Σελ. 443 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 423433438441442443444445448453463 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.631-6.645 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6631
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε αποφασίσουν να το στείλουν αυτοί.
    Δεν γίνεται σε όλους μαζί ταυτόχρονα.
    Όποτε το βάλουν στον server τους, για να είναι έτοιμο προς αναβάθμιση εννοείς..
    Γιατί εγώ θυμάμαι να καρφώνω ρουτερ στη γραμμή και όταν υπήρχε διαθέσιμο νέο να το παίρνει καρφί..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #6632
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποτε το βάλουν στον server τους, για να είναι έτοιμο προς αναβάθμιση εννοείς..
    Γιατί εγώ θυμάμαι να καρφώνω ρουτερ στη γραμμή και όταν υπήρχε διαθέσιμο νέο να το παίρνει καρφί..
    Το τελευταίο του plus δεν το πήραν όλοι ταυτόχρονα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #6633
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει κάποιο νεώτερο από το ,V1.0.0_OTET12lw4o6P9A ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  4. #6634
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο νεώτερο από το ,V1.0.0_OTET12lw4o6P9A ?
    Στο support της σελίδας του ΟΤΕ ποιο έχουν;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #6635
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο support της σελίδας του ΟΤΕ ποιο έχουν;
    Αυτό είναι το πιο πρόσφατο ,τώρα το είδα στο https://help.cosmote.gr/system/templ...01600000002604
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  6. #6636
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βεβαια, και εγω ο ιδιος εχω δει πολλα διαφορετικα setup, και παιζουν,
    αλλα ας ρωτησω...

    Αν το router ειναι τοποθετημενο σε σημειο λιγο πιο μακρια απο την κοντινοτερη πριζα,
    πειραζει αν βαλουμε είτε ένα άλλο/τρίτο μεγαλυτερο τηλεφωνικο καλωδιο για να τα συνδεσουμε,
    ή δυο μικροτερα ενωμενα με 'ενωση';

  7. #6637
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν είναι πολλά μέτρα, καλύτερα να φτιάξουμε ένα UTP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #6638
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.514
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγιναν "εργασιες δικτυου στην περιοχη", οπως με πληροφορησε ο αυτοματος τηλεφωνητης του 13788, και ναι ειχε και τουλαχιστον αλλος ενας προβλημα στη γειτονια, το λεω και παραπανω. Περα απο το αυτοματο μηνυμα δεν βρηκα κατι αλλο, οτι ξερεις ξερω.
    Δεν ξερω ποσο attenuation ειχε πριν για να συγκρινω. Δεν κραταω αρχειο με τετοια στατιστικα.

    - - - Updated - - -

    Με το που πηγε 11 ακριβως, παλι ξεσυγχρονησε και το τηλεφωνο δεν εχει ερθει ακομα. Τριτη μερα σερι το ιδιο βιολι.
    Τουλαχιστον συγχρονιζει στα ~15, αλλιως θα γκρινιαζα.
    Περασε σχεδον ενας μηνας με αυτο το βιολι. Καθε μερα στις 11 περιπου πεφτει και ξαναερχεται μετα απο λιγο.
    Χτες βεβαια επεσε και ξαναηρθε 4 φορες, στις 11 παρα οπως καθε μερα, στις 7 περιπου, στις 8 παρα και στις 9 παρα. Και καποιες ακομα μερες ξεσυγχρονισε για 2 φορες τουλαχιστον. Ακριβες log για προηγουμενες ημερες δεν κρατησα, μονο για τη χτεσινη και μου ειπανε οτι στο συστημα τους, που κραταει logs μιας βδομαδας, φαινονται μονο οι 4 χτεσινες αποσυνδεσιες.
    Τι να εκανα, το δηλωσα βλαβη για να το τσεκαρουνε...

    - - - Updated - - -

    Ηρθε ο τεχνικος απο το σπιτι τωρα που εγω ειμαι στη δουλεια και ειπε οτι εχει προβλημα η καλωδιωση του σπιτιου... που ειναι 40 χρονων περιπου.
    Ειπε επισης οτι οντως ειχα αποσυνδεσεις και οτι θα αντικατασταθει το κομματι απο το κουτακι του οτε ως την εισοδο του σπιτιου μου, αλλα για το υπολοιπο θα πρεπει να φερω ηλεκτρολογο εγω.
    Πως ειναι δυνατον τοσα ΧΡΟΝΙΑ, γιατι εχω απο τα τελη του 2016 voip να μην ειχα κανενα προβλημα απολυτως και τωρα με την αυξηση της ταχυτητας να εγινε ξαφνικα?
    ديميتريس

  9. #6639
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ηρθε ο τεχνικος απο το σπιτι τωρα που εγω ειμαι στη δουλεια και ειπε οτι εχει προβλημα η καλωδιωση του σπιτιου... που ειναι 40 χρονων περιπου.
    Ειπε επισης οτι οντως ειχα αποσυνδεσεις και οτι θα αντικατασταθει το κομματι απο το κουτακι του οτε ως την εισοδο του σπιτιου μου, αλλα για το υπολοιπο θα πρεπει να φερω ηλεκτρολογο εγω.
    Πως ειναι δυνατον τοσα ΧΡΟΝΙΑ, γιατι εχω απο τα τελη του 2016 voip να μην ειχα κανενα προβλημα απολυτως και τωρα με την αυξηση της ταχυτητας να εγινε ξαφνικα?

    Γιατί μέχρι τώρα δεν είχες κάνει αύξηση στην ταχύτητα που απαιτεί να είναι σε καλύτερη κατάσταση το καλώδιο σου.
    Ακόμα τα καλώδια φθείρονται με τον καιρό, με την υγρασία κλπ και φυσικά πάντα κάτι πριν χαλάσει το προηγούμενο δευτερόλεπτο δούλευε

  10. #6640
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε ο τεχνικος απο το σπιτι τωρα που εγω ειμαι στη δουλεια και ειπε οτι εχει προβλημα η καλωδιωση του σπιτιου... που ειναι 40 χρονων περιπου.
    Ειπε επισης οτι οντως ειχα αποσυνδεσεις και οτι θα αντικατασταθει το κομματι απο το κουτακι του οτε ως την εισοδο του σπιτιου μου, αλλα για το υπολοιπο θα πρεπει να φερω ηλεκτρολογο εγω.
    Πως ειναι δυνατον τοσα ΧΡΟΝΙΑ, γιατι εχω απο τα τελη του 2016 voip να μην ειχα κανενα προβλημα απολυτως και τωρα με την αυξηση της ταχυτητας να εγινε ξαφνικα?
    Τυχερός είσαι που ήρθε τεχνικός και σου είπε ότι θα αλλάξουν το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή σου.
    Σε εμένα έρχονται κάτι ημι-συνταξιούχοι (που σέρνονται κυριολεκτικά) και ο τελευταίος μάλιστα προσπαθούσε να με πείσει ότι και το καλώδιο μέχρι το καφάο είναι δικό μου πρόβλημα.
    Και το καλύτερο ? Δεν έφευγε, περίμενε να του δώσω χρήματα επειδή τελικά μου άλλαξε ζεύγη ο @#^%$#
    Πόση κατάντια κάποιοι...

  11. #6641
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαι του έδωσες τελικά;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #6642
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.514
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προς το παρον με ριξανε στα 12 και αυριο θα αλλαχτει το καλωδιο απο τον "εργολαβο" που εχει ο οτε για τετοιες δουλειες. Αν αυτος ζητησει λεφτα δεν ξερω. Περιμενω να δω αν και ποτε θα ξεσυγχρονισει.
    ~5 χρονια πριν, που ειχα παραπονεθει σε αλλο θεμα για πτωση της ταχυτητας, ο τεχνικος του οτε μου ειχε πει πως το καλωδιο που παει απο το κουτακι προς το σπιτι εινια φθαρμενο και καλυτερα να το αντικαταστησω γιατι απο αυτο μονο εχανα 1Mbps (9 εξω στο κουτακι, 8 μεσα στο σπιτι). Ο τεχνικος σημερα ειπε οτι το συγκεκριμενο καλωδιο εινια γενικα καλο και δεν επιφερει καποια σημαντικη πτωση στην ταχυτητα, οποτε η οποιαδηποτε πτωση στην ταχυτητα οφειλεται στην εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου.
    ديميتريس

  13. #6643
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι του έδωσες τελικά;;;
    Όχι φυσικά, να προσπαθεί να με κοροϊδέψει και να τον πληρώσω και από πάνω? Δεν ζήτησε λεφτά, (ήξερε ότι δεν κάνει να ζητήσει) και κωλοτριβόταν για κανα 20 λεπτο μέσα στο σπίτι ενώ είχε τελειώσει την δουλειά χωρίς να κάνει τίποτα...
    Ευχαρίστως να έδινα από μόνος μου στα παιδάκια -τεχνικούς που δουλεύουν με συμβάσεις 300€ και βγάζουν όλη την δουλειά (στα οποία και έχω προσφέρει -σε άλλη περίπτωση- και προς τιμήν τους δεν τα πήραν κιόλας), όχι όμως στον καρεκλοκένταυρο που του έπεφτε λίγη η εθελούσια μιας και παίρνει κανά 3000αρο τον μήνα και κάθεται και τα ξύνει.
    Το πήρε χαμπάρι ότι δεν θα πάρει € και έφυγε μόνος του...

    ΥΓ Όλα αυτά στον ΟΤΕ κάτω Τούμπας Θεσσαλονίκης (είναι στην Παπάφη) για να ξέρετε αν σας συμβεί κάτι παρόμοιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 03-08-20 στις 17:18.

  14. #6644
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.514
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειναι 10 η ωρα και ηδη εχει αποσυγχρονισει 2 φορες, μια γυρω στις 8 και μια στις 9:15. Τελευταια φορα πριν απο αυτες ηταν χτες στις 2:20 το μεσημερι, μετα την επισκεψη του τεχνικου του οτε.
    Περιμενοντας τον εργολαβο λοιπον και εξεταζοντας τις λυσεις για νεα καλωδιωση που προτεινε ο τεχνικος, σκεφτηκα κατι πιο απλο.

    Να βαλω το 2i στην πρωτη τηλεφωνικη πριζα του σπιτιου και να το συνδεσω εκει απευθειας το τηλεφωνο. Μετα, με ενα powerline (ενα της belkin που μου περισσευει) να φερω το ιντερνετ στο δωματιο μου σε ενα αλλο ρουτερ, πχ στο wag200g, και απο εκει στους σταθερους μου. Ποσο πιθανο εινια να παιξει σωστα κατι τετοιο? Θα με βολευε επισης να εκπεμπουν στο ιδιο ssid για να εχω καλυτερη ασυρματη καλυψη σε ολο το σπιτι... και κυριως στην τουαλετα που ειναι διπλα στο τηλεφωνο
    ديميتريس

  15. #6645
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνδέεις πρώτα το 2i για δοκιμή στην πρώτη πρίζα, αφού αποσυνδέσεις εννοείται τις υπόλοιπες, ώστε να σιγουρευτείς ότι φταίει αυτή η καλωδίωση και όχι το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή.

    Το powerline θα πρέπει να το κάνεις δοκιμή, η σωστή λειτουργία του εξαρτάται από την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

    Αφού οι συσκευές του WI-FI δεν έχουν δυνατότητα MESH, θα αποσυνδέεσαι από την μία για να συνδεθείς στην άλλη(αυτόματα ή χειροκίνητα).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 443 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 423433438441442443444445448453463 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας