Σελ. 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 488
  1. #421
    Εγγραφή
    23-08-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα στη παρέα!

    Χάρη στον οδηγό (Ευχαριστούμε kronos911 ..!!!) κατάφερα και σέταρα ένα HT813 και δουλεύει άψογα!
    Μόνο μια απορία...Στο menu του HT813 το FXO του βγάζει "Not Registered" και στο FreePBX στα report έχω "Wrong Password" μερικές φορές...

    Δουλεύει όμως!

    Δοκίμασα στο FreePBX να προσθέσω και Incoming Register String χωρίς αποτέλεσμα...

    Τι λέτε να φταίει..??

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap1.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  214,5 KB 
ID: 217151Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap2.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 217152Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap3.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  58,9 KB 
ID: 217153Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap4.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  41,2 KB 
ID: 217154Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap5.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  131,9 KB 
ID: 217155

  2. #422
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonisjr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στη παρέα!

    Χάρη στον οδηγό (Ευχαριστούμε kronos911 ..!!!) κατάφερα και σέταρα ένα HT813 και δουλεύει άψογα!
    Μόνο μια απορία...Στο menu του HT813 το FXO του βγάζει "Not Registered" και στο FreePBX στα report έχω "Wrong Password" μερικές φορές...

    Δουλεύει όμως!

    Δοκίμασα στο FreePBX να προσθέσω και Incoming Register String χωρίς αποτέλεσμα...

    Τι λέτε να φταίει..??

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap1.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  214,5 KB 
ID: 217151Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap2.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 217152Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap3.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  58,9 KB 
ID: 217153Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap4.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  41,2 KB 
ID: 217154Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap5.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  131,9 KB 
ID: 217155
    Καλημέρα,
    Όπως αναφέρω στον οδηγό το trunk δεν χρειάζεται να κάνει registration. Αρά σβήνεις το registration string.

  3. #423
    Εγγραφή
    27-08-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να πω και εγώ ένα ευχαριστώ και συγχαρητήρια για τον οδηγό, με βοήθησε να σετάρω ένα HT813 με ένα RasPBX. Χρησιμοποίησα chan_pjsip driver.

    Χρειάζομαι όμως μια βοήθεια, να μου πείτε αν είναι εφικτό το παρακάτω σενάριο:

    Για οικονομικούς λόγους υπάρχει ένα legacy Siemens HiPath 3550 PBX, το οποίο δέχεται την εξωτερική ISDN γραμμή από ΟΤΕ. Και πειραματίζομαι να χρησιμοποιήσω το HT813 + RasPBX σαν IVR.

    Η συνδεσμολογία είναι η εξής:

    ISDN -> Siemens -> Analog extensions -> FXO port HT813 -> RasPBX IVR

    Το siemens έχει επίσης analog extensions για άλλες συσκευές.

    Θα ήθελα την εξής λειτουργία:

    1. Κλήση από έξω από την ISDN
    2. Απαντάει το HT813 από το δικό του exension (π.χ. 100)
    3. Ακούγεται το IVR στο RasPBX
    4. Ο καλών πατάει μια επιλογή στο IVR menu
    5. Το RasPBX να δίνει "κάποια" εντολή στο HT813, ώστε να κάνει Hook Flash + Dial extension (π.χ. F + 101). Αυτός είναι ο τρόπος που το Siemens κάνει μεταφορά κλήσης στα αναλογικά: Κουμπί R/F + πατάς εσωτερικό νούμερο + κλείνεις ακουστικό.
    6. Το siemens να μεταφέρει την κλήση στο extension 101, και ο καλών να μιλήσει με αυτό το extension.

    Έχω καταφέρει μέχρι και το βήμα 4. Επίσης έχω επικοινωνήσει και με την Grandstream. Η απάντησή τους δεν ήταν αρνητική και μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω την επιλογή "Unconditional forward to PSTN line" με ένα SIP Invitation packet, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει. Όσον αφορά το FreePBX, έχω δοκιμάσει Misc Destinations (Dial 101) και Custom destination να απαντάει με το script:

    Κώδικας:
    exten => tone1,1,Answer()
    exten => tone1,n,wait(2)
    exten => tone1,n,senddtmf("101" )
    exten => tone1,n,hangup()
    Δυστυχώς η έκδοση Asterisk 16.13 δεν υποστηρίζει sendDTMF code F για Hook-Flash, και το SIP Trunk context δεν υποστηρίζει Flash(), καθώς είναι για DAHDI channel μόνο.

    Αυτά έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Θα ήθελα τη βοήθειά σας και πρωτίστος αν γνωρίζετε αν είναι εφικτό αυτό που θέλω.

    Ευχαριστώ!

    ΥΓ: Επίσης δεν έχω καταφέρει να βρω το σωστό disconnect tone για το Siemens. Κάποια ιδέα πάνω σε αυτό; Έχω δοκιμάσει σχέδον όλα όσα έχουν αναφερθεί εδώ και για Ελλάδα, και δεν δουλεύει σωστά.

  4. #424
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ενδιαφέρουσα άσκηση!
    Κοίτα από το wiki του asterisk βλέπω πως το F υποστηρίζεται

    https://wiki.asterisk.org/wiki/displ...ation_SendDTMF

    απλά ίσως θα πρέπει να αλλάξεις το dtmfmode σε sip info γιατί γενικά βλέπω ότι τα σκόρπια θέματα που υπάρχουν σε forums με αυτό ίσως να παίξει κι όχι με rfc2833/4733.
    Για τα dialtones, μάλλον θα πρέπει να ηχογραφήσεις τα tones και να τα βρεις μέσω audacity.
    Αν θες μίλα με την Grandstream να σε βοηθήσουν.

  5. #425
    Εγγραφή
    27-08-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα!

    Έχω κάνει κάποιες δοκιμές, και τελικά όντως υποστηρίζει sendDTMF(f) , αλλά βγαίνει το μήνυμα στο Asterisk:

    Κώδικας:
     chan_pjsip.c: Don't know how to indicate condition 9
    Πίστευα πως δεν το υποστήριζε το sendDTMF, αλλά μάλλον το θέμα έχει να κάνει με το HT813 ίσως. Το ψάχνω, αλλά αν έχετε κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ!

    Σημειώνω κάποια settings:
    Send Hook Flash To PSTN: Yes
    Hook Flash Duration (ms): 300ms (για κάποιο λόγο δεν πάει πιο κάτω, και σαν minimum έχει 200 ms το HT813)
    SIP mode : SIP info

  6. #426
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ΟΚ ομολογώ πως είμαι άχρηστος.

    Ακολούθησα τις οδηγίες του kronos911 στην πρώτη σελίδα. Αντίθετα με πολλούς από εδώ μέσα, δεν κατάφερα να κάνω να χτυπήσει το τηλέφωνο όταν παίρνω από εξωτερική γραμμή προς το σπίτι. Έχω το HT813 όπως και άλλοι. Απλά εγώ δεν τα κατάφερα. Ομολογώ ολοκληρωτική ήττα. Εχθές ασχολήθηκα περίπου 6 ώρες. Και είμαι και προγραμματιστής πανάθεμά με.

    Σαν δικαιολογία μου, δεν έχω ιδέα από FreePBX (κατέβασα το raspbx στο raspberry) και δεν βρήκα μερικές ρυθμίσεις, δηλαδή ΝΟΜΙΖΩ πως έβαλα σωστά την SIP IP του server, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Έψαχνα να την βρω σε κάποιο Admin module ή κάπως έτσι και το βρήκα σε μια απομακρυσμένη ρύθμιση που δεν ξέρω αν είναι η σωστή.
    Είναι αυτό που δείχνει η εικόνα που επισυνάπτω, και μάλιστα όταν κάνω το mouse πάνω από το ερωτηματικό, μου εμφανίζει αυτό (φαίνεται και στην εικόνα):
    "This is the address of your Web Server. It is mostly obsolete and derived when not supplied and will be phased out, but there are still some areas expecting a variable to be set and if you are using it this will migrate your value".
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IPofSIPServer.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  95,5 KB 
ID: 222340

    Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς σημαίνει αυτό, αναφέρεται στην κανονική IP του SIP Server; Και αν όχι, που βρίσκεται αυτό το setting στο raspbx;

    Ευχαριστώ πολύ.

  7. #427
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αυτή η ρύθμιση που κοιτάς δεν έχει σχέση. Σβήσε ότι έγραψες στο πεδίο και κάνε αποθήκευση.

    Για να λειτουργήσει σωστά το ΑΤΑ, πρέπει να πάρει στατική ΙΡ. Δες εδώ πως θα το κάνεις μέσω SSH. Ξεκίνα με αυτό και βλέπουμε.

  8. #428
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.
    ΟΚ το έκανα και έβαλα στατική IP στο raspberry, αλλά (χαζή ερώτηση) δεν πρέπει να πάρει και στατική IP ο SIP Server;;

  9. #429
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το raspberry είναι ο SIP Server. Για τα υπόλοιπα διάβασε προσεκτικά ξανά τον οδηγό στην πρώτη σελίδα για να κατανοήσεις καλύτερα την λειτουργία του συστήματος.

  10. #430
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    OK θα το ξαναδιαβάσω, αν και όπως καταλαβαίνω, ο οδηγός θέλει μια υπάρχουσα γνώση.

    Άλλη ερώτηση.
    Το manual του HT813, αναφέρει το εξής: "Lifeline support (FXS port will be hard-relayed to FXO port) in case of power outage".
    Τώρα το έχω μπροστά μου. Η συνδεσμολογία μου είναι η εξής:
    - Το HT813 δεν έχει καλώδιο τροφοδοσίας
    - Το HT813 δεν έχει καλώδιο ethernet.
    - Στην θύρα FXO του HT813 έχω συνδέσει ένα τηλεφωνικό καλώδιο, η άλλη άκρη του οποίου συνδέεται με την έξοδο TEL του τηλεφωνικού splitter. Να σημειώσω πως όταν συνδέω το τηλέφωνο στην TEL έξοδο του splitter, δουλεύει κανονικά.
    - Στην θύρα FXS του HT813 έχω συνδέσει ένα τηλεφωνικό καλώδιο, η άλλη άκρη του οποίου συνδέεται στο τηλέφωνο.

    Ενώ λοιπόν σύμφωνα με το manual του HT813 θα έπρεπε να υπάρχει hard relay μεταξύ FXS και FXO, άρα να έχω κανονικά τηλέφωνο, αυτό δεν συμβαίνει. Το τηλέφωνο είναι νεκρό.

    Έχει κανένας καμιά ιδέα; Επίσης, όταν βάλω την συσκευή στην πρίζα, τα LED FXS/FXO δεν ανάβουν ποτέ. Λέτε να είναι χαλασμένο το HT813 που αγόρασα;

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Άκυρη η τελευταία ερώτηση, είναι προβληματικό το καλώδιο.

  11. #431
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Συνδέεις το τροφοδοτικό του και ένα καλώδιο δικτύπου από το router σου στην θύρα που έχει το εικονίδιο με την υδρόγειο. Τα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως τα έχεις.

  12. #432
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και πάλι.
    Αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα, αλλά θα τα γράφω ένα ένα και όποιος μπορεί βοηθάει.
    Έχω κάνει install ένα zoiperS και έχω φτιάξει ένα account στο PC μου.

    Κάνοντας κλήση από εξωτερικό τηλέφωνο προς το σπίτι, το zoiperS χτυπάει μετά την πρώτη φορά (number of rings = 1).
    Όταν όμως πατάω να απαντήσω και να μιλήσω, τότε η κλήση τελειώνει (Call ended).
    Το σταθερό εν το μεταξύ συνεχίζει να χτυπάει και είναι σωστό επειδή έχω Life Line Mode: Always Connected.
    Μετά όμως, καθώς το κινητό συνεχίζει να χτυπάει, το zoiperS ξαναχτυπάει, και το ξαναπατάω για να μιλήσω και πάλι κλείνει.

    Δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος. Παραθέτω εικόνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  configuration_of_zoiperS_and_raspbx.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  208,6 KB 
ID: 222388
    Σημείωση, αν δεν κάνω tick στα optional SIP credentials, δεν έχω ούτε καν την κλήση προς το zoiperS.

  13. #433
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι.
    Αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα, αλλά θα τα γράφω ένα ένα και όποιος μπορεί βοηθάει.
    Έχω κάνει install ένα zoiperS και έχω φτιάξει ένα account στο PC μου.

    Κάνοντας κλήση από εξωτερικό τηλέφωνο προς το σπίτι, το zoiperS χτυπάει μετά την πρώτη φορά (number of rings = 1).
    Όταν όμως πατάω να απαντήσω και να μιλήσω, τότε η κλήση τελειώνει (Call ended).
    Το σταθερό εν το μεταξύ συνεχίζει να χτυπάει και είναι σωστό επειδή έχω Life Line Mode: Always Connected.
    Μετά όμως, καθώς το κινητό συνεχίζει να χτυπάει, το zoiperS ξαναχτυπάει, και το ξαναπατάω για να μιλήσω και πάλι κλείνει.

    Δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος. Παραθέτω εικόνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  configuration_of_zoiperS_and_raspbx.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  208,6 KB 
ID: 222388
    Σημείωση, αν δεν κάνω tick στα optional SIP credentials, δεν έχω ούτε καν την κλήση προς το zoiperS.

    Στο zoiper έχεις δηλώσει 2 διαφορετικές πόρτες. Το εσωτερικό είναι sip ή pjsip?
    Να κοιτάξεις τους codecs, αν υπάρχει ασυμφωνία τότε τερματίζετε η κλήση. Συμβουλή βαλε παντού alaw, (g711a, pcmA).

  14. #434
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    - Τι εννοείς πως έχω δηλώσει δυο διαφορετικές πόρτες; Που φαίνεται αυτό;

    - SIP είναι όλα, δεν έβαλα κανένα να είναι PJSIP.

    - Αυτό με τους codecs το είδα στο Asterisk log:
    Κώδικας:
    WARNING[21318] channel.c: Unable to find a codec translation path: (g723) -> (ulaw)
    WARNING[21318] channel.c: Unable to find a codec translation path: (ulaw) -> (g723)
    Πήγα να προσθέσω στο Edit Trunk->sip Settings->Outgoing->PEER Details το g723 αλλά και πάλι η κλήση τερματίζεται.

    - Επίσης υπάρχε ακόμα ένα warning που δεν έχω πιάσει ακόμα, επειδή δεν έχω λύσει το codec:
    Κώδικας:
    WARNING[10791][C-00000020] channel.c: No path to translate from PJSIP/anonymous-00000017 to SIP/451-00000024
    Καμία ιδέα;

    Edit: Τώρα κατάλαβα τι εννοείς με δυο πόρτες. Αυτό με το outbound proxy, αν δεν το κάνω tick, δεν συνδέεται το zoiperS με το raspbx. Αν βάλω 5060, πάλι δεν συνδέεται.

  15. #435
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Τι εννοείς πως έχω δηλώσει δυο διαφορετικές πόρτες; Που φαίνεται αυτό;

    - SIP είναι όλα, δεν έβαλα κανένα να είναι PJSIP.

    - Αυτό με τους codecs το είδα στο Asterisk log:
    Κώδικας:
    WARNING[21318] channel.c: Unable to find a codec translation path: (g723) -> (ulaw)
    WARNING[21318] channel.c: Unable to find a codec translation path: (ulaw) -> (g723)
    Πήγα να προσθέσω στο Edit Trunk->sip Settings->Outgoing->PEER Details το g723 αλλά και πάλι η κλήση τερματίζεται.

    - Επίσης υπάρχε ακόμα ένα warning που δεν έχω πιάσει ακόμα, επειδή δεν έχω λύσει το codec:
    Κώδικας:
    WARNING[10791][C-00000020] channel.c: No path to translate from PJSIP/anonymous-00000017 to SIP/451-00000024
    Καμία ιδέα;

    Edit: Τώρα κατάλαβα τι εννοείς με δυο πόρτες. Αυτό με το outbound proxy, αν δεν το κάνω tick, δεν συνδέεται το zoiperS με το raspbx. Αν βάλω 5060, πάλι δεν συνδέεται.


    Στο zopier δοκίμασε σαν πόρτα στο domain την 5160.
    Σαν codecs βαλε μόνο την alaw.

Σελ. 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. How To: μtorrent
    Από nickolas2005 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1241
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 15:27
  2. HOW TO για Μετατροπή fritzbox 7140 σε 7170 κτλ ?
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 00:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας