Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2009
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Unhappy
    Έχω το Lenovo K3 Note.

    Μου έσπασε η οθόνη που λειτουργεί κανονικότατα ακόμα και στο σημείο του σπασίματος αλλά έχει μια ενοχλητική ρωγμη που φοβάμαι να μην χειροτερέψει κιόλας:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0092.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  115,9 KB 
ID: 162497


    Έτσι απόφάσισα να το επισκευάσω. Βρήκα κάποιον τεχνικό και είπαμε να ψάξουμε για ανταλλακτικό.

    Έψαξα και βρήκα αυτό το ανταλλακτικό στην Ελλάδα για να αποφύγω την αναμονή παραγγελίας από το εξωτερικό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KOMSLEN0037.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  6,5 KB 
ID: 162498

    Ο τεχνικός μου είπε πριν το παραγγείλω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προιόντος και να τον ενημερώσω. Ο έμπορος μου είπε πως το ανταλλακτικό αυτό έχει κάποια δυσκολία στην εφαρμογή του γιατί πρέπει να βγει προσεκτικά το παλιό τζάμι και να μην χαλάσει από κάτω το κινητό. Ενημέρωσα τον τεχνικό και μου έστειλε αυτό το video [Replace Lenovo a820 digitizer]
    λέγοντας μου πως το κινητό μου είναι παρόμοιο και πως η αλλαγή μπορεί να γίνει εύκολα όπως κρίνει.
    Απ ότι βλέπω όμως το Α820 δεν έχει οθόνη OGS άρα υποθέρω πως δεν το ήξερε.

    Μου είπε να παραγγείλω λοιπόν το ανταλλακτικό κι εγώ το πλήρωσα και το παρήγγειλα και το περιμένω.
    Τότε δεν ήξερα τι είναι OGS και πως το κινητό μου έχει αυτή την τεχνολογία.
    Το έμαθα σήμερα που ρώτησα κάποιον.

    Το ερώτημα είναι, αν επιχειρήσει τέτοια αλλάγή υπάρχει περίπτωση το αποτέλεσμα να μην είναι καλό?
    Απ ότι διαβάζω η τεχνολογία ogs υπάρχει για την βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος.
    Θα έχω σίγουρα το ίδιο καλό οπτικό αποτέλεσμα μετά από τέτοιου είδους επισκευή?
    Είναι ασφαλής επισκευή?

    Εδώ είναι ένα video τέτοιου είδους επισκευής για το Galaxy S3:






    Ο εναλλακτικός τρόπος επισκευής θα ήταν να παραγγείλω από το εξωτερικό ένα ανταλλακτικό που να έχει μαζί κολημένο το τζάμι και την οθόνη. Η τιμή του θα ήταν παρόμοια με αυτή του ανταλλακτικού που παρήγγειλα από Ελλάδα με σκέτο τζάμι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  $_35.JPG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 162499

  2. #2
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Λάθος που δεν παράγγειλες κατευθείαν την lcd 90% θα χαλάσει, τουλάχιστον σε εμένα με χειρουργικό νυστέρι ανάμεσα σε οθόνη και digitizer με OGS οθόνη του inew V3 τα κατάφερα να την σπάσω (και δεν ζορίστηκα ιδιαίτερα). Επίσης πρέπει να πάρεις και το gel που έχει μέσα για να αντικαταστήσεις αυτό που θα ξηλώσεις. σημείωσε οτι δεν είχα τα εργαλεία που έχει ο τύπος στο βίντεο που παραθέτεις παρά μόνο ένα πιστόλι θερμού αέρα και ένα χειρουργικό νυστέρι.

    Μπορεί να μην το ζέστανα αρκετά δεν ξέρω τι ακριβώς αλλά όποιος με ρωτήσει συστήνω αλλαγή και της οθόνης.

    Γιώργος

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2009
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο.

    Όπως λέω και στο αρχικό μου μήνυμα, δεν σκοπεύω να την αλλάξω μόνος μου γιατί δεν έχω ιδέα από τέτοιες επισκευές. Βρήκα κάποιον τεχνικό που θα το κάνει και αυτός απ ότι φάνηκε δεν ήξερε πως είναι OGS το κινητό.

    Εγώ αρχικά δεν ήξερα καν τι είναι OGS και πως το κινητό μου έχει αυτή την τεχνολογια.
    Έτσι άκουσα την συμβουλή του τεχνικού και το παρήγγειλα.

    Τώρα τι να κάνω? Να τον αφήσω να το προσπαθήσει ή υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το κινητό ή να έχω κακό αποτέλεσμα στην ποιότητα της εικόνας?
    Το ανταλλακτικό ίσως μπορέσω να το ακυρώσω ή να το επιστρέψω.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Tι να σε πω τώρα.. άμα έχει τα εργαλεία θα στο φτιάξει και δεν θα καταλάβεις και τίποτα... δεν ξέρω από την μια έχεις είδη παραγγείλει το digitizer από την άλλη οθόνη και digitizer θα μπορούσες να τα αλλάξεις και μόνος σου , εγώ στην θέση σου θα ρώταγα προηγούμενους πελάτες κατά πόσο μείνανε ευχαριστημένοι και θα έπραττα αναλόγως

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2009
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μα που να βρω προηγούμενους πελάτες?
    Αν το αλλάξει με αυτό τον τρόπο και δεν πάρω και χαμπάρι όπως λες,
    υπάρχει περίπτωση να έχω υποβάθμιση της ποιότητας εικόνας και να το διαπιστώσω μετά?
    Αυτό με προβληματίζει κυρίως, να μην μου δώσει ένα επισκευασμένο κινητό που δεν θα έχει το ίδιο καλή εικόνα και δεν θα μπορώ να του πω και τίποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Άμα το επισκευάσει όπως στο video δεν θα υπάρχει υποβάθμιση της ποιότητας, για τους πελάτες δεν ξέρω, ήταν μια ιδέα. Πόσο σου το χρεώνει?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Μου ετυχε το καλοκαίρι, μια τετοια ζημια σε samsung s3 η εταιρια χρεωνε 80...πάρειγγειλα,το εξαρτημα24€ και το περασα,με τη διαφορα δεν κανουμε αποξεση ro digitizer,το βγαζουμε με θερμο αερα...σημειωση η σsamsung εχει γυαλινο και το oem ηταν πλαστικο.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2009
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geocheats2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα το επισκευάσει όπως στο video δεν θα υπάρχει υποβάθμιση της ποιότητας, για τους πελάτες δεν ξέρω, ήταν μια ιδέα. Πόσο σου το χρεώνει?
    25 ευρώ μου χρεώνει την επισκευή και άλλο τόσο κάνει το ανταλλακτικό που παρήγγειλα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 17:00
  2. Αλλαγη LCD οθονης σε DELL
    Από minasv στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 11:35
  3. Αλλαγη δισκου σε SSD. Γινεται? Και με το Recovery του παλαιου?
    Από nkoumo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-15, 15:15
  4. Μετατροπή παλιάς LCD VGA οθόνης σε τηλεόραση.
    Από Yabba στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-14, 20:12
  5. Είναι ασφαλής η κατσαρόλα ?
    Από DrFreak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 21:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας