Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 100
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Διαβάζοντας τα specs, πρόκειται για 2 κορυφαία μοντέλα. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ώστε να προτιμήσω το ένα έναντι του άλλου?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και τα 2 σε wifi εχουν ιδια broadcom chipset αρα περιπου σε wifi πρεπει να ειναι το ιδιο (πολυ μικρες διαφορες) και τα 2 πρεπει να κανουν πολυ καλη καλυψη

    το νετγκιαρ εχει πολυ πιο δυνατη μνημη (αν θελεις να συνδεσεις iptv, πολλες συσκευες πχ 10-15 wifi, printer, usb media servers) πιστευω το νετγκιαρ ειναι πιο δυνατο αν το συνδεσεις με παρα πολλες συσκευες, εχω δει φιλο (εξωτερικο) που λεει οτι εχει iptv & 12 συσκευες wifi με usb media να παιζουν ταυτοχρονα και παει ακομα σφαιρα το νετγκιαρ

    το ασος εχει ενα usb 3.0 ... το νετγκιαρ 1usb 2.0 και αλλο ενα 3.0 (2 στο συνολο)

    ομως η τιμη στο dsl ac68u ειναι πολυ πιο φτηνη (αυτη τη βδομαδα για 7 μερες προσφορα στο ε-σοπ στα 175 ενω στο πλαισιο το νετγκιαρ 240)

    ΑΝ εισαι με οτε, και πολυ μακρυα απο το κεντρο, θα εισαι καλυτερα με το netgear επειδη ταιριαζει το dsl chipset (broadcom) που σημαινει πιο σταθερη γραμμη (to asus mediatek)
    αν εισαι με αλλον παροχο οποιο παρεις περιπου το iδιο θα ειναι γιατι οι αλλοι δεν παιζουν με broadcom σε γραμμη πλην μερικων παροχων που με vdsl νοικιαζουν καμπινα απο οτε

    το ασος υπερτερει σε dsl ρυθμισεις γραμμης και στατιστικα ... & εχει ολες τις dsl ρυθμισεις μεσα στο μενου μαζι με ρυθμιση του σνρ για ανεβασμα ταχυτητας
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1427596353
    to netgear πρεπει να ξεκλειδωσεις το τελνετ αν θελεις να εχεις προχωριμενες προσβασεις και πρεπει να ξερεις (βρισκονται ευκολα) τις τελνετ εντολες για να ανεβασεις την ταχυτητα αν πιασει σε vdsl (εχω δει χρηστη εξωτερικο που λεει δεν πιανει με vdsl με το τωρινο λογισμικο)
    και επισης αναφερουν οτι το νετγκιαρ εχει πολυ φτωχα στατιστικα γραμμης

    το εχουν μερικοι εδω, οποτε προσθετουν αν ξεχασα κατι ...
    για το ασος εχουμε παρα πολυ μεγαλο τοπικ εδω στο φορουμ (σαν πιο παλιο που πρωτοβγηκε)
    τα ζυγιζεις και αποφασιζεις

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μπέρδεμα χα χα χα Το netgear παντως το βρίσκω περίπου 175 ευρώ από amazon.fr και amazon.it. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπέρδεμα χα χα χα Το netgear παντως το βρίσκω περίπου 175 ευρώ από amazon.fr και amazon.it. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.
    εαν εισαι με οτε ειναι πιο καλυτερα απο θεμα γραμμης οτε το νετγκιαρ αν εννοεις συμβατοτητα (λαθη, σταθεροτητα snr)
    Αν εισαι με αλλον παροχο βλεπω οτι στα infineon dslam ριχνει το snr και δεν το ξανα ανεβαζει (αλλα πιστευω η broadcom θα το φτιαξει στο dsl driver)
    αν εννοεις να παιξει σε Ελληνικους παροχους ... δεν εχει προβλημα

    Αν δεν συνδεθει ενας φιλος εδω τα καταφερε (οποτε ζητας βοηθεια) στο τοπικ αλλα περαν απο τυχον μικρο προβλημα στο λογσμικο (σαν καινουριο που ακομα ειναι) δεν εχει θεμα με τις γραμμες
    εχω φερει αρκετα απο Αγγλια (απο οταν ημουν εκει) και παιζουν ολα τελεια
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...k-D7000-AC1900

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    867
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπέρδεμα χα χα χα Το netgear παντως το βρίσκω περίπου 175 ευρώ από amazon.fr και amazon.it. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.
    Κανένα θέμα συμβατότητας από γαλικό ή ιταλικό Amazon, διαθέτουν τον ίδιο κωδικό προϊόντος που πωλείται στην Ελλάδα (Netgear D7000-100PES)
    Βλέπω αυτή τη στιγμή στο ιταλικό Άμαζον 165 € τελική με μεταφορικά, καλή τιμή!
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ΟΤΕ adsl 24 έχω και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το εξαιρετικό draytek vigor 2710n που έχω, με κάτι πιο σύγχρονο ( στο θέμα του wifi), έχοντας και στην άκρη του μυαλού μου vdsl. Το σπίτι έχει 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα. Στον πάνω όροφο υπάρχει το draytek και οι κύριες συσκευές μου (pc,εκτυπωτές, nas). Στον κάτω όροφο έχω το netgear 2500rp wifi extender και στο σαλόνι έχω την τηλεόραση και το media player (netgear neotv 550). Το media player μέχρι πρόσφατα συνδεόταν ασύρματα με access point (λειτουργία client) με το extender και με αυτή τη συνδεσμολογία έβλεπα streaming ταινίες 1080p από το nas. Αυτή τη στιγμή κατήργησα το access point και έβαλα powerline ( devolo 1200+ wifi ac). Με τη νέα συνδεσμολογία σχεδόν διπλασίασα την ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ του media player και του nas. Απλά πιστεύω ότι το draytek πλέον με κόβει αν και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα (όχι 5 ghz, όχι gigabit port ktl) οπότε ψάχνω κάτι σε όσο το δυνατό πιο σταθερό wifi.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΤΕ adsl 24 έχω και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το εξαιρετικό draytek vigor 2710n που έχω, με κάτι πιο σύγχρονο ( στο θέμα του wifi), έχοντας και στην άκρη του μυαλού μου vdsl. Το σπίτι έχει 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα. Στον πάνω όροφο υπάρχει το draytek και οι κύριες συσκευές μου (pc,εκτυπωτές, nas). Στον κάτω όροφο έχω το netgear 2500rp wifi extender και στο σαλόνι έχω την τηλεόραση και το media player (netgear neotv 550). Το media player μέχρι πρόσφατα συνδεόταν ασύρματα με access point (λειτουργία client) με το extender και με αυτή τη συνδεσμολογία έβλεπα streaming ταινίες 1080p από το nas. Αυτή τη στιγμή κατήργησα το access point και έβαλα powerline ( devolo 1200+ wifi ac). Με τη νέα συνδεσμολογία σχεδόν διπλασίασα την ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ του media player και του nas. Απλά πιστεύω ότι το draytek πλέον με κόβει αν και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα (όχι 5 ghz, όχι gigabit port ktl) οπότε ψάχνω κάτι σε όσο το δυνατό πιο σταθερό wifi.
    οπως λεει και το θεμα η το ενα η το αλλο
    το ασος εδω και τωρα στο εσοπ 175
    το νεγκιαρ απο το amazon.it στα 165

    δεν θα βρεις στην κατηγορια ολα σε ενα (adsl/vdsl/router/2 usb media/wifi κλπ) με καλυτερο wifi range
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...32#post5804732
    οκ υπαρχουν 3-4 ακομα στην αγορα της κλασης των 2 αλλων (αναφερθεντων

    μπορεις να παρεις σκετο ραουτερ με ακομα καλυτερο wifi στην ιδια σχεδον τιμη και με 4-6 κεραιες εξωτερικες (εφοσον του συνδεσεις αλλο μοντεμ επανω) αλλα πλεον μπαινουμε off tοpic γιατι εδω ειναι

    dsl ac68u VS netgear D7000 nighthawk
    τα top ολα σε ενα εργαλεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 01-11-15 στις 20:47.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γι' αυτό επέλεξα τα 2. Αν και η αγορά router έχει τα καλά της (πχ συνδέεται και με modem παρόχου όταν δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής) δεν θέλω να γεμίζω συσκευές, πρίζες κτλ.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να σου πω την αμαρτια μου αν και εχω το dsl ac68u επειδη ειναι πιο παλιο απο το νετγκιαρ, θα πηγαινα για το 7000 αφου ειμαι με οτε
    μην το παρεις στραβα οτι το AC68u ειναι ασχημο, εχει φτιαχτει αρκετα και με την επιλογη του σνρ μεσα στο μενου αν δεις στο τοπικ του dsl ac68u (λιγα τοπικ πιο κατω) κανει τουμπανο τις vdsl γραμμες ( και εχει σχδον ιδιο wifi σε εμβαλεια σαν το 7000)
    αλλα τωρα δεν δουλευω (καπου φταιω και εγω μην βαζω την κριση) για να τα παιρνω οπως πριν μοντεμς, αλλιως θα επερνα η το D7000 η το D6400 απο νετγκιαρ ... απλα στα broadcom λογω του παρoχου παντα εχω μια συμπαθεια προς τα broadcom
    παντως ειναι δυσκολη επιλογη και μπορει να παιξει ρολο και ο σχεδιασμος των μοντεμ σε μερικους

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Η ρύθμιση του snr είναι κάτι που μου λείπει στο draytek.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρύθμιση του snr είναι κάτι που μου λείπει στο draytek.
    ναι το συγκεκριμενο 2710 δεν το εχει, μονο το 130,2760 (στο delight μονο & οχι το παλιο linux),2860 μεσω τελνετ
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...8&d=1400285537

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στο netgear είναι εύκολο να ρυθμίσεις snr ή θα μου λείψει η παραμετροποιήση του του asus, κάτι που δεν έχω και τώρα;

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο netgear είναι εύκολο να ρυθμίσεις snr ή θα μου λείψει η παραμετροποιήση του του asus, κάτι που δεν έχω και τώρα;
    ειναι λιγο φασαρια ... ετσι μια περιληψη και για τους αλλους χρηστες
    λογικα με αυτο το λινκ πρεπει να κανει debugging και να δωσει προσβαση στο τελνετ
    http://192.168.0.1/setup.cgi?todo=debug
    αν μπεις στο τελνετ τοτε λογικα θα αλλαξεις το σνρ με τις συνηθησμενες broadcom εντολες
    δες εδω τι χρειαζεται να μπεις στο τελνετ
    http://forums.overclockers.co.uk/sho...&postcount=288

    αν δεν πιασει αυτο, τοτε με το telenetable
    κατεβαζεις το προγραμμα εδω
    https://github.com/LuKePicci/Netgear...naries/windows
    και εχει μια αλλη διαδικασια που την αναφερουν εκει μεσα στο φορουμ

    ομως εδω ο φιλος λεει οτι σε vdsl δεν πιανει η αλλαγη σνρ (στο adsl φαινεται ειναι οκ)
    http://forums.overclockers.co.uk/sho...r#post28671547
    There is a command to set the SNR but it doesn't work for me on VDSL ... That would reduce it to about 5db from 6db, but as I said, I could not get it to work, if you do, then do let me know..
    και ο φιλος που το λεει ειναι απο τους πιο εμπειρους με το συγκεκριμεο μοντεμ γιατι το εχει ξεκλειδωσει

    το ασος το εχει ετοιμο μεσα στο μενου με το ονoμα stability adjustment
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1427596353

    - - - Updated - - -

    UPDATE

    το ασος στα 175 στο εσοπ προσφορα και το D7000 εχει βγει πρσφορα στο πλαισιο απο 240 στα 190, μαλλον ειδαν που ενδιαφερομαστε και το χαμηλωσαν για ευκαιρια
    what a challenging
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 03-11-15 στις 00:43.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πάλι όμως το netgear δεν φτάνει τα 165 του amazon. Δεν είναι και μικρή η διαφορά.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το netgear d7000 στα 148 ευρώ με τα μεταφορικά από amazon.it. Δεν αντιστάθηκα.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Εντύπωση - Παρουσίαση του Netgear Nighthawk D7000 AC1900.
    Από xar1s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 16:04
  2. [Netgear] netgear d7000 προβλημα
    Από xar1s στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 12:12
  3. Nexus 6 vs LG G4 (ή κάτι άλλο) 400€
    Από ostvarivanje στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 03:51
  4. [Netgear] Netgear DGN2200 vs ASUS DSL-N12
    Από stefanosxios στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 19:54
  5. [Netgear] NETGEAR DGN3500 vs TP-LINK TD-W8970
    Από bezoss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 15:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας