Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-10-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα όπως γράφω και στο τίτλο έχω πρόβλημα με ένα Repeater και αυτό που γίνεται είναι οτι ενώ συνδέομαι κανονικά στο Repeater δεν έχω internet.
    Το Repeater είναι αυτό http://www.gembird.com/item.aspx?id=7921
    Το Router είναι αυτό http://www.adslgr.com/forum/threads/...02N-Cyta-Vdsl2
    Δεν ξέρω αν φταίει ότι το router είναι vdsl.
    Δοκίμασα κάποια πράγματα όπως την αλλαγή στο κανάλι του Repeater για να είναι στο ίδιο με αυτό που έχει και το router αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα.
    Όλη η διαδικασία γίνεται κανονικά αλλα δεν έχω nternet από το δίκτυο που δημιουργεί το Repeater γιατί όπως φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο το Repeater δημιουργεί ένα νέο δίκτυο στο χώρο που τοποθετείται.

    παραθέτω και ένα βίντεο που δείχνει πως κάνεις τις ρυθμίσεις για να συνδεθείς στο Repeater.
    https://www.youtube.com/watch?v=6o6k_B-96W8

    Οποιαδήποτε βοήθεια ή σκέψη δεκτή φυσικά
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    Ελπίζω να μην άνοιξα το θέμα σε λάθος section
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος firewall : 29-10-15 στις 20:52.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε λειτουργία repeater δεν μπορείς να ορίσεις διαφορετικό κανάλι, αφού υποχρεωτικά κάνει αναμετάδοση.
    Τι ακριβώς έχεις κάνει; Μήπως έβαλες λάθος κωδικό για το ασύρματο που έχει το αρχικό modem/router;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λειτουργία repeater δεν μπορείς να ορίσεις διαφορετικό κανάλι, αφού υποχρεωτικά κάνει αναμετάδοση.
    Τι ακριβώς έχεις κάνει; Μήπως έβαλες λάθος κωδικό για το ασύρματο που έχει το αρχικό modem/router;
    και όμως είχε διαφορετικό κανάλι απο τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ας το είχα βάλει να κάνει auto configure lan ip address και auto copy from router

    Αυτό που έκανα είναι οτι δείχνει και το βίντεο που παραθέτω πιο πάνω & άλλαξα το κανάλι γιατί δεν ήταν στο ίδιο αλλά τίποτα μετά από αυτά πάλι reset και πάλι από την αρχή αλλά τίποτα.

    Δεν έχω δώσει σίγουρα λάθος κωδικό , απλά συνδέεται και μετά μου λέει χωρίς πρόσβαση στο internet.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η αρχική διεύθυνση που ακούει το repeater είναι 192.168.10.1 και η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου έχει πάρει αυτόματα διεύθυνση σε αυτή την περιοχή.
    Όμως η διεύθυνση του modem/router είναι 192.168.1.1, οπότε πρέπει να ενημερωθεί αντίστοιχα η διεύθυνση και στον υπολογιστή σου.
    Επίσης πρέπει η νέα σύνδεση να φαίνεται ως "Οικιακό" δίκτυο και όχι ως "Δημόσιο" στο κέντρο δικτύου του πίνακα ελέγχου.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-10-2015
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αρχική διεύθυνση που ακούει το repeater είναι 192.168.10.1 και η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου έχει πάρει αυτόματα διεύθυνση σε αυτή την περιοχή.
    Όμως η διεύθυνση του modem/router είναι 192.168.1.1, οπότε πρέπει να ενημερωθεί αντίστοιχα η διεύθυνση και στον υπολογιστή σου.
    Επίσης πρέπει η νέα σύνδεση να φαίνεται ως "Οικιακό" δίκτυο και όχι ως "Δημόσιο" στο κέντρο δικτύου του πίνακα ελέγχου.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες , η λύση βρέθηκε.

    Όνομα δικτύου και κωδικός πρόσβασης για το Repeater πρέπει να είναι ίδια με αυτά του router ασχέτως με αυτά που λένε οι οδηγίες στο βίντεο οτι δηλαδή μπορείς να δώσεις οτι κωδικό και όνομα δικτύου θέλεις.
    Εγώ την "πάτησα" γιατί ήθελα να ξεχωρίζω σε ποιο δίκτυο θα συνδέομαι , αυτό του router ή αυτό του Repeater

    Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση 2ου repeater σε vdsl router
    Από gmastromichalis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 08:12
  2. Τεράστιο πρόβλημα με το HOL VDSL
    Από ionasaivatidis στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 00:47
  3. Πρόβλημα με repeater turbo x n300
    Από dimitris777 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 22:48
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 00:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας