Σελ. 407 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 387397402405406407408409412417427 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.091-6.105 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #6091
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    oκ αλλα ουτε με το FW ασχολουμε για να το δω, ουτε εχω αυτο που λες για να το δω στο μενου.
    Οπως και να εχει εγω εννοουσα ολα τα αλλα που λενε πανω ΖΤΕ....πχ ZTE W300 που εδινε παλια ο ΟΤΕ τοτε, το 931 κατι που εδινε ο ΟΤΕ και ειναι και VDSL ρουτερ, καποιο παλιοτερο που εδινε η wind, το επομενο που εδινε ο ΟΤΕ 108 κατι μετα ακριβως το W300 για ADSL μονο και κατι αλλα μονο για ADSL που εδινε η Forthnet τοτε. Απο την στιγμη που λεει ΠΑΝΩ του ΖΤΕ δεν θεωρω οτι ειναι...το FW δεν μου λεει κατι μπορει απλα να ταιριαζει σε καποιο chip και να το βαζουν. Και αυτα που εχω ειναι ολα και παλια μοντελα που τα εχω και εχω δοκιμασει εχουν καλυτερο wifi απο το 2i με λιγα λογια.
    Η ονομασία του fw φαίνεται κ από εδώ..
    Και εικόνες για το μενού του άλλου ρούτερ που λέω από εδώ..
    Επίσης αν βάλεις την mac κάποιου entry σε καμιά τέτοια σελίδα, βγάζει Zte Corporation..
    Τώρα για το hardware, δεν έχω ανοίξει κάποιο entry για να το δω.. Για το wifi και την ισχύ του ακούγονται διάφορα, και ναι δεν είναι ότι καλύτερο..όπως δεν είναι συνήθως και σε όσα έχουν ενσωματωμένες κεραίες.. Απ την άλλη όμως ορισμένα zte που γράφουν zte πάνω τους όπως αυτό που σου είπα να δεις το μενού του..έχουν πάρα πολύ καλή ισχύ σήματος ακόμα κ με ενσωματωμένες κεραίες.. Πάντως από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα entry και την ισχύ του wifi τους..θα μπορούσα να πω ότι δεν έχω ενοχληθεί τρελά..
    Και btw εγώ μιλάω περισσότερο για το entry, για όλα τα άλλα αυτά που λέει ο κούκος..
    Αυτά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-10-19 στις 08:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #6092
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά ποιος τα έχει πειράξει;
    Γιατί έτσι όπως είναι λογικό είναι να έχεις θεμα με τα ασύρματα, η lan4 είναι σωστά ορισμένη σαν Lan θύρα και όχι stb.
    Αν το σπλιτερ που έχεις είναι αυτό που δείχνεις πιο πάνω λογικό είναι να μην σου δουλεύει

    Παραπάνω Info στην σελίδα 51
    Εγω. Και τα εβαλα ακριβως οπως ειναι στο μηνυμα που δειχνεις.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post5926870

    Απλα σε μενα δεν ηταν τικαρισμενα τα ssid1, οποτε τα αφησα ατικαριστα. Ομοιως, επειδη στο 2i του προποτζιδικου δεν ειχε πουθενα τικ στα atm_dsl και ptm_dsl, απλα ξετικαρα τη lan4 απο τα atm_otetv και ptm_otetv και δεν την τικαρα μετα στα atm_dsl και ptm_dsl. Δοκιμασα και με τικαρισμενες ολες τις lan αλλα, μιας και δεν ειχα κανει επανεκκινηση, το προβλημα παρεμενε.

    Θεωρω επισης οτι το παραπανω δεν εχει να κανει με τα χαλια του ασυρματου. Στο δικο μου 2i, δοκιμαστηκε το rpi3b+ και ενα λαπτοπ στην lan4 και παιρνουν δικτυο κανονικα, αρα δουλευει οπως πρεπει.
    Οποτε, ποιος ειναι ο σωστος τροπος ωστε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο?

    Τελος, αυτο το inconsistency στις ΣΤΟΚ ρυθμισεις που ειναι μεν διαφορετικες απο 2i σε 2i αλλα δουλευουν το ιδιο, μου τη δινει.
    Απο βδομαδα θα παω και στη φοιτητρια να δω πως εινια στο δικο της, αν και δεν χρειαζεται αλλαγη εκει η lan4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 05-10-19 στις 12:03.
    ديميتريس

  3. #6093
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω. Και τα εβαλα ακριβως οπως ειναι στο μηνυμα που δειχνεις.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post5926870

    Απλα σε μενα δεν ηταν τικαρισμενα τα ssid1, οποτε τα αφησα ατικαριστα. Ομοιως, επειδη στο 2i του προποτζιδικου δεν ειχε πουθενα τικ στα atm_dsl και ptm_dsl, απλα ξετικαρα τη lan4 απο τα atm_otetv και ptm_otetv και δεν την τικαρα μετα στα atm_dsl και ptm_dsl. Δοκιμασα και με τικαρισμενες ολες τις lan αλλα, μιας και δεν ειχα κανει επανεκκινηση, το προβλημα παρεμενε.

    Θεωρω επισης οτι το παραπανω δεν εχει να κανει με τα χαλια του ασυρματου. Στο δικο μου 2i, δοκιμαστηκε το rpi3b+ και ενα λαπτοπ στην lan4 και παιρνουν δικτυο κανονικα, αρα δουλευει οπως πρεπει.
    Οποτε, ποιος ειναι ο σωστος τροπος ωστε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο?

    Τελος, αυτο το inconsistency στις ΣΤΟΚ ρυθμισεις που ειναι μεν διαφορετικες απο 2i σε 2i αλλα δουλευουν το ιδιο, μου τη δινει.
    Απο βδομαδα θα παω και στη φοιτητρια να δω πως εινια στο δικο της, αν και δεν χρειαζεται αλλαγη εκει η lan4.
    Μα δεν τα έβαλες ακριβώς όπως το μήνυμα

  4. #6094
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το μηνυμα και η εικονα λενε "βγαλε την lan4 απο τα atm_otetv και ptm_otetv και βαλτη στα atm_dsl και ptm_dsl". Δεν αναφερει κατι για τα ssid.
    Στο δικο μου 2i λοιπον ηταν αυτο που βλεπεις στην 1η εικονα και το εκανα σαν αυτο που βλεπεις στην 2η. Δεν πειραξα τιποτε αλλο. Αν οι συγκεκριμενες ρυθμισεις διαφερουν αναμεσα 2 διαφορετικες συσκευες ή απο το ενα firmware στο αλλο, δεν ειναι δικο μου προβλημα.

    https://imgur.com/a/qo4g0bU

    Εννοειται οτι πατησα ολα τα apply οπως περιγραφεται στο αλλο θεμα και προβλεπεται. Η επανεκκινηση του ρουτερ δεν αναφερεται πουθενα, παρολο που ειναι απαραιτητη.

    Ζητησα απο ενα φιλο μου να μου στειλει screenshot απο το δικο του 2i, που εχει τα παντα στοκ εκτος απο το κλειδι και το ssid.

    - - - Updated - - -

    Για το inconsistency στις στοκ ρυθμισεις που ελεγα. Οριστε η αντιστοιχη σελιδα απο το 2i του φιλου μου που τα εχει ΟΛΑ στοκ εκτος απο το ssid και το κλειδι. Ακριβως ετσι ηταν και στο 2i του προποτζιδικου.

    https://prnt.sc/pfbazr
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 06-10-19 στις 08:52.
    ديميتريس

  5. #6095
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρέπει να το παραδεχτείς ότι το 2i δίνει άλλο νόημα στη ζωή σου, σαν hobby ένα πράγμα... κατά βάθος είσαι τρελά ερωτευμένος μαζί του, που σου δίνει αφορμές να βγάζεις το άχτι σου.

  6. #6096
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    @jim_p
    Φιλικά πάντα... αλλά έχω μια απορία.
    Σε βλέπω ότι τραβάς μεγάλο ζόρι σε πολλά θέματα βλ. android, ff κλπ.
    Υπάρχει κάποια συσκευή που πέρασε από τα χέρια σου και να δουλεύει απροβλημάτιστα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #6097
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @psyxakias
    Οχι. Αυτο που μου δινει ομως ευχαριστηση ειναι να δειχνω, με αποδειξεις παντα, στους διαφορους "ειδικους" του φορουμ οτι κανουν λαθος.

    @deniSun
    Συσκευη σκετη? Οπως πχ το wag200g? Ή σε συνδιασμο με το λειτουργικο, οπως πχ το nokia μου ως το android 8.1?
    Σε ολα τα αλλα θεματα, απλα λεω τα προβληματα μου απο το δικο μου point of view, πχ το οτι εινια απαραδεκτο για μενα μια εφαρμογη που θελει να χει προσβαση στα του wifi να εχιε και προσβαση στην τοποθεσια (μια απο της μεγαλυτερες αναπηριες του android 9), και σε οποιον αρεσει.
    Το λειτουργικο που χρησιμοποιω στο 95% του χρονου μου φροντιζω να μην εχει οτιδηποτε μου σπαει τα balls, γιαυτο πχ δεν εχω pulseaudio, gnome, kde και εφαρμογες που διαφημηζονται σαν "μια χαρα εναλλακτικες", πχ libreoffice και gimp.
    Οσο για τον ff, τον χρησιμοποιω επειδη εχει αρκετες λειτουργιες που δεν εχουν οι chromium based browsers, πχ τελευταια χρησιμοποιω πολυ το δεξι κλικ > this frame > show only this frame.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-10-19 στις 13:56.
    ديميتريس

  8. #6098
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αποδείξεις στο φόρουμ, τουλάχιστον 3 άτομα γράφουν και λένε πως έχουν δοκιμάσει με αποδείξεις πως το speedport δεν δίνει κάθε φορά νέα ip στις συσκευές. ενώ ενας επιμένει πως φταίει το speedport αντί για την συσκευή του

  9. #6099
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω ομως το πηγα ενα βημα παραπερα απο αυτους. Παρεθεσα screenshot απο excel στο οποιο κραταγα αρχειο μια βδομαδα και φαινοταν καθαρα πως οτι ελεγα ισχυει, τουλαχιστον για εκεινη τη μια συσκευη που κραταγα log.
    ديميتريس

  10. #6100
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ομως το πηγα ενα βημα παραπερα απο αυτους. Παρεθεσα screenshot απο excel στο οποιο κραταγα αρχειο μια βδομαδα και φαινοταν καθαρα πως οτι ελεγα ισχυει, τουλαχιστον για εκεινη τη μια συσκευη που κραταγα log.

    Ναι αλλά το πρόβλημα σου είναι εκείνη η συσκευή, μάλιστα σου δοθήκανε και λινκ για αυτή την συμπεριφορά μερικών συσκευών.

  11. #6101
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το rpi 3b+ εννοεις με το "εκεινη η συσκευη"? Γιατι δεν ηταν το rpi, ηταν κανονικο λαπτοπ με μια λινουξοδιανομη σε persistent installation η συσκευη που λεω.
    ديميتريس

  12. #6102
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα.
    Ειμαι με το modem router του θεάματος και vdsl50.
    Ζήτησα σήμερα το πρωί αναβάθμιση σε 200Mbps και τωρα το βραδυ βλεπω αυτά τα νουμερα.
    Μου είπαν ότι το modem που εχω δεν κανει και θα μου φέρουν άλλο.
    Ισχύει ή τα νούμερα είναι αυτά και η γραμμή δεν εχει να δώσει παραπάνω ;

    Ευχαριστω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails cosmote200.jpg  


  13. #6103
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ισχύει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #6104
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει.
    Αρα προτείνεις να περιμενω να δω που θα κλειδωσει το Speedport Plus και μετα να αποφασισω αν θα κρατησω την γραμμη ή όχι ;

  15. #6105
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα προτείνεις να περιμενω να δω που θα κλειδωσει το Speedport Plus και μετα να αποφασισω αν θα κρατησω την γραμμη ή όχι ;
    Εννοείται.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 407 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 387397402405406407408409412417427 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας