Σελ. 421 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 401411416419420421422423426431441 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.301-6.315 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6301
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Υπάρχει στο εν λόγο modem router ρύθμιση εκπομπής wifi σήματος.
    Χαμηλό-μεσαίο-δυνατό ή πως μπορεί να το ονομάζει;

  2. #6302
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Menu-Local Network-WLAN-WLAN Global Configuration-Transmitting Power (20-40-60-80-100%) διαλέγεις ότι θέλεις.

  3. #6303
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Menu-Local Network-WLAN-WLAN Global Configuration-Transmitting Power (20-40-60-80-100%) διαλέγεις ότι θέλεις.
    Ευχαριστώ!

  4. #6304
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Menu-Local Network-WLAN-WLAN Global Configuration-Transmitting Power (20-40-60-80-100%) διαλέγεις ότι θέλεις.
    Αυτη η ρυθμιση, δυναμωνει το σημα;
    Δηλαδη πχ, σε σημεια του σπιτιου που δεν πιανει σημα wifi, αν το βαλεις 100%, μπορει να πιανει;
    Το default ποιο ειναι; Εχει κανει κανεις δοκιμες να μας πει τι παιζει με αυτη τη ρυθμιση;

  5. #6305
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αυξάνοντας το transmission power θα έχεις καλύτερο σήμα σε μακρινές συσκευές αλλά μπορεί να χάσεις σε ισχύ στις κοντινές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6306
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυξάνοντας το transmission power θα έχεις καλύτερο σήμα σε μακρινές συσκευές αλλά μπορεί να χάσεις σε ισχύ στις κοντινές.
    Αυτό για τις κοντινές με παραξένεψε..
    Care to elaborate?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η ρυθμιση, δυναμωνει το σημα;
    Δηλαδη πχ, σε σημεια του σπιτιου που δεν πιανει σημα wifi, αν το βαλεις 100%, μπορει να πιανει;
    Το default ποιο ειναι; Εχει κανει κανεις δοκιμες να μας πει τι παιζει με αυτη τη ρυθμιση;
    To default είναι συνήθως το 100%..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #6307
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2020-01-30, 16.43.33.png 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 211107
    Καλησπέρα, θα μου προτείαντε κάποια αλλαγή ρύθμισης στο ρουτερ μου; Επίσης ξέρετε αν με έχουν κλειδωμένο στα 8 mbps και πως ακριβως μπορω να του ζητησω να με ανεβασουν; (και αν πολυ απλα αρνηθούν και μου πουν δεν ειναι κλειδωμένο τι θα τους πω
    Ειμαι στην Cosmote. Επίσης πως σας φαίνονται οι μετρήσεις;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  8. #6308
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2020-01-30, 16.43.33.png 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 211107
    Καλησπέρα, θα μου προτείαντε κάποια αλλαγή ρύθμισης στο ρουτερ μου; Επίσης ξέρετε αν με έχουν κλειδωμένο στα 8 mbps και πως ακριβως μπορω να του ζητησω να με ανεβασουν; (και αν πολυ απλα αρνηθούν και μου πουν δεν ειναι κλειδωμένο τι θα τους πω
    Ειμαι στην Cosmote. Επίσης πως σας φαίνονται οι μετρήσεις;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τα νούμερα δεν δείχνουν κλειδωμένο profil, αλλά πρόβλημα γραμμής, ρίξε μια ματιά εδω

  9. #6309
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2020-01-30, 16.43.33.png 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 211107
    Καλησπέρα, θα μου προτείαντε κάποια αλλαγή ρύθμισης στο ρουτερ μου; Επίσης ξέρετε αν με έχουν κλειδωμένο στα 8 mbps και πως ακριβως μπορω να του ζητησω να με ανεβασουν; (και αν πολυ απλα αρνηθούν και μου πουν δεν ειναι κλειδωμένο τι θα τους πω
    Ειμαι στην Cosmote. Επίσης πως σας φαίνονται οι μετρήσεις;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ρώτησες για σιγουριά αν σε έχουν σε 8αρι προφίλ; Με υποθέσεις δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
    Κάνε μια ερώτηση αν δεν είναι κόπος.. Με παραξενεύει λίγο που και το attainable δίνει 8.. Το upload σου από την άλλη έπρεπε να τερματίζει 1023..

    Τώρα... Αν δεν παίζεις online games ζήτα 24αρι interleaved profile, θα ανέβεις λίγο.. Ότι και να σου πουν πες ότι το θες δοκιμαστικά και αν παρατηρήσεις πρόβλημα θα ξαναπάρεις.. Αν λέμε έχει περιοριστεί κάτι από αυτούς..

    Γενικά με αυτή την εξασθένιση έπρεπε να είσαι κάπως πιο πάνω σε ταχύτητα..

    Τέλος κάνε ότι σου είπε ο sdikr, αν ξέρεις..
    Πάρε μέτρηση από κατανεμητή Η βάλε το ρούτερ μόνο του στη κεντρική πρίζα αποσυνδέοντας τυχόν επιστροφή σήματος στη τηλεφωνία, αν έχεις πολλές πρίζες τηλεφώνου..

    Επίσης για να μη γεμίζουμε αυτό το νήμα, αν θες άνοιξε δικό σου, που να αφορά μόνο το θέμα σου..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #6310
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    ρωτησα το προφιλ δεν ειναι κλειδωμενο. πως κατάλαβες οτι δείχνουν πρόβλημα γραμμής; γιατί ειναι προβληματικά τα νούμερα εφόσον το S/N (ο συγχρονισμός) ειναι 8 δηλαδή μέτριο, το line attenuation (η εξασθένηση) ειναι 19.5, δηλαδή εξαιρετικό και το output power ειναι λιγο πιο πανω απο το όριο. Ο τεχνικός του οτε στο τηλ ειπε ειναι μια χαρα. Το έχω ξαναδεί αυτό το thread αλλα είναι μια δύσκολη διαδικασία για να τη κάνω μόνος, μπορώ να φέρω τεχνικό (τι κοστος θα ειχε ο ελεγχος και τι κόστος η αλλαγή του καλωδίου σε utp απο το υπογέιο στον πρώτο όροφο

    νεο ξεχωριστό thread: https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post6743577

    Υ.Γ σε λιγο καιρό θα ενεργοποιηθει και στο καφαο μου vdsl vectoring, εχει ερθει δηλαδη οπτικη ινα απο το dslam μεχρι τη καμπινα, οπότε ελπίζω να διορθωθεί. απλώς φοβάμαι εφόσον λετε οτι η γραμμη του χαλκόυ στην πολυκατοικία έχει θέμα, μήπως και με vdsl εφοσον παλι αυτο το κομμάτι χαλκού στο σπίτι θα υπάρχει, αν θα συνεχίσει να έχει θεματάκια, ή θα μηδενιστούν λόγω πενταπλασιασμόυ της ταχύτητας και της αξιοπιστίας της οπτικής

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Ρωτησα το εχουν ελευθερο μεχρι τα 24 αλλα δε μπορει να πιασει. ο Μ.Ο της περιοχης ειναι 8. εχει απο 6 μεχρι και 10. Γιατι σε παραξενεύει αυτο; Οχι δεν παιζω ρώτησα τον τεχνικό και το αλλαξαμε αλλα δεν είχε διαφορά γιατί δεν εχω αποσυνδέσεις. Ναι η εξασθένηση ειναι καλή. Το άλλο δυσκολο να το κάνω γιατί αν και εχω γνώσεις φοβάμαι μη κάνω βλακεία.

    νεο ξεχωριστό thread: https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post6743577

    Υ.Γ σε λιγο καιρό θα ενεργοποιηθει και στο καφαο μου vdsl vectoring, εχει ερθει δηλαδη οπτικη ινα απο το dslam μεχρι τη καμπινα, οπότε ελπίζω να διορθωθεί. απλώς φοβάμαι εφόσον λετε οτι η γραμμη του χαλκόυ στην πολυκατοικία έχει θέμα, μήπως και με vdsl εφοσον παλι αυτο το κομμάτι χαλκού στο σπίτι θα υπάρχει, αν θα συνεχίσει να έχει θεματάκια, ή θα μηδενιστούν λόγω πενταπλασιασμόυ της ταχύτητας και της αξιοπιστίας της οπτικής

    Ευχαριστώ

  11. #6311
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζήτησα με γραπτό αίτημα (κατόπιν υποδείξεως τεχνικου απο το 13888) να μου δωσουν πρόσβαση στο TR69 του συγκεκριμένου ρούτερ που το έχουν κλειδωμένο και μου απάντησαν οτι αυτό δεν γίνεται επειδή ο εξοπλισμός είναι με χρησιδανεισμό!
    Γνωρίζετε αν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω πρόσβαση στη λειτουργία TR69 και κατά πόσο έχουν δικαίωμα να "βλέπουν" το ρούτερ απο AXIRO χωρίς τη δική μου σύμφωνη γνώμη?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το ίδιο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να το βρω στο forum.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  12. #6312
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτησα με γραπτό αίτημα (κατόπιν υποδείξεως τεχνικου απο το 13888) να μου δωσουν πρόσβαση στο TR69 του συγκεκριμένου ρούτερ που το έχουν κλειδωμένο και μου απάντησαν οτι αυτό δεν γίνεται επειδή ο εξοπλισμός είναι με χρησιδανεισμό!
    Γνωρίζετε αν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω πρόσβαση στη λειτουργία TR69 και κατά πόσο έχουν δικαίωμα να "βλέπουν" το ρούτερ απο AXIRO χωρίς τη δική μου σύμφωνη γνώμη?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το ίδιο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να το βρω στο forum.
    Πρόσβαση στο TR δεν μπορείς να έχεις ούτε την χρειάζεσαι.
    Αυτό που μπορείς να αιτηθείς και σου το κάνουν, είναι να ζητήσεις αποδέσμευση του ρούτερ από το TR και να σου περάσουν κωδικούς cli_.
    Τότε σταματάει το ρούτερ να βρίσκεται στον έλεγχο του ΟΤΕ.
    Δεν θα δέχεσαι αυτόματες ενημερώσεις, δεν θα μπορούν να μπαίνουν απομακρυσμένα και να σου κάνουν reset.
    Δεν σημαίνει ότι θα μπορείς να επέμβεις σε σημεία που είναι κλειδωμένα από το fw.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #6313
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσβαση στο TR δεν μπορείς να έχεις ούτε την χρειάζεσαι.
    Αυτό που μπορείς να αιτηθείς και σου το κάνουν, είναι να ζητήσεις αποδέσμευση του ρούτερ από το TR και να σου περάσουν κωδικούς cli_.
    Τότε σταματάει το ρούτερ να βρίσκεται στον έλεγχο του ΟΤΕ.
    Δεν θα δέχεσαι αυτόματες ενημερώσεις, δεν θα μπορούν να μπαίνουν απομακρυσμένα και να σου κάνουν reset.
    Δεν σημαίνει ότι θα μπορείς να επέμβεις σε σημεία που είναι κλειδωμένα από το fw.
    Με το cli_ συνεχίζει να είναι κανονικά στον έλεγχο του ΟΤΕ μέσω TR,

  14. #6314
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσβαση στο TR δεν μπορείς να έχεις ούτε την χρειάζεσαι.
    Αυτό που μπορείς να αιτηθείς και σου το κάνουν, είναι να ζητήσεις αποδέσμευση του ρούτερ από το TR και να σου περάσουν κωδικούς cli_.
    Τότε σταματάει το ρούτερ να βρίσκεται στον έλεγχο του ΟΤΕ.
    Δεν θα δέχεσαι αυτόματες ενημερώσεις, δεν θα μπορούν να μπαίνουν απομακρυσμένα και να σου κάνουν reset.
    Δεν σημαίνει ότι θα μπορείς να επέμβεις σε σημεία που είναι κλειδωμένα από το fw.
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
    Αναφορικά με το γεγονός οτι δεν θέλω -και νομίζω έχω αυτό το δικαίωμα- να μην έχουν πρόσβαση απο AXIRO στο ρούτερ μου πως αλλιώς μπορώ να το κάνω αφού εχω VOIP τηλεφωνία και αν θελήσω να βάλω δικό μου ρούτερ δεν ξέρω πως θα λειτουργεί η τηλεφωνία....
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  15. #6315
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
    Αναφορικά με το γεγονός οτι δεν θέλω -και νομίζω έχω αυτό το δικαίωμα- να μην έχουν πρόσβαση απο AXIRO στο ρούτερ μου πως αλλιώς μπορώ να το κάνω αφού εχω VOIP τηλεφωνία και αν θελήσω να βάλω δικό μου ρούτερ δεν ξέρω πως θα λειτουργεί η τηλεφωνία....
    Μπορείς να πάρεις ένα modem/router με voip πχ fritz.
    Μπορείς να πάρεις ένα modem/router χωρίς voip και από πίσω να βάλεις το speed.
    Οι τρόπος εγκατάστασης είναι απλός.
    Στο πρώτο απλά επιλέγεις το προφίλ του ΟΤΕ για την τηλεφωνία.
    Στο δεύτερο θα βάλεις πρώτα στη γραμμή το speed μόνο του για να πάρει τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας και μετά θα το βάλεις πίσω από το δικό σου ρούτερ.
    Θα του ορίσεις μια ΙΡ που να είναι στο ίδιο subnet με το ρούτερ σου και θα ορίσεις ως gw την διεύθυνση του ρούτερ σου.
    Προσοχή... θα πρέπει να κλείσεις το ΝΑΤ.
    Στο ρούτερ σου θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το sip alg (να διαθέτει).
    Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις port forward τις θύρες για sip/rtp.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 421 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 401411416419420421422423426431441 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας