Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το κείμενο που ακολουθεί ειναι παράπονο που εστειλα στον ΟΤΕ.
    Έχουν περάσει 3 εβδομάδες και δεν με έχουν συνδέσει (νέα σύνδεση σταθερού και ιντερνετ).
    Το χειρότερο είναι οτι εχουμε κλείσει 2 φορές ραντεβού και δεν έχουν έρθει στο προγραμματισμένο ραντεβού.
    Τι μπορώ να κανω;

    Καλημέρα!
    Η αλλαγή του logo μιας εταιρίας δεν αρκεί για να την κάνει αγαπητή στον πελάτη της.
    Είμαι χρόνια πελάτης cosmote. Πρόσφατα αποφάσισα να φύγω από τη forthnet και να βάλω και στο σταθερό μου OTE.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ Ο οτε ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ!
    Η αίτηση για τη σύνδεση σταθερού και ίντερνετ έγινε σε κατάστημα Γερμανός στις 2 Οκτωβρίου 2015. Από το κατάστημα παρέλαβα και εξοπλισμό (router) και έκλεισα ραντεβού για να έρθει τεχνικός να πραγματοποιήσει τη σύνδεση. Το ραντεβού κλείστηκε για την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 08:00 – 12:00 μιας και τότε μόνο μπορούσα να πάρω άδεια από την εργασία μου.
    Την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου στις 9:30 η ώρα το πρωί με καλεί το 13888 για να με ενημερώσει ότι δεν μπορεί να γίνει το ραντεβού για τεχνικούς λόγους. Θα με πάρουν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για το πότε. Εξήγησα στην κοπέλα στο τηλέφωνο ότι εγώ χρεώθηκα άδεια από την εργασία μου και μου ζήτησε συγνώμη. Της ζήτησα να το καταγράψει ως παράπονο.
    Την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Παρασκευή 9 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Αποφάσισα να πάρω εγώ. (Επικαλούμαι τις ηχογραφημένες κλήσεις με το 13888 για να τεκμηριώσετε τα λεγόμενά μου.) Μίλησα με κάποια κυρία στην οποία εξήγησα τα παραπάνω και μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου. Της εξήγησα ότι αυτό δεν μου αρκεί γιατί μια εβδομάδα μετά δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο και αναγκάζομαι και παίρνω εγώ. Μιλάω περίπου μισή ώρα στο τηλέφωνο μαζί τους και πρέπει να εξιστορώ όλο το ιστορικό από την αρχή. Μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό.
    Το Σάββατο 10 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Δευτέρα 12 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Τρίτη 13 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Αποφάσισα να πάρω εγώ. Ξαναμίλησα μισή ώρα με την κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο για να της πω το ιστορικό και μετά από αναμονές και ξανά αναμονές και ξανα εξιστόρηση μου είπε θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου. Της είπα ότι δεν μου είναι αρκετό γιατί αναγκάζομαι και τα λέω ξανά και ξανά και μιλάω και ξαναμιλάω και δεν είμαι διατεθειμένος να μιλάω και να ξαναμιλάω και της ζήτησα κάποιον υπεύθυνο. Μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος. Της ζήτησα κάποιον ανώτερο. Μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιος ανώτερος. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ! Της είπα ότι δεν καταλαβαίνω. «Θέλω να μάθω αν μπορείτε να μου παρέχετε υπηρεσία και πότε θα μπορέσετε να με συνδέσετε. Διαφορετικά να κοιτάξω αλλού.» Μου είπε υπερήφανη ότι φυσικά και μπορούμε να παρέχουμε υπηρεσία. Και κάπου εκεί είναι που το μισάωρο έγινε μια ώρα στο τηλέφωνο γιατί άρχισε να μου εξηγεί ότι η πόρτα δεν έχει κουμπώσει στο ίντερνετ ή το ίντερνετ δεν έχει κουμπώσει στην πόρτα. Δεν θυμάμαι. Δεν είμαι τεχνικός για να θυμάμαι εξάλλου. Δεν θέλω να μάθω τα τεχνικά της σύνδεσης στο ίντερνετ. Θέλω να έχω ίντερνετ. Μου είπε να πάρω το τεχνικό τμήμα. Της είπα ότι δεν μπορώ να τα εξηγώ όλα αυτά από την αρχή. Μου είπε κάθε φορά που θα παίρνετε στο 13888 θα ζητάτε εμένα. Την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Κλείσαμε. Κλείσαμε γατί δεν έπαιρνα απαντήσεις και βαρέθηκα να ασχολούμαι.
    Παίρνω το τεχνικό τμήμα. Δεν είχαν ιδέα τι τους έλεγα. Μιλούσαμε περί το ένα τέταρτο και δεν καταλήξαμε πουθενά. Μου είπαν να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών να μου κλείσουν ραντεβού. Φαρσοκομωδία! ΦαρσΟΤΕδια!
    Την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Ας πάρω λέω την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Παίρνω. Το σηκώνει μια κοπέλα.
    -Γεια σας την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.
    -Α δεν υπάρχει εδώ κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!
    -Μα…
    -Στο τμήμα δεν υπάρχει κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.
    ΑΦΩΝΟΣ!
    -Κύριε είσαστε σίγουρος ότι πήρατε το 13888;
    ΦΑΡΣοτεΔΙΑ!
    Πάμε την ιστορία από την αρχή. Μισή ώρα στο τηλέφωνο. Και σημείωνε και πάταγε στο πληκτρολόγιο και έγραφε παράπονα. Και πόρτες ίντερνετ. Και θα καλέσουμε τεχνικό και ΤΡΕΙΣ λαλούν και ΔΥΟ ΧοτεΥΟΥΝ! Νιώθω ότι έχω πάρει στο μπακάλικο της γειτονιάς και ο μπακάλης δεν θυμάται ότι του είχα ζητήσει να μου κρατήσει τα πατατάκια πάπρικα που τόσο λατρεύω και γενικά ο μπακάλης δε θυμάται ότι είναι μπακάλης και ότι πουλάει πατατάκια. Α! και μην ξεχάσω να αναφέρω το πόσο υπερήφανος ο μπακάλης (συγνώμη οι κοπέλες στον ΟΤΕ) σε ρωτάνε «έχετε παραλάβει εξοπλισμό;» Απλά βαλτε ένα tick στην καρτέλα μας ότι ΝΑΙ ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ! Τον έχω πάνω στο τραπεζάκι και τον κοιτάζω!
    Την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Το μόνο που ζητάω να μάθω είναι ΠΟΤΕ μπορώ να έχω ίντερνετ.
    Την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Αν δεν μπορείτε να με εξυπηρετήσετε απλά πείτε το.
    Την Σάββατο 17 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Ε ναι που να παίρνεις Σάββατο τηλέφωνο. Μην τους ενοχλούμε τους ανθρώπους.
    Την Κυριακή 18 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Ιερή μέρα η Κυριακή. Ας τους αφήσουμε να πάνε εκκλησία.
    Την Δευτέρα 19 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Τρίτη 20 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Ας στείλω μήνυμα στο facebook:
    Έχω χάσει την υπομονή μου. έχω κάνει αίτηση ενεργοποίησης ίντερνετ + σταθερού 2 εβδομάδες τώρα και κανείς δεν ασχολείται μαζί μου. παίρνω στο 13888 μιλάω κάθε φορά με διαφορετικούς τους εξηγώ τους ξαναεξηγώ και κανείς δε μου δίνει λύσεις. Όλες οι συζητήσεις είναι καταγεγραμμένες από εσάς οπότε μπορείτε να ανατρέξετε. Να ακυρώσω την αίτησή μου; ναι η όχι; μπορείτε να μου παρέχετε υπηρεσία ναι η όχι; το τεχνικό τμήμα, το τμήμα ίντερνετ, το τμήμα προσφορών, το τμήμα αιτήσεων τα έχω πάρει όλα και κανείς δεν μου λέει τι έχει γίνει.
    H απάντηση:
    ΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ καλησπέρα, μπορείς να μας στείλεις το ΑΦΜ σου και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας, προκειμένου να ελέγξουμε το αίτημά σου και να σε ενημερώσουμε σχετικώς. ΧΧΧΧΧΧ, Customer Care.
    Ξαναστέλνω:
    αφμ ….. τηλ …… το έχω δώσει και το αφμ και το τηλ πιάνω από 20 φορές στο προσωπικό σας και δεν με έχει πάρει ποτέ κανείς.
    Η απάντηση:
    ΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ καλησπέρα, σε ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Έχουμε ενημερώσει το αρμόδιο τμήμα σχετικά με το αίτημά σου και θα ενημερωθείς σχετικώς. ΧΧΧΧΧΧ, Customer Care.
    Τι να σου λέω και σένα ρε ΧΧΧΧΧΧ customer Care! Θα με πάρουν. Να σαι σίγουρος!
    Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Μήνυμα στο facebook:
    «14 ημέρες μετά...και δεν με έχει πάρει κανείς να με ενημερώσει γιατί δεν έχω ακόμα ίντερνετ. 14 μέρες τώρα επικοινωνώ με την εξυπηρέτησή σας και μόνο υποσχέσεις παίρνω ότι θα με πάρετε τηλέφωνο να με ενημερώσετε. Μπορείτε να παρέχετε υπηρεσία ή να ακυρώσω την αίτησή μου;»
    ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ!!!
    Από την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ για το παράπονό μου!
    Δεν υπάρχει κοντά μου καμπαναριό να χτυπήσω καμπάνες. Τιμητικά θα έβαζα στο Youtube καμπάνες να χτυπούν ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
    Γεια σας. Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγγνώμη και να σας πούμε ότι αν έχετε τηλέφωνο cosmote σας δίνουμε δώρο 10GB για πρόσβαση στο ίντερνετ!
    Επιτέλους θα μπορώ να βάλω τις καμπάνες να χτυπούν στο Youtube!
    «Ωραία όλα αυτά κοπελιά. Με το παράπονο;» «Α δεν μπορώ να σας ενημερώσω. Θα επικοινωνήσουν μαζί σας……..»
    Ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Κανονίζω ραντεβού για τεχνικό την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 08:30 – 12:00. Ας πάρω άλλη μια μέρα άδεια.
    Την Σάββατο 24 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Τα 10 GB δεν ενεργοποιήθηκαν
    Την Κυριακή 25 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Τα 10 GB δεν ενεργοποιήθηκαν
    Την Δευτέρα 26 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Τα 10 GB δεν ενεργοποιήθηκαν
    Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 08:00 το πρωί όρθιος να υποδεχτώ τον τεχνικό. Είχα φτιάξει και ρυζόγαλο να τον κεράσω. Στις 12:00 το έφαγα μόνος μου. Δεν ήθελα να μπαγιατέψει.
    ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΙΣ!
    Μήνυμα στο facebook:
    «Καλησπέρα.
    Σε συνέχεια του παραπόνου μου. Αντιλαμβάνομαι πλέον ότι δεν υπάρχει καμία θέληση συνεργασίας από μέρους σας. Πρώτον, μετά το παράπονο στο FB με καλέσατε και μου προσφέρατε 10GB στο κινητό cosmote μου έτσι ώστε να τα χρησιμοποιώ με hot spot για να έχω ίντερνετ. Τα GB αυτά δεν έχουν πιστωθεί ακόμα στον αριθμό μου. ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ;; Αφού επικοινώνησα πάλι με ΟΤΕ, μου έκλεισαν ραντεβού για ΣΗΜΕΡΑ για να πραγματοποιηθεί σύνδεση του τηλεφώνου-ιντερνετ. Το ραντεβού ήταν 8-12 το πρωί. Η ώρα είναι 12 και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ. Θέλω να με αποζημιώσετε για τις 2 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ που πήρα για να περιμένω τον τεχνικό. Την πρώτη μου ακυρώσατε το ραντεβού την ίδια μέρα την ώρα του ραντεβού (την είχα πάρει την άδεια ήδη και καθόμουν σπίτι και περίμενα). Την δεύτερη σήμερα που δεν έχει φανεί κανείς.»
    Απάντηση:
    ΧΧΧΧΧΧΧ καλησπέρα. Το μήνυμα σου έχει προωθηθεί για έλεγχο και θα επικοινωνήσουμε μαζί σου.
    ΧΧΧΧΧΧΧ, Customer Care.
    Απάντηση:
    Έχω βαρεθεί να περιμένω να με ενημερώσετε. Κανένας δεν με έχει πάρει 3 βδομάδες τώρα. Πάντα εγώ παίρνω λέω την ιστορία από την αρχή και μου λένε θα σας ενημερώσουμε.
    Σε μισή ώρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκαν τα 10 GB. ΦΑΡΣοτεΔΙΑ!
    Παίρων στο 13888. Μιλάω με διάφορους που ζητούν συγγνώμη που ο τεχνικός δεν εμφανίστηκε και που δεν ενημερωθήκαμε. Με συνδέουν με το τμήμα των ραντεβού για να κλείσω νέο και μιλάω με την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧ. Συνολική διάρκεια κλήσης: ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ. Η κυρία ΧΧΧΧΧΧΧ λέει τα ίδια που μας λένε σε κάθε τηλεφώνημα και ότι αυτή τη φορά το ραντεβού θα γίνει. Στη συνέχεια ειρωνεύεται όταν της ζητάω να πει καθαρά το όνομά της. ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου γνωστοποιηθεί πως μπορώ να έχω αντίγραφο της ηχογραφημένης συνομιλίας. Θα κινηθώ νομικά.
    Αφού κλείνει νέο ραντεβού για Παρασκευή 30 Οκτωβρίου, ζητάω να μιλήσω με κάποιον ανώτερο για να λύσει το θέμα της αποζημίωσης για τα ΔΥΟ χαμένα μεροκάματα και εκεί η απάντηση είναι πάλι η γνωστή! Ότι δεν υπάρχει ανώτερος! Μα τι σκατά εταιρεία είστε αν δεν υπάρχει ποτέ ένας προϊστάμενος;;; Φυσικά η κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧ θορυβήθηκε επειδή νόμισε ότι ήθελα να μιλήσω σε ανώτερο για να την κατηγορήσω για τη συμπεριφορά της μου έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα. Α! Ξέχασα! Πριν κλείσει, είπε «σας ευχαριστώ»!
    Να χαίρεστε τους ευγενικούς σας υπαλλήλους!
    Το απόγευμα χτυπάει το τηλέφωνό μου 13888. ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!
    -Κύριε ΧΧΧΧΧΧΧΧ, λέγομαι ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και σας πήρα να σας πω ότι σας ενεργοποιήσαμε τα 10GB στο κινητό σας.
    -ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ! ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ;
    -Ναι τι άλλο; (Βαριέμαι να εξιστορώ όλα τα παραπάνω στην κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) Θέλω να μιλήσω με ανώτερό σας.
    -Δεν υπάρχει.
    -Τι δεν υπάρχει;
    -Εγώ είμαι.
    -Ωραία θέλω να μου πείτε πως θα αποζημιωθώ για τις δυο μέρες άδεια που έχω πάρει.
    -Δεν ξέρω.
    -Θέλω κάποιον υπεύθυνο να μιλήσω.
    -Δεν υπάρχει.
    -Και τότε γιατί με καλέσατε;
    -Για να σας ενημερώσω για τα 10GB.
    -Καληνύχτα
    Με καλεί ταυτόχρονα 1242. Η κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧ. Γεια σας. Γεια σας.
    -Σε τι μπορώ να φανώ χρήσιμη;
    -Πλάκα κάνεις; Με καλέσατε για να σας πω σε τι θα μου φανείτε χρήσιμη;
    -Μα εσείς με πήρατε τηλέφωνο.
    -ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ! Λες να μου κάνει φάρσα ο μπακάλης της γειτονιάς για τα πατατάκια πάπρικα;
    Της εξηγώ με όση υπομονή μου έχει απομείνει.
    -Θέλετε να κλείσουμε ραντεβού με τεχνικό;
    -ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ! Δεν θα έρθει!
    -Θα έρθει!
    -Και αν δεν έρθει κυρία ΧΧΧΧΧΧΧ;
    -Θα έρθει!
    -Τι ώρα;
    -Ό,τι ώρα θέλετε.
    -Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 08:30 το πρωί.
    -Το σημειώνω. Παρασκευή 08:30 με 12 το πρωί.
    -Δεν σας είπα με 12. Σας είπα 08:30.
    -Δεν μπορώ να το εγγυηθώ αυτό.
    -Καληνύχτα!
    Την Τετάρτη 28 Οκτωβρίου δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο.
    Είχαν πάει στην παρέλαση.
    Δεν ξέρω τι άλλο να προσθέσω.
    ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΕΞΉΣ:
    • Να μου πείτε πως θα αποζημιωθώ για τις 2 εργατοημέρες που έχω χάσει
    • Να μου διατεθούν οι ηχογραφημένες συνομιλίες που έχουν πραγματοποιηθεί από 2 Οκτωβρίου εως 27 Οκτωβρίου και κυρίως με την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧ, την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και την κυρία ΧΧΧΧΧΧΧ για να τις καταθέσω στο Ινστιτούτο Καταναλωτή (ΙΝΚΑ) και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).
    • Να μου απαντηθεί εγγράφως γιατί δεν ήρθε τεχνικός στα δύο ραντεβού που ορίστηκαν
    • Να μου απαντηθεί εγγράφως ο λόγος που ειδοποιήθηκα αργοπορημένα στην πρώτη περίπτωση του ραντεβού και που δεν ειδοποιήθηκα καθόλου στη δεύτερη.
    Τα παραπάνω θα παραδοθούν σε δικηγόρο.
    Ξέρω ότι διαβάζοντας τα παραπάνω (και εξιστορώντας όλα τα παραπάνω σε γνωστούς και φίλους) η μόνη ερώτηση που σας έρχεται στο μυαλό είναι γιατί δεν κάνω αίτηση σε άλλη εταιρεία.
    Προφανώς θα κάνω.
    Με γεια το νέο logo.
    Με την επιφύλαξη των ακριβών αναφορών για τις ημερομηνίες των τηλεφωνημάτων μιας και δεν είχα ενημερωθεί εξ αρχής από τον ΟΤΕ ότι πρέπει να κρατάω ημερολόγιο.
    Παρακαλώ η οποιαδήποτε επικοινωνία να πραγματοποιηθεί εγγράφως στο email:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 30-10-15 στις 11:21. Αιτία: Aπαγορεύεται η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Προφανώς οι τεχνικοί δεν επαρκούν στην περιοχή σου και για αυτό το λόγο τα ραντεβού με τον τεχνικό στα μεταθέτουν συνέχεια για επόμενη ημερομηνία. Πέρα από τις νεες κατασκευές γραμμών πιθανά έχουν και μεγάλο φόρτο λόγω βλαβών. Όσο και να σκούξεις εδώ ή να κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο το ίδιο πρόβλημα θα έχεις (τεχνικός ΟΤΕ παραδίδει τη νέα γραμμή ακόμα και αν επιλέξεις άλλο πάροχο). Απλά υπομονή

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Α τελεια. Κ μένα ότε δεν παραδίδει γραμμή στη cyta για μια νέα σύνδεση , αλλα το θεώρησα νορμάλ καθώς έχουν περάσει μόνο 20 μερούλες!

  4. #4
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με όλο το σεβασμό και την κατανόηση αυτού του απαραδεκτου προβλήματος, αλλά θυμίζει σενάριο κωμωδίας όλο αυτό.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς οι τεχνικοί δεν επαρκούν στην περιοχή σου και για αυτό το λόγο τα ραντεβού με τον τεχνικό στα μεταθέτουν συνέχεια για επόμενη ημερομηνία. Πέρα από τις νεες κατασκευές γραμμών πιθανά έχουν και μεγάλο φόρτο λόγω βλαβών. Όσο και να σκούξεις εδώ ή να κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο το ίδιο πρόβλημα θα έχεις (τεχνικός ΟΤΕ παραδίδει τη νέα γραμμή ακόμα και αν επιλέξεις άλλο πάροχο). Απλά υπομονή
    Δεκτο οτι υπαρχει ελειψη τεχνικων στην περιοχη του. Αυτο ομως, δεν δικαιολογει το χαος που περιγραφει ο φιλος. Εδω υπαρχουν πολυ βασικοτερα προβληματα, δεν ειναι ωραιο πραγμα να χρειαζεται να παρει τηλεφωνο ο πελατης τοσες φορες, ουτε οταν εχει ζητησει επανειλημενα και του εχουν δεσμευτει επανειλημενα οτι θα τον καλεσουν για κατι, αυτο να μην γινεται. Ουτε δικαιολογει την πληρη ανυπαρξια συνεννοησης μεταξυ τμηματων του ΟΤΕ (λες και ειναι διαφορετικες εταιριες) , να μην ξερει το ενα χερι τι κανει το αλλο. Ουτε τα 10 GB δεν ηταν εφικτο να ενεργοποιηθουν χωρις μερες καθυστερησης και ξανα νεα τηλεφωνηματα.

    Γενικα, απο οπου και να πιασεις την ιστορια του φιλου, απο αρχη μεχρι τελους, ενα σωστο πραγμα δεν εγινε, και κυριως μια σωστη συμπεριφορα δεν ειδε.
    Το γεγονος οτι υπηρξε ελειψη τεχνικων , αποψη μου ειναι το ελαχιστο . Καθυστερησεις υπαρχουν σε ολες τις εταιριες. Το θεμα ειναι πως τις διαχειριζεσαι και πως κρατας τον πελατη.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    έχει και συνέχεια!

    κλείνω τρίτο ραντεβού.
    Παρασκευή 30.10.2015 (08:00 - 12:00). Από 8 ξεκινάω τα τηλέφωνα στην υπηρεσία που κλείνει το ραντεβού.
    Θα έρθουν; Ναι το ραντεβού ειναι ενεργό
    Θα έρθουν; Ναι
    Θα έρθουν; Ναι
    Μνμ στο facebook. Θα έρθουν; Ναι το ραντεβού ειναι ενεργό

    στις 11:00 χτυπάει το τηλέφωνο. 13888. Θέλουμε να ακυρώσουμε το ραντεβού σας....
    Γιατί;
    ΔΕν γνωρίζω.
    Συνδέστε με με ανώτερο κλπ κλπ
    Μιλούσαμε μισή ώρα για να καταλήξουμε οτι θα με πάρει τηλέφωνο ο ανώτερος πριν σχολάσει την Παρασκευή να μου πει τι εχει συμβεί.
    Ακόμα τον περιμένω...δε θα εχει σχολάσει!

    Τι μπορεί να έχει συμβεί;

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε μου πραγματικα η υποθεση σου ειναι ενα ωραιοτατο σεναριο για Ελληνικη κωμωδια...

    Μηπως παρα-ασχοληθηκες μαζι τους??? Εγω στην θεση σου θα εκανα αιτηση σε αλλο παροχο. Μπορει να σου λενε (και ετσι ειναι) οτι η τελικη συνδεση γινετε απο τεχνικους του ΟΤΕ, ομως να ξερεις πως υπαρχουν ξεκαθαροι κανονες απο πλευρας ΕΕΤΤ, για τους χρονους που πρεπει να διεκπαιρεωθουν οι εργασιες. Δεν περνανε ευκολα οι δικαιολογιες 'ελλειψη προσωπικου', 'δεν μπορεσαμε' ...κ.λ

    Στο φιναλε το σιγουρο ειναι πως θα μαθεις γιατι δεν σε συνδεουν τελικα...

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλημέρα!Γέλασα πολύ με την περιγραφή σου,μου θύμισε λίγο τη δική μου περιπέτεια όταν έφτασε η ώρα να ανανεώσω το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ,που δεν είχα το κουράγιο να γράψω στο φόρουμ!Δυστυχώς ο ΟΤΕ πλέον,είναι μια από τα ίδια με οποιονδήποτε "εναλλακτικό" πάροχο,ενώ λίγα χρόνια πριν αποτελούσε υπόδειγμα αξιοπιστίας στον τομέα της εξυπηρέτησης πελατών....εκτός από το αυτονόητο(να κάνεις αίτηση αλλού)κάνε έναν κόπο και γράψτα κι εδώ:
    http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...ataggelia.html

  9. #9
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Από το αρχικό κείμενο

    " Και κάπου εκεί είναι που το μισάωρο έγινε μια ώρα στο τηλέφωνο γιατί άρχισε να μου εξηγεί ότι η πόρτα δεν έχει κουμπώσει στο ίντερνετ ή το ίντερνετ δεν έχει κουμπώσει στην πόρτα. Δεν θυμάμαι. "

    Μάλλον δεν έχει δώσει πόρτα το NISA και δεν μπορεί να γίνει η κατασκευή της γραμμής.
    Κάπου έχει κολλήσει και δεν μπορεί να ξεκολλήσει η δεν ξέρουν να το ξεκολλήσουν.

    "Μου είπε να πάρω το τεχνικό τμήμα. Της είπα ότι δεν μπορώ να τα εξηγώ όλα αυτά από την αρχή."

    Επρεπε να πάρεις τηλ. την επόμενη στιγμή γιατί ακόμα τα εξηγείς.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Γιατι χρειαζεται ο τεχνικος του οτε να ερθει σπιτι σου για ηδη ενεργο βροχο? Θα σε κουμπωσει στο A/K οταν και αν, και συ απλα τοτε θα βαλεις πανω τον εξοπλισμο του οτε. Ως τοτε θα εχεις υπηρεσιες απο την forthnet που ηδη τρεχει.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αφου δεν εχουν δώσει πορτα .. γιατί μου κλείνουν ραντεβού; αυτό δε καταλαβαίνω.
    πες μου θα ερθουμε σε 10 μερες. ολα καλα!

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Κατα λαθος θα κλειστηκε ραντεβου. Κανονικα απο παροχο σε παροχο σε ηδη ενεργο βροχο δεν χρειαζεται να ερθει τεχνικος σπιτι του συνδρομητη. Να το ξερεις να μην την ξαναπατησεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    προφανως καποιο αλλο θεμα υπαρχει. Και πως γίνεται η forthnet να σε αποσυνδεει χωρις να υπαρχει συννενόηση με τον οτε για την μεταφορα? Συνήθως η ολη διαδικασια κανει μια ωρα και δεν ερχεται τεχνικος στο χωρο σου.
    Η συνδεση οτε γινεται στην ιδια ή σε αλλη διευθυνση απο αυτη που δουλευε η forthnet?
    Εκτος αυτού προφανως μιλαμε για μεταφορα (φορητότητα) του ιδιου αριθμου από την forthnet στον οτε σωστα?

  14. #14
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    O δεκτης ενημερωνει τον δοτη ποτε θα του παρει τη γραμμη και ταυτοχρονα ενημερωνεται και ο πελατης με sms ως 'πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης". Ολη η διαδικασια γινεται στο Α/Κ. Δεν καταλαβα να λεει για μετακομιση ο φιλος που ταλαιπωρηται. Αν ειναι μετακομιση ναι θελει επισκεψη να μικτονομισει την καλωδιωση του πελατη με το οριο του παροχου.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Πιθανότα δεν είναι φορητότητα αλλά νέα γραμμή ΟΤΕ με νέο αριθμό ΟΤΕ από τα γραφόμενα.
    Δεν μας το διευκρινίζει ακριβώς ο φίλος?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-20, 12:39
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 15:16
  3. Μηνύματα: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-15, 11:27
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 11:50
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 14:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας