Σελ. 16 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 488
  1. #226
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Εντάξει Kronos911, σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!

  2. #227
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Θέλω να ξεκινήσω από το πρώτο βήμα που είναι το firmware upgrade και δεν μπορώ να μπω στα advanced settings! Έκανα factory reset στο HandyTone αλλά με τον εργοστασιακό κωδικό "admin" δεν έχω πρόσβαση στα advanced settings.

    Στα basic setiings έχω πρόσβαση με τον εργοστασιακό κωδικό. Δοκίμασα αλλαγή κωδικού με κάποιον δικό μου αλλά ούτε αυτό βοήθησε. Έχει κάποιος καμιά πρόταση; Ευχαριστώ.


    Βρέθηκε η λύση τελικά. Είχε αλλαχτεί το εργοστασιακό password πριν έρθει στα χέρια μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 05-10-16 στις 18:23.

  3. #228
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παιδιά θα ήθελα να ζητήσω μια βοήθεια γιατί παρά την μεγάλη προσπάθεια μου δεν κατάφερα να έχω ούτε εισερχόμενες, ούτε εξερχόμενες κλήσεις. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Έχω VOIP τηλεφωνία από την CYTA και πιστεύω ότι αυτό δυσκολεύει λίγο τα πράγματα (πρόβλημα με κλειστές πόρτες ίσως.

    Από την πρώτη τηλεφωνική του σπιτιού φέρνω ένα εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο που το έχω "σπάσει", δίνοντας το ένα ζεύγος την τηλεφωνική γραμμή στο modem και στο δεύτερο ζεύγος επιστρέφω την τηλεφωνία που φεύγει από το router στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού




    Από την έξοδο PHONE του router πηγαίνω στην είσοδο LINE του ΗΤ503 και από την PHONE αυτού στις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες. Με καλώδιο ethernet από το router στην WAN του ΗΤ503, και από την LAN του ΗΤ503 καταλήγω στην RJ45 θύρα του Raspberry Pi 3 που τρέχει το FreePbx 13.0.188.8 (Asterisk 13.11.2).

    Έχω εφαρμόσει πολλές φορές τα όσα διαβάζω στην πρώτη σελίδα του οδηγού αλλά αποτέλεσμα δεν κατάφερα να έχω. Έχω κάνει update στο τελευταίο firmware το ΗΤ503 και RESET κάποιες φορές μήπως και επανέλθει. Έχω τσεκάρει αρκετές φορές για λάθη στις ρυθμίσεις που παίρνω από τον οδηγό αλλά δεν ανακαλύπτω κάτι μεμπτό. Σαφή αμφιβολία έσω σίγουρα για το disconect tone της CYTA που δεν ξέρω ποιο είναι και μια υποψία για το web port του ΗΤ503 που για να μπω στην διαχείριση του χρειάζομαι δίπλα στην ΙΡ του και αυτήν. Δηλαδή μπαίνω μόνο μέσω της διεύθυνσης http://192.168.1.100:50000/

    Ότι στοιχεία απαιτούνται να σας δώσω για να βοηθήστε, ζητήστε τα μου και το συντομότερο θα σας τα δώσω. Να αναφέρω ότι όταν καλώ από εξωτερική γραμμή (το κινητό μου για παράδειγμα) ακούω να καλεί κανονικά αλά η κλήση δεν φτάνει στο σταθερό μου τηλέφωνο. Όταν επιχειρώ το αντίστροφο, μετά από ένα σύντομο χτύπο η γραμμή γίνεται busy και η κλήση δεν φτάνει στο κινητό.



    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  4. #229
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την πόρτα που κάνει register το grandstream την έχεις αλλάξει;

    ---Ακυρο το παραπάνω, αυτό θα ήταν αν είχες εξωτερικό voip παροχο

  5. #230
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κάτι χοντρό πάντως πρέπει να μου λείπει έχω την εντύπωση γιατί είμαι ο μόνος όπως έχω διαβάσει στο θέμα που δεν έχει πετύχει ούτε εισερχόμενες, ούτε εξερχόμενες. Πάλι καλά που εμφανίζεται και ως registered η FXS

  6. #231
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά θα ήθελα να ζητήσω μια βοήθεια γιατί παρά την μεγάλη προσπάθεια μου δεν κατάφερα να έχω ούτε εισερχόμενες, ούτε εξερχόμενες κλήσεις. Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Έχω VOIP τηλεφωνία από την CYTA και πιστεύω ότι αυτό δυσκολεύει λίγο τα πράγματα (πρόβλημα με κλειστές πόρτες ίσως.

    Από την πρώτη τηλεφωνική του σπιτιού φέρνω ένα εξωτερικό τηλεφωνικό καλώδιο που το έχω "σπάσει", δίνοντας το ένα ζεύγος την τηλεφωνική γραμμή στο modem και στο δεύτερο ζεύγος επιστρέφω την τηλεφωνία που φεύγει από το router στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού

    Από την έξοδο PHONE του router πηγαίνω στην είσοδο LINE του ΗΤ503 και από την PHONE αυτού στις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες. Με καλώδιο ethernet από το router στην WAN του ΗΤ503, και από την LAN του ΗΤ503 καταλήγω στην RJ45 θύρα του Raspberry Pi 3 που τρέχει το FreePbx 13.0.188.8 (Asterisk 13.11.2).

    Έχω εφαρμόσει πολλές φορές τα όσα διαβάζω στην πρώτη σελίδα του οδηγού αλλά αποτέλεσμα δεν κατάφερα να έχω. Έχω κάνει update στο τελευταίο firmware το ΗΤ503 και RESET κάποιες φορές μήπως και επανέλθει. Έχω τσεκάρει αρκετές φορές για λάθη στις ρυθμίσεις που παίρνω από τον οδηγό αλλά δεν ανακαλύπτω κάτι μεμπτό. Σαφή αμφιβολία έσω σίγουρα για το disconect tone της CYTA που δεν ξέρω ποιο είναι και μια υποψία για το web port του ΗΤ503 που για να μπω στην διαχείριση του χρειάζομαι δίπλα στην ΙΡ του και αυτήν. Δηλαδή μπαίνω μόνο μέσω της διεύθυνσης http://192.168.1.100:50000/

    Ότι στοιχεία απαιτούνται να σας δώσω για να βοηθήστε, ζητήστε τα μου και το συντομότερο θα σας τα δώσω. Να αναφέρω ότι όταν καλώ από εξωτερική γραμμή (το κινητό μου για παράδειγμα) ακούω να καλεί κανονικά αλά η κλήση δεν φτάνει στο σταθερό μου τηλέφωνο. Όταν επιχειρώ το αντίστροφο, μετά από ένα σύντομο χτύπο η γραμμή γίνεται busy και η κλήση δεν φτάνει στο κινητό.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Το ότι η τηλεφωνία παίρνει από το cyta router δεν πρέπει να επηρεάζει, αρκεί να βρεθεί το disconnect tone.

    Στο συνημμένο αρχείο έχω ένα xml config generator που έφτιαξα, αν και είναι για την έκδοση 1,0,14,100 θα πρέπει να κάνει για την 1,0,15,5 που φοράς.

    Αφού φτιάξεις το αρχείο θα πας στην καρτέλα advanced settings και στο πάτο θα δεις το κουμπί upload from local directory δίπλα από την επιλογή upload configuration. ανεβάζεις το αρχείο και κάνεις reboot το 503. αν όλα έχουν πάει καλά τότε με το 503 συνδεμένο από την wan θύρα του θα μπαίνεις στο webui και θα έχεις κλήσεις.

    Το πι θα πρέπει να είναι σε μια θύρα του router και όχι στην lan του 503.

    HT503XMLConfigGenerator.7z

  7. #232
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σε ευχαριστώ master για το αρχείο αλλά ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ έχει mac OS και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω άμεσα. Θα πάω σιγά-σιγά στο mini-PC που έχω για media center να δω αν μπορώ να καταφέρω κάτι εκεί.

    Για την ώρα σύνδεσα το Raspberry απευθείας με το router και θα ξαναγράψω σε λίγο μετά την δοκιμή!

    Το αρχείο φαίνεται να δουλεύει στα windows αφού όταν το ανοίγω μου εμφανίζει ένα περιβάλλον παρόμοιο με αυτό του web based της Grandstream. Η αλήθεια είναι ότι σάστισα λίγο με το ποια στοιχεία πρέπει να βάλω. Δοκίμασα και έβαλα στην "καρτέλα βασικά" τα στοιχεία της στατικής διεύθυνσης ΙΡ, μαζί με μάσκα, πύλη και DNS. Δεν συμπλήρωσα τίποτα άλλο και έκανα export το αρχείο και έπειτα import στο ΗΤ503.

    Χρειάζομαι μια καθοδήγηση για το ποια στοιχεία (και με ποιες τιμές) πρέπει να συμπληρώσω γιατί σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να κάνω πολλούς πειραματισμούς. Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 19-10-16 στις 00:47.

  8. #233
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Αν ακολουθήσεις τον οδηγό έχεις όλα όσα χρειάζονται. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το mac address (διεύθυνση mac) που θέλει το 503 για να εφαρμόσει τις ρυθμίσεις.

  9. #234
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αυτός ο οδηγός τι θα μου προσφέρει ακριβώς; Μου φαίνεται σαν βοήθημα που βγάζει αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις για για το ΗΤ503.

  10. #235
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο οδηγός τι θα μου προσφέρει ακριβώς; Μου φαίνεται σαν βοήθημα που βγάζει αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις για για το ΗΤ503.
    Η εφαρμογή μαζί με το 1ο ποστ θα σου δώσει μια βάση που δουλεύει. Μετά εάν χρειαστούν tweaks τα κάνεις κατευθείαν στο 503.

  11. #236
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Με δυσκολεύει αρκετά να πηγαίνω σε δεύτερο υπολογιστή και να προσπαθώ να ταιριάξω τα στοιχεία του οδηγού με αυτά της βάσης που διαφέρουν.

    Με κάθε ειλικρίνεια σου εξομολογούμαι ότι δεν έχω κάποια δυσκολία να περάσω τα στοιχεία του οδηγού απευθείας στο ΗΤ503 αφού είναι πολύ απλά και κατανοητά. Κατά την εκτίμηση μου δεν πρέπει να έχω κάποιο λάθος στο πέρασμα των στοιχείων στο ΗΤ503.

    Το πρόβλημα για εμένα εστιάζεται στο FreePBX που παρότι είναι πιο απλές και λίγες οι ρυθμίσεις, πρέπει να δημιουργείται κάποιο θέμα με το setup μου (υποψιάζομαι τα εσωτερικά). Πιθανοί παράγοντες είναι η αναβαθμισμένοι έκδοση του λειτουργικού που μπορεί να δημιουργεί ασυμβατότητες, κάποιο πρόβλημα με το δίκτυο μου (router, ports, IPs) ή ότι η CYTA κλειδώνει κάποιες τέτοιες δυνατότητες στην τηλεφωνία της.

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και ζητώ την κατανόηση σου σε όσα γράφω.

    - - - Updated - - -

    Να αναφέρω ότι μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία με την συμπλήρωση όλων των στοιχείων της εφαρμογής και το αντίστοιχο export-import στο HT503. Δεν βοήθησε σε τίποτα, η κατάσταση παρέμεινε ίδια. Πρέπει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο για να βρούμε τι δεν λειτουργεί σωστά.

  12. #237
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Αγαπητέ Kronos911 Καλημέρα,

    Έχω κάποιο πρόβλημα με το ΗΤ-503.
    Λοιπόν στις εξερχόμενες / εισερχόμενες κλήσεις όλοι μου λένε πως δεν με ακούνε πολύ καλά. Εγώ πάλι τους ακούω τέλεια, μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις χαμηλώνω την ένταση του εσωτερικού μου τηλεφώνου γιατί ακούγονται πολύ δυνατά. Έχω παίξει με το Gain ΤΧ στην καρτέλα FXO αλλά τίποτα, το Gain TX το έχω βάλει +6dB όμως τα ίδια. Το πρόβλημα που έχω ισχύει για όλα τα εσωτερικά τηλέφωνα που έχω στο FreePbx και παίζουν με την γραμμή Wind.
    Σου γράφω και μερικές τιμές που έχω δώσει στο Gain κατά καιρούς:

    Gain: TX: +2db, RX: +2dB
    Gain: TX: +4db, RX: +4dB
    Gain: TX: +6db, RX: +6dB
    Gain: TX: +6db, RX: +0dB

    Όταν βγάλω το καλώδιο της γραμμής Wind από την θήρα FXO και το βάλω σε ένα απλό αναλογικό τηλέφωνο όλοι μου λένε πως με ακούν καμπάνα!!!
    Τι να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 19-10-16 στις 06:08.

  13. #238
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iraklion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Kronos911 Καλημέρα,

    Έχω κάποιο πρόβλημα με το ΗΤ-503.
    Λοιπόν στις εξερχόμενες / εισερχόμενες κλήσεις όλοι μου λένε πως δεν με ακούνε πολύ καλά. Εγώ πάλι τους ακούω τέλεια, μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις χαμηλώνω την ένταση του εσωτερικού μου τηλεφώνου γιατί ακούγονται πολύ δυνατά. Έχω παίξει με το Gain ΤΧ στην καρτέλα FXO αλλά τίποτα, το Gain TX το έχω βάλει +6dB όμως τα ίδια. Το πρόβλημα που έχω ισχύει για όλα τα εσωτερικά τηλέφωνα που έχω στο FreePbx και παίζουν με την γραμμή Wind.
    Σου γράφω και μερικές τιμές που έχω δώσει στο Gain κατά καιρούς:

    Gain: TX: +2db, RX: +2dB
    Gain: TX: +4db, RX: +4dB
    Gain: TX: +6db, RX: +6dB
    Gain: TX: +6db, RX: +0dB

    Όταν βγάλω το καλώδιο της γραμμής Wind από την θήρα FXO και το βάλω σε ένα απλό αναλογικό τηλέφωνο όλοι μου λένε πως με ακούν καμπάνα!!!
    Τι να κάνω;


    Το gain από την καρτέλα fxo δοκιμάζεις? Το ΤΧ είναι για τον ήχο που στέλνει το 503 προς τα ήχο, το RX είναι για τον ήχο που λαμβάνει το 503 από τον έξω κόσμο.

    μετά από κάθε αλλαγή κάνεις reboot το 503 και τουλάχιστον 2 δοκιμαστικές κλήσεις.

  14. #239
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gain από την καρτέλα fxo δοκιμάζεις? Το ΤΧ είναι για τον ήχο που στέλνει το 503 προς τα ήχο, το RX είναι για τον ήχο που λαμβάνει το 503 από τον έξω κόσμο.

    μετά από κάθε αλλαγή κάνεις reboot το 503 και τουλάχιστον 2 δοκιμαστικές κλήσεις.
    Ναι το Gain από την καρτέλα FXO δοκιμάζω. Ναι το ξέρω, το TX είναι = ΗΤ-503 => PSTN και το RX είναι = PSTN => HT-503.
    Δεν το ήξερα ότι μετά από κάθε αλλαγή έπρεπε να κάνω Reboot το HT-503 και τουλάχιστον 2 δοκιμαστικές κλήσεις.

    Λοιπόν το έκανα με Gain: TX: +6db, RX: +0dB, έκανα Reboot το HT-503 και το δοκίμασα 2 φορές, όμως το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Δηλαδή δεν με ακούνε πολύ καλά ενώ άμα βγάλω το καλώδιο της γραμμής Wind από την θήρα FXO και το βάλω σε ένα απλό αναλογικό τηλέφωνο όλοι μου λένε πως με ακούν τέλεια.

    Τι να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 19-10-16 στις 14:54.

  15. #240
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα για εμένα εστιάζεται στο FreePBX που παρότι είναι πιο απλές και λίγες οι ρυθμίσεις, πρέπει να δημιουργείται κάποιο θέμα με το setup μου (υποψιάζομαι τα εσωτερικά). Πιθανοί παράγοντες είναι η αναβαθμισμένοι έκδοση του λειτουργικού που μπορεί να δημιουργεί ασυμβατότητες, κάποιο πρόβλημα με το δίκτυο μου (router, ports, IPs) ή ότι η CYTA κλειδώνει κάποιες τέτοιες δυνατότητες στην τηλεφωνία της.
    Έχω ζητήσει να επικοινωνήσει μαζί μου και το τεχνικό τμήμα της CYTA για να μου δώσει τα disconect tones και να μου πει αν υπάρχουν υπάρχουν τυχόν κλειδώματα ή ασυμβατότητες. Αν πιστεύετε ότι πρέπει να ρωτήσω και κάτι άλλο, να το γράψετε εδώ.

    - - - Updated - - -

    Μίλησα με τον πρώτο τεχνικό που μου είπε ότι δεν υπάρχουν από την πλευρά τους κάποια εμπόδια στην δημιουργία τηλεφωνικού κέντρου, αρκεί να είναι ανοικτές οι πόρτες στο router. Είδε ότι χρησιμοποιώ για το κέντρο την 5062 και είπε ότι είναι εντάξει (5060 & 5061 χρησιμοποιούνται από αυτούς).

    Για το θέμα με τα disconect tones θα επικοινωνήσει σε λίγο κάποιος άλλος μαζί μου, γιατί ο συγκεκριμένος δεν γνώριζε το θέμα.

Σελ. 16 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. How To: μtorrent
    Από nickolas2005 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1241
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 15:27
  2. HOW TO για Μετατροπή fritzbox 7140 σε 7170 κτλ ?
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 00:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας