Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34

Θέμα: Thomson 585V7

  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοείς arp table το arplist; Ναι αυτό το έχω κάνει

    - - - Updated - - -

    Λογικά πάντως θα είναι μια άλλη διαδικασία μέσα απ' το telnet από ότι το arplist
    Mετά το arplist είναι η διαδικασία που σβήνουμε την Dynamic IP του υπολογιστή για να την γυρίσουμε σε Static.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βάλω Vdsl είχα για πολλά χρόνια Thomson 585V6&V7&V8 και είχα ενεργοποιημένο το UnP και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με πόρτες σε διάφορες εφαρμογές που χρησιμοποιούσα και σε παιχνίδια που επαιζαν τα παιδιά.
    To UPnP καλό είναι να είναι κλειστό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ωραία πράγματα. Οι πόρτες άνοιξαν όλες εκτός του wol που βάζω την 8 και 9 αλλά δεν μου τις ανοίγει και επίσης του δίνω και μια πόρτα για torrent π.χ 5700 και δεν μου την ανοίγει. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν με βάζει απ' το telnet. Τσέκαρα το log που δεν είχα τικάρι πριν και τώρα παίζουν οι πόρτες όπως είπα.

    - - - Updated - - -

    Και απ έξω τα πράγματα μια χαρά. Ανοίγουν και τα vnc και radmin και οι κάμερες. Το μόνο πρόβλημα είναι οι πόρτες 8 και 9 για το wol και το telnet του ρούτερ που δεν με αφήνει να μπω γιατί μου λέει ότι η θύρα 23 είναι κλειστή.

    - - - Updated - - -

    Καμιά βοήθεια για telnet και πόρτες 8 και 9 για wol;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος toyo : 19-10-15 στις 09:52.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία πράγματα. Οι πόρτες άνοιξαν όλες εκτός του wol που βάζω την 8 και 9 αλλά δεν μου τις ανοίγει και επίσης του δίνω και μια πόρτα για torrent π.χ 5700 και δεν μου την ανοίγει. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν με βάζει απ' το telnet. Τσέκαρα το log που δεν είχα τικάρι πριν και τώρα παίζουν οι πόρτες όπως είπα.

    - - - Updated - - -

    Και απ έξω τα πράγματα μια χαρά. Ανοίγουν και τα vnc και radmin και οι κάμερες. Το μόνο πρόβλημα είναι οι πόρτες 8 και 9 για το wol και το telnet του ρούτερ που δεν με αφήνει να μπω γιατί μου λέει ότι η θύρα 23 είναι κλειστή.

    - - - Updated - - -

    Καμιά βοήθεια για telnet και πόρτες 8 και 9 για wol;
    Kάνε λίγο υπομονή γιατί θα πρέπει να σου γράψω αρκετά που πρέπει να κάνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνε λίγο υπομονή γιατί θα πρέπει να σου γράψω αρκετά που πρέπει να κάνεις.
    Ok. Ευχαριστώ πάντως.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα ξεκινήσουμε με το telnet, γιατί αν δεν καταφέρεις να μπεις στο ρούτερ ξεχνάς και το WOL. θα τα αναφέρω όλα, άσχετα τι έχεις κάνει εσύ, για να μην τα γράφω ξανά και μπερδευόμαστε.
    Στην αρχή θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε την δυνατότητα για telnet μέσα από τις δυνατότητες των Windows(φωτογραφία παρακάτω).
    Αν ο υπολογιστής δεν μπορεί να δει το ρούτερ από το CMD, θα πρέπει να κάνουμε μία εγγραφή μέσα στον φάκελο του Configuration. Μπαίνουμε στο μενού του ρούτερ και πάμε στο >> Thomson Gateway >> Configuration >> Save or Restore Configuration >> Backup Configuration Now.
    Αποθηκεύουμε το αρχείο, κρατάμε ένα αντίγραφο και θα κάνουμε μία εγγραφή μέσα στο άλλο.
    Παράδειγμα:
    Υποτίθεται ότι το ρούτερ έχει IP 192.168.1.1 και εμείς έχουμε βάλει στον υπολογιστή που θέλουμε να δεί το ρούτερ σταθερή IP 192.168.1.10.
    Aνοίγουμε το αρχείο του Configuration, πάμε στην ενότητα "servmgr.ini" και μετά το τέλος της λίστας "ifadd" γράφουμε: ipadd name=telnet ip=192.168.1.10(δηλαδή την IP του υπολογιστή).
    Κλείνουμε το αρχείο και πάμε πάλι στο μενού του ρούτερ και στην ίδια σελίδα που πήραμε το Backup κάνουμε Restore το καινούργιο αρχείο.
    Κάνουμε επανεκκίνηση στο ρούτερ και δοκιμάζουμε πάλι με την εντολή telnet. Aν και πάλι δεν μπορούμε να μπούμε θα πρέπει να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(Ηard Reset) στο ρούτερ και να επαναλάβουμε την διαδικασία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telnet.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 162262Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Save or Restore Configuration.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  125,0 KB 
ID: 162263Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Backup Configuration.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  153,0 KB 
ID: 162264Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  set.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  116,5 KB 
ID: 162265

    Κάνε αυτό και αν δουλέψει μετά πάμε στις ενέργειες για το WOL.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ξεκινήσουμε με το telnet, γιατί αν δεν καταφέρεις να μπεις στο ρούτερ ξεχνάς και το WOL. θα τα αναφέρω όλα, άσχετα τι έχεις κάνει εσύ, για να μην τα γράφω ξανά και μπερδευόμαστε.
    Στην αρχή θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε την δυνατότητα για telnet μέσα από τις δυνατότητες των Windows(φωτογραφία παρακάτω).
    Αν ο υπολογιστής δεν μπορεί να δει το ρούτερ από το CMD, θα πρέπει να κάνουμε μία εγγραφή μέσα στον φάκελο του Configuration. Μπαίνουμε στο μενού του ρούτερ και πάμε στο >> Thomson Gateway >> Configuration >> Save or Restore Configuration >> Backup Configuration Now.
    Αποθηκεύουμε το αρχείο, κρατάμε ένα αντίγραφο και θα κάνουμε μία εγγραφή μέσα στο άλλο.
    Παράδειγμα:
    Υποτίθεται ότι το ρούτερ έχει IP 192.168.1.1 και εμείς έχουμε βάλει στον υπολογιστή που θέλουμε να δεί το ρούτερ σταθερή IP 192.168.1.10.
    Aνοίγουμε το αρχείο του Configuration, πάμε στην ενότητα "servmgr.ini" και μετά το τέλος της λίστας "ifadd" γράφουμε: ipadd name=telnet ip=192.168.1.10(δηλαδή την IP του υπολογιστή).
    Κλείνουμε το αρχείο και πάμε πάλι στο μενού του ρούτερ και στην ίδια σελίδα που πήραμε το Backup κάνουμε Restore το καινούργιο αρχείο.
    Κάνουμε επανεκκίνηση στο ρούτερ και δοκιμάζουμε πάλι με την εντολή telnet. Aν και πάλι δεν μπορούμε να μπούμε θα πρέπει να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων(Ηard Reset) στο ρούτερ και να επαναλάβουμε την διαδικασία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telnet.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 162262Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Save or Restore Configuration.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  125,0 KB 
ID: 162263Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Backup Configuration.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  153,0 KB 
ID: 162264Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  set.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  116,5 KB 
ID: 162265

    Κάνε αυτό και αν δουλέψει μετά πάμε στις ενέργειες για το WOL.
    Το έκανα αλλά τίποτα. Μάλιστα το δικό μου αρχείο εμφανίζει μετά το ifadd που μου λες να βάλω το ipadd πολλά ipadd και μετά modify. Εγώ πάντως το έβαλα και αμέσως μετά το ifadd και το δοκίμασα και αμέσως πάνω απ' το modify αλλά ούτε στη μία θέση ούτε στην άλλη δεν έκανε τίποτα. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω είναι με reset γιατί είμαι απομακρυσμένα και πρέπει να πάω σπίτι.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έκανα αλλά τίποτα. Μάλιστα το δικό μου αρχείο εμφανίζει μετά το ifadd που μου λες να βάλω το ipadd πολλά ipadd και μετά modify. Εγώ πάντως το έβαλα και αμέσως μετά το ifadd και το δοκίμασα και αμέσως πάνω απ' το modify αλλά ούτε στη μία θέση ούτε στην άλλη δεν έκανε τίποτα. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω είναι με reset γιατί είμαι απομακρυσμένα και πρέπει να πάω σπίτι.
    Kάνε δοκιμή και με Hard Reset, αν δεν έχει άλλο πρόβλημα θα δουλέψει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οκ και με αυτό. Τώρα επειδή θέλω μέσω telnet να κάνω static την ip αυτού του υπολογιστή θα πρέπει να μπω από άλλον. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνω ακριβώς την ίδια διαδικασία και στον άλλο υπολογιστή για να μπορώ να μπαίνω μέσω telnet γιατί τώρα δεν με αφήνει; Επίσης εξακολουθούν οι πόρτες 8 και 9 να μην ανοίγουν για το wol καθώς επίσης και ένα παράξενο δεν μου ανοίγει καμιά πόρτα σε ένα laptop που έχω πάνω στο δίκτυο αλλά έχει vista δεν ξέρω αυτό αν επηρεάζει. Την πόρτα πάντως μέσα απ' το τοίχος του υπολογιστή την έχω ανοίξει.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tον υπολογιστή που θέλεις να τον προσθέσεις στο arp table θα τον έχεις κλειστό. Κάνε την διαδικασία με την IP του άλλου υπολογιστή για να μπεις με telnet, υποτίθεται ότι αυτόν έπρεπε να βάλεις από την αρχή και όχι τον υπολογιστή που θα προσθέσεις στο arp table.
    Tην πόρτα 8 τι την θέλεις;;; δεν χρειάζεται, πως δοκιμάζεις αν είναι ανοικτή η 9;;; Θα ανοίξεις μόνο την πόρτα 9 σε πρωτόκολλο UDP στην IP του υπολογιστή που θέλεις να "ξυπνάς" και θα κάνεις πρώτα δοκιμή σε τοπικό επίπεδο με κάποιο πρόγραμμα WOL, επιπλέον οδηγίες εδώ.
    Για το Laptop τι πόρτες ανοίγεις και πως τις δοκιμάζεις;;; δεν έχει σχέση που έχει Vista(ακόμη έχεις τα SVista;;; ).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άνοιξα και τους δύο στο telnet και όλα οκ. Ο ένας που έχει xp ανοίγει με το wol ο άλλος που έχει windows10 δεν ανοίγει ενώ του έχω δώσει την πόρτα 9 και στο τοίχο και στο ρούτερ. Δεν ξέρω γιατί; Όσο για το Laptop με τα vista (είναι τραγικά αλλά δεν έχω μπει στην διαδικασία να τα αλλάξω κακός) ενώ του δίνω δύο πόρτες να τις ανοίξει δεν ανοίγουν.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στον υπολογιστή που έχει 10 με άλλο λειτουργικό άνοιγε;;; Στο Laptop δεν μου είπες σε τι ανοίγεις πόρτες και πως τις δοκιμάζεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Είχα τα xp αρχικά και άνοιγε μια χαρά. 'Οταν έβαλα 7 σταμάτησε να ανταποκρίνεται. Και τώρα που αναβάθμισα σε 10 πάλι τα ίδια. Απ' το bios έχω δώσει την εντολή και στα windows μέσα το ίδιο. Στην κάρτα έχω κάνει enable το wake on Magic Packet και στο τοίχο των windows έχω ανοίξει την θύρα για να περνάει. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω. Στο laptop του δίνω απλά μια πόρτα για το vnc και μια για το radmin όπως και στα άλλα.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το μόνο που έχει αλλάξει στον υπολογιστή είναι το λειτουργικό και έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύει, δεν ανοίγει ούτε σε τοπικό επίπεδο;;; Το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι το Bios Update, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ρύθμιση από την αρχή. Για το Laptop δεν τα έχω δουλέψει αυτά τα προγράμματα για να ξέρω τι χρειάζονται, αλλά αφού ανοίγουν πόρτες για τα υπόλοιπα λογικά δεν φταίει το ρούτερ αλλά κάποια ρύθμιση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ούτε σε τοπικό. Αυτό το bios update ενέχει κινδύνους να χάσω τίποτα γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Γίνεται μέσα απ' το bios;

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Bios Update ενέχει τον κίνδυνο αν πάει κάτι στραβά να μείνεις με την μητρική στο χέρι, γι' αυτό θέλει προσοχή και να έχεις οπωσδήποτε τον υπολογιστή πάνω σε UPS. Θα δεις μέσα από τον κατασκευαστή της μητρικής σου πως και τι επιλογές έχεις για να το κάνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Thomson TG585v8
    Από cmaniac στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 792
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:08
  2. Router ADSL2+ Alcatel Speedtouch 585v7 ολοκαίνουριο.
    Από Gabriel στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-15, 01:39
  3. thomson v7 vs thomson v8 (ote)
    Από Geodim στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-15, 19:42
  4. Port forwarding σε Thomson TG585 v8 (by ΟΤΕ)
    Από Marios.v στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 19:34
  5. Thomson 585v8 (8.2.7.7 OTE ) - DHCP Address Pool Range απο...64 εως...253?
    Από KYRIAKOSTHESS στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 23:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας