Σελ. 403 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 383393398401402403404405408413423 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.031-6.045 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6031
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχουμε ξαναπει τι ειναι το καθε καναλι και γιατι το overlapping ειναι μη επιθυμητο.
    Αυτο που λεγεται στα bold ομως, το οτι δηλαδη το ovelapping βοηθαει στην αποδοση/εμβελεια του ταδε ασυρματου δικτυου, θεωρω οτι εινια εντελως λαθος.
    ديميتريس

  2. #6032
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είπε αυτό ή τουλάχιστον λάθος το κατάλαβες. Δεν λέει ότι βοηθά, αλλά είναι καλύτερα να έχεις ίδιο κανάλι με άλλο/άλλα ασύρματα δίκτυα, παρά να έχεις κανάλι που κάνει overlap με άλλα.

    Βέβαια σύμφωνα με την εικόνα που δείχνεις, αν είσαι σε ένα από τα 7 έως 10, είναι το ίδιο διότι υπάρχει ένα ακόμη δίκτυο εκτός το δικό σου (στο 8).
    Όμως δεν ισχύει στα προηγούμενα, όπου αν επέλεγες ένα από τα 2-3 ή τα 5, 7 και 8 είναι χειρότερα από το να επέλεγες το 1 ή το 6 (υπάρχουν περισσότερα επικαλυπτόμενα κανάλια).

  3. #6033
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Είναι clusterfuck το 2.4 Ghz (Source: ζω σε πολυκατοικία με πολυκατοικίες γύρω. Μέχρι και ένας εκτυπωτής έχει απο εκείνα τα DIRECT Wifi)

    Δεν τα βγάζω πέρα χωρίς 5Ghz προσωπικά

  4. #6034
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελευταία βλέπω αυτά στα logs καθε 3 κ λιγο
    Κώδικας:
    2019-09-19T19:23:46Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:49Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:52Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:55Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:58Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    και μετα σβηνουν ολα τα λαμπακια στο ρουτερ. Το θεμα ειναι οτι μου το εκανε και με μηδενικα crc μέχρι διψηφια εχω δει. Είναι λες και ο σερβερ του οτε δεν κανει handle το request για το password.

    Τι μπορεί να φταιει;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  25,1 KB 
ID: 206940

  5. #6035
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο το 2i παλι με εβγαλε απο τα ρουχα μου!

    Νεα συνδεση, που ακομα δεν εχει συνδεθει καν και δεν αναβει ουτε το λαμπακι του dsl, και ολοκαινουριο ρουτερ που βγηκε απο το κουτι του πριν 4 ωρες. Μεχρι να γινει η συνδεση, ειπα να του αλλαξω το ssid και το κλειδι για να μην τραβιεμαι παλι.
    Συνδεω το ρουτερ ενσυρματα στο λαπτοπ, κανω την αλλαγη στο ssid και στο κλειδι (9 χαρακτηρες, μονο γραμματα και αριθμοι) και παταω apply.
    Και αμεσως μετα το ασυρματο του ρουτερ εξαφανιζεται! 3 κινητα, 1 ταμπλετ και 1 λαπτοπ, ολα διπλα του ακριβως και δεν το εβλεπε κανενα!
    Ριχνω τα απαραιτητα μπινελικια και του κανω reset.

    Ξαναεμφανιζεται με στοκ ssid και κλειδι, συνδεομαι και μπαινω ξανα να το αλλαξω, ασυρματα αυτη τη φορα απο το ταμπλετ. Τα αλλαζω και παρατηρω οτι το καναλι ειναι στο auto. Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να τρεζω το wifi analytics στο κινητο.
    Στη γειτονια υπαρχουνε 3 ασυρματα ολα κι ολα. Τα 2 ξενα ηταν στο καναλι 1 και το 2i πηγε και εβαλε τον εαυτο του στο 1 και αυτο! Το βαζω στο 11, παταω apply αλλα στο wifi analytics συνεχισε να λεει οτι εινια στο 1 μαζι με τα αλλα 2. Το ξαναβαζω στο auto, αλλα εξακολουθει να το δειχνει στο 1. Το ξαναβαζω στο 11, αλλα αυτο εκει, στο 1 σταθερα! Στο τελος, το εβαλα δοκιμαστικα στο 12 και τοτε το πηγε στο 11, οπου το αφησα.

    Καλη αρχη εκανε και αυτη τη φορα η σαπιλα του οτε...

    Να συμπληρωσω πως το ρουτερ μπηκε σε δυσπροσιτο σημειο, γιαυτο επρεπε πρωτα να συνδεθει ενσυρματα για να γινει η ρυθμιση του και μετα να μπει στη θεση του. Ασυρματο τηλεφωνο δεν υπαρχει στο χωρο.
    ديميتريس

  6. #6036
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το 2i παλι με εβγαλε απο τα ρουχα μου!

    Νεα συνδεση, που ακομα δεν εχει συνδεθει καν και δεν αναβει ουτε το λαμπακι του dsl, και ολοκαινουριο ρουτερ που βγηκε απο το κουτι του πριν 4 ωρες. Μεχρι να γινει η συνδεση, ειπα να του αλλαξω το ssid και το κλειδι για να μην τραβιεμαι παλι.
    Συνδεω το ρουτερ ενσυρματα στο λαπτοπ, κανω την αλλαγη στο ssid και στο κλειδι (9 χαρακτηρες, μονο γραμματα και αριθμοι) και παταω apply.
    Και αμεσως μετα το ασυρματο του ρουτερ εξαφανιζεται! 3 κινητα, 1 ταμπλετ και 1 λαπτοπ, ολα διπλα του ακριβως και δεν το εβλεπε κανενα!
    Ριχνω τα απαραιτητα μπινελικια και του κανω reset.

    Ξαναεμφανιζεται με στοκ ssid και κλειδι, συνδεομαι και μπαινω ξανα να το αλλαξω, ασυρματα αυτη τη φορα απο το ταμπλετ. Τα αλλαζω και παρατηρω οτι το καναλι ειναι στο auto. Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να τρεζω το wifi analytics στο κινητο.
    Στη γειτονια υπαρχουνε 3 ασυρματα ολα κι ολα. Τα 2 ξενα ηταν στο καναλι 1 και το 2i πηγε και εβαλε τον εαυτο του στο 1 και αυτο! Το βαζω στο 11, παταω apply αλλα στο wifi analytics συνεχισε να λεει οτι εινια στο 1 μαζι με τα αλλα 2. Το ξαναβαζω στο auto, αλλα εξακολουθει να το δειχνει στο 1. Το ξαναβαζω στο 11, αλλα αυτο εκει, στο 1 σταθερα! Στο τελος, το εβαλα δοκιμαστικα στο 12 και τοτε το πηγε στο 11, οπου το αφησα.

    Καλη αρχη εκανε και αυτη τη φορα η σαπιλα του οτε...

    Να συμπληρωσω πως το ρουτερ μπηκε σε δυσπροσιτο σημειο, γιαυτο επρεπε πρωτα να συνδεθει ενσυρματα για να γινει η ρυθμιση του και μετα να μπει στη θεση του. Ασυρματο τηλεφωνο δεν υπαρχει στο χωρο.
    Για να γίνει λίγο πιο ξεκάθαρο στο μυαλό μου: Πληρώνεσαι για τις υπηρεσίες σου;
    OK boomer

  7. #6037
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεα συνδεση, που ακομα δεν εχει συνδεθει καν και δεν αναβει ουτε το λαμπακι του dsl, και ολοκαινουριο ρουτερ που βγηκε απο το κουτι του πριν 4 ωρες.
    Μήπως δεν είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή ακόμα; Λέω εγώ τώρα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι να γινει η συνδεση, ειπα να του αλλαξω το ssid και το κλειδι για να μην τραβιεμαι παλι.
    Συνδεω το ρουτερ ενσυρματα στο λαπτοπ, κανω την αλλαγη στο ssid και στο κλειδι (9 χαρακτηρες, μονο γραμματα και αριθμοι) και παταω apply.
    Και αμεσως μετα το ασυρματο του ρουτερ εξαφανιζεται! 3 κινητα, 1 ταμπλετ και 1 λαπτοπ, ολα διπλα του ακριβως και δεν το εβλεπε κανενα!
    Ριχνω τα απαραιτητα μπινελικια και του κανω reset.
    Ξαναεμφανιζεται με στοκ ssid και κλειδι, συνδεομαι και μπαινω ξανα να το αλλαξω, ασυρματα αυτη τη φορα απο το ταμπλετ.
    Γιατί μόνο σε εσένα συμβαίνει αυτό το πολύ άκρως περίεργο φαινόμενο;
    Δοκίμασες άλλες ονομασίες-συνδυασμούς ssid & pw;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αλλαζω και παρατηρω οτι το καναλι ειναι στο auto. Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να τρεζω το wifi analytics στο κινητο.
    Στη γειτονια υπαρχουνε 3 ασυρματα ολα κι ολα. Τα 2 ξενα ηταν στο καναλι 1 και το 2i πηγε και εβαλε τον εαυτο του στο 1 και αυτο! Το βαζω στο 11, παταω apply αλλα στο wifi analytics συνεχισε να λεει οτι εινια στο 1 μαζι με τα αλλα 2. Το ξαναβαζω στο auto, αλλα εξακολουθει να το δειχνει στο 1. Το ξαναβαζω στο 11, αλλα αυτο εκει, στο 1 σταθερα! Στο τελος, το εβαλα δοκιμαστικα στο 12 και τοτε το πηγε στο 11, οπου το αφησα.
    Αυτό με το κανάλι δεν χρειαζόταν καν στο πρόβλημα που σου έκανε με το ssid...
    Το ρούτερ μπορεί να πήγε στο 1 (δεν είναι πρωτοφανές αυτό και ας υπήρχαν άλλα) γιατί είναι προτιμότερο από το να πάει σε κάποιο άλλο εκτός του 1,6,11.. Αν κ πολλά ρούτερ δεν το τηρούν ευλαβικά αυτό.. Θα μου πεις γιατί δεν πήγε 6,11..έτυχε..
    Μπορεί να υπήρχαν και άλλα wifi και να μην τα έπιασε το scanner, εκτός αν είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν άλλα..anyway..
    Το έκανες μπόλικα ρεστάρτ να δεις αν θα πάει σε κανα άλλο; Αποκλείεται να μην πηγαίνει σε άλλο.. Κ αν δεν πήγαινε..τυχαίνει..
    Μετά χειροκίνητα.. Αλλά το να μην αλλάζει ούτε χειροκίνητα δεν παίζει..
    Όπως δεν παίζει το να βάλεις 12 κ να πάει 11..

    Πολύ περίεργα πράγματα σου συμβαίνουν.. Έχουμε περάσει κ εμείς από entry.. Δε λέω σε ορισμένα μπορεί να έχεις δίκιο..
    Από περιέργεια..ποιο fw φόραγε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sfed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία βλέπω αυτά στα logs καθε 3 κ λιγο
    Spoiler:
    Κώδικας:
    2019-09-19T19:23:46Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:49Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:52Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:55Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)
    2019-09-19T19:23:58Z [Warning] [SIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)


    και μετα σβηνουν ολα τα λαμπακια στο ρουτερ. Το θεμα ειναι οτι μου το εκανε και με μηδενικα crc μέχρι διψηφια εχω δει. Είναι λες και ο σερβερ του οτε δεν κανει handle το request για το password.

    Τι μπορεί να φταιει;

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  25,1 KB 
ID: 206940
    Το μήνυμα που σου βγάζει είναι ότι έπεσε το voip και δε μπορεί να ξανασυνδεθεί.. Πιθανόν πέφτει επειδή ετοιμάζεται να φάει ρεστάρτ..
    Είναι κοντά τα δευτερόλεπτα του μηνύματος.. Αν ήταν πιο μακριά θα ήταν παράξενο.. μπορεί να αργεί λίγο μέχρι να επανέλθουν όλα..

    Αυτό με τα λαμπάκια που λες, μάλλον τρώει ρεστάρτ το ρούτερ.. Το κάνει αμέσως; Πως προλαβαίνεις το log, το κρατάει μετά το ρεστάρτ; δε θυμάμαι..

    Φαίνεται ότι παίρνεις από αστικό κέντρο.. Τα στατιστικά γενικά είναι καλά.. Δε βλέπω κάτι που να δικαιολογεί τα ρεστάρτ..
    Όταν κάνεις ρεστάρτ το snr στο down, το κρατάει στο 9;
    Τώρα το βλέπω 7,4.. Αλλά μπορεί να κλείδωσες ψηλά και μετά να αλλάξαν οι συνθήκες κ να έπεσε το snr..
    Αυτό δείχνει τουλάχιστον το actual/attainable rate..

    Για κάνε ρεσέτ το ρούτερ από το κουμπάκι πίσω κ ξαναδοκίμασε το.. Αν έχεις κάνει ρυθμίσεις σώσε το config..
    Αν επιμείνει το snr για δες εσωτερική καλωδίωση πρώτα.. Το snr βέβαια δεν έχει σχέση με αυτό που σου κάνει..απλά λέω..
    Αν συνεχίσει τα ρεστάρτ το ρούτερ.. Δοκίμασε να μετρήσεις την τάση του τροφοδοτικού..~12v.. Έχεις πολύμετρο;
    Αν έχεις άλλο τροφοδοτικό ίδιο στα χαρακτηριστικά μπορείς να δοκιμάσεις και εκείνο..

    Διαφορετικά μιλάς με το support και βλέπεις τι θα σου πουν..
    Μπορεί να την έχει ακούσει το ρούτερ η το τροφοδοτικό του..Η σε πολύ σπάνια περίπτωση...να συμβαίνει τπτ και να τρώει ρεστάρτ όταν πάει να κάνει sync με τον acs server.. Φαίνεται να συμβαίνει συχνά τώρα τελευταία σε διάφορους παρόχους..

    Κάτι άλλο που θυμήθηκα..μήπως έχεις καμιά περίεργη wifi η lan συσκευή και κάνει το ρούτερ να την ακούει;
    Μου έχει συμβεί σε wifi (όχι στο entry), μπορεί ίσως να συμβεί κ σε ethernet.. Ποτέ δε ξέρεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-09-19 στις 06:29.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #6038
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γίνει λίγο πιο ξεκάθαρο στο μυαλό μου: Πληρώνεσαι για τις υπηρεσίες σου;
    Γενικα ναι. Δεν πληρωνομαι οταν το προβληματικο 2i ειναι αυτο στη δουλεια μου.
    Και το 2i στο οποιο εχω βρει τα περισσοτερα θεματα ειναι αυτο που εχω στο σπιτι, και, παραδοξως, το 99% των οσων συναντω εχουν να κανουν με το wifi.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή ακόμα; Λέω εγώ τώρα...
    Δεν ειπα πουθενα οτι σχετιζεται η μη ενεργοποιηση της γραμμης με τα υπολοιπα χαλια του 2i. Εγω απλα περασα τα παντα απο καλωδια κλπ και ρυθμισα το ρουτερ αναλογως.

    Γιατί μόνο σε εσένα συμβαίνει αυτό το πολύ άκρως περίεργο φαινόμενο;
    Δοκίμασες άλλες ονομασίες-συνδυασμούς ssid & pw;
    Δεν εχω ιδεα γιατι συνεβη μονο σε μενα. Σκεφτηκα το ενδεχομενο να πατησα κατι λαθος και να εβαλα πχ το κλειδι με 7 χαρακτηρες, αλλα τοτε πρωτον θα γκρινιαζε οτι δεν μπορει να το παρει, και δευτερον δεν θα εξαφανιζε το ssid του 2ι. Γιαυτο και το reset.

    Αυτό με το κανάλι δεν χρειαζόταν καν στο πρόβλημα που σου έκανε με το ssid...
    Το ρούτερ μπορεί να πήγε στο 1 (δεν είναι πρωτοφανές αυτό και ας υπήρχαν άλλα) γιατί είναι προτιμότερο από το να πάει σε κάποιο άλλο εκτός του 1,6,11.. Αν κ πολλά ρούτερ δεν το τηρούν ευλαβικά αυτό.. Θα μου πεις γιατί δεν πήγε 6,11..έτυχε..
    Μπορεί να υπήρχαν και άλλα wifi και να μην τα έπιασε το scanner, εκτός αν είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν άλλα..anyway..
    Το έκανες μπόλικα ρεστάρτ να δεις αν θα πάει σε κανα άλλο; Αποκλείεται να μην πηγαίνει σε άλλο.. Κ αν δεν πήγαινε..τυχαίνει..
    Μετά χειροκίνητα.. Αλλά το να μην αλλάζει ούτε χειροκίνητα δεν παίζει..
    Όπως δεν παίζει το να βάλεις 12 κ να πάει 11..
    Ας ρωτησω κατι απλο. Με ποιο τροπο κρινει η ρυθμιση του auto ποιο καναλι πρεπει να βαλει? Το λογικο ειναι θεωρω οτι ανιχνευει τι υπαρχει γυρω του, βλεπει τι ειναι πιασμενο και απλα δεν εκπεμπει εκει. Αλλα μαλλον δεν ισχυει αυτο, για το 2i τουλαχιστον. Του γειτονα μου, που ειναι στο auto, εκπεμπει στο 3 και το δικο μου στο 11.

    Restart δεν εκανα γιατι μετα την αλλαγη που λεω παραπανω, χαθηκε απο παντου, οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη περα απο το reset. Τελος, επελεξα το 11 γιατι θελω να εχει εμβελεια. Το ρουτερ ειναι σε περιεργο και δυσπροσιτο σημειο και το σημα στην αλλη ακρη που ειναι το υπνοδωματιο (= ενας χωρος που ενδιαφερει το χρηστη να εχει καλο σημα) ειναι με το ζορι στο 50%. Αναμεσα τους υπαρχει ενας τοιχος μονο, αντε 1,5 αν υπολογισεις και μια γωνια και η αποσταση αναμεσα σε ρουτερ και υπνοδωματιο ειναι 6-7μ στην ευθεια.

    Για το οτι εβαλα 12 και πηγε στο 11, και για το οτι εβαλα 11 αλλα εμεινε στο 1, θα ανεβαζα screenshot να το δειξω, αλλα δεν γινοταν να τραβηξω screenshot απο το λαπτοπ τις ρυθμισεις του ρουτερ.

    Πολύ περίεργα πράγματα σου συμβαίνουν.. Έχουμε περάσει κ εμείς από entry.. Δε λέω σε ορισμένα μπορεί να έχεις δίκιο..
    Από περιέργεια..ποιο fw φόραγε;
    No idea για το firmware και τωρα δεν γινεται να το τσεκαρω κιολας.
    ديميتريس

  9. #6039
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, είχα κοσμοτε με το συγκεκριμένο ρουτερ κ πήγα τώρα στην νόβα.
    Αύριο θα το επιστρέψω πίσω σε κατάστημα τους, μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιστρέφω κ το ups επειδή είχα συναγερμό μου το είχαν χορηγήσει. Ρωτάω γιατί είναι το 2ο. Το 1ο είχε χαλάσει κ μου είπαν να το πετάξω να μην το πάω σε κατάστημα.

  10. #6040
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επιστρέφεις μόνο ρούτερ και τροφοδοτικό.

  11. #6041
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστρέφεις μόνο ρούτερ και τροφοδοτικό.
    Ότι είπε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevenik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είχα κοσμοτε με το συγκεκριμένο ρουτερ κ πήγα τώρα στην νόβα.
    Αύριο θα το επιστρέψω πίσω σε κατάστημα τους, μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιστρέφω κ το ups επειδή είχα συναγερμό μου το είχαν χορηγήσει. Ρωτάω γιατί είναι το 2ο. Το 1ο είχε χαλάσει κ μου είπαν να το πετάξω να μην το πάω σε κατάστημα.
    Εμένα ένα mini-ups που μου είχαν δώσει όταν πέρασα από οτε σε κάποια φάση πριν κανά 2 χρόνια..τώρα άρχισε να κάνει τα δικά του..
    Έλαβα και εγώ την ίδια συμβουλή..να μην ασχοληθώ καν με εγγύηση.. Η εταιρία του λέει ότι δίνει 1χρόνο εγγύηση.. Άσχετα που ο νόμος λέει ελάχιστο 2 χρόνια για τέτοια πράγματα..δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο..αλλά γενικά για συσκευές..
    Σε κάθε περίπτωση..ετοιμάζομαι να του αλλάξω κάτι πυκνωτές που φαίνεται ότι την έχουν ακούσει..να δούμε πως θα πάει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #6042
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    GREECE
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    ZXHN H267N
    SNR / Attn
    31(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το επέστρεψα σήμερα το πρωί, για τα ups ούτε λόγος..

  13. #6043
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι είπε..

    - - - Updated - - -



    Εμένα ένα mini-ups που μου είχαν δώσει όταν πέρασα από οτε σε κάποια φάση πριν κανά 2 χρόνια..τώρα άρχισε να κάνει τα δικά του..
    Έλαβα και εγώ την ίδια συμβουλή..να μην ασχοληθώ καν με εγγύηση.. Η εταιρία του λέει ότι δίνει 1χρόνο εγγύηση.. Άσχετα που ο νόμος λέει ελάχιστο 2 χρόνια για τέτοια πράγματα..δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο..αλλά γενικά για συσκευές..
    Σε κάθε περίπτωση..ετοιμάζομαι να του αλλάξω κάτι πυκνωτές που φαίνεται ότι την έχουν ακούσει..να δούμε πως θα πάει..
    Αν δουλέψει με την αλλαγή... ανέβασε screenshot από την πλακέτα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #6044
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλέψει με την αλλαγή... ανέβασε screenshot από την πλακέτα.
    Δεν ξέρω πότε θα το κάνω..καθώς περιμένω να έρθουν οι πυκνωτές..
    Μπορώ βέβαια να ανεβάσω φωτό πριν την αλλαγή..
    Αλλά κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο ίντερνετ φωτό της πλακέτας..
    Πάντως η υλοποίηση που του έχουν κάνει, με φίλο που μίλαγα, μοιάζει για τύπου online ups..
    Και βασικά το πρόβλημα του έχει να κάνει με το κύκλωμα φόρτισης των μπαταριών, δείχνει να έχει αποδυναμωθεί,
    και δεν προλαβαίνει να φορτώσει τις μπαταρίες, όταν έχει φορτίο επάνω.. Οι μπαταρίες πάντως δείχνουν οκ..
    Anyway..αυτά..για να μη ξεφεύγουμε..

    Το βρήκα...

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-09-19 στις 00:11.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #6045
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ελειψα? :P

    Εισαγωγη: 2i σε καταστημα, χωρις καποιο switch καπου, με 3 συσκευες συνδεδεμενες ενσυρματα (pos, καταγραφικο, εκτυπωτης δικτυακος) και 3 ασυρματα (pc, chromecast, κινητο), 3 port forwards για το καταγραφικο, αλλαγμενα ssid και κλειδι και ο dhcp του να δινει ως την 199 (200 ειναι το καταγραφικο και 201 ο εκτυπωτης).
    Απο το πρωι εκανε κατι κολληματα σε οτι ηταν συνδεδεμενο ασυρματα, πχ επεφτε η συνδεση με το chromecast, το web radio σταματαγε και οι 2 εκτυπωσεις που σταλθηκαν δεν γινανε ποτε.
    Το επανεκκινησα απο το web interface, δεν αλλαξε κατι. Το επανεκκινησα βγαζοντας του την τροφοδοσια, τα ιδια. Τελικα τα πηρα, αποθηκευσα το configuration του και του εκανα hard reset. Τι το θελα!

    Για να τελειωνω μια ωρα αρχιτερα, συνδεσα το pc ενσυρματα, βγαζοντας το pos. Για αρχη, δεν εδινε ip v4 μεσω dhcp (= δεν εδινε ΚΑΜΙΑ ip, ουτε την προβληματικη 169.254.x.x), αλλα εδινε κανονικα ip v6. Για να προλαβω τον "ειδικο" που θα πει οτι δεν εινια προβλημα εφοσον ειχα ιντερνετ, να αναφερω οτι ετσι δεν εμπαινε στο web interface του ρουτερ εχοντας μονο ip v6.
    Εβαλα σταθερη ip v4 στην συνδεση, συνδεθηκα στο ρουτερ, πηγα να περασω το αποθηκευμενο μου configuration και αφου το ανεβασε κανονικα, εβγαλε failed!
    Μετα απλα πηρα το 13888, που στην ουσια μου ειπε να κανω οτι ειχα κανει ηδη και οτι μαλλον το configuration εγινε corrupted, οποτε αναγκαστηκα να ξαναστησω ολα τις ρυθμισεις του ρουτερ απο την αρχη.

    Γιατι αυτο το χαλι?

    ---edit
    Τελικα το χαλι με το ασυρματο συνεχιζεται. Το εβαλα σε καναλι που ειναι μονο του στη γειτονια (9) αλλα δεν αλλαξε κατι. Ειναι στιγμες που το chromecast απλα χανει την επαφη με το 2i και γυρναει στις εικονες του. Εχουν αποσταση ~5μ και σχεδον οπτικη επαφη. Και λογω του χαλια σηματος, η εικονα στην τηλεοραση με το chromecast ειναι γεματη artifacts.
    Στο pc απλα δεν ανοιγουν καποιες σελιδες και λενε connection timed out και αυτο ειναι ΔΙΠΛΑ στο ρουτερ, στα 20 εκ με οπτικη επαφη.
    Παλι τα ιδια χαλια, στο ιδιο 2i που ειχα πει πριν 20 μερες. Ουτε ενα μηνα δεν εβγαλε η σαπιλα χωρις να ξαναπαρουσιασει προβλημα, γιαυτο και το quote, για να μην τα ξαναγραφω. Το εχω επανεκκινησει 1 φορα απο τις 1 το μεσημερι που ειμαι εδω και η συνδεση στο chromecast εχει ηδη πεσει 3 φορες. Το προβλημα παρουσιαστηκε 1η φορα χτες.

    Ειναι σχεδον μονο του στο 11 (ειναι και ενα ακομα αλλα ισα ισα που πιανεται στο wifi analytics) και βλεπω οτι ειναι αδεια ολα απο το 2 ως το 7. Στο 1 απο την αλλη εκπεμπουν αλλα ΕΦΤΑ δικτυα της γειτονιας , τα περισσοτερα με ονομα cosmote-xxxxxx, αρα 2i ξεχασμενα στο auto να υποθεσω. Να του αλλαξω παλι καναλί?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 30-09-19 στις 14:04.
    ديميتريس

Σελ. 403 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 383393398401402403404405408413423 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας