Σελ. 26 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 488
  1. #376
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι και εγώ την αγορά ενός 503. Στο σπίτι έχω ISDN οπότε δουλεύω με hfc-s pci κάρτα εδώ και χρόνια χωρίς κανένα θέμα. Όμως πλέον σπανίως γίνεται μια κλήση μέσω ISDN γιατί έχω και VoIP αριθμούς. Έτσι σκέφτομαι να την γυρίσω σε PSTN οπότε να γλυτώσω το πάγιο της ISDN και με τα ρέστα βάζω vDSL 50Mbps. Το θέμα είναι οτι κατά 99.9% θα μου δώσουν το Speedport και η γραμμή θα "βγαίνει" απο εκεί. Έχει δοκιμάσει κανείς να πάρει την γραμμή απο το Speedport με το 503;

    Τραγική ειρωνεία πάντως, απο VoIP σε αναλογικό και ξανά σε VoIP.
    Αν σου γυρίσουν την τηλεφωνία σε VoIP, τότε απλά κάνεις sip trunk με τους κωδικούς τηλεφωνίας που θα πάρεις από το 13888 και κάνεις disable τον sip account στο speedport (δοκιμασμένο)

  2. #377
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τέλεια, αφού δίνουν κωδικούς έτσι θα γίνει και τελειώνει το θέμα.

    Η πλάκα είναι οτι με κάλεσαν χθές για αυτόν τον λόγο.

  3. #378
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους, εχθές παρατήρησα το εξής περίεργο.
    Το κεντρο που έχω δημιουργήσει έχει 3 extensions στο ιδιο δίκτυο με elastix και έχω και 3 extensions με nat και dyndns που δουλέυουν σε άλλο χώρο. Όλα δουλεύουν κανονικά εκτός απτο να επικοινωνούν τα 3 εσωτερικά που είναι πίσω απο nat.
    Εξωτερικές κλήσεις και εσωτερικές δουλέυουν κανονικά, όμως οταν καλώ απτο ένα εσωτερικό στο άλλο δεν ακούγετε τίποτα.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει η να προτείνει κάτι;

  4. #379
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PBULLET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, εχθές παρατήρησα το εξής περίεργο.
    Το κεντρο που έχω δημιουργήσει έχει 3 extensions στο ιδιο δίκτυο με elastix και έχω και 3 extensions με nat και dyndns που δουλέυουν σε άλλο χώρο. Όλα δουλεύουν κανονικά εκτός απτο να επικοινωνούν τα 3 εσωτερικά που είναι πίσω απο nat.
    Εξωτερικές κλήσεις και εσωτερικές δουλέυουν κανονικά, όμως οταν καλώ απτο ένα εσωτερικό στο άλλο δεν ακούγετε τίποτα.

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει η να προτείνει κάτι;

    Εκτός από την sip (5060 udp) θύρα πρέπει να κάνεις προώθηση και των θυρών rtp (10000 – 20000 udp) από το άλλο δίκτυο στο δικό σου. Αν αυτό δεν είναι εφικτό (και δεν το συνιστώ για εσωτερικά) τότε θα πρέπει να στήσεις ένα point to point vpn ανάμεσα στους δυο χώρους για να επικοινωνούν ποιο άνετα τα τηλεφωνά με το κέντρο.

  5. #380
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από την sip (5060 udp) θύρα πρέπει να κάνεις προώθηση και των θυρών rtp (10000 – 20000 udp) από το άλλο δίκτυο στο δικό σου. Αν αυτό δεν είναι εφικτό (και δεν το συνιστώ για εσωτερικά) τότε θα πρέπει να στήσεις ένα point to point vpn ανάμεσα στους δυο χώρους για να επικοινωνούν ποιο άνετα τα τηλεφωνά με το κέντρο.
    Αυτή την στιγμή έχω ανοιχτή μόνο την πόρτα 5060 σωστά. Αν ανοίξω δηλαδή και τις rtp πόρτες λογικά θα δουλεψει απλα δεν συνιστάται.
    Οκ. Δεν πολυχρειάζεται προς το παρόν. Με vpn θα είναι και πιο ασφαλές η επικοινωνία φαντάζομαι μέσω των δύο δικτύων σωστά;

    Έχεις κάποιο προτεινόμενο οδηγό για στήσιμο ponit to point vpn.Μπορείς να μου προτείνεις κάτι ή να το αφήσω ώς έχει;

  6. #381
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PBULLET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή την στιγμή έχω ανοιχτή μόνο την πόρτα 5060 σωστά. Αν ανοίξω δηλαδή και τις rtp πόρτες λογικά θα δουλεψει απλα δεν συνιστάται.
    Οκ. Δεν πολυχρειάζεται προς το παρόν. Με vpn θα είναι και πιο ασφαλές η επικοινωνία φαντάζομαι μέσω των δύο δικτύων σωστά;

    Έχεις κάποιο προτεινόμενο οδηγό για στήσιμο ponit to point vpn.Μπορείς να μου προτείνεις κάτι ή να το αφήσω ώς έχει;
    Με το vpn ναι θα είναι μια χαρά.
    Δες τα router σου αν έχουν κάτι ενσωματωμένο. Αν όχι τότε θα χρειαστεί να στήσεις είτε σε vm είτε σε φυσικό μηχάνημα που θα τρέχει 24/7.

    Προσωπικά έχω στημένο 4 σημεία με openvpn χρησιμοποιώντας raspberry pi 3 ως vpn end points. Εννοείτε ότι έχουν γίνει οι κατάλληλες εγγραφές static routes στα αντίστοιχα routers, ώστε να γινετεσωστο routing..

  7. #382
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Εμένα σε freepbx σε raspberry pi ποτέ δεν έπαιξε σωστά το vpn (από synology). Στα 30 δευτερόλεπτα έχανα τον ήχο από την κλήση. Άνοιξα τελικά την 5060 και από 10000 έως 20000 και παίζει σωστά με dyndns.

  8. #383
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το VoIP μέσω OpenVPN όσο το είχα σε Raspberry μου δούλευε μια χαρά. Το ίδιο τώρα που το έχω σε OpenWrt.

  9. #384
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το vpn ναι θα είναι μια χαρά.
    Δες τα router σου αν έχουν κάτι ενσωματωμένο. Αν όχι τότε θα χρειαστεί να στήσεις είτε σε vm είτε σε φυσικό μηχάνημα που θα τρέχει 24/7.

    Προσωπικά έχω στημένο 4 σημεία με openvpn χρησιμοποιώντας raspberry pi 3 ως vpn end points. Εννοείτε ότι έχουν γίνει οι κατάλληλες εγγραφές static routes στα αντίστοιχα routers, ώστε να γινετεσωστο routing..
    Τον asterisk τον εχω στημένο για ευνόητους λογους σε vm. Εκεί που είναι ο σερβερ έχω ZXHN H168N Forthnet.
    νομίζω δεν έχει vpn, και στα remote extension έχω tplink - 8961 που πάλι δεν έχει vpn νομίζω.

    Οπότε θα πρέπει να στήσω κάποια εφαρμογή για vpn και στα 2 pc σε windows?
    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε με τα βήματα που πρέπει να κάνω θα ήταν αρκετά χρήσιμο,,

  10. #385
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PBULLET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον asterisk τον εχω στημένο για ευνόητους λογους σε vm. Εκεί που είναι ο σερβερ έχω ZXHN H168N Forthnet.
    νομίζω δεν έχει vpn, και στα remote extension έχω tplink - 8961 που πάλι δεν έχει vpn νομίζω.

    Οπότε θα πρέπει να στήσω κάποια εφαρμογή για vpn και στα 2 pc σε windows?
    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε με τα βήματα που πρέπει να κάνω θα ήταν αρκετά χρήσιμο,,
    Introduction to OpenVPN

  11. #386
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλή σας μέρα,

    έχω ένα πρόβλημα με τα 2 extensions (yeahlink) που έχω στημένα σε dyndns.Με ακούν απλά κάνει διακοπές. Σαν μικρές αυξομειώσεις και μικρά κοψίματα στην φωνή.
    Στα εσωτερικά που είναι πάνω στο elastix δουλεύουν κανονικά.'Εχετε να προτείνετε κάτι;
    TX-RX +2 τα έχω,

    Σαν θύρα έχω την 5060 στο dyndns στο yeahlink το τηλέφωνο,
    Επίσης ρίξτε μια ματιά στα remote extensions, γιατι το ενα εινναι 5060 το άλλο 5062 και το άλλο 11338;
    Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος με τις πόρτες;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  extensions.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  61,3 KB 
ID: 201144
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PBULLET : 04-02-19 στις 13:07.

  12. #387
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PBULLET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή σας μέρα,

    έχω ένα πρόβλημα με τα 2 extensions (yeahlink) που έχω στημένα σε dyndns.Με ακούν απλά κάνει διακοπές. Σαν μικρές αυξομειώσεις και μικρά κοψίματα στην φωνή.
    Στα εσωτερικά που είναι πάνω στο elastix δουλεύουν κανονικά.'Εχετε να προτείνετε κάτι;
    TX-RX +2 τα έχω,

    Σαν θύρα έχω την 5060 στο dyndns στο yeahlink το τηλέφωνο,
    Επίσης ρίξτε μια ματιά στα remote extensions, γιατι το ενα εινναι 5060 το άλλο 5062 και το άλλο 11338;
    Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος με τις πόρτες;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  extensions.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  61,3 KB 
ID: 201144


    Οι διακοπές στα sip εσωτερικά οφείλονται σε έλλειψη bandwidth κατά την διάρκεια της κλήσης, που έχει ως αποτέλεσμα μερικά πακέτα να χάνονται. Λογικά θέλει ρύθμιση ή στήσιμο το QoS στο router σου για να δίνει προτεραιότητα στην κίνηση VoIP.

    Στο εσωτερικό σου δίκτυο δεν έχεις τέτοιο θέμα γιατί δεν έχεις τον περιορισμό της xDSL σύνδεσης σου.

    Συμβουλή για τα remote extensions, αφού είναι yealink τότε στήσε ένα openvpn server και ρύθμισε κατάλληλα τις συσκευές (πληροφορίες θα βγεις στο pdf στην σελίδα της yealink για το μοντέλο που έχεις). Έτσι κλείνεις την 5060 από τον έξω κόσμο και ανοίγεις μια άσχετη πόρτα μόνο προς το κέντρο σου.

  13. #388
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διακοπές στα sip εσωτερικά οφείλονται σε έλλειψη bandwidth κατά την διάρκεια της κλήσης, που έχει ως αποτέλεσμα μερικά πακέτα να χάνονται. Λογικά θέλει ρύθμιση ή στήσιμο το QoS στο router σου για να δίνει προτεραιότητα στην κίνηση VoIP.

    Στο εσωτερικό σου δίκτυο δεν έχεις τέτοιο θέμα γιατί δεν έχεις τον περιορισμό της xDSL σύνδεσης σου.

    Συμβουλή για τα remote extensions, αφού είναι yealink τότε στήσε ένα openvpn server και ρύθμισε κατάλληλα τις συσκευές (πληροφορίες θα βγεις στο pdf στην σελίδα της yealink για το μοντέλο που έχεις). Έτσι κλείνεις την 5060 από τον έξω κόσμο και ανοίγεις μια άσχετη πόρτα μόνο προς το κέντρο σου.

    Καλημέρα, αυτό παρατήρησα οταν έβγαλα τις κάμερες που έχω (nvr) τότε έστρωσε απευθείας η ποιότητα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έχω στήσει ποτέ vpn είναι έυκολο;

    Για να δώσω προτεραιότητα στο qos βρήκα και έκανα τα εξής:
    Είναι σωστα; Στο class interface επέλεξα local ειναι σωστο ή να επιλέξω κάτι άλλο;Το router που έχω είναι W8960N TPLINK
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 10.10.35.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  39,1 KB 
ID: 201188
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.55.01.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  209,6 KB 
ID: 201185Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.53.45.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 201186Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.53.40.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  46,8 KB 
ID: 201187

    Όσο αναφορά το openvpn server. θα πρέπει να στήσω κάτι μόνο στον σερβερ που είναι το αστερισκ;
    Πχ εχω windows και σε vmware το αστερισκ. θα πρέπει το openvpn να το στήσω στο pc που είναι το αστερισκ και να στήσω και σε άλλο
    pc (εκει που έχω απομακρυσμένα τα remote);

  14. #389
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PBULLET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, αυτό παρατήρησα οταν έβγαλα τις κάμερες που έχω (nvr) τότε έστρωσε απευθείας η ποιότητα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έχω στήσει ποτέ vpn είναι έυκολο;

    Για να δώσω προτεραιότητα στο qos βρήκα και έκανα τα εξής:
    Είναι σωστα; Στο class interface επέλεξα local ειναι σωστο ή να επιλέξω κάτι άλλο;Το router που έχω είναι W8960N TPLINK
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 10.10.35.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  39,1 KB 
ID: 201188
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.55.01.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  209,6 KB 
ID: 201185Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.53.45.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 201186Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-02-05 at 09.53.40.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  46,8 KB 
ID: 201187

    Όσο αναφορά το openvpn server. θα πρέπει να στήσω κάτι μόνο στον σερβερ που είναι το αστερισκ;
    Πχ εχω windows και σε vmware το αστερισκ. θα πρέπει το openvpn να το στήσω στο pc που είναι το αστερισκ και να στήσω και σε άλλο
    pc (εκει που έχω απομακρυσμένα τα remote);


    QoS
    Εφόσον ακλούθησες τις οδηγίες από την σελίδα της TP-Link είναι σωστά. Θα φτιάξεις και ένα δεύτερο κανόνα QoS για τις θύρες RTP (10000-20000 UDP) αντί για τις 5060, 5061. Οι 10000-20000 είναι αυτές που «μεταδίδουν» την φωνή, ενώ οι 5060-5061 είναι για σηματοδοσία.

    OpenVPN
    Αν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για τα απομακρυσμένα yealink τότε μπορείς να το στήσεις στον ίδιο server που έχεις τον asterisk. Αν όχι βαλε το σε ένα δικό του Linux vm. Πληροφορίες θα βρεις και από την σελίδα του openvpn αλλά και από το openvpn pdf που αντιστοιχεί στην έκδοση firmware που τρέχουν τα yealink Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί στο δικό σου router να κάνεις προώθηση την θύρα που θα επιλέξεις για το vpn προς το vpn server και να βάλεις ένα static route που να λέει στο δίκτυο σου ότι οι vpn ips θα έχουν gateway τον vpn server.

  15. #390
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ,

    θα το δοκιμάσω και θα σου πώ αν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PBULLET : 06-02-19 στις 01:29.

Σελ. 26 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. How To: μtorrent
    Από nickolas2005 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1241
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 15:27
  2. HOW TO για Μετατροπή fritzbox 7140 σε 7170 κτλ ?
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 00:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας