Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 293
  1. #256
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Tο προβλημα με το bufferbload, το εχουν και αλλα broadcom modems με το ιδιο chipset, δεν ειναι μονο η netgear, ειναι γενικο θεμα απο την broadcom

  2. #257
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο προβλημα με το bufferbload, το εχουν και αλλα broadcom modems με το ιδιο chipset, δεν ειναι μονο η netgear, ειναι γενικο θεμα απο την broadcom
    Δεν το ήξερα.Καλά που το ανέφερες.

  3. #258
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ειναι τα καινουρια λογισμικα? στη αρχη οταν πρωτο βγηκε δεν διαβαζα τετοιο θεμα με το ασυρματο, αν μπορειτε δοκιμαστε (θα θελει reset μετα)
    Μπάμπη δεν είχα κάνει καμία ενημέρωση γιατί είχα περάσει τις ρυθμίσεις για το bufferbloat. Ξαφνικά άρχισε να το κάνει.

  4. #259
    Εγγραφή
    06-03-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γειά σας κι από εμένα! Εδώ και λίγο καιρό αγόρασα ένα Netgear D7000v2 για χρήση σε ADSL γραμμή της vodafone. Πρόσφατα αναβάθμισα σε VDSL 50 και μου ήρθε το ΖΤΕ της εταιρίας. Το χρησιμοποίησα μέχρι να δω οτι δουλεύει κανονικά η γραμμή, λόγω κάποιων θεμάτων που είχα με τους κωδικούς χρήστη που μου δώθηκαν από την εταιρία.
    Αφού λοιπον η γραμμή έστρωσε και κλειδώνει μια χαρά στις 48000~ αποφάσισα να βάλω και πάλι σε λειτουργία το Netgear, πράγμα το οποίο δεν έγινε ποτέ, αφού το ρούτερ δε συγχρονίζει με τίποτα. Σε άλλο φόρουμ διάβασα για το ίδιο πρόβλημα και λένε πως είναι ασυμβατότητα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Τι μπορώ να κάνω;

  5. #260
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναβαθμησε τυχον λογισμικο για το ν2 και κανε reset απο το κουμπακι και μετα βελε το quick start wizard να συνδεθει
    Αν δεν υπαρχει λογισμικο για το μοντελο σου, απλα rest & qsw

  6. #261
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έκανα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση και τώρα δεν μου δουλεύει το fix για το bufferbloat ..gkrrrr

  7. #262
    Εγγραφή
    29-09-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σύντομα θα βάλω wind fiber 100mbps, ξέρετε αν αυτό το ρούτερ θα παίζει καλά σε αυτές τις ταχύτητες; Υποστηρίζει vectoring; Ή θα πρέπει να βολευτώ με καμία άλλη πατάτα που τυχόν μου δώσει η wind και να χρησιμοποιώ το netgear D7000 AC1900 nighthawk σε bridge mode;

    Διαβάζω στο internet ότι η wind δίνει το Technicolor TG789v2 VDSL2. Εννοείται πολύ κατώτερο από το netgear σε χαρακτηριστικά, σωστά;

  8. #263
    Εγγραφή
    29-09-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από ότι φαίνεται το καλύτερο σενάριο είναι να έχω το netgear nighthawk στο δωμάτιό μου με το κυρίως pc rig μου σε pppoe κανονικά όπως θέλει συνήθως ο ISP και να παίρνει κατευθείαν σήμα από πρίζα. (από ότι διαβάζω μπορεί να τρέξει τα 100mbps και έχει built in vdsl modem).



    Από 'κει και έπειτα έχω την επιλογή να χρησιμοποιήσω το Technicolor TG789vac V2 που δίνει η wind σε bridge mode, σε διαφορετικό χώρο, στο σαλόνι.

    Στο Technicolor της wind θα συνδέσω μέσω ethernet τα linux μηχανάκια μου, την smart tv μου, άντε και κανένα laptop. ^_^ Γλιτώνω και τα έξοδα για την αγορά δεύτερου router.

    Η γνώμη σας;

  9. #264
    Εγγραφή
    29-09-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μου είπανε από wind ότι η γραμμή θα γίνει ISDN στο πρόγραμμα wind fiber 100 plus.

    Και πάλι θα λειτουργεί το netgear D7000 Nighthawk AC1900 router μου;

    Υπάρχει κανένας με ISDN γραμμή με αυτό το router;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος El skeleton : 03-05-18 στις 12:49.

  10. #265
    Εγγραφή
    19-08-2009
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Με ποιόν από τους 3 ΟΤΕ,Wind, Voda θα δουλέψει καλύτερα ?

  11. #266
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απο θεμα γραμμης ... με οτε σε adsl & vdsl γιατι συνηθως εχει broadcom καμπινες και ΑΚ dslam

    Mε τους αλλους παροχους εξαρταται αν παιρνουν vdsl νοικι απο καμπινα οτε (που συνηθως ειναι broadcom) ... σε adsl οι αλλοι παροχοι νομιζω παιζουν με αλλα dslam πλην broadcom ... οχι που δεν κανει, αλλα οπως λες ταιριαζει καλυτερα με broadcom dslams

  12. #267
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο προβλημα με το bufferbload, το εχουν και αλλα broadcom modems με το ιδιο chipset, δεν ειναι μονο η netgear, ειναι γενικο θεμα απο την broadcom
    Με lantiq δηλαδή δεν έχει θέμα με το bufferbloatd v2 , ρωτάω γιατί δεν το ξέρω , το περιμένω να μου έρθει το v2 να δω τι θα αντιμετωπίσουμε.

  13. #268
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή το αποκτήσα και εγώ το v2 έχω δύο απορίες ή μια είναι ότι συγχρονίζει κανονικά ,συνδεω όλες τις συσκευές επάνω όπως και έναν ethernet εκτυπωτή αλλά το λαμπάκι του lan που είναι συνδεμένος ο εκτυπωτής είναι κόκκινο, παρόλα αυτά δουλεύει, και δεύτερο το λαμπάκι του dsl αναβοσβήνει άσπρο κόκκινο. Τί γίνετε ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanidis : 13-07-18 στις 17:01.

  14. #269
    Εγγραφή
    24-05-2018
    Περιοχή
    Νάουσα, Πάρος
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΟΥΣΑ
    Path Level
    Fastpath
    Σαν πρώην κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου νιώθω πολύ τυχερός που έτυχα σε ελαττωματικό μηχάνημα και το επέστρεψα παίρνοντας πίσω τα αρκετά χρήματα που έδωσα. Φυσικά και δεν θέλω να τρομάξω κανέναν ή να αποτρέψω κάποιον απ' το να το αγοράσει, έτυχε σ' εμένα να είναι ελαττωματικό αλλά οφείλω να πω δυο βασικά πράγματα απ' την 5ήμερη εμπειρία μου για το συγκεκριμένο μοντέλο μιας κι εμένα μου άφησε αρνητικές εντυπώσεις. Πρώτον θεωρώ ότι είναι αρκετά ακριβό γι' αυτό που είναι και δεύτερο ενώ πολλοί κάτοχοι κάνουν παράπονα για το κάκιστο bufferbloat(Αντιμετώπισα κι εγώ αυτό το πρόβλημα) όσο ασχολούμουν τουλάχιστον η Netgear δεν είχε καταφέρει να κάνει κάτι για να διορθωθεί. Κλείνοντας θα έλεγα αν με ρωτούσε κάποιος για DSL Modem να κρατήσει του παρόχου και να δώσει τα χρήματα του για ένα ρουτερ όπως το R7000 πχ και να το βάλει από πίσω.

  15. #270
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Για το πρόβλημα με το bufferbloat σε adsl (εκεί είναι το θέμα) είχε βγάλει ένα beta firmware ή Netgear με qos patches που το έλυνε.
    Το θέμα είναι ότι στα επόμενα stable firmware που έβγαλε ΔΕΝ συμπεριέλαβε τα patches αυτά κι έτσι το πρόβλημα παρέμεινε.
    Το beta firmware αυτό επίσης δεν είναι διαθέσιμο πουθενά, το έδινε μόνο σε όποιους ανέφεραν το πρόβλημα και αφού συμφωνούσαν ότι δεν θα το διαμοιράσουν κάπου αλλά θα το χρησιμοποιήσουν μόνο οι ίδιοι.

    Για το bufferbloat πάντως υπάρχει λύση με qos sqm package που έχει βγάλει κάποιος στο github.

    Kατά τ'άλλα πολλοί ανέφεραν προβλήματα στην πορεία, ανεξάρτητα του bufferbloat
    Σ'εμένα είχε φτάσει να βγαίνει off 3-4 φορές την ημέρα
    Οπότε και πήρε τον δρόμο της επιστροφής

Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρουσίαση του OUKITEL A28
    Από maddoctor στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 19:57
  2. Παρουσίαση του έργου "BusinessPi"
    Από greeklug στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 01:52
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 00:47
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-15, 22:22
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 16:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας