναι καραμπινατη περιπτωση συνδρομου της Στοκχολμης
    ديميتريس

  6. #7416
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήμουν συναισθηματικά δεμένος με το entry!
    Μου έδωσε πολύ σταθερές συνδέσεις με την κακή ADSL που είχα!

    Έτσι το κράτησα για ενθύμιο και το πλήρωσα στην Cosmote!
    Το να είσαι συναισθηματικά δεμένος.......................άντε να το δεχτούμε, αλλά να το πληρώσεις κι' από πάνω...................
    μήπως να το κοιτάξεις καλύτερα??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7417
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κοίτα, πλέον έχω περάσει σε Fritz αλλά μπορείς να βρεις περιπτώσεις που ένα entry πάει καλύτερα σε μία "κακή" γραμμή από ένα Fritz.. (ακόμη και VDSL)
    οπότε είχα αποφασίσει να το κρατήσω..
    (θα ήταν και δύσκολο να το ξαναβρώ, δεν το δίνει πλέον η Cosmote..)

    Τώρα μακάρι να μου το άφηνε χάρισμα η Cosmote,
    αλλά μου το χρέωσε σε λογαριασμό, οπότε δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς..
    αλλά και πάλι το είχα σκεφτεί, δεν είχα θέμα να το πληρώσω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 03-06-22 στις 12:45.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #7418
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήμουν συναισθηματικά δεμένος με το entry!
    Μου έδωσε πολύ σταθερές συνδέσεις με την κακή ADSL που είχα!

    Έτσι το κράτησα για ενθύμιο και το πλήρωσα στην Cosmote!
    Eμένα πάλι μου έδωσαν ένα και το χρησιμοποιώ στη dsl του εξοχικού που πιάνει ~20..
    Σχετικά καλό ρουτεράκι αλλά σιγά σιγά ξεπερασμένο.. Αντέχει μεν μέχρι 100 αλλά πρακτικά νομίζω μετά τα 50 ίσως να έχει θέμα κάποιος με το wifi 2.4 αρχικά και μετά θα χάσει το κέρδος του overhead που δίνουν στο συγχρονισμό λόγω των 100 ethernet..
    Για εμένα μέχρι 50αρα είναι αξιόλογο ρουτεράκι για ρούτερ παρόχου.. Ζτε θυμίζω..
    Εγώ έχω βάλει κ ddns..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-06-22 στις 15:46.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #7419
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί να έχει κάποιο θέμα με το Wi-Fi του.. (εγώ δεν το χρησιμοποίησα καθόλου)
    γιατί είχα και 2 άλλα TP-Link για Wi-Fi τότε..

    αλλά το εκτίμησα ως Modem..
    και πήγε άψογα και με την 100άρα.. (142 Mbps στην καμπίνα..)
    γι' αυτό και ακριβώς αποφάσισα να το κρατήσω..

    Μπας και γίνει τίποτα στην γραμμή μου, να έχω και ένα άλλο modem να δοκιμάσω..
    Ένα καλό χαρακτηριστικό του είναι ότι μπορεί να παίζει με υψηλό Power πάνω στην γραμμή.

    - Μάλλον μου αρέσει να κάνω και συλλογή από modem/ρούτερ!

    - - - Updated - - -

    Παρόμοια κατάσταση είχα βιώσει όταν πρωτοέβαλα ADSL..

    O OTE μου είχε δώσει τότε μία μπουρούχα Philips (το έχω ακόμη.. αυτό σίγουρα δεν θα το πλήρωνα.. )
    που μου έβγαζε συνέχεια προβλήματα με την γραμμή μου.

    Τότε βρήκα την υγειά μου με τα Thomson που τα έφερνε η Forthnet!
    Επειδή κατά καιρούς αυτά εξαφανίζονταν, είχα πάρει και ένα 2ο για BackUp!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 03-06-22 στις 16:35.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #7420
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχω και από τα 585 της φορθνετ..
    Θέμα με το wifi του δεν έχει το entry, αναφέρομαι στους περιορισμούς της τεχνολογίας και λόγω παρεμβολών από γειτονικά δίκτυα που μπορεί να ρίξουν τη ταχύτητα.. Αν στα 2.4 πιάσεις 40-50 είσαι Θεός νομίζω..

    https://www.speedguide.net/faq/what-...f-wireless-374

    802.11n - 40-50 Mbps typical, varying greatly depending on configuration, whether it is mixed or N-only network, the number of bonded channels, etc. Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #7421
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To 2022 χωρίς 5GHz την στιγμή που έχουμε πλέον WI-FI 6, Θα είμαστε σαν τον Πώποτα με το "μπρός-πίσω".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #7422
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πειτε μου καμια ιδεα για το παρακατω περιεργο.

    Δεν μπορω να μπω απο το pc σε μια σελιδα που μεχρι πριν 20 μερες εμπαινα κανονικα. Περιμενιε για 1+ λεπτο και στο τελος λεει "This site can’t be reached. (sitename) took too long to respond".
    Δεν μπαινει επισης απο το ταμπλετ (lineageos 14.1) με via (webview based browser) και bromite, αλλα απο το κινητο (android 9) μπαινει κανονικα απο τους ιδιους browsers, ασχετως αν εχω ενεργο τον private dns ή οχι. Το pc εχει σταθερη ip και τους dns της cloudflare, το κινητο και το ταμπλετ παινουν ip και τους ιδιους dns μεσω dhcp. Επισης, το pc εχει το ipv6 εντελως κλειστο (ipv6.disable=1 kernel parameter).

    Πιο τεχνικα τωρα. Το fping (command line εφαρμογη αντιστοιχη του isitdownorjustme) λεει οτι οντως ειναι unreachable η σελιδα, ενω το traceroute παει κουβα μετα απο 15-16 hops. Ομοιως το traceroute (μεσα απο το fing) σε ταμπλετ και κινητο παει κουβα μετα απο περιπου τα ιδια hops.
    Εννοειται πως στο pc δοκιμαστηκαν διαφορετικοι browsers (ακομα και με ολα τα προσθετα κλειστα) και διαφορετικοι dns αλλα δεν ανοιγει με τιποτα. Το αλλο περιεργο ειναι πως στο κινητο δεν αργει καθολου να ανοιξει, οπως θα περιμενε καποιος μετα απο τοσα hops, αλλα ανοιγει αμεσως.

    Τα ιδια συμβαινουν και οταν συνδεθω με το κινητο ή το ταμπλετ στο ασυρματο του γειτονα και επιχειρησω να μπω απο εκει. Παρολα αυτα, μπαινει κανονικα στο συστημα του φιλου μου (και στο κινητο του), απλα εκεινος εχει 4i και μενει στην αλλη ακρη της πολης.

    Η σελιδα δεν ειναι σε αυτες που κοβονται απο την εδππι. Τι μπορει να παιζει?

    - - - Updated - - -

    Μιλησα και με αλλο φιλο μου που εχει 2i αλλα μενει στο κεντρο της πολης και σε αυτον ανοιγει κανονικα, οποτε εκανα ενα cold restart στο δικο μου. Και μετα δεν ειχα ιντερνετ πουθενα, ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα, παρολο που ολα τα λαμπακια του ηταν αναμμενα κανονικα. Του εκανα restart μεσα απο το web interface, μιας και το cold boot του ειναι παναργο και δεν παλευεται, και τοτε συνδεθηκαν ολα ξανα στο ιντερνετ.

    Η σελιδα εξακολουθει να μην ανοιγει βεβαια...

    - - - Updated - - -

    Εριξα τα μουτρα μου και ενεργοποιησα το ipv6 και η σελιδα ανοιξε με την μια! Την βρηκε και το fping σαν alive. Πως γινεται αυτο? Με nslookup παντως επιστρεφει και ipv4 και ipv6 ip, ακομα και οταν εχω το ipv6 κλειστο. Τα outputs των 2 εντολων εινια πανομοιοτυπα.

    Στο ταμπλετ εξακολουθει να μην ανοιγει. Πως μπορω να δω αν εχει "συνδεσιμοτητα" ipv6? Android 7.1.2 based ειναι το λειτουργικο του
    ديميتريس

  13. #7423
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Έτσι θέλετε. IPv6 με το ζόρι μπας και βάλετε μυαλό.
    OK boomer

  14. #7424
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θα πω το κλασικο "που μου χρειαζεται το ipv6" αλλα θα ρωτησω κατι αλλο.
    Ενω η σελιδα εχει και ipv4 "εκδοση", γιατι μπαινει κανονικα μονο οταν ειναι το ipv6 ενεργο? Αν βαλω την ipv4 ip της στον browser, στον οποιοδηποτε browser, ασχετως λειτουργικου, κανει οτι και οταν ειχα το ipv6 κλειστο.

    Επιπλεον, εψαξα το ταμπλετ και διαπιστωσα οτι δεν εχει καθολου συνδεσιμοτητα ipv6, μιας και στο ipv6-test.com λεει not supported και στο αντιστοιχο τεστ της google λεει "δεν εχετε ipv6 αλλα δεν πρεπει να παρουσιαζονται προβληματα σε ιστοτοπους που προσθετουν υποστηριξη ipv6". Εδω γελαμε!
    Λειτουργικο του 17, (opensource) rom του 19 και browsers του 22 btw, οποτε γιατι να μην υποστηριζει ipv6?
    Αν μπορεσω θα το δοκιμασω σε κανεναν γειτονα που να μην εχει οτε για να δω τι θα κανει και θα τσεκαρω και το παλιοhuawei μου που ειναι με android 4.3 στο 2i.

    ---edit
    Το huawei λοιπον, μοντελο του 14, στοκ rom, rooted και με webview προϊστορικο, υποστηριζει ipv6 κανονικα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 15-06-22 στις 09:07.
    ديميتريس

  15. #7425
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.631
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεν θες καθόλου ipv6, τότε καλύτερη λύση είναι να κλείσεις το ipv6 connection στο router αντί στο λειτουργικό, ειδικά αν χρησιμοποιείς σαν dns server το router.
    Γιατί όταν ζητάς το dns resolve από το router που έχει v6 connectivity θα σου επιστρέψει και τα ipv6 αποτελέσματα και πλέον επειδή το v6 έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα στα περισσότερα λειτουργικά, το σύστημα προσπαθεί ανεπιτυχώς να συνδεθεί (επειδή του το έχεις κόψει).
    Θεωρητικά υπάρχει fallback timeout για να προσπαθήσει να συνδεθεί στη v4 , αλλά όπως είδες δεν δουλεύει πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος riddle3 : 16-06-22 στις 06:39.
    A very minor case of serious brain damage.

Σελ. 495 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 475485490493494495496497500505515 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας