Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Και θα την κάνω την ερώτηση:

    Τι κάνει κάποιος που έχει τα συμπτώματα ενώ κάνει τη θητεία του;

    Συνήθως ο φαντάρος θα είναι τα πρωινά στο γραφείο να γράφει μπροστά σε μια οθόνη που τρεμοπαίζει πάνω σε ένα γραφείο που οριακά χωράει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο και την υπόλοιπη μέρα τα νουμεράκια της σκοπιάς.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΕΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    χμμμμ δυσκολο θεμα .......

    και ποσο μαλλον αν εχεις να κανεις με βαθμοφορους κολημενους που δεν θα βγαζεις ακρη ,

  3. #18
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Περιοχή
    Alimos
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Επειδή το θέμα είναι πολύ σημαντικό και αφορά όλους θα πρότεινα να μεταφερθεί κάπου που να είναι πιο εύκολα προσβάσιμο.

    Εχω κάποιες οδηγίες για την ορθή χρήση και θεση σε pc αλλά δεν έχω scaner θα κοιτάξω αν τα έχω και σε pdf.

    πληροφορίες για "ανατομικά" πληκτρολόγια και ποντίκια ευπρόσδεκτες

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Περιοχή
    Alimos
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα την κάνω την ερώτηση:

    Τι κάνει κάποιος που έχει τα συμπτώματα ενώ κάνει τη θητεία του;

    Συνήθως ο φαντάρος θα είναι τα πρωινά στο γραφείο να γράφει μπροστά σε μια οθόνη που τρεμοπαίζει πάνω σε ένα γραφείο που οριακά χωράει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο και την υπόλοιπη μέρα τα νουμεράκια της σκοπιάς.
    το πρόλημα δεν είναι μονο στη θητεία που είναι και για ενα μόνοο χρονο, αλλά γενικά πως μπορείς να προστατευτείς στο χώρο εργασίας σου. Τωρα με τις tft οθώνες είναι λίγο καλύτερα λιγότερος χώρος για οθώνη => περισσότερος για τα χέρια σου.

    Η μητερα μου στην Εθνική Τράπεζα επειδή είχε πρόβλημα με τη μέση της είχε ζητησει ειδική ορθοπεδική καρέκλα. Μάλιστα όταν άλλαζε υπηρεσία γινοταν φασαρια γιατι την έπερνε μαζί της και ο επόμενος ήθελε και αυτός την ίδια.

    ωραίο layout
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andz : 13-04-07 στις 12:26.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΕΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    ναι καλο ειναι νομιζω να γινει sticky ... Αν συμφωνουν και οι mods

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2006
    Περιοχή
    Alimos
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Το βρήκα ειναι απο πληκτρολόγιο της microsoft

    Οδηγός για υγιεινή χρήση των υπολογιστών
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andz : 13-04-07 στις 12:50.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    'Ενα ενδιαφέρον άρθρο.
    http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 15-04-07 στις 01:02.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #23
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα την κάνω την ερώτηση:

    Τι κάνει κάποιος που έχει τα συμπτώματα ενώ κάνει τη θητεία του;

    Συνήθως ο φαντάρος θα είναι τα πρωινά στο γραφείο να γράφει μπροστά σε μια οθόνη που τρεμοπαίζει πάνω σε ένα γραφείο που οριακά χωράει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο και την υπόλοιπη μέρα τα νουμεράκια της σκοπιάς.
    Εγώ πάντως που έτυχε στην θητεία μου να με ενοχλεί "αρκετά" ο καρπός (ο φυσικοθεραπευτής μου είπε είναι περισσότερο από τον αγκώνα και τον ώμο) δεν κατάλαβαινα τίποτα. Έβαλα το περικάρπιο που χρειαζότανε και αν είχανε πρόβλημα τους έλεγα να το κάνουν μόνοι τους. Με την υγεία δεν παίζουμε, είτε μιλάς σε κολημένο στρατόκα*λο είτε σε normal άνθρωπο!

  9. #24
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    να και η γκαβη της παρεας! Και απο τα δυο χερια γιατι εκτος απο ωρες στον υπολογιστη κανω και αρκετη γραφικη δουλεια (και οντας αμφιδεξια κανω συχνα την εξυπναδα οταν πονεσει το δεξι να χρησιμοποιω το αριστερο!)
    Καποια στιγμη αρχισα να εχω τρομερους πονους μεσα στο κοκκαλο του χεριου μου που εφταναν ως τον ωμο... Πιστεψα οτι το ειχα σπασει! Ο αντρας μου ελεγε οτι αν εχω σπασει το χερι μου χωρις να θυμαμαι να εχω καν χτυπησει θελω θεραπεια για αλτσχαιμερ κι οχι ορθοπεδικο!
    Δυο γιατροι που με ειδαν μου ειπαν ακριβως το ιδιο: επεμβαση! Μονο που δινουν ενα 75% επιτυχιας, και δεν με πειθει να παω να με μαχαιρωσουν γιαυτο ... φοβαμαι (το ξερω οτι ειμαι χαζη!)
    Καποιος ειπε για το μαγειρεμα.. Ειναι σχεδον αδυνατο να ανακατεψεις φαγητο, να σηκωσεις κατσαρολα, ακομα και να παρεις κατι σχετικα βαρυ απο το ψυγειο (εχουμε μαζεψει απο το πατωμα τα μυρρια οσα που μου πεφτουν γιατι ανοιγουν τα δαχτυλα μου απο τον πονο, χωρια που ουτως η αλλως δεν μπορω να σφιξω).
    Δυστυχως πληκτρολογω απο πολυ μικρη στις αρχαιες γραφομηχανες (εκεινες τις χειροκινητες με τα σκληρα πληκτρα και την εντονη κλιση) κι εχω μαθει λαθος σταση των καρπων απο τοτε!
    Προσφατως ανακαλυψα το εξης: επειδη χρειαστηκα ενα δευτερο ποντικι, ξεθαψα ενα απο τα πρωτα της microsoft και με το που ακουμπησα το χερι μου πανω εφαγα μια σουβλια που με εστειλε αδιαβαστη! Τα παλια ποντικια ηταν κινδυνος-θανατος!
    Στο γυμναστηριο πηγα να κρατησω τα βαρακια και φυσικα μου επεσαν κι ο γυμναστης κοντεψε να με στραγγαλισει γιατι δεν το ειχα πει απο την αρχη οτι εχω προβλημα.
    Οσοι εχετε ενοχλησεις λοιπον, μη το αφηνετε. Αντιμετωπιστε το οσο ειναι νωρις γιατι μετα ολοι σου λενε επεμβαση, και τελικα δεν ξερω κατα ποσο η επεμβαση θα λυσει και το προβλημα.....
    Καλυτερα να προλαβαινεις παρα να θεραπευεις δε λενε;
    (Για το αυχενικο δε λεω... ακομα την παλευω αν και πλεον οι ακτινογραφιες μου δειχνουν μια τελεια ευθεια στο συγκεκριμενο σημειο!)

    my lost prince!

  10. #25
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    between a rock and a hard place..
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7360 v1
    ενδιαφέροντα όλα αυτά παιδιά..
    υπάρχει κάποιο περικάρπιο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί προληπτικά? ή όταν υπάρχουν πολύ σπάνιες ενοχλήσεις?

  11. #26
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΕΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    τελικα απ οτι καταλαβα, λυση , η, εγκαιρη αντιμετωπιση δεν υπαρχει....

    Μαλλον υπαρχει μια ... η αποχη .. αλλα ποιος μπορει ..τη σημερον;;;; ε!!!!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    ακόμα παιδιά για εμένα σημαντικό είναι τα "σπαστά" πληκτρολόγια. στην αρχή είναι λίγο δύσκολα να τα συνηθίσεις γιατί τα δάκτυλα δεν πάνε "μονά" τους, αλλά μετά την πρώτη εβδομάδα, πραγματικά δεν υπάρχει επιστροφή με τίποτα! στην ουσία εξαναγκάζουν τους αγκωνές να είναι σε σωστή γωνιά, και εξαναγκάζουν τον καρπό να μην σπάει. έχω τώρα το natural ergonomic keyboard 4000 της MS είναι είναι απίστευτο στην άνεση. τα πλήκτρα είναι μαλακά και αθόρυβα. πραγματικά είναι κορυφαίο.

    Υ.Γ. και είμαι αναγκασμένος να το κοιτάζω γιατί πρέπει να δουλεύω KVM που σημαίνει ps2, το συγκεκριμένο είναι USB.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #28
    Εγγραφή
    15-07-2004
    Περιοχή
    Δάφνη / Αμπελόκηποι, Αθήνα, Ελλάδα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024 (x2)
    ISP
    Forthnet sh.LLUx2, OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    WAG54GS/USR9108
    Και εγώ έχω έντονες ενοχλήσεις στο δεξί καρπό. Πριν από αρκετό καιρό ήταν τόσο έντονος ο πόνος που δεν μπορούσα να περιστρέψω τον καρπό παρά ελάχιστα πριν αρχίσω να τσιρίζω. Σαν φανατικός gamer για αρκετά χρόνια έχω μεγάλη γκάμα από ποντίκια (και μερικά πληκτρολόγια). Στο γραφείο μου (ή σωστότερα στο εντελώς ανοιγμένο τραπέζι τραπεζαρίας (2+m μήκος, 1,5m βάθος) έχω 5(!!) οθόνες 3 keyboards (τα οποία σύντομα θα γίνουν αναγκαστικά μάλλον 4 - ίσως το αποφύγω με καμιά περίεργη πατέντα στο δεύτερο KVM) και 3-4 ποντίκια. Αγαπάω πολύ τη σειρά Mouseman της Logitech από ποντίκια (έχω κάμποσα που έχουν βγει κατά καιρούς - τώρα δουλεύω κυρίως το ΜΧ518 και θα πάρω σύντομα και ένα G5 - το καινούριο που έχει και forward button, το παλιό το έχω).

    Τώρα που έχει μειωθεί στο ελάχιστο ο πόνος μήπως πρέπει να αρχίσω κάποιες ασκήσεις για τον καρπό μου; Παίζω και κιθάρα (ή προσπαθώ τουλάχιστον - ΔΕ θέλετε να με ακούσετε!) και ψάχνω και κάτι να βοηθάει και τα δάκτυλα. Ενδιαφέρομαι και για το αριστερό χέρι φυσικά (αχ άτιμα τάστα, μου σκοτώνετε τα δακτυλάκια).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. και είμαι αναγκασμένος να το κοιτάζω γιατί πρέπει να δουλεύω KVM που σημαίνει ps2, το συγκεκριμένο είναι USB.
    Τα USB => PS/2 adapters που υπάρχουν για τα ποντίκια δεν κάνουν για keyboards; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ; Κάνε ένα test μήπως και παίξει. Εγώ στο KVM έχω ένα τέτοιο adapter καρφωμένο γιατί έχω βάλει USB mouse πάνω. Ευτυχώς το παλιό καλό "σπαστό" Microsoft Natural Keyboard Pro βγάζει 2 καλώδια, ένα PS/2 και ένα USB οπότε παίζει gg με το KVM.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails temp_desk.jpg  


  14. #29
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AcidGreg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα USB => PS/2 adapters που υπάρχουν για τα ποντίκια δεν κάνουν για keyboards; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ; Κάνε ένα test μήπως και παίξει. Εγώ στο KVM έχω ένα τέτοιο adapter καρφωμένο γιατί έχω βάλει USB mouse πάνω. Ευτυχώς το παλιό καλό "σπαστό" Microsoft Natural Keyboard Pro βγάζει 2 καλώδια, ένα PS/2 και ένα USB οπότε παίζει gg με το KVM.
    Στα ποντίκια δουλεύει, στα πληκτρολόγια όχι , και έχω δοκιμάσει και αντίστοιχο adaptror για πληκτρολόγια.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #30
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το touchpad των laptops, ειναι πιο ξεκουραστο για το χερι,
    σε σχεση με το ποντικι;

    Ετσι νομιζω, απο την εμπειρια μου, αλλα να ακουσω αποψεις.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Που θα βρω σωλήνα 12/8mm;
    Από New Bee στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 18:28
  2. Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου
    Από alwaysalone στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-07, 12:54
  3. τενοντίτιδα
    Από Nuperibo στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 20:06
  4. Σύνδρομο acer aspire 5024
    Από Theodore στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-06, 01:40
  5. Σύνδρομο επαναλαμβανόμενης καταπόνησης (RSI)
    Από axeman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 21:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας