Σελ. 2 από 37 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 551
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστω για την απαντηση .. εγω δεν ειπα να τα δωσουν, λεω να μεινει λιγο λασκο ωστε οσοι μπορεσουν να την βρουν (εχει γινει και σε αλλους παροχους και εξωτερικο) να μπορουν να χρησιμοποισουν τις δικες τους συσκευες και να μην εχουν επανω αυτες του παροχου οπως αλλωστε συμβαινει και σε αλλους παροχους για να μην παμε σε λυσεις χακαρισματος ... εκτος αν αυτο ειναι το case οπως μου τα λες

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο κάθε πάροχος θέλει την δικιά του συσκευή επί της οποίας μπορεί να έχει απ' ευθείας πρόσβαση για εκ του μακρόθεν ελέγχους και παραμετροποίηση.
    Όταν κάνουμε χρήση τρίτης συσκευής, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι τέτοιες δυνατότητες δεν έχει. Μπορεί κάποιοι χρήστες να το γνωρίζουν ή/και να έχουν τις σχετικές γνώσεις για επίλυση των προβλημάτων, αλλά η μεγάλη πλειοψηφία δεν το κατέχει το θέμα και απλά θ' αρχίσει άσκοπη επικοινωνία με το πάροχο.
    Τουλάχιστον η υλοποίηση του ΟΤΕ μας βολεύει, αφού η τηλεφωνία βγαίνει από το ίδιο VC με την σύνδεση, άρα δουλεύει ανεξάρτητα ποιο modem ή router έχουμε και με διάφορους τρόπους σύνδεσης χωρίς να ζητάμε βοήθεια.
    Άλλων παρόχων (π.χ.Cyta, Vodafone) πρέπει απαραίτητα η συσκευή τους να είναι πρώτη, καθώς η τηλεφωνία βγαίνει από διαφορετικό VC και μόνο σε bridge mode μπορούμε να έχουμε δικό μας router, όχι όμως modem.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σωστα και τα καταλαβαινω και εχεις δικιο ... ομως επειδη διαβαζω οτι το δινει υποχρεωτικα ... καλο θα ηταν να κανει εξερεσεις (να μην παιρνουμε ολοι voip) και επισης δεν θελουμε ολοι να εξαρτιωμαστε απο τις συσκευες του παροχου

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απ' ότι διαβάζω, σήμερα δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις voip τηλεφωνία. Σε όσους το αρνούνται επίμονα ή αναφέρουν ότι έχουν τηλεφωνικό κέντρο, τους αφήνουν στην παραδοσιακή TDM.
    Όταν γίνει καθολική υπηρεσία (μετά το 2018 όπως αναφέρεται), τότε απλά θα έχουμε μία ακόμη συσκευή μόνο για την τηλεφωνία. Ίσως τότε να αλλάξουν τα δεδομένα και να έχουμε νέες δυνατότητες.

    Προσωπικά (και το έχω αναφέρει πάλι) αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα. Σοβαρό θέμα βλέπω να είναι η περίπτωση διακοπής της τροφοδοσίας ώστε να μην δουλεύει καθόλου τηλεφωνία και διαδίκτυο, όταν η υπηρεσία παρέχεται από τις νέες καμπίνες, καθώς μέχρι σήμερα σχεδόν στο σύνολό τους δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουθενά στον κόσμο μέχρι σήμερα δεν δίνονται οι κωδικοί, από κανονικούς τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.
    Πάντως με την υλοποίηση του ΟΤΕ, ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει, καθώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις δικές μας συσκευές όπως θέλουμε. Απλά θα πρέπει να υπάρχει και του παρόχου για να δουλεύει η τηλεφωνία.
    Για επαγγελματίες και εταιρείες με ύπαρξη τηλεφωνικών κέντρων, υπάρχει και η λύση του voip trunk, που φαντάζομαι στο μέλλον μπορεί να επεκταθεί και στις οικιακές συνδέσεις.
    γιατί δίνει ο οτε voip trunk?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #21
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε εμένα έχουν προτείνει την μετατροπή αλλά το σκέφτομαι. Χώρια ότι πρέπει να μεταφέρω και την βάση του ασύρματου σε άλλο σημείο του σπιτιού που έχω το router (και δεν βολεύει). Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί δίνει ο οτε voip trunk?
    Vodafone, Cyta (νομίζω και Forthnet) δίνουν σε επαγγελματικές συνδέσεις. Φαντάζομαι και στους άλλους ισχύει το ίδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.
    Αν γίνει διακοπή στο σπίτι μας, υπάρχει λύση με χρήση ups να δουλεύουν τα πάντα για πολλές ώρες.
    Όμως σε περίπτωση διακοπής στην καμπίνα, όσα ups και να έχουμε στο σπίτι, απλά δεν δουλεύει τίποτα, αφού σταματά η λειτουργία στο DSLAM της καμπίνας.
    Και στην δικιά μου περιοχή δεν είναι συχνό φαινόμενο οι διακοπές, αλλά υπάρχουν πολλές περιοχές που ισχύει το αντίθετο.
    Φυσικά στους πολλούς δεν υπάρχει θέμα για π.χ. 1 ώρα διακοπή της τηλεφωνίας, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις όπως υγείας ή ηλικιωμένοι, που εξαρτώνται από αυτήν.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι διαβάζω, σήμερα δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις voip τηλεφωνία. Σε όσους το αρνούνται επίμονα ή αναφέρουν ότι έχουν τηλεφωνικό κέντρο, τους αφήνουν στην παραδοσιακή TDM.
    Όταν γίνει καθολική υπηρεσία (μετά το 2018 όπως αναφέρεται), τότε απλά θα έχουμε μία ακόμη συσκευή μόνο για την τηλεφωνία. Ίσως τότε να αλλάξουν τα δεδομένα και να έχουμε νέες δυνατότητες.
    ....
    Είναι υποχρεωτικό. Ζήτησα σήμερα από το 13888 αναβάθμιση από isdn/adsl24mbps σε isdn/50vdsl και μου είπαν:
    α) δεν υπάρχει διαθέσιμη 50άρα στην περιοχή, ήδη πιάστηκαν οι θύρες αυτές... μόνο 30άρα - και μόνο με ευρυζωνική (voip) τηλεφωνία.

    Όταν τους είπα ότι έχω μόνο isdn τηλ. συσκευές, με rj45 interface φυσάκι σύνδεσης (σε ab1-ab2 θύρες)) μου είπαν ότι θα μου στείλουν το modemrouter oxygen hdv14201 που έχει μια θύρα SO2 (από τις 4 θύρες rj45/δικτύου)και συνδέεται ένα isdn ταυ / φυσάκι διαμοιραστή ("switcher") - και σε αυτό οι isdn τηλεφωνικές συσκευές. Με παρέπεμψαν στο τεχνικό τμήμα του cosmote για επιβεβαίωση, όπου τα συζήτησα αναλυτικά. Κι εκεί "εξομοίωσαν τις isdn τηλ συσκευές με τηλεφωνικό κέντρο. Κι επιβεβαίωσαν.

    Όταν ξαναγύρισα στο 13888, στην πορεία της συζήτησης της "παραγγελίας", μου διατυπώθηκε ένα "απίθανο" Αν έλθουν οι τεχνικοί (αυτοί φέρνουν το το modemrouter oxygen hdv14201 και το εγκαθιστούν-όχι το κούριερ) και δε βρουν τηλεφωνικό κέντρο, θα "φύγουν".. δεν θα το εγκαταστήσουν. Αμφιβολίες!

    Οπότε το θέμα παραπέμφθηκε για αναζήτηση εντός του cosmote και θα με ενημερώσουν!

    huh....

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά όπως έγραψα, υπάρχουν αναφορές π.χ. εδώ, εδώ κι εδώ.

    Άλλο πράγμα το ISDN και οι αντίστοιχες τηλεφωνικές συσκευές και άλλο ένα τηλεφωνικό κέντρο, αλλά και συνεργαζόμενος συναγερμός. Αν έχεις ISDN τηλεφωνικό κέντρο μπορεί με την κατάλληλη συσκευή να έχεις σωστή λειτουργία. Όμως στην περίπτωση της PSTN τηλεφωνίας δεν είναι το ίδιο εύκολο και να μην αναφέρουμε λειτουργίες φαξ ή δεδομένων από συναγερμό.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα έχουν προτείνει την μετατροπή αλλά το σκέφτομαι. Χώρια ότι πρέπει να μεταφέρω και την βάση του ασύρματου σε άλλο σημείο του σπιτιού που έχω το router (και δεν βολεύει). Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν οι περισσότεροι είναι η αλλαγή της τοπολογίας και των συνδέσεων στις μπρίζες τηλεφώνου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν οι περισσότεροι είναι η αλλαγή της τοπολογίας και των συνδέσεων στις μπρίζες τηλεφώνου.
    με τα τωρινά σπλιτερ και φιλτρα... δεν θα μπορούσε να περάσει το τηλεφωνικό σήμα πχ στις υπάρχουσες τηλ. πρίζες? χωρίς να επηρεάζει το ιντερνετ!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  104 
Μέγεθος:  30,2 KB 
ID: 164595
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 11-12-15 στις 01:07.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #27
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μπα... όχι.
    Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό που δείχνεις στο διάγραμμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #28
    Εγγραφή
    19-10-2002
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα... όχι.
    Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό που δείχνεις στο διάγραμμα.
    Σίγουρα? Γιατί το διάγραμμα του puntomania είναι όπως μου το εξήγησε ο τεχνικός που με έβαλε σε fastpath χθες όταν τον ρώτησα πως να στείλω την τηλεφωνία voip στις υπόλοιπες πρίζες.

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γίνεται, είναι ακριβώς ο τρόπος που προτείνει και εφαρμόζει η Cyta.
    Επίσης δεν χρειάζεται το φίλτρο στις τηλεφωνικές συσκευές, αφού την ίδια δουλειά κάνει το splitter, αν οι πρίζες είναι σε σειρά και όχι παράλληλες όπως στο σχέδιο.

  15. #30
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χαζη ερωτηση: Δεσμευεται καποιο bandwidth απο την συνδεση του internet για να δουλεψει το voip ?
    Αν ναι ποσο?

Σελ. 2 από 37 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. OTE VDSL and Access Points
    Από stratos_lagakis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 01:07
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 12:10
  4. Πρόβλημα με OTE VDSL router
    Από TechLover στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 23:34
  5. ote vdsl 39,9€
    Από kmyst στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας