Σελ. 36 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 551
  1. #526
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Αυτό έστειλε σε μένα
    http://www.conceptum.gr/eksoplismos/mini-ups.html

  2. #527
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έστειλε σε μένα
    http://www.conceptum.gr/eksoplismos/mini-ups.html
    Γιατί δίνει και κανένα άλλο μοντέλο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #528
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δίνει και κανένα άλλο μοντέλο;
    Δεν ξέρω
    Είχε ρωτήσει κάποιος τι δίνει.

  4. #529
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάποια στιγμή έδινε και ένα Crypto.

  5. #530
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Εμένα αυτό της conceptum μου έδωσαν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #531
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά τα 2 είναι γνωστά από μέλη του φόρουμ.

  7. #532
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το τελευταίο διάστημα να υπάρχει μια καθυστέρηση στο τηλέφωνο; Κάτι σαν lag;
    Τώρα τελευταία (και μετά απο επιβεβαίωση άλλων που μιλάω στο τηλέφωνο) αργεί να φτάσει η φωνή μου και η φωνή τους αντίστοιχα. Απο τη μεριά μου δεν εχω πειράξει τιποτα (συνδεσμολογία κλπ) .
    Εχω το Speedport W724V, υπαρχει ίσως καποια επιλογή που μπορω να κανω ώστε να δίνει προτεραιότητα στο VoIP;

    Κάποια ιδέα που μπορει να οφείλεται αυτο;

  8. #533
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #534
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Κοιτα λιγο τα στατιστικα της γραμμης σου και στα ποσα κλειδωνει! (αν εχει αλλαξει κατι σε σχεση με πριν)
    Τεταια φαινομενα παρατηρουνται σε μονοκλονο! Δηλαδη να εχει καπου κοπει το ενα από τα δυο καλωδια του ζευγους, οποτε το μοντεμ κλειδωνει σε πολυ μικρη ταχυτητα, μπουκωνει ευκολα η γραμμη και το QOS δεν μπορει να λειτουργησει σωστα! Eτσι η τηλεφωνια λειτουργει μεν (λογω voip αφου συγχρονιζει η συσκευη), με πολλα προβληματα στην ποιοτητα!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  10. #535
    Εγγραφή
    08-10-2003
    Περιοχή
    ΚΩΣ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29900/2450
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με έχουν κάνει χρυσό από την Cosmote να αναβαθμίσω σε ευρυζωνική τηλεφωνία γραμμές isdn που πέφτουν σε τηλ. κέντρα. Συγκεκριμένα είμαι υπεύθυνος για κάποια ξενοδοχεία που λειτουργούν εποχιακά στα οποία η τηλεφωνία λειτουργεί με την υπηρεσία flexi της cosmote, voip ουσιαστικά που έρχεται μαζί με το κύκλωμα internet. Παρ' όλα αυτά έχω αφήσει σε κάθε κέντρο μια isdn με netmod ως εφεδρική. Από το 13818 με παίρνουν κάθε τρεις και λίγο να με ρωτήσουν εαν έχω κέντρο συναγερμό κλπ. και τους τρενάρω τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν. Έχω συνενοηθεί και με τα τοπικά συνεργία που τυχαίνει να έχω προσωπική γνωριμία.

    Στο δια ταύτα. Λογικά θα μου δώσουν oxygen. Τα κέντρα μου σε όλες τις περιπτώσεις είναι Ericsson. Έχει κανείς εμπειρία με oxygen πάνω σε κέντρο? Έχω διαβάσει και ακούσει για αρκετά προβλήματα. Από την άλλη τέλος του 18 μου είπαν από τον ΟΤΕ πως σταματάει η λειτουργία των netmod και γυρνάμε υποχρεωτικά όλοι σε ευρυζωνική. Τις απόψεις σας παρακαλώ..

  11. #536
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχουν κάνει χρυσό από την Cosmote να αναβαθμίσω σε ευρυζωνική τηλεφωνία γραμμές isdn που πέφτουν σε τηλ. κέντρα. Συγκεκριμένα είμαι υπεύθυνος για κάποια ξενοδοχεία που λειτουργούν εποχιακά στα οποία η τηλεφωνία λειτουργεί με την υπηρεσία flexi της cosmote, voip ουσιαστικά που έρχεται μαζί με το κύκλωμα internet. Παρ' όλα αυτά έχω αφήσει σε κάθε κέντρο μια isdn με netmod ως εφεδρική. Από το 13818 με παίρνουν κάθε τρεις και λίγο να με ρωτήσουν εαν έχω κέντρο συναγερμό κλπ. και τους τρενάρω τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν. Έχω συνενοηθεί και με τα τοπικά συνεργία που τυχαίνει να έχω προσωπική γνωριμία.

    Στο δια ταύτα. Λογικά θα μου δώσουν oxygen. Τα κέντρα μου σε όλες τις περιπτώσεις είναι Ericsson. Έχει κανείς εμπειρία με oxygen πάνω σε κέντρο? Έχω διαβάσει και ακούσει για αρκετά προβλήματα. Από την άλλη τέλος του 18 μου είπαν από τον ΟΤΕ πως σταματάει η λειτουργία των netmod και γυρνάμε υποχρεωτικά όλοι σε ευρυζωνική. Τις απόψεις σας παρακαλώ..
    Με Oxygen έχω ασχοληθεί μόνο μια φορά, με πάροχο Forthnet. Έπεφτε πάνω σε Asterisk με κάρτα B100P.
    Στην αρχή είχα κάποια προβλήματα (έπεφταν οι κλήσεις και ανά μερικές ώρες δεν μπορούσαν να κάνουν και να δεχτούν κλήσεις) τα οποία διορθώθηκαν μετά από επικοινωνία με την Forthnet και την κατάλληλη παραμετροποίηση του Oxygen.
    Λειτουργούσε απροβλημάτιστα για τουλάχιστον ένα χρόνο. Μετά όμως σταμάτησαν να δέχονται και να στέλνουν fax (συσκευή fax σε αναλογική θύρα του Oxygen) . Η Forthnet δεν μπόρεσε να λύσει το πρόβλημα και έτσι τους είπα και το έκαναν ΟΤΕ ISDN με Netmod και δεν έχει κάνει κιχ για δύο χρόνια τουλάχιστον.
    Με ΟΤΕ και Oxygen δεν έχω δουλέψει, αλλά και εγώ διαβάζω αρκετά προβλήματα στο forum. Αν και κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει όπως με την κλασσική ISDN, δεδομένου ότι το Oxygen βγάζει θύρα ISDN, όπως το Netmod.
    Τρέναρέ το όσο μπορείς. Αναγκαστικά όμως κάποια στιγμή θα σε γυρίσουν και τότε θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις.

  12. #537
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα το χαλι με τον voip ote που οταν αφηνεις το τηλεφωνο ανοιχτο και σε παιρνει τηλεφωνο ενας χτυπαει κανονικα , δεν υπαρχει , πρεπει να καλεσεις το 13888 και να ζητησεις την απενεργοποιηση της θυρας phone 1 και να δειχνει οτι ειναι απασχολημενο το τηλεφωνο . το τι βρισιμο φαγαμε εμεις που ενω το τηλεφωνο το ειχαμε παρατησει ανοιχτο , μας επαιρναν και μας ελεγαν οτι δεν το σηκωνουμε.. να το εχετε υποψιν σας!! επισης με reset του μοντεμ ειτε απο εσας ειτε απο αναβαθμιση του οτε που κανει μονο του και αναγκαζεται το μοντεμ να κανει μονο του ρεσετ θα πρεπει να ξανα ζητησετε απο το 13888 την απενεργοποιηση διοτι απο μονο του παραμενει ενεργο! .

    μαλλον απενεργοποιεται η phone 1 θυρα μπαινοντας στο 192.168.1.1 μετα επιλεγοντας voip settings και μετα telephone ports και ξετικαρουμε το κουτακι που γραφει το αριθμο του τηλεφωνου μας και επιλεγουμε το apply. δεν ειμαι σιγουρος 100% οτι γινεται ετσι αλλα στο phone 2 ειναι επιλεγμενο οποτε μαλλον ετσι γινεται ..

    κατι αλλο μπορουμε να κανουμε επανεκκινιση στο μοντεμ απο το ιδιο το interface , αμα δεν θελουμε να κανουμε χειροκινητα , επισης θελω να επανεργοποιησω προσωρινα μια θυρα lan , πχ την lan2 μπορω να το κανω μεσα απο το interface >? .

  13. #538
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα το χαλι με τον voip ote που οταν αφηνεις το τηλεφωνο ανοιχτο και σε παιρνει τηλεφωνο ενας χτυπαει κανονικα , δεν υπαρχει , πρεπει να καλεσεις το 13888 και να ζητησεις την απενεργοποιηση της θυρας phone 1 και να δειχνει οτι ειναι απασχολημενο το τηλεφωνο . το τι βρισιμο φαγαμε εμεις που ενω το τηλεφωνο το ειχαμε παρατησει ανοιχτο , μας επαιρναν και μας ελεγαν οτι δεν το σηκωνουμε.. να το εχετε υποψιν σας!! επισης με reset του μοντεμ ειτε απο εσας ειτε απο αναβαθμιση του οτε που κανει μονο του και αναγκαζεται το μοντεμ να κανει μονο του ρεσετ θα πρεπει να ξανα ζητησετε απο το 13888 την απενεργοποιηση διοτι απο μονο του παραμενει ενεργο! .
    Εγω ελυσα αυτο το θεμα απενεργοποιοντας την αναμονη κλησεων (#43#).
    Ετσι αν μιλαει η μια γραμμη, τοτε δειχνει κατηλημμενο!
    Αντιθετα, οταν μιλουσε η μια γραμμη, χτυπαγε στην νεα εισερχομενη η αλλη γραμμη και ο καλων ακουγε ηχο κανονικα κλησης. Αν τωρα ειχες δευτερη συσκευη πανω στην αλλη θυρα τηλεφωνου και την σηκωνες, εσυ ακουγες χτυπο κατελλημενου!!!!!, ενω ο καλων ακομα ακουγε χτυπο απαντησης και περιμενε να του απαντησεις!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  14. #539
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ειτε απενεργοποιουσα την αναμονη κλησης ειτε την ειχα ενεργοποιημενη και ειχα παρατησει το τηλεφωνο ανοιχτο πχ το σηκωσα και το αφησα κλειστο χωρις να εχω παρει τηλεφωνο η με ειχανε παρει τηλεφωνο και ενω εκλεισε η γραμμη δεν εκλεισα εγω το τηλεφωνο και οταν σε παρουνε τηλεφωνο δειχνει οτι κτυπαει κανονικα και αυτο ειναι το προβλημα !!! , παντως οσον αφορα την συνδεσμολογια με φιλτρα και σπλιτερ ειτε να βαλω σε ενα ταφ 4 θεσεων και τα 4 τηλεφωνα δεν ειδα καλυτερη διαφορα, αλλα οταν τα ειχα σε σειρα μου φανεται πιο καθαρος ο ηχος ! χωρια οτι αυτεις τις ημερες που ενω συνχρονιζα 10031 ειχε πεσει ο συνχρονισμος στα 9600 και καλωντας το 13888 να κανει καθαρισμο στην γραμμη μπας και επανελθει πηγε στα 9300 και μετα κανοντας και εγω επανεκινση επεσε στα 8500 , δεν ξερω τι γινεται! παντως εγω μπορω να μπω στο ιντερνετ!

  15. #540
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα το χαλι με τον voip ote που οταν αφηνεις το τηλεφωνο ανοιχτο και σε παιρνει τηλεφωνο ενας χτυπαει κανονικα , δεν υπαρχει , πρεπει να καλεσεις το 13888 και να ζητησεις την απενεργοποιηση της θυρας phone 1 και να δειχνει οτι ειναι απασχολημενο το τηλεφωνο . το τι βρισιμο φαγαμε εμεις που ενω το τηλεφωνο το ειχαμε παρατησει ανοιχτο , μας επαιρναν και μας ελεγαν οτι δεν το σηκωνουμε.. να το εχετε υποψιν σας!! επισης με reset του μοντεμ ειτε απο εσας ειτε απο αναβαθμιση του οτε που κανει μονο του και αναγκαζεται το μοντεμ να κανει μονο του ρεσετ θα πρεπει να ξανα ζητησετε απο το 13888 την απενεργοποιηση διοτι απο μονο του παραμενει ενεργο! .

    μαλλον απενεργοποιεται η phone 1 θυρα μπαινοντας στο 192.168.1.1 μετα επιλεγοντας voip settings και μετα telephone ports και ξετικαρουμε το κουτακι που γραφει το αριθμο του τηλεφωνου μας και επιλεγουμε το apply. δεν ειμαι σιγουρος 100% οτι γινεται ετσι αλλα στο phone 2 ειναι επιλεγμενο οποτε μαλλον ετσι γινεται ..

    κατι αλλο μπορουμε να κανουμε επανεκκινιση στο μοντεμ απο το ιδιο το interface , αμα δεν θελουμε να κανουμε χειροκινητα , επισης θελω να επανεργοποιησω προσωρινα μια θυρα lan , πχ την lan2 μπορω να το κανω μεσα απο το interface >? .
    σε ευχαριστώ πολύ!!!

    - - - Updated - - -

    με την ευκαιρία, αν κάποιος έχει ADSL over PSTN και θέλει έναν ακόμα αριθμό από τον ΟΤΕ με ταυτόχρονη χρήση και των 2 καναλιών, τι μπορεί να κάνει?

Σελ. 36 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 16263134353637 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1808
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-21, 20:55
  2. OTE VDSL and Access Points
    Από stratos_lagakis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 01:07
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 12:10
  4. Πρόβλημα με OTE VDSL router
    Από TechLover στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 23:34
  5. ote vdsl 39,9€
    Από kmyst στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 23:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας