Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Cool
    Σχετικά με το QoS, υπάρχουν άρθρα εδώ στο forum και γενικά στο internet, αυτό που πρέπει να ξέρετε είναι ότι για να δουλέψει σωστά, τουλάχιστον για DSL σύνδεση, πρέπει να έχει όριο στο 80-90% του διαθέσιμου bandwidth, αλλιώς είναι άχρηστο.

    Στο θέμα μας τώρα....κατάφερα και έστησα QoS για το Speedport W724v Type Ci.

    Σας έχω δύο config, το ένα "συμβατό" με το αρχικό setup του ΟΤΕ απόλυτα και το δεύτερο φτιαγμένο για ίσο διαμοιρασμό 5mbit upload σε 2 pc.

    Αν πέσει η σύνδεση στο internet, τρέχει ξανά το αυτόματο script του ΟΤΕ, οπότε αν δεν περαστεί σωστά και αντιμετωπίσετε πρόβλημα, το πολύ να χρειαστεί disconnect/connect η γραμμή.


    Απλά να θυμάστε πως αν δώσετε προτεραιότητα σε ένα τύπο traffic σημαίνει πως θυσιάζετε από κάπου αλλού.

    Για να περάσετε το config χρειάζεστε βασικές γνώσεις telnet και πρόσβαση στο shell. (Όταν εστειλα τις εντολές μέσω PuTTY, μου έκοψε μερικές εντολές, γι αυτό τις στέλνω σε 2 μέρη).


    Τα class έχουν το rate που είναι το ελάχιστο εγγυημένο και το ceil(ceiling=ταβάνι) που είναι το μέγιστο που μπορεί να τραβήξει από την γραμμή εφ' όσον υπάρχει διαθέσιμο από τα γειτονικά class, τα class είναι:
    Κώδικας:
    class= 1:10 MARK=0x806 τύπος traffic=VoIP SIP bandwidth=400kbit-800kbit
    class= 1:11 MARK=0x805 τύπος traffic=Video Streaming(OTE-TV?),VoIP,Skype bandwidth=1300kbit-MAX
    class= 1:12 MARK=0x804 τύπος traffic=DNS, ACK packets bandwidth=1200kbit-MAX
    class= 1:13 MARK=0x803 τύπος traffic=TR-069 bandwidth=150kbit-MAX
    class= 1:14 MARK=0x802 τύπος traffic=Γενικό traffic bandwidth=800kbit-MAX
    class= 1:15 MARK=0x801 τύπος traffic=torrent upload, WIFI-FON bandwidth=150kbit-MAX
    5mbit upload
    qos_ote.v2.txt

    2.5mbit upload
    qos_ote.v2 2.5upload.txt

    Κάποια λόγια για το config μου:
    Την σύνδεση την μοιράζομαι με τον αδερφό μου,οπότε δεν μου έφτανε ένα απλό QoS όπως το από πάνω, αλλά ήθελα σε κάθε τύπο traffic να υπάρχει εγγυημένο το 50% για κάθε pc στα κρίσιμα class σε περίπτωση congestion.
    Έχω βάλει μεγάλη προτεραιότητα στα TCP πακέτα SYN,RST,FIN που είναι υπεύθυνα για την αρχή/τερματισμό των συνδέσεων.

    Στα skypeport1/2 και torrentport1/2, βάλτε τα δικά σας port, όπως και στις IPADDRESS1/2 αν θέλετε να μοιραστεί σε 2 pc
    Τώρα σχετικά με το gaming, χρησιμοποιώ το group policy editor απο τα windows για να ορίζεται το DSCP σε 43(δεν χρησιμοποιείται γενικά) σε όλο το traffic που φεύγει από τα exe των online games που παίζω, ώστε να μπορώ να το αναγνωρίζω όταν περνάει από το router.

    Η προτεραιότητα του traffic είναι:
    Gaming
    DNS,VoIP,Skype
    Internet browsing
    Downloading,ping
    Γενικό traffic
    Torrents

    Δεν έχω OTE-TV και FON, οπότε κάποια rules τα έχω σβήσει
    QoS_marios.txt
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marios145 : 29-10-15 στις 01:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2004
    Περιοχή
    Καλοχώρι Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Φοβερή προσπάθεια. Μάλλον με βλέπω βέβαια να αγοράζω ένα σοβαρό ράουτερ γιατί έχω παραπάνω συσκευές και λόγω έλλειψης bandwidth monitor δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο καλά δουλεύει.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστώ για το share

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν μπορώ να κάνω edit το αρχικό ποστ μου, αν μπορεί κάποιος mod, να προσθέσει αυτά στο αρχικό ποστ, θα είμαι ευγνώμων.
    Αν κάποιος από τον ΟΤΕ αποφασίσει να συμπεριλάβει το config σε επόμενο firmware, θα είμαι περισσότερο ευγνώμων.

    Όποιος θέλει πληροφορίες για το πως να ξεκλειδώσει το Speedport W724v type Ci και να πάρει access στο shell, ώστε να εφαρμόσει το QoS ας ψάξει λίγο στο θέμα του speedport w724v, αν δεν μπορείτε να το βρείτε στείλτε μου pm.

    Ανέβασα βελτιωμένη και ολοκληρωμένη έκδοση του QoS(περισσότερα εδώ), η οποία τοποθετεί και όριο στο upload του wifi-FON, επίσης μέσα στο text εξηγώ και τι ακριβώς κάνω στις εντολες.
    Το config μπορεί να λειτουργήσει και σε διαφορετικά router, αρκεί να έχουν τα απαραίτητα module

    Η σειρά προτεραιότητας είναι:
    DNS, VoIP
    Skype
    OTE-TV, Downloads
    HTTP(browsing)
    FTP,MySQL
    Mail, Άλλο traffic
    Torrents
    FON(Με όριο 400kbit upload)

    QoS_OTE_30_v3.txt
    QoS_OTE_50_v3.txt

    Για το bandwidth μπορείς με την εντολή, να δεις το rate
    Κώδικας:
    tc -s class show dev ppp3
    Και για τα στατιστικά ανά rule και το συνολικό traffic
    Κώδικας:
    iptables -t mangle -vnL
    Υπάρχουν scripts και εργαλεία για γραφήματα στο internet αλλά έχει κάποια διαδικασία για να περαστούν στο speedport
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marios145 : 06-11-15 στις 04:07.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το παλιό qos είχε λάθη σε νούμερα και στον έλεγχο των πακέτων, τα έφτιαξα.
    Επίσης άλλαξα λίγο τις προτεραιότητες, έκανα πιο απλές τις επεξηγήσεις και μείωσα τον αριθμό των βασικών class.

    Αν κάποιος δεν έχει OTETV/VoIP OTE/FON, μπορεί να σβήσει τις γραμμές για αυτά ή ζητήστε μου να ανεβάσω διαφορετικό config

    Η σειρά προτεραιότητας είναι:
    Top Priority
    DNS
    VoIP OTE
    Ping(icmp packets)

    Highest Priority
    OTETV
    Skype
    User VoIP

    High Priority
    Browsing
    FTP
    Gaming

    Medium Priority
    TCP Control packets(TCP ACK κλπ)

    Low Priority
    E-mails

    Lowest Priority
    Torrent uploads
    FON

    Αν κάποιος παίζει games και θέλει μέγιστη προτεραιότητα για τα game(μηδενικό lag ακόμη και με torrent), μπορώ να αλλάξω λίγο το config.

    Αν δεν ξέρετε πως να πάρετε πρόσβαση στο shell, pm me.



    w724v_qos_v4.zip
    υ.γ. Δεν μπορώ να κάνω edit τα προηγούμενα posts μου, μπορεί κάποιος mod να βοηθήσει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marios145 : 15-03-16 στις 06:45.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί ένας Moderator να κάνει edit το αρχικό Post του Μάριου παρακαλούμε ;

  7. #7
    Εγγραφή
    06-04-2016
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εχω μια ερωτηση....καθε φορα που παιζω ενα παιχνιδι και καποιος βλεπει βιντεο τα ms ανεβαινουν στα 2000 αλλα αν δεν βλεπει κανεις βιντεο τοτε τα ms ειναι 64....υπαρχει τροπος να εχει προτεραιοτητα ο υπολιγιστης μου παρα το smartphone ?

    - - - Updated - - -

    εχω μια ερωτηση....καθε φορα που παιζω ενα παιχνιδι και καποιος βλεπει βιντεο τα ms ανεβαινουν στα 2000 αλλα αν δεν βλεπει κανεις βιντεο τοτε τα ms ειναι 64....υπαρχει τροπος να εχει προτεραιοτητα ο υπολιγιστης μου παρα το smartphone ?

    - - - Updated - - -

    εχω μια ερωτηση....καθε φορα που παιζω ενα παιχνιδι και καποιος βλεπει βιντεο τα ms ανεβαινουν στα 2000 αλλα αν δεν βλεπει κανεις βιντεο τοτε τα ms ειναι 64....υπαρχει τροπος να εχει προτεραιοτητα ο υπολιγιστης μου παρα το smartphone ?

  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Speedport
    Φιλε μαριε μπορώ να μάθω γιατι δεν μου μου περναει το αρχειο που μας εχεις δωσει μεσα στο μοντεμ το δικο μου .ειμαι gamer και θελω κατι καλο για τι γραμμη μου αλλα οταν πηγα στο update firewall και εβαλα το αρχειο σου μου λρει πως δεν ισχύει σε αυτο το modem . Μπορεις να με βοηθήσει?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-09-2018
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.
    Επειδή πλέον έχω καταργήσει τον ΟΤΕ και παίρνω Internet από τον γείτονα (έχει adsl τώρα αλλά έχει γίνει αίτηση για vdsl 50, ο υπάλληλος είπε ότι αρκει το 724w για vdsl 50) θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπεί limit στα 2 wan που φεύγουν από τον γείτονα σε 2 access points που έχει για να έχω εγώ περισσότερο bandwidth.
    Πιστεύετε ότι είναι εύκολο ή είναι ευκολότερο να αγοραστεί άλλο modem;
    Ευχαριστώ!

Παρόμοια Θέματα

  1. Remote Management Speedport W 724V Type Ci
    Από PROGRAMMERPC στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-18, 14:09
  2. [HELP] Speedport W 724V Type Ci
    Από HoodChef στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 20:21
  3. Πρόβλημα αποσυνδέσεων OTE Speedport W 724V Type Ci
    Από jkava στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 14:38
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας