Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Σύμφωνα με δηλώσεις του αναπληρωτή επικεφαλής του CYBER and Counterintelligence Program του γραφείου του FBI στη
    Βοστώνη, είναι προτιμότερο να πληρώνονται τα "λύτρα" κυβερνοεπιθέσεων τύπου Ransomware, τονίζοντας πως πολλές φορές η συμβουλή της υπηρεσίας του στις εταιρίες θύματα είναι απλά να πληρώσουν τα λύτρα.

    Οι επιθέσεις Ransomware, κρυπτογραφούν το περιεχόμενο του σκληρού δίσκου (και δικτυακών αντιγράφων ασφαλείας) και ζητούν την πληρωμή αντιτίμου για το ξεκλείδωμα τους. Το ποσό είναι συνήθως πολύ μικρότερο από το κόστος "σπασίματος" της κρυπτογράφησης και αν δεν υπάρχει κάποιο ασφαλές αντίγραφο, τότε είναι προτιμότερο και οικονομικότερο να πληρωθεί.

    Πηγή : Gizmodo

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάτι μου λέει ότι θα αυξηθούν τέτοιου ειδους επιθέσεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3
    Εγγραφή
    19-05-2005
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 10.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πες ότι τα πληρώνει κάποιος.
    Δεν μπορούν να βρουν ποιος τα πήρε;
    Εκτός άμα τα μοιράζονται.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Αν εχεις το bitlocker ενεργο στον os drive απο πριν, βοηθαει πουθενα ?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το bitlocker βοηθάει πριν ανοίξει ο υπολογιστής. Από τη στιγμή που βάλεις τον κωδικό και μπεις στο λειτουργικό, όλοι έχουν πρόσβαση.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι μου λέει ότι θα αυξηθούν τέτοιου ειδους επιθέσεις.
    Αυξάνονται ήδη με ρυθμό. Πλέον η κυβερνο-επίθεση είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα με τεράστιες οικονομικές και μη συνέπειες ενώ εδώ και χρόνια οι μεγάλες ασφαλιστικές εταιρίες προχωρούν σε ασφαλιστήρια συμβόλαια προστασίας πελατών που διαχειρίζονται δεδομένα η απώλεια των οποίων μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημιά στη λειτουργία, τα οικονομικά και τη φήμη της επιχείρησης.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Όποιος δεν έχει backup ας πρόσεχε...

    Έχεις τόσο πολύτιμα δεδομένα και δεν έχεις backup ... Ας πρόσεχες ! Κανείς δεν σε σώζει !!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος δεν έχει backup ας πρόσεχε...

    Έχεις τόσο πολύτιμα δεδομένα και δεν έχεις backup ... Ας πρόσεχες ! Κανείς δεν σε σώζει !!!!
    Είσαι στον καναπέ σου και κάθεσαι, μπαίνει σπίτι κάποιος με ένα όπλο και σε πυροβολεί. Δεν φόραγες αλεξίσφαιρο;;; Ας πρόσεχες!

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι στον καναπέ σου και κάθεσαι, μπαίνει σπίτι κάποιος με ένα όπλο και σε πυροβολεί. Δεν φόραγες αλεξίσφαιρο;;; Ας πρόσεχες!
    Δεν είναι το ίδιο ! Καμία σχέση !!!
    Στην δικιά σου περίπτωση δεν μπορείς να το προβλέψεις....ούτε μπορείς να είσαι συνεχώς με αλεξίσφαιρο..Αν και υπάρχουν και μέτρα που μπορείς να πάρεις και εδώ !

    Στην περίπτωση των ιών μπορείς να πάρεις μέτρα.... όπως το backup και μάλιστα με ιστορικότητα ! Αν έχεις τόσο πολύτιμα δεδομένα που θα πλήρωνες για να τα πάρεις πίσω λύτρα και δεν έχεις backup τι να πω.... πάντως γκαντέμης δεν είσαι .... Και οκ δεν έχεις backup γιατί δεν ξέρεις να πάρεις.... antivirus δεν έχεις ....μπας και πιάσει τίποτα...και οκ δεν θέλεις να έχεις γιατί είσαι ενάντια ... λέμε τώρα... βλέπεις ότι το μηχάνημα σου έχει μεγάλη δραστηριότητα στον δίσκο και πιθανόν να αργεί για τα δεδομένα του μηχανήματος.... και αντί να σκεφτείς να το πάς σε κανα ειδικό ή εσύ ο ίδιος να το ψάξεις συνεχίζεις τον ύπνο του δικαίου.... Πραγματικά ας πρόσεχες ! Και γιατί το λέω αυτό:
    1. Δεν έχεις backup
    2. Έχεις μη φυσιολογική λειτουργία του υπολογιστή σου με διάφορα συμπτώματα εσύ κοιμάσαι....


    Τι να πώ μετά ....

    Μου θυμίζεις την γυναίκα μου .... Κάποτε κόλλησε ιό το μηχανάκι της την έβγαζε κόκκινα ο eset και αντί να με φωνάξει πάταγε όχι συνέχιζε παρακάτω.... ..Ευτυχώς μου έστειλε email ο eset και μου ανέφερε το γεγονός .... Έφαγα 2 μέρες για να τον καθαρίσω...
    Σε ερώτηση καλα γιατί δεν του είπες...τα γνωστά.... Μα δεν ήξερα..όχι ήξερες να πατάς για να μην το καθαρίσει ... Μα αν πάταγα ναι θα αργούσε και εγώ βιαζόμουνα Ε..χάσε το PC 2 μέρες τώρα για να το καταλάβεις...

    - - - Updated - - -

    Τα δεδομένα που θεωρείς πολύτιμα επιβάλετε να τα έχεις backup !

    ΤΕΛΟΣ !

  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι στον καναπέ σου και κάθεσαι, μπαίνει σπίτι κάποιος με ένα όπλο και σε πυροβολεί. Δεν φόραγες αλεξίσφαιρο;;; Ας πρόσεχες!
    Λάθος το παράδειγμα, ανοίγεις την πόρτα σε κάποιον άσχετο και μπαίνει και σε πυροβολεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος το παράδειγμα, ανοίγεις την πόρτα σε κάποιον άσχετο και μπαίνει και σε πυροβολεί.
    "Ανοίγεις την πόρτα" όταν κάποιος μολύνει τον προσωπικό σου υπολογιστή με malware/virus κλπ;
    Και μην μου πεις κι εσύ "ας είχες καλύτερο antivirus" κλπ. Αυτό είναι ακριβώς σαν να λές "ας είχες συναγερμό, καλύτερες κλειδαριές κλπ.".

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Ανοίγεις την πόρτα" όταν κάποιος μολύνει τον προσωπικό σου υπολογιστή με malware/virus κλπ;
    Και μην μου πεις κι εσύ "ας είχες καλύτερο antivirus" κλπ. Αυτό είναι ακριβώς σαν να λές "ας είχες συναγερμό, καλύτερες κλειδαριές κλπ.".
    Θα πρέπει να σκέφτεσαι το backup και ειδικά το Backup που δεν είναι συνδεμένο συνεχώς με τον υπολογιστή (εξωτερικός δίσκος) σαν να βουρτσίζεις τα δόντια σου, είναι κάτι το βαρετό μα απαραίτητο. Ναι μπορείς να βάλεις εμφυτεύματα ή μασέλα αλλά ποτέ δεν θα είναι ξανά τα δικά σου δόντια/δεδομένα.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παίδες μια ερώτηση. Από όσο έχω διαβάσει κρυπτογραφούνται συγκεκριμένες επεκτάσεις π.χ. .jpeg .zip κτλ . Εαν βάλω όλα μου τα αρχεία σε ένα zip αρχείο και το ονομάσω με διαφορετική επέκταση π.χ. από myfiles.zip σε myfiles.securitytest θα κρυπτογραφηθεί και αυτό;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christhenis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες μια ερώτηση. Από όσο έχω διαβάσει κρυπτογραφούνται συγκεκριμένες επεκτάσεις π.χ. .jpeg .zip κτλ . Εαν βάλω όλα μου τα αρχεία σε ένα zip αρχείο και το ονομάσω με διαφορετική επέκταση π.χ. από myfiles.zip σε myfiles.securitytest θα κρυπτογραφηθεί και αυτό;
    Δεν σου έχω απάντηση για αυτό, θεωρητικά θα είσαι οκ, αλλά τι γίνεται όταν κάποια στιγμή του αλλάξεις την επέκταση σε .zip για να το δουλέψεις και σε πιάσει ο ιος τότε;

    Μια λύση για προστασία είναι και το cryptoprevent αλλά τίποτε δεν θα σου δώσει το 100% προστασίας, οπότε backup

  15. #15
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου έχω απάντηση για αυτό, θεωρητικά θα είσαι οκ, αλλά τι γίνεται όταν κάποια στιγμή του αλλάξεις την επέκταση σε .zip για να το δουλέψεις και σε πιάσει ο ιος τότε;

    Μια λύση για προστασία είναι και το cryptoprevent αλλά τίποτε δεν θα σου δώσει το 100% προστασίας, οπότε backup
    Δε θα χρειαζστεί να του αλλάξω ξανά την επέκταση. Απλά θα ξερω ότι κανονικά είναι αρχείο zip ή rar και θα το ανοίξω με το κατάλληλο πρόγραμμα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 10:51
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 15:27
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-14, 08:24
  4. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 01:06
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 19:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας